Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by magnolia

Eu tare ma tem ca "vanatoreasa" de greseli este soacra uneia dintre noi , si ne-a descoperit!?!?Ce ne facem , fetelooooor!!!!



Exact asta am vrut sa zic si eu! Prea e o remarca de soacra!


Miha


Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaczm spune:

turturica, cred ca ar fi cazul sa iti iei zborul de la topicul asta. Si iti doresc din toata inima o soacra ca a mea si atunci mai vedem noi daca, mai ai chef sa faci pe desteapta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonicaaaa spune:

Turturica asta nu o fi soacra-mea ?!
Si daca tot ai un suflet asa de mare draga mea Turturica si i-ti este mila, cred ca " mila " asta ar trebui sa fie pt. copii nostri care sufera si ei desi sunt fara vina ,asta ca sa nu amintim de ai nostri soti si noi nurorile . Poate cu atat ne alegem si noi macar din rolul de nora pe care-l jucam ,sa nu ne ranim copii si si familiile acestora atunci cand om fi si noi soacre

Oana de Iustiana Noemy(4.11.1999) si Jasmine Neidyn(28.12.2005)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by magnolia

Pai , Siminaf , draga , daca ai fost olimpica la romana , te primim sigur , ca sa nu mai existe prea multe critici cu privire la greselile noastre gramaticale



Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Eu taaaaare m-as bucura sa intre soacra-mea aici, sa citeasca! Ca la telefon nu i le spun, desi tare imi macina sufletul, dar de ce sa consum banii sa-i spun cit de mult o "iubesc"?

Si sotul meu era un scaloi cind l-am cunoscut. Nu avea chiar toate bolile de care spui tu, Cristiama, dar totusi racea des si rau de tot si era... o slabatura. Nu ma omor eu cu gatitul, dar mincam foarte variat si - zic eu - sanatos. Si orice ne place, nu ne abtinem pe motive de economii.

Am primit o data de la socrosenie un pui congelat care arata parca era mumificat. Cind m-am uitat la data de expirare, era cu UN AN SI O LUNA IN URMA!!!!! Da, mai, dar era congelat! Deci l-ar mai fi putut tine vreo citiva ani pe acolo, nu?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca74 spune:

quote:
Originally posted by turturica

Nu ma pot abtine, dar prea am remarcat ca ura contra soacrelor pare direct proportionala cu numarul greselilor gramaticale ...
Sincer, cu citeva exceptii, mi-e mila de soacrele voastre dar si mai mare mila de viitoarele nurori.


Si eu sint de acord cu postarea de mai sus. Ma explic: felul in care ne exprimam - in scris sau verbal - denota nu numai educatia pe care am primit-o, ci si o anumita deschidere a mintii, a sufletului, istetime, toleranta, bun simt, etc.
Banuiesc ca restul este usor de inteles. Cu cit am facut mai multa scoala, am primit o educatie mai buna - adica scriem / ne exprimam cit mai corect in limba noastra materna (ca nu va cere nimeni sa scrieti corect in sanscrita veche, ci in limba noastra materna, lua-o-ar naiba s-o ia de treaba! - am citit mai mult, am invatat sa iertam, sa ne intelegem intii pe noi si apoi pe cei cu care impartim viata, cu atit avem tendinta sa ne respectam / toleram parintii sotilor sau prietenilor nostri, chiar si atunci cind acestia nu merita neaparat un asemenea comportament. E mare lucru sa fii intelegator si tolerant.
Personal, nu am inteles niciodata cum este posibil sa ma cert cu mama fostului sot sau cu cea a actualului prieten?! Atita timp cit ma port civilizat, nu o calc pe bataturi, nu o scot din tabieturile sale... care-i problema?! Este doar femeia care mi-a daruit cel mai frumos cadou pe lumea asta: pe EL. Cum oare sa ma supar, cert, paruiesc cu ea?!
Serios, nu inteleg si pace lucrul asta. Care este, dealtfel, foarte trist. Poate ar fi cazul sa va uitati putin si la comportamentul vostru fata de aceste femei mai in virsta decit voi, care ar putea foarte bine sa va fie mame.
Vorba dulce mult aduce.

