Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Hmmmm.... asta cu temenelele nu pot s-o inghit si pace. Nici chiar daca si-ar fi mincat toata viata cu cresterea si educarea lui. Cu atit mai mult daca nu a facut asa ceva si nici ca i-a pasat de fiul ei. Eu nu fac temenele in fatza nimanui. Pot fi prietena, confidenta, fiica, sotie, mama si orice mai vreau eu sa fiu, dar sa fac temenele in fatza cuiva - in veci!...

Dar daca esti prietena si faci cadouri frumoase si despre care stii sigur ca si le doreste, iar apoi auzi ce magarii spune pe la spate (aia cu c..va si cu copilul din flori mi-a fost servita si mie), ba chiar umbla pina acolo incit ramii fara un servici chiar bun, unde aveai posibilitati sa "cresti", iar o data din "greseala" e cit pe ce sa-ti arunce puiul de doar 3 luni de pe balcon de la etajul 3 (am mai povestit, ne-am albit la fatza si eu si sotul meu), cum Doamne iarta-ma sa spui ca o iubesti?!? Nici macar nu fac efortul de a o intelege sau de a ma vedea cu ea! Si astea nu-s toate magariile (da, repet cuvintul, ca nu gasesc altul mai bun acum) pe care ni le-a facut! Noooooo....... Astea-s doar crema!

In fine, nu are rost sa mai continui, ca tot degeaba! Eu le invidiez (in sensul pozitiv) pe nurorile cu soacre "bune". Tare mi-as fi dorit si eu asa ceva! Dar posibilele viitoare soacre care m-ar fi placut intr-adevar aveau niste fii... de sa fugi, iar cele ai caror fii i-am avut/am ca soti, au fost si sint absolut oribile ca oameni. Ghinionul meu, nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by J G

Insa de aici a sari de fund in sus la orice remarca biata soacra face, la o tintui cu privirea cind tine mortis sa ne arate cum se face o ciorba sau o tocanita de cartofi, la o pune la punct taios cind incepe cu criticile, etc…. eu zic ca e cale lunga.

Pe la topicul asta fetele se plang de violenta fizica, de insulte grave in fata copiilor, mi se pare o mare diferenta. Pe de alta parte nici cele de mai sus nu mi se par ok, ce sa caute soacra-mea sa-si dea cu parerea sau sa ma critice? De unde pana unde? In ce calitate?



In cazurile in care se ajunge la violenta fizica, cea mai intelepta atitudine este sa se inceteze orice relatii. Iar daca fiul lor tine sa-si vada parintii din an in paste, este perfect asa. Dar nu e cazul ca si nora sa-si viziteze socrii.
Si s-a mai rezolvat o problema.

In privinta faptului ca soacrele critica deseori... este o realitate. Si daca critica ce? Sa le lasam sa critice. Ciini latra, caravana trece. De ce trebuie sa punem la suflet cuvintele rele care ni se spun? Ce ar fi sa fim o idee mai intelepte si sa ignoram atitudinile negative?! La un moment dat, orice persoana se plictiseste sa faca acelasi lucru over and over again.
Asta se cheama rezistenta pasiva (vezi Ghandi )

quote:
Originally posted by J G
Personal, imi spun de fiecare data : asta-i mama omului cu care traiesc. Buna, rea, e mama lui! Daca tin la barbatul respectiv, implicit tre’ sa fac ceva temenele pina-n pamint mamei care l-a nascut, crescut si si-a batut capul cu el o viata.

De ce sa fac temenele? a facut ceva special crescandu-l? e ca si cum i-as multumi ca nu l-a dus la orfelinat. Era datoria ei. In plus, de cele mai multe ori nu ai pentru ce sa multumesti (cazul meu de pilda) nu toate mamele sunt mame bune (parca singura remarcasei asta) - uneori ar merita puscarie pentru cum au afectat psihicul si moralul fiilor.



