Op. de varice....in sfarsit, am facut-o!!!

Op. de varice....in sfarsit, am facut-o!!! | Autor: nicoki

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,

Acum ceva vreme ceream detalii la aceasta sectiune a forumului despre op. de varice....iata ca in sfarsit, am facut-o si eu....joia trecuta, deci acum 5 zile (azi e a sasea zi de la operatie). Deschid topicul pt. ca stiu ca mai erau fete interesate. Am facut op. la CMDTA de pe str. Washington, unde mai fusesem la consult, programare, etc. si in urma cu vreo 8 ani, dar mi-a lipsit curajul de a merge pana la capat. Inca nu pot da detalii, pt. ca pana lunea viitoare trebuie sa stau cu piciorul bandajat, dar bandajul implica doar comprese sterile, tifon care le tine si un "ciorap" elastic" (un crac doar).
Operatia este fara stripare, dar nu prea stiu exact cum vine, pt. ca inteleg ca venele acelea bolnave, in urma op., devin nefunctionale. Op. implica multe incizii mici, care dupa vindecare se vor vedea ca niste dungulite f. fine albe, de vreo 5 mm. (am vazut la o colega care se operase cu 15 ani in urma).

Despre operatie: a mea a durat cel mai mult (2 ore si un sfert), am fost vreo 7 persoane in ziua aceea, eu am o gramada de incizii pe tot piciorul si sunt chiar f. curioasa sa le numar cand voi scapa de bandaj. Durearea tine 2 zile (pana iti da jos copcile - niste cleme de metal, care tin pielea sa nu se desfaca), dar este suportabila. F. neplacut este ca nu-ti gasesti pozitia sa dormi, dar daca iei algocalmin cedeaza destul de mult. Eu am reusit sa si dorm noaptea, desi, repet, am f. multe taieturi, prectic pe toate partile piciorului. Operatia se cam simte (dar durerea e suportabila), pt. ca se face cu anestezie locala. Eu din fire sunt mai curajoasa, am si spionat prin faianta care reflecta o parte din ce se petrecea acolo:)) dar in timpul operatiei sunt 3 manevre care cam dor: injectiile cu anestezicul(xilina, care pe mine ma usturau-dureau), o "tractiune" asupra venei (nu stiu exact ce-i faceau, dar simteam ca trag de ea) si faza de prindere a clemelor (care ciupeau, unele nu, dar altele destul de tare). Partea buna este ca lucrau cate un grup de dilatari venoase (asa cred eu, ca la sfarsit prindeau mai multe cleme odata, nu cate una), asa ca alterneaza perioadele cand simti durere, cu perioadele de "liniste", astfel ca operatia este f. suportabila.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicoki spune:

Am trimis mesajul de mai sus incomplet, ca mi-era sa nu se blocheze calc. si sa pierd ce am scris.

Revin. Probabil cu o anestezie peridurala nu simti nimic, dar mie mi se pare ca asta locala e cea mai putin riscanta si fara ef. sec. Plus ca ei nu folosesc decat acest tip de anestezie, deoareca dupa vreo 2 ore de la op. pleci acasa.
De durut m-a durut 2 zile (dar suportabil). M-am operat joi, iar sambata dimineata mi-a scos clemele de care vorbeam, si la vreo 10 min. dupa asta au cedat complet as putea zice, durerile. Poti sa mergi dupa operatie, ei zic sa mergi normal, dar nu poti, mai ales daca ai incizii in jurul articulatiilor (genunchiului), efectiv nu poti sa intinzi piciorul. Acum simt doar ca parca nu mai am o mare parte din piele(ma strange, dar nu ma doare). Daca ating cu mana zonele su incizii, ma doare, dar altminteri, nu.

Sambata cand mi-a scos clemele, m-am ingrozit ce urat arata piciorul, si mai ales ce multe incizii am, dar stiam ca vindecarea dureaza mult. In vara, cand m-am dus sa-mi fac programarea, am vazut la o doamna care se operase cu 2 luni in urma cum aratau, si inca nu erau vindecate complet. Asa ca am rabdare. Oricum, asistenta ne-a spus ca daca ne scarpinam si rupem cojile, putem ramane cu semne. Ce-i drept, ma cam gadila zonele alea, dar asta face parte din procesul normal de vindecare.

Daca mai vreti detalii, cereti, dar va spun ca inca nu stiu nici eu cum arata. Si nici nu ma astept sa arate bine o vreme destul de lunga.

Ce mi se pare incredibil, este ca am reusit sa fac op. asta, care nu e grea deloc. De cate ori venea vorba, ziceam ca o sa ma operez, dar niciodata nu eram convinsa ca o voi face.

Inca ceva: duoa luni inainte si una dupa op. am urmat si voi urma un tretament destul de scump. Partea nasoala e ca dupa op. o luna de zile iau un antiinflamator si trebuie sa tin regim nesarat - yeah. Dar poate asa mai dau si eu jos vreo 2 kg.....

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buluci spune:

Niko, eu sunt disperata din cauza sotului, kiar saptamina asta nu s-a putut duce la servici din cauza varicelor!I-am spus ca in Rominia se poate face operatia asta, dar el refuza pe motiv ca s-ar reface !El a vazut un medic in Australia care i-a spus ca in cazul lui nu este recomandata operatia(e genetica treaba la el), ci doar in cazul femeilor carora le-au aparut in urma nasterilor sau din cauza greutatii!
Este oare adevarat?

