Prematur !!

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Chantal spune:

Liliana, am citit subiectul tau pe sarite pentru ca acum nu prea am puterea necesara. Eu am nascut in Arad la 33 sapt si 3 zile o fetita de 2800g si 45 cm care a trait doar 2 zile pentru criminalii de aici nu i-au dat surfactant care sa o ajute sa respire. Povestea mea este la Durerea unei pierderi de sarcina. Nici nu stii cat ma bucur cand aud de un copilas salvat!
Vroiam sa-ti spun ca am ramas perplexa cand am vazut pozele cu sectia de noenatologie! Pai e o alta lume acolo! La noi in Arad, sala unde era fetita mea la neonatologie arata ca dupa razboi, cu pereti vai si amar, cu o usa de lemn din 1900 toamna, cu podele de lemn roase si jegoase, cu aparate... Sa nu mai zic, cred ca de la inceputul secolului trecut! Si doctoritele Marta si Teodorescu de la neonatologie nu au zis nici o clipa sa-i facem transferul intr-un alt spital mai bine dotat, de exemplu la Timisoara, au zis ca pot ele sa aiba grija de ea! Au avut grija sa o bage in pamant, asta a fost singura lor grija! Si am dat spaga 100 de dolari la doctorita Marta numai ca sa ne spuna daca nu cumva au nevoie de vreun medicament pentru ea, in speta surfacatant. A spus ca nu, desi stia ca ei nu au in spital si pentru fetita mea era vital sa primeasca surfactantul. Ar fi trait bine mersi daca l-ar fi primit.
Sunteti un caz extrem de fericit si ma bucur pentru voi.
Dumnezeu sa va ajute sa fiti bine cu totii.
Va .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Aura, am inteles ca ai putin lapte si ca ii dau Sarei formula. Daca imi permiti, parerea mea e ca ar fi bine sa te mulgi si sa o hraneasca cu laptele tau cit mai curind posibil. Ea are foarte mare nevoie de laptele tau. Laptele la femeile care au nascut prematuri este mult mai nutritiv decit cele care au nascut la termen tocmai ca sa ajute bebelusul sa recupereze handicapul de timp.
Sanatate multa si sa cresteti mari!

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Sara e in continuare bine. Acum Aura este cea care-i da gavajul mi-a spus ca a tint-o in brate si e mai usoara decit o pisica . In rest ce sa va spun decit ca acum e fata cuminte si doarme toata ziua. Ieri cind am vorbit cu Aura mi-a spus ca are greutatea de 1310g si stagneaza dar din ce stia e normal din cauza ca au scos-o de la terapia intensiva. Asteptam sa mai creasca in greutate si sper ca vestile sa fie in continuare bune. Cumnatul meu a plecat acum 10 minute la Iasi si i-am trimis Aurei prin el postarile voastre. Sper sa revina cu poze noi.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Buna Liliana! Felicitari mamica Aura! O sa fie bine bebelina...e o luptatoare. Si eu stiu un caz de un bebe nascut la 30 sapt cu 900 gr care are acum 2 ani jumate si este un copil absolut normal. A fost tratat la un spital din Bacau si apoi transferat tot acolo la Iasi.
Eu cand am revazut baietelul...nici nu mi-am dat seama ca s-ar fi nascut atat de mic..oricum trebuie multa rabdare si dragoste si ingrijire din partea familiei....cel putin pana la 1 an...trebuie tinuta spre observatie si ingrijita cu o foarte mare atentie...ceea ce nu ma indoiesc ca veti face. Liliana ...esti o sora adevarata...si eu am o fetita si o sora..si vreau sa zic ca sora mea e cel mai mare fan Alexia...are toate pozele si filmuletele pe care i le fac, o are pe desktop pe messenger..parca ar fi copilul ei.

Sa va rugati pentru Sara-Maria, acatistul Sf Stelian..ocrotitorul copiilor e f bun! Il poti citi tu Liliana, mamica sau amandoua.
Doamne ajuta!

Poze cu Alexia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Buna liliana.

Si eu urmaresc povestea micutei Sara inca de la primul tau mesaj. Ma bucur ca e o luptatoare si ma bucur ca si-a revenit si sora ta .

Sotul meu s-a nascut prematur, nu stiu sa-ti spun la cate saptamani, (6 luni jumatate zicea soacra-mea ca a avut cand i s-a rupt apa) si a avut 1,700g la nastere. Mult mai mult decat Sara, insa acum treizeci si ceva de ani spitalele lasau mult de dorit. L-au furat din spital, pentru ca tot asa, nu li se dadea nici o sansa si uite-l ca e azi bine-merci. Povestea soacra-mea ca-i umpleau eprubete cu apa calda si i le puneau de jur imprejurul scutecelului ca sa-i tina de cald! A ramas intr-adevar cu probleme la ochi (poarta ochelari), dar nici pe departe grave.

Am vazut pozele cu spitalul din Iasi, sincer am fost impresionata, eu am nascut in Bucuresti, dar parca n-am vazut asemenea aparatura si conditii, si era un spital bunicel.

Multe pentru micuta luptatoare si asteptam pozele de la iesirea din spital !

Mickyyy si cele 2 fete cucuiete: Malina Ioana (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34545" target="_blank">31.03.2004) Daria Maria (www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58164" target="_blank">22.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Nu am poze noi, poate saptamina viitoare. Sara a mai luat inca 40g in greutate deci avem 1350g. - De la ce 800g inscrise la Galati e un pas maaare mare.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Buna Liliana !! ce mult ma bucur ca Sara creste bine . Ce veste buna pe ziua de azi. M a bucur mult pentru voi .S-a dea Domnul sa mearga tot asa de bine in continuare. Multi pupici Aurei si o imbratisare calda de la o mami care stie ce mult conteaza fiecare 10 grame pe care le ia un copil. Simteam o bucurie de nedescris la fiecare gram luat in plus. Sara esti o invingatoare .......ai stiut s aii dai putere mamei tale . Va pupam .

Davia si Ioana scumpa mea de 3 luni jumatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Si eu si Aura va pupam pe toate, va inbratisam din toata inima si va multumim pentru suportul moral oferit si pentru rugaciuni.
Sora mea nu intra pe acest forum, sint convinsa ca dupa ce se intoarce acasa o sa va viziteze. A-ti fost alaturi de Sara de parca ar fi facut parte din familia voastra. Multumesc din inima si celor care se ocupa de intretinerea si functionarea acestui site si datorita carora a fost posibila acesta apropiere.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Cat ma bucur pentru voi!
Multa, multa sanatate, iar Sara sa nu mai intampine nici o problema si sa creasca mare si frumoasa!
Multe si multi pentru voi...sunteti o familie de luptatoare! Iar micuta Sara va da clasa!

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

ma bucur mult sa aud ca micuta Sara este bine. Multi pusici si sa creasca cat mai repede mare mare si sa plece acasa.


Mergi la inceput