cand iese fata?

cand iese fata? | Autor: mamica dulce

Link direct la acest mesaj

o sa radeti de mine dar ,cum ma simt cu musca pe caciula si s-ar putea sa iasa cu oki...ma intreb ce-o fi??Eu posed deja ficior si daca tot e sa vina nambar ciu,macar sa fie fetita :)Demult,pe vremea cand nu ma interesa subiectul,am vazut aici la femina intim niste metode de calcul mai mult sau mai putin exacte,am incercat o cautare dar nu am gasit nimic.
So,daca ati fi dragute sa mai postati odata cand iese fata-v-as fi profund recunoscatoare,ca una ca trepidez pana la ciclul urmator si daca e sa fie...e clar ca fac o fixatie pana in luna a cincea cand se vede la ecograf.Din cate imi aduc aminte,ultimul ciclu a fost in jurul datei de 10 octombrie(nu mai stiu cand a inceput ) si precizez ca nu e regulat deloc,de asta sunt in plop cu info despre ovulatie si alte kestii din capitolul asta.Am comis-o martea asta,deci pe 24,de doua ori la rand,fara condoame dar cu grija-si ma gandesc ca la runda 2 o fi ramas ceva pe tzeava
muama ce porcos vorbesc in seara asta ,dar sper sa ma lamureasca cineva,asa pe ciobaneste si cu schema

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Mai MAMICO DULCE stai ca nu-nteleg! Aica, vrei sa stii o metoda "babeasca" de "zicere" a sexului?

Pai, eu auzisem de una, daca asa vrei, dar trebuie sa zicisi varsta ta implinita.

Adica, trebuie sa aduni luna in care ai ramas gravida cu varsta ta si daca iese numar cu sot e fata, iar daca e fara sot e baiat.

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Ia, vezi, ce-ti iese, ca ma facusi curioasa la 1 noaptea!!

Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Pai eu cred ca de asta e responsabil sotul ca doar barbatii au cromozomul ala care determina sexul, nu? Ca daca nu se intilneste x cu x si se vede x cu y nu iese fata, ci tot baiat. Asa ca degeaba te straduiesti tu :-) Cel putin asa stiu eu.
Dar daca nu ai ciclu fix, atunci e musai sa incerci si dupa data ovulatiei clasica de 14 zile, ca la un ciclu variabil si ovulatia e variabila, adica poate sa fie si la 19, 22 sau 24 de zile. Sau 26 cala mine Cel mai bine ar fi sa observi schimbarile de mucus cervical ca sa fii cit de cit la momentul propice. Asa ca...Succes si sa fie fetita cum vrei tu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

io pot sa.ti spun ca testat! iese fata cand "calci pe bec" inainte de ovulatie(baieteii veseli supravietuiesc 72 de ore)...si mai iese sigur fata oricand dc PH.ul vaginului tau este bazic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Cum stii daca e bazic?? E vreo analiza ceva?

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Ba io va zic ca numai Dumnezeu decide
La mine dupa toate calendarele chinezesti si zicerile babesti era fata clar!
Guess what? A iesit baiat...

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

quote:
Originally posted by numeioana

Cum stii daca e bazic?? E vreo analiza ceva?

Ioana




habar n.am dc exista analiza...dar...ca regula generala ...de la dr.mea citire...

...dc inainte de momentul resp (adica asa cum am facut io de ex.prima oara am facut sex cu foite...si a doua oara fara nimic, special sa raman gravida...dar am zis sa fie "baieteii" proaspeti....numai ca foitele genereaza un mediu bazic in vagin...lucru de care n.am tinut cont...si a iesit fetita...ceea ce de altfel nu regret deloc)

...plus de asta...de ex.candida genereaza sau e data de mediul bazic din vagin...deci dc tu fiziologic ai mediu bazic, atunci faci candida usor...si nu scapi usor de ea...pe partea cealalta, candida poate sa fie data si de un trat.cu antibiotic de ex...si atunci ph.vaginului se schimba in bazic...


spermatoziozii de baiat sunt f.rapizi, dar mor repede...deci ca sa iasa baiat trebe ca ovulul sa fie deja la locul lui...spermatozoizii de fata sunt mai inceti, dar rezistenti...ei pot astepta aparitia ovulului...plus de asta un mediu mai spre acid favorizeaza spermatozoizii de baiat...un mediu mai bazic ii favorizeaza pe cei de fata....asta e explicatia pentru care exista femei care pot face doar fete sau doar baieti, indiferent cand "calca pe bec", inainte sau dupe ovulatie...


