Soacra !!!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Nu ma pot abtine, dar prea am remarcat ca ura contra soacrelor pare direct proportionala cu numarul greselilor gramaticale ...
Sincer, cu citeva exceptii, mi-e mila de soacrele voastre dar si mai mare mila de viitoarele nurori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

quote:
Originally posted by turturica

Nu ma pot abtine, dar prea am remarcat ca ura contra soacrelor pare direct proportionala cu numarul greselilor gramaticale ...
Sincer, cu citeva exceptii, mi-e mila de soacrele voastre dar si mai mare mila de viitoarele nurori.



Cred ca exagerezi un pic...
Pana la urma ar trebui sa iti amintesc ca de aproximativ 14 ani s-a trecut la scrierea cu i din a, cel putin oficial? Sau sa iti spun ca suferinta nu are nimic in comun cu gramatica?

Cred ca atitudinea ta, mai ales accentuarea faptului ca iti e mila de soacrele lor, denota o malitiozitate care efectiv mi se pare deplasata in context.

Iti doresc o soacra pe masura cunostiintelor tale gramaticale! :)
Sincer ma amuza...dar eu le inteleg pe fete, pentru ca am avut o soacra de cosmar si...ceva ceva gramatica imi aduc aminte.

_

Babyblue va pupa pe toti!!

"Sunt doua pacate principale din care toate celelalte pacate se nasc: Nerabdarea si Lenea."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

soacra nu este defect gramatical....ACRA!!

imi aduc aminte ca l-am rugat pe sot s-o cheme sa ne ajute putin prin casa, cand era bb-ul mic, ca sa mai trag si eu cate-un somnic, ca era k ghost

si el a zis: crezi ca o sa ne permitem sa mancam numai in oras???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Rautacioasa remarca cu gramatica, mai ales cind pe forum exista reguli clare privind "vinarea" greselilor gramaticale. Adica sa nu se faca asta! Nici eu nu vinez asa ceva, desi am fost "olimpica" la limba romana in liceu 2 ani la rind.

Babyblue, si eu scriu cu "i" din "i", ca nu m-am putut dezvata si pace de el. Dar stiu gramatica. Ma primiti in clubul nurorilor oropsite si asa, nu?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Pai , Siminaf , draga , daca ai fost olimpica la romana , te primim sigur , ca sa nu mai existe prea multe critici cu privire la greselile noastre gramaticale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

sperz sa fax cat mai multe greseli gramaticale ca sa pot exprima cat mai exact "dragostea" fata de soacra mea.

Stiti, eu poate ca as ierta-o, DAR se poarta egoist, rautacios si inconstient cu propriul ei copil!

Cand l-am cunoscut pe sot avea la 1.90 m inaltime mai putin de 70 kg, nici nu vroia sa zica cat are! Da-i numarai toate coastele.
Pt ca socrela casnica si total dependenta de el ii GATEA! Si ea nu arunca mancarea asa ca manca al meu sot 2,3 saptamani aceeiasi mancare!
Avea de toate: colita, gastrita, lua antibiotice continuu, ii era mereu rau, avea diaree continuu, tinea regimuri drastice.

si ne-am mutat impreuna: i-au trecut miraculos TOATE bolile, s-a ingrasat 14 kg si arata ca un om normal.

Si pana aici nimic extraordinar, DAR tot ea cu gura mare: critica la sange felul in care gatesc, adica proaspat si sanatos si CULMEA ne aduce mancare tinuta prin frigider, mie mi-e si frica sa intreb cat!

Si ii cumpara sotului medicamente: inhibatoare de suc gastric, medicamente pt gastrita, pt colita, etc!!! DAR el nu are nimic.

NU, am incercat, inca nu mi-e simpatica soaxcra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Cristina, la fel si soacra mea, cu mancarea veche... odata ne-a servit cu ceva saratele si fiul meu de 4 ani a zis in gura mare: mami daca mancam din astea, ne rupem dintii...
altadata intr-o vara ne-a servit cu tort facut de ea, ceva crema alba acra, intreaba sotul (l-am pus pe el sa guste mai intai) daca e crema de lamaie? Zice baba: nu, e frisca... si atunci nu mai povestesc despre bomboanele de pom primite de copii, in perioada aprilie-mai-iunie... ca le-a ramas de la craciun:((((
Turturica, ar trebui sa-ti para rau si de fiii acestor femei, adica de sotii nostri, (de exemplu sotul meu isi pierde familia tocmai din cauza lui ma-sa, unul dintre motivele de divort fiind chiar dansa) ar trebui sa-ti para rau de copiii inocenti care au astfel de bunici...



ex- gabibarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

subscriu si eu la ce au zis fetele! ii doresc celei cu vanatoarea de greseli(daca nu o are deja) o soacra care sa o faca sa nu mai bage in seama greselile unora! sa-i tina mintea ocupata! ete na, ca om fi la ora de caligrafie si nu ne ridicam la nivelul asteptarilor unora mai cu motz! ideea e ca ne varsam oful aici nu ne corectam gramatical una pe alta.............
oricum, soacra mea e o scorpie!

mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Eu tare ma tem ca "vanatoreasa" de greseli este soacra uneia dintre noi , si ne-a descoperit!?!?Ce ne facem , fetelooooor!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Persis spune:

Salutare fetelor,
Ei ca sa vezi acuma, noi gresim gramatical??? Dar ele scorpiile cand se baga in familiile noastre, cand ne vb de rau pe unde apuca si fac cate si mai cate??? Ele cum se pot numi atunci???!!! Care e gresala mai mare????? Sa gresesti cand scrii pe graba si iti mai versi oful si mai merge si tastatura prost?? Sau sa distrugi vieti, familii, copii, nepoti??? Judecati voi singuri?!!
Si ce daca ne-a descoperit o posibila soacra?? Cui ii e frica??
Sa-si faca pag lor de net!!!
Candva si eu credeam ca cu bunatatea, cu tacerea si supunerea poti castiga inbirea soacrei. Dar nu e asa, daca taci esti luata de proasta si situatia se agraveaza, ea crezand ca te simti vinovata de aceea nu-i raspunzi. Cumnatul meu, baiatul lui soacra, cel mic, i-a spus lui masa cu multi ani in urma, :"de linia asta nu treci, nu ai voie decat pana aici!! ca altfel nu mai sunt copilul tau si nu mai vin niciodata pe la tine!!!! , daca vrei sa ma ajuti cu ceva fao in tacere fara comentarii inutile!!!" Si pe cuvant daca sufla soacra in fata lui sau a lui nevastasa. Cumnata cel putin a tratat-o mereu cu "IGNORE". Asa s-a scutit de multe necazuri si dureri de cap.
sanatate la toate si fiti fericite
Persis

Mergi la inceput