Da, mama lui a facut ceva special crescindu-l. Putea sa-l lase la margine de drum, sa-l dea la orfelinat, sa-l bata ca pe-un ciine, sa-l maltrateze psihic si fizic, sa-l dea afara din casa la 18 ani cum fac multe din mamele din Canada, de exemplu, si sa-l puna sa-si cistige existenta singur, etc.
A fi mama nu este o datorie. Este un privilegiu. De care unele dintre noi nu isi dau seama.
Daca ar fi sa vedem dragostea de mama si nevoie de afectiune si tandrete a unui copilas ca pe niste obligatii, atunci toata povestea asta ar deveni o corvoada pentru femei. Mie nu mi se par niste obligatii, ci pur si simplu bucurie.
Din care motiv si spun ca mama barbatului meu nu a avut nici o datorie sa-si creasca copilul. Daca a facut-o cum trebuie, cinste ei! Si este un motiv demn de lauda. Putine mame pe lumea asta stiu sa-si creasca copilasii sa ajunga oameni in adevaratul sens al cuvintului.

quote:
Originally posted by J G
Si-mi mai spun o chestie : biata maica-sa este femeie in virsta. Nu te apuci sa dresezi un cal batrin, corect? Daca vreau sa am o relatie civilizata cu mama barbatului meu, atunci eu sint cea care trebuie sa-mi schimb atitudinea, fie si numai pentru simplul fapt ca am jumatate din anii ei de viata. Este o chestie de respect, intelegere si bun simt.

Corecta prima afirmatie. Dar de ce trebuie sa ma schimb eu? E foate simplu din p meu d v: daca nu pot avea o relatie civilizata cu o persoana atunci renunt la relatie. De ce este obligatorie o relatie cu soacra, pentru mine o straina?
Cat despre respectul pentru varsta... iarasi ceva fara sens. Nu pot respecta oamenii pentru varsta, respect daca sunt oameni adevarati si merita respectul meu.


De ce trebuie sa te schimbi tu? Pai, simplu: fiindca stii bine ca nu mai poti dresa un cal batrin. Iar soacra ta este in virsta, inflexibila la tot ce e nou si incapatinata in a-ti da dreptate.
Daca va impungeti una pe alta la nesfirsit, unde ajungeti? Foloseste cuiva o perpetua tensiune intre voi? Sinteti subit mai fericite daca nu cedati teren in nici un fel?

O relatie cu soacra nu este obligatorie, dar este bine sa existe. Nu neaparat ca te-ar ajuta la treburi in casa – desi nici acest aspect nu este de neglijat – ci pentru copiii tai. Un copil are nevoie de prezenta bunicilor. Tu nu ai mereu timpul necesar sa le spui o poveste ziua in amiaza mare, sa-i duci in parc dupa prinz, sa mergi cu ei la Gradina zoologica vineri dimineata, sa-i legeni dupa-amiezile pina dorm, sa le spui povesti cu «a fost odata », etc. Un copil are nevoie de bunici in viata sa ca sa se dezvolte cum trebuie.
De asta este bine sa permiti prezenta soacrei tale linga tine.

Si nu uita niciodata ca si ea tot femeie este. Nu cu multa vreme in urma fiind chiar o tinara femeie, frumoasa si in putere. Este numai o chestie de timp cind tu te vei gasi exact in locul ei. Si nu stiu daca ti-ar place sa nu-ti vezi nepoteii din cauza unei nurori cu care nu reusesti sa te intelegi de nici un fel.

quote:
Originally posted by J G
Cat despre remarcile despre cresterea copiilor... ce spui tu sunt... hmm... naivitati.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)



E ok daca tu le vezi ca naivitati. Pot sa traiesc cu asta.
O remarca totusi : in clipa in care copii tai vor fi exemple de urmat ca urmare a cresterii pe care le-ai oferit-o, atunci eu personal imi voi scoate palaria in fata ta si-ti voi cinta osanale 7 zile din 7. Pina una alta, nu consider ca e cazul.