============
How wrong it is for a woman to expect the man to build the world she wants, rather than to create it herself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Turturica, turturea...
Ce mai faci "dragutza mea"?
Ai iesit la... vanatoare...
De... greseli gramaticale?

Mai sa fie Anca74! Da' adevar graiesti... pana la un punct... "Vorba dulce - mult aduce"... dar sa vezi ce fain este cand "mazta blanda zgarie RAU"... Si cu toata vorba buna, zambetul neprefacut, atitudinea blanda de "fiica"- ti se plaseaza de catre "mama soacra" cu multa "dragalasenie" si bunavointa perle si perlute (copilul este prea "slab", "palid", "incercanat", "nu mananca ce trebuie", etc, sotul prea "gras", "a albit", "n-ai grija de el cum trebuie", etc... )... Noroc ca acestea le aud odata la 4 ani... Si poate ca de-acum incolo... peste 40 de ani, sau poate peste 400 de ani, etc
Si mai mare noroc ca am un sot MINUNAT care atunci cand ne-am casatorit, in Canada, fara sa fii invitat absolut nici o ruda din tara, a spus zambind "ce bine este ca suntem la mii de km - nu ne sufla nimeni in iaurt!".
Adevarul este ca noi nici nu mai suntem copii - eu am 38 de an iar sotul 49 de ani... asa ca noua ne-a fost usor sa ne impunem ca adulti si sa nu plecam urechea la tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Cred ca Anca a raspuns doar la mesajele legate de gramatica si nu a citit nimic din ce s-a scris despre soacre pe aici.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

dragelor, va multumesc ca mi-ati dovedit punctul de vedere cu veninul pe care l-ati improscat asupra mea ... Pur si simplu ati schimbat tinta, nu ca m-ar atinge in vreun fel.
Imi pare rau sa va dezamagesc insa nu sint nici soacra si n-am nici probleme cu soacra. O fi din cauza ca scriu corect gramatical sau, pur si simplu, pentru ca am invatat sa imi respect soacra in calitate de mama a celui pe care il iubesc. Si-am considerat normal sa ofer respect, daca vreau sa primesc respect. Nu mi-as permite in veci sa o etichetez in felul in care sint etichetate soacrele la topicul asta. Daca nu din respect pentru ea, cel putin din respect pentru sotul meu.
Nu mai stiu cine mi-a cerut sa ma gindesc la soti. Cred ca n-ar trebui ca eu sa ma gindesc la sotii vostri, ci voi, care ii puneti mereu la mijloc in lupta asta neincetata.

off-topic: pentru ca mi s-a spus c-am incalcat regulamentul cu remarca la adresa gramaticii, va reamintesc ca tot regulamentul cere sa combateti idei, nu persoane. Numai bine va doresc

Si, apropo, eu sincer nu inteleg regula cu gramatica. Din cite tin minte,gramatica limbii romane se invata pina in clasa a opta. Clasa pe care banuiesc ca toata lumea de aici are pretentia ca a absolvit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Ar fi multe de spus, dar ar fi, evident, timp pierdut.

Nimeni nu te-a atacat pe tine personal, ci doar ideea din postarea ta. Nici macar numele nu ti l-au spus toate, cind au vorbit despre postul tau.

S-a vorbit despre soti pentru ca de multe ori ei sint/au fost batjocoriti chiar de catre mamele lor (am si eu n specimen din asta in casa - sotul meu). Si atunci ce pretentii sa ai de la o "mama" care nici macar copilul nu si-l iubeste? Ce pretentii de iubire/daruire/ dragoste/ afectiune fatza de nepoti/nurori, cind ele nu au fost in stare sa-si creasca proprii copii, pe sotii nostri.

Ce pretentii sa ai de respect venit dinspre astfel de fiinte, cind tu te porti frumos, ca si cu o prietena, iar ea te injunghie pe la spate? Ba mai mult, la nunta unicului ei copil (ca altii nu mai are), vine doar ca sa te faca pe tine de ris prin comportamentul si remarcile ei?!? Pai crede-ma ca ti se duce tot respectul pe apa simbetei!

Si ar mai fi multe de zis, dar ar insemna sa ma repet si nici timp nu am, nici sanatate pe care s-o maninc din cauza unei scorpii. Am o familie de intretinut. Iar ea nu (mai) face parte din ea.

Mergi la inceput