Minunea vietii noastre - MARCO

Minunea vietii noastre - MARCO | Autor: Giova

Link direct la acest mesaj

Am mai scris odata la noi la bebei venirea pe lume a lui Marco, dar acum, aproape la 1 an de la fericitul eveniment, m-am gandit sa o scriu si aici.

Vineri, 6 ianuarie, m-am trezit pe la 7.19 minute. Fuga la comp. Sa vad daca a nascut cumva Ursoaica. Stateam in picioare, cand Deodata simt ca curge ceva. Merg la wc, fac pipi, dar continua sa curga, cate putin, dar tot vine. Eu incep sa . il trezesc pe Clau si-l anunt ca vine Marcolino. Ma uit in oglinda si ma ingrozesc de ce par am!!! Cum voi arata eu la marea intalnire!!! Voi speria bebele. Nu mai curge. Clau zice sa ma pun putin in pat. La un moment dat simt o lovitura puternica in col. Ii zic ca asta e momentul. Stiam de lovitura asta de la celelalte fete. Nici o durere. Eu fug sa anunt pe net, Clau isi face o cafea si fumeaza o tigara. Pe urma imi pune toate chestiile intr-o geanta, are emotivi mai mari ca mine. Eu ma tot minunez de parul din cap, dar nu mai am timp sa ma spal si pe cap.La 7.45 am prima contractie- flore la ureche. La 8 a doua. Sun dr. Ii spun de peridurala si de anestezist, el zice sa mergem incet catre spital, acolo sa ma cotroleze medicul de garda si pe urma sa-l sune. Ma intind pe pat si Clau incepe operatiunea ras. Odata cu ea si contractiile, tot mai dese si mai dureroase. Primele la 10 min., pe urma la 5 min. Incep sa respir cum am invatat, Clau in rand cu mine. Ma doare rau, Clau nu mai termina, ii e frica sa nu ma taie. Ii zic sa se grabeasca ca-l fac pe bebe in patul din dormitor. Gata, a terminat. Fug la dus, acolo curge putina apa cu un firisor de sange. Ma imbrac in graba, facem o ultima poza si la spital. A mers ca nebunul pana la maternitate. Eram adunata de durere.
Ajungem la maternitate, pe la 8.20, imi zic sa ma dezbrac, ma schimb si sus pe masa. Vine o dr. Si incede sa-si bage degetele in mine. Auuuu ce doare!!! Cica col sters, dilatatie 5 cm. Suna dr. si-l anunta. Infermiera imi zice ca sunto k rasa- a facut treaba buna al meu sot si-mi face clisma. Flore la ureche. Tin eu 5 min. dupa care la . Dau tot afara, ma intorc, cu dureri. Tipa zice ca mergem sus in sala de travaliu, pe Clau nu-l lasa. Vine alta contractie, vreau la . Clau nu gaseste sartia igienica. Incep sa urlu pe el si sa-l trimit la dracu. Jumate din spital m-a auzit. Imi revin, imi cer scuze, nu ma mai scapa, il si merg cu infermiera sus.
Ma baga in sala de travaliu unde nastea o tipa, plin de sange, ma ingrozesc. Nu ma urc in pat, stau cu spatele la spectacolul de acolo, vb. La telef. Cu Clau, stau capra de durere, ma masez pe spate. In sala de nastri alta nastere. Doamne dar toate nasc azi? Urlu sa vina David sa-mi faca peridurala ca am dilatatie 5 cm. Moasa imi spune sa am rabdare ca sunt ocupate mesele. Mai stau putin, se elibereaza masa din sala de nastri, hopa-sus. Ma controleaza tipa de prima data. Stupoare 10 cm dilatatie, se vede capul copilului!! Incep sa urlu dupa dr. meu, ca eu nu nasc cu altcineva. Un alt dr. rezident imi zice sa tac, ca doar am venit sa nasc, ce ma vaiet asa. Dupa care vine si-si mai baga si el degetele in mine. Era ca la spectacol acolo, le lipseau seminatele si sucul. Suna dr. care m-a controlat prima data, imi zice ca dr. e pe drum. Moasa ma invata cum sa imping, rezidenta zice sa nu imping. Nu stiu de cina sa mai ascult.Eu vreau peridurala, dar e mult prea tarziu.Le zic, ca e vina lor, can u m-au urcat mai repede pe masa. Cer sa mi se aduca sticla cu apa plata. Apare dr. Urlu la el si-i zic ca a intarziat. El foarte calm imi zice ca nu stia ca vine babele asa de repede, ca e asa de grabit. Doctorelul meu imi zice sa imping cand vine contractia, e unici nu mai stiu care e aia, noroc cu moasa care era cu mana la mine pe burta si simtea contractia. Imping fff bine, dar nu mai am putere pt. altele Dr. imi zice ca trebuie impins de 3 ori pe contractie. Cu chiu cu vai imping de 2 ori. Intre contr. Beau apa si-mi vine sa dorm. Astia nu ma lasa, cica trebuie sa nasc si pe urma somn. Intreb dr. cand iasa, cica capul e la 2 cm, si ma intreaba daca vreau un fir de par. Baga mana sa controleze, eu urlu la el sa nu-i smunga nici un fir de par la Marcolino. Imi zice ca mai trebuie sa imping de 3 ori si gata.Ii zic ca nu mai vreau copii, sau daca vor veni cu cezariana. El imi zice ca e tarziu pt. cezariana acum. Ii spun ca pe viitor, nu acum. Simt o mare presine jos. Vad dr. pregatit cu seringa si-mi zice ca trebuie sa ma taie. Nu am simtit nimic, doar ca aluneca ceva din mine. Ma uit la burta cum a disparut. Pe urma la mogaldeata de pe masa de langa mine. Incepe sa urle, e curat, fara pic de sange sau vernix. Il curata in nas, ochi, etc. pediatra ma intreaba cum il cheama. Ii zic ca marco, ea nu ca asta e Ioan, eu nu si nu. Taie cordonul si mi-l pun pe burtica. Ma uit socata, dr. imi zice sa-l ating, mi-e frica. Le zic: Doamne ce mic si negru e!!! Dr. cum e negru ca doar voi sunteti albi si cum e mic ca are 3850 gr. Eu inteleg 3250 gr. Zio k, mai mult decat la ultimul eco. Dr. imi repeta 3850. Atunci ma ratoi la el ca m-a prostit can u e bun eco, etc. Intreb de scor, cica e 10, cat vreau. Le zic sa-mi dea telefonul sa anunt lumea. Mai tarziu. Iasa fff usor placenta. Il iau pe bebe, incepe sa ma chiureteze si pe urma cusutul care a durat o vesnicie. Imi tremura picioarele, nu mai am rabdare, vreau jos. La 11.15 min. ma dau jos de pe masa si ma tin in sala de travaliu 2 ore sub observatie. Vine dr. si-mi zice sa dau la moasa ceva bani (500.000 lei) sa-mi gaseasca un salon ca lumea. E unici un ban, au ramas la Clau. Imi da el de la el. I-am zis ca ii dau mai tarziu. Toate cele 4 ore cat am stat acolo am vb. La telefon. Am vb. Cu Clau, care mi-a zis ca s-a dus dr. jos dupa el si l-a dus sa vada babele. I-a mai zis can u se astepta sa ama sa muschi slabi si ca m-am rupt toata. Pe urma moasa m-a dus in salon. Il vroiam pe bebe, dar numai seara cica, mi-l aduceau. M-am uitat in oglinda, frumoasa, dar parul sub orice critica.
Am asteptat cu sufletul la gura sa- aduca pe bebe. Cand l-au adus mi-a fost frica sa-l ating. A inceput sa planga, noroc cu Clau care a venit si a avut el grija de bebe. Dar mi-am intrat repede in mana.
Dr. a venit in fiecare seara sa ma controleze, ma tot intreba daca bebe e tot negru
Si cum ma simt ca mamica.
Am inceput sa ma acomodez repede cu bebelul, dar cand am vazut ce conditii sunt la noi-nascuti, mi-am dorit sa mergem cat mai repede acasa. Ceea ce s-a si intamplat in data de 9 ian.
Multumesc lui D-zeu pt. un asa si pt. o asa nastere usoara!!!!