Pentru a nu stiu cita oara, nu am intentia sa par « superioara » sau nu stiu cum. Pur si simplu asa ma exprim eu.
La fel cum altii mizgalesc «i-mi» in loc de «imi» sau «soacramea» in loc de «soacra-mea».
Cite bordeie, atitea obiceiuri.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by anca74
O remarca totusi : in clipa in care copii tai vor fi exemple de urmat ca urmare a cresterii pe care le-ai oferit-o, atunci eu personal imi voi scoate palaria in fata ta si-ti voi cinta osanale 7 zile din 7. Pina una alta, nu consider ca e cazul.


adica nu e cazul pina una alta fiindca copiii lui JG nu sint exemple de urmat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Ma refeream la faptul ca niciuna din noi aici nu este psiho-educator de meserie si ca, vrind nevrind, nu avem adesea habar de cum sa ne crestem copiii. Eu insami facind parte din aceasta categorie. Nu am cum afirma ca ai mei copii sint buni de pus la rana fiindca eu insami invat in continuu cum sa-i cresc. Zi de zi. Procesul acesta este perpetuu. La fel ca si alte lucruri in viata. Invatam pina in ultima clipa.

Ar fi o chestie nemaipomenita sa nu ma interpretezi cum vrei tu sau sa incerci sa fii tendentioasa. Stiu ca m-am pus de-a curmezisul drumului acum si as aprecia putina justete si impartialitate din partea celor care nu-mi impartasesc parerile.
Daca ai ceva de spus, te rog sa o faci fara rautatea caracteristica femeilor.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miau-miau spune:

quote:
Originally posted by anca74
Stiu ca m-am pus de-a curmezisul drumului acum si as aprecia putina justete si impartialitate din partea celor care nu-mi impartasesc parerile.


Ne-ai inteles gresit. Nu esti de-a curmezisul drumului, si noi gindim exact ca tine. Doar ca asa ne exprimam noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Atunci e ! Cred ca de vina este distanta intre noi si faptul ca uneori cuvintele nu-s deajuns pentru a comunica ceea ce vrem sa spunem cu adevarat.
Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva aici.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaczm spune:

Anca, pentru ca te crezi deosebita eu iti doresc din tot sufletul o soacra ca a mea nici mai rea nici mai buna.Oricat mi-as pierde timpul sa iti spun una alta vad ca nu are rost! Sa stii ca nurorile, astea mai tampe(scuze fetelor) cum ne crezi tu pe noi am incercat si noi ani de zile sa aplanam conflicte, sa nu ajungem la divort ca si tine, care daca esti la runda doi crezi ca esti mai desteapta...mai deosebita mai speciala... Tare mi-ar place sa spun asa ardeleneste ce gandesc dar aici nu se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

Scumpa Corina, nu am ajuns la divort din cauza fostei soacre. Te rog frumos sa tii un moment de reculegere inainte sa te apuce nabadaile aici.

Remarc cu tristete ca nu ai priceput absolut nimic din ceea ce am scris aici. Iar acum nu mai am nici energia, nici cheful necesar sa o iau de la capat. Asa ca te invit sa recitesti subiectul in intregime.

Iar daca ai chef de mahalagisme pe ardeleneste, te invit pe private. Am ceva experienta cu ardelenii. Fostul sot este din acea zona. Folclorica.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

hai mai anca, eu mi-s ardeleanca si, pe cuvint, unii dintre noi e de treaba (vorba lu' vanghelie)
Si-acuma-mi dau seama ca nu cunosc chestii pe ardeleneste care nu pot fi redate aici.
Oare ce-oi fi pierdut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Citi psiho-educatori de meserie cunosti care sa aiba copiii educati conform tratatelor de specialitate?!? Haida-de! Nici un copil nu este la fel ca altul, fiecare are personalitatea lui, iar educatia nu inseamna un proces prin care sa-i facem pe toti uniformi, ca sa corespunda literei cartii! Nu mai exagerati pe aici! Zau asa! Iar subiectele despre parenting, copii, etc se afla la un alt sub-forum.

Mergi la inceput