...cam astea ar fi explicatiile cumva stiintifice...imi pare rau ca.s io un pic neclara probabil...dar sper sa intelegeti esenta...


...dar io cred ca indiferent de explicatiile stiintifice...exista ceva acolo sus care le bate...asa ca nu poti programa 100% sigur...

...chestia cu calculele io n.o cred...ca mie imi iesea baiat dupe toate calculele...chinezesti sau cu varsta parintilor...dar am gresit cu foitele...ca paranteza...am programat copilul dupe calendare chinezesti, varsta parintilor, ovulatie, fixxxxx...dupe cateva zile de cand stiam fix ca am ramas gravi...la o cafea cu dr.mea i.am povestit fericita ca am facut tooootul ca sa iasa baiat...i.am explicat pe pasi (chestiile cu ovulatia le stiam de la ea...)...si a busit.o rasul...m.a felicitat ca o sa am fetita...fix fetita...am intrebat.o de ce...si mi.a spus ca si ea a facut la fel la primul copil...a vrut baiat si si.a calculat ca mine dupe chestii vechi si dupe chestii stiintifice...dar a tuflit.o la fel ca mine cu foitele...ca la fel ca mine a vrut "baietei" proaspeti si prima oara a fol.foite...si io m.am suparat pe ea ca asta nu mi.a spus...cu foitele...dar pana la urma e cum vrea Dumnezeu!...si ma bucur ca e sanatoasa...iubita mea fetita...

si ca a doua paranteza...sotul meu isi dorea atat de tare un baietel...ca nu mi.a zis dar era suparat tare pe mine ca am gresit la calculele...acum cateva zile m.a intrebat ce.as vrea sa fie al doilea bb cand il vom avea...io am spus baiat si i.am promis ca nu mai gresesc la calculele...si el mi.a spus ca vrea tot fata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

La mine imediat dupa menstruatie a iesit baiat. Mara...cred ca am conceput-o in jur de 15 decembrie, la cam 12 zile de la menstruatie. O fi si pe-aici un adevar...sau o fi doar intamplarea. Dar daca reusesti sa ne zici si noua cum ai facut!

Claudia, mamica de baietel 2,10 ani si de fetita 1,1 ani
Poze parinti
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

buna dragelor,multumesc de raspunsuri.Am facut un calcul si am ajuns la concluzia ca data trecuta am avut ciclu pe 11 octombrie,aproape o saptamana ca de obicei.Si posibila sarcina e de pe 24.
Normal ca stiu de cromozomii tatalui, x si y si toata teoria.Insa ce nu stiu sigur e chestia cu ovulatia si in care perioada a ciclului e mai mare probabilitatea sa iasa fata sau baiat.Dar,cum am spus si mai sus,in cazul unui ciclu neregulat e foarte greu de zis.
O sa astept vreo 3 saptamani si daca nu vine imi iau test de sarcina.
A intrebat cineva cati ani impliniti am-26.Luna octombrie e a zecea deci rezulta numarul cu sot 36! adica fata
La Marc ,aveam 21 impliniti cand l-am conceput-in luna martie.
Deci 21+3 da tot numar cu sot, si a iesit flacau
Alta metoda de calcul,va rog????

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Va rog ajutati-ma si pe mine sa inteleg. Ca eu la capitolul asta sunt varza: ce sunt alea foite? Da asa babest eva rog ca io is cam toanta si nu inteleg. Si noi mai vrem un copil, ca Andrei are deja 5 ani, si vrea o surioara. Deci, Anca, ce e cu foitele?

Mergi la inceput