Gio si Marco (6 ian. 2006)
maimuta mea, poze Marco, filmulete Marco (1),www.dropshots.com/ioana_purdea" target="_blank">(2),
nunta noastra , Antalya, Italia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns assa spune:

Giova iti doresc sa ai o viata frumoasa alaturi de Marco, sa fie fericit si sa va aduca numai bucurii.
Mi-au dat lacrimile cand am citit,dar am si ras cand mi-am amintit ca si eu am trecut prin aceleasi etape, cu acelasi medic taaaaaaaaaare linistit, cu acelasi personal care era foarte curios...si aceleasi probleme legate de partea "estetica" avute la inceputul travaliului....ce mai, de poveste!



Diana & Vladut(14.07.2006)
http://community.webshots.com/user/diamh76

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasol spune:

giova ai tars si tu ceva ceva,dar totusi a fost o nastere usurica,multa sanatate familiei tale si in primul rand smecherelului de marco!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gogosica_lu_solo/my_photos
anasol si david-andrei(06.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Giova, f frumoasa povestea voastra, pupici si sanatate lui Marcolino.


Daca ceva se intampla o singura data, se poate sa nu se mai repete niciodata dar daca se intampla de doua ori, se va repeta sigur si a treia oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Giova, mi-amintesc foarte bine zilele in care ai nascut.
Le-am trait cu mare-mare emotie.
Sa fiti fericiti !
Pupici lui Marco .


Daniela mamica de Oana Maria (2 sept. 2003) si Roxana Elena (7 febr. 2006)

www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">BEBELUSI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Sa va traiasca, sa fie sanatos si sa va bucure mereu!Aveti niste poze atit de frumoase!
Faza cu "negru" a fost tare de tot!
Primul meu copil a avut o piele ceva mai inchisa la culoare la nastere si asistentele suedeze destepte mi-au zis ca se va mai deschide in timp.Probabil vazusera mai mult bebei scandinavi blonzi si nu prea stiau cum arata altii.



Mariana 26+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Giova- hai ca m-am hotarat sa o citesc pe a ta ca stiu ca nu se varsa multe lacrimi.
Sa va traiasca si sa fitzi fericitzi si sanatosi!


Denisa
Denisa ');si Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Frumoasa poveste....Felicitari mamico..sa iti creasca mare mare flacaul si sa te bucuri toata viata de el.Multa sanatate si tot ce av doriti..sunteti o familie superba!!
FELICITARI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

felicitari pentru Marco! sa va traiasca!


Fetita mea Diana-Maria are de acum, 5 anisori!
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Frumoasa descriere! Citind povestile voastre incerc sa ma pregatesc de a mea! Multa sanatate, fericire si noroc in viata lui Marco si voua, parintilor lui!

Rebiana 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

toata dragostea lui DD si toate bucuriile pamantului pentru Marcolino, nepotelul meu frumos si shugubatz!! Sanatate si noroc!

maine poimaine suflam amandoi in lumanarica, nu-i asa, Marco?

si pentru mami si tati - pupicei dragi...si...sa ne mai vedem si prin Romania, nu?


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput