important despre vaccinuri

important despre vaccinuri | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

buna tuturor,

recent am gasit pe internet informatii despre vacinuri: ca nu sunt eficiente, ca pot avea efecte negative f. puternice, de lunga durata si pot duce chiar la deces, am mai citit din ce sunt facute aceste vaccinuri...si ca sunt doctori care se opun vaccinari copiilor

dar din pacate le-am citit prea tarziu pentru ca baietelul meu are deja 3 ani si a facut toate vacinurile.

dar ma intriga faptul ca doctora pediatra (locuim in USA) nu mi-a dat mai multe informatii referitor la asta si i le-a facut fara sa-mi spuna de riscuri

acest subiect se afala la adresa: www.vaccination debate.com.

din pacate am gasit-o doar in engleza.

se spune ca vacinurile pe langa faptul ca sunt inefective cauzeaza multe efecte negative....
m-am ingrozit cand am citit din ce sunt facute anumite vaccinuri:celule din rinichi de maimuta, celule din creier de iepure, embrion de pui...etc

multi doctori vaccineaza copii cand acestia sunt bolnavi...si chiar o simpla raceala ori diaree pot avea efecte negative daca este vacinat copilul in acea perioada.

Personal, imi pare rau ca nu am citit despre asta mai devreme si m-am crezut in doctori fara sa caut sa ma informez mai bine.

ar fi bine daca ar citi acest subiet si doctorii care sunt pe acest forum si sa ne spuna parerea lor.

numai bine tuturor si multa sanatate
mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Pentru orice subiect exista si pareri contra. Eu zic ca stiinta a evoluat si aceste vaccinuri ne scapa de multe neplaceri. Cand epidemiile de varicela erau mai catastrofale decat bomba atomica si inca mai mor oameni nevaccinati din cauza ei, ar trebui sa nu mai analizam noi cei care nu suntem in masura, munca de-o viata a altor oameni.
Este parerea mea!
Normal, ca poate veni oricine sa-mi explice cat de nociv este serul injectat, iar eu nu am argumente sa-mi sustin parerea doar pentru ca nu sunt om de stiinta si nu ma exprim in aceiasi termeni.

Ba sunt binevenite toate vaccinurile! Si sa dea Dumnezeu sa se poata preveni peste cativa ani si aparitia cancerului si leucemia si SIDA si toate bolile care ne-au furat fiinte dragi inainte de vreme!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubibubi spune:

nici un vaccin nu este 100% eficient sau 100% safe (scrie asta peste tot). complicatiile serioase despre care vorbesti sunt foarte rare (cred ca poti gasi o statistica pentru fiecare vaccin in parte). riscurile pe care ti le asumi prin vaccinare sunt infinit mai mici decat acelea cand alegi sa nu te vaccinezi (acum 50 de ani puteai muri din cauza poliomielitei, de exemplu, azi boala este aproape eradicata datorita programului de vaccinare).

cat despre medicii care-si dau OK-ul pt. imunizari atunci cand copilul este bolnav, cred ca sunt fabulatii. cel putin din experienta mea, daca aveau si cel mai mic muc, ma trimiteau frumusel acasa si-mi spuneau sa reprogramez.

link-ul dat de tine nu merge, am pus eu punctele de rigoare si-am intrat pe site, dar n-am dat de articolul cu pricina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais8 spune:

Linkul corect e: www.vaccinationdebate.com
Aici sunt informatii si in romana: http://www.nccn.net/~wwithin/mendelsohn.htm
http://www.nccn.net/~wwithin/vaccinariromania.htm
Sunt chestii interesante de citit!

Nu sunt nici eu om de stiinta dar sunt niste adevaruri despre vaccinuri pe care orice dr competent poate sa vi le confirme :
1. Nu dau 100% imunitate
2. Acel procent de imunitate pe care totusi il ofera nu dureaza mai mult de 2-3 ani, asa ca ar trebui sa va vaccinati copiii la fiecare 2 ani.
3. Reactiile negative e adevarat sunt rare dar rare sunt si reactiile dure pe care le poate avea un copil care face boala. Iar boala chiar confera imunitate 100% pe viata!!!
In plus reactiile dupa anumite vaccinuri se manifesta aproape ca boala in sine dar intr-o forma mai usoara, cu eruptii mai mici si temperatura si asta din cauza ca vaccinurile sunt facute din virusi vii sau morti atenuati.

Si atunci stam si punem in balanta ce-i mai bine sa alegem? Sa-i lasam sa faca bolile cat sunt mici si se manifesta in forme usoare sau sa-i vaccinam cat mai des sa fim "aproape siguri" ca nu se vor imbolnavi?
Fiecare parinte are dreptul la decizie! E bine totusi sa fim informati dar nimeni n-o face!

Mergi la inceput