Cristina Baku & Simon(26.12.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirrella spune:

Mie mi-au aparut varice dupa prima nastere,greutatea si probabil faptul ca lucram toata ziua in picioare...Probabil la mine e si genetic,si mama mea are,dar as face si eu operatia ,caci nu le mai suport.Nu ma dor,nu ma jeneaza ,dar sunt groaznic de urate,nu pot purta nimic scurt,si sunt tanara...
O singura intrebare am si eu :cat coasta??? Si cand te intreb ma refer la tot,tarife si spagi bineinteles.Caci doar traim in Romania!


La ce bun sa contrazici o femeie? E mult mai rentabil s-o lasi sa-si schimbe singura parerea. - Jean Anouilh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns werro spune:

Nicoki iti doresc o recuperare usoara si perfecta!

Vreau si eu sa te intreb ceva, cu atat mai mult cu cat experienta ta este de actualitate. Mama mea are ceva probleme cu varicele si i s-a recomandat aceeasi clinica. Ce medic te-a operat si... un subiect mai delicat... cat te-a costat? Ultimul aspect o macina foarte tare pe ea si e probabil lucrul care o tine pe loc.

Iti multumim ca ne-ai impartasit experienta ta!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoki spune:

Buna fetelor si multumesc pt. urari!

M-a operat dr. Cristian Zamfir, este tanar si f. zelos si serios (era acolo deja la 6.30 cand am ajuns eu), am fost f. multumita. Din discutiile de dinainte sau dupa op. dintre paciente (deci barfa, asa ca selectati informatia) am auzit ca lelalalt medic nu ar prescrie tratament dupa op. - dar inca o data, informatia asta nu e verificata, nu vreau sa scot eu vorbe). Cat costa? Se plateste o taxa (ei ii spun donatie parca) de 1.000.000 lei pt. salariati si 500.000 pt. pensionari, pt. care primesti chitanta. La medic si asistente dai cat vrei/poti, ei oricum sunt super si pun pariu ca-si fac treaba bine indiferent daca dai sau nu. Personal, eu am dat 2.000.000 la medic si cate 500.000 la asistente si 100.000 brancardierei. Mie mi s-a parut ca nu am dat mult, pt. ca in alte parti am auzit de sume de genul 1000E operatia. Au fost parsoane operate cu mine odata care au dat mult mai putin si care nu cred ca au fost tratate altfel, dupa cum am mai auzit o doamna operata in alta zi ca a dat parca 3 mil.. De altfel, nici nu stiu daca medicul stie care cat da, pt. ca ne baga la consult una dupa alta, nu vad cand ar fi avut timp. Asistenta sefa, insa opereaza cot la cot cu medicul, asa ca, ulterior mi-am dat seama ca poate trebuia facuta o diferenta intre cele 2 asistente. Dar cealalta stiam ca-mi va scoate agrafele sambata dim. Va zic, tot personalul a fost f. dragut. Cam asta cu banii. Revin.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoki spune:

Pt. Cristina: Da, si eu l-am intrebat pe medic daca recidiveaza varicele si mi-a raspuns ca este posibil, depinde insa de materialul biologic al fiecarui pacient. Practic, ar fi vorba de faptul ca volumul de sange ramane acelasi, iar cauza principala ar fi un defect al venelor mari, ceea ce determina sangele sa se acumuleze si sa stagneze in venele mici, dilatandu-le si formand varicele. Dar acolo unde au fost operate, varicele nu mai apar, este posibil insa sa se form. in alta parte.

Eu am inceput sa ma intreb daca nu cumva dilatarrea de pe piciorul meu drept este de fapt o varice la incep. cls a VI-a!!!! O aveam mai dinainte, auzisem de varice, dar nu stiam precis ce-i aia. Deci la mine au aparut la pubertate, ceea ce inseamna ca sunt genetice. Si mama are, dar nu la suprafata ca ale mele, plus circ. capilara proasta, bunicul din partea mamei avea, si tata mi-a zis ca si in familia lui femeile au problema asta (o verisoara primara de-a lui s-a operat la 20 de ani). Am intrebat medicul daca exista vreun sport recomandat pt. a preveni formarea lor (pt ca am o fetita si sa stiu cum sa actionez din timp) si mi-a zis ca nu, daca e genetic, nu prea ai ce face, in afara de ce stie toata lumea (evitat statul in picioare, obezitatea, statul pe scaun picior peste picior, imbracaminte stramta, etc.) si ca a operat chiar si o fetita de 12 ani!!!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoki spune:

Pt. Mirela:

Da, si la mine s-au agravat in timpul sarcinii si dupa nastere (carat copil in brate) si in plus au inceput sa se profileze si la celalalt picior (pe care cred ca-l voi opera la anul, nu-l mai las sa ajunga ca celalalt). Nici pe mine nu m-au durut/jenat multa vreme, dar dupa nastere au aparut dureri. In plus, toti medicii pe care i-am consultat (mai ales dr. de familie) m-au sfatuit sa ma operez. Imi era si rusine de dr. de familie, caci tot timpul ma intreba daca am facut operatia sau cand am de gand sa o fac. Tot ea mi-a recomandat clinica asta si mi-a zis ca nu e complicata op. Dar eu am decis sa ma operez obligatoriu inainte de a mai face un copil, pt. ca dupa nastere, la vreo 5 zile m-am trezit cu una dintre zonele cu varice, umflata, dureroasa, tare, rosie, tumefiata si fierbinte. Se formasera trombi. Atunci m-am speriat si am dat fuga la dr. cu care nascusem, care m-a trimis de urg. la medicul de familie si am vazut-o ca era cam speriata si se temea sa nu-mi dea vreun sfat precis (mi-a zis doar sa aplic Lioton, dar sa nu masez). Cu tretament urmat o luna de zile de la medicul de familie am scapat de pb. Vreau sa mai zic ca am citit ca dupa nastere organismul secreta el niste sumstante coagulante, si de aici riscul mare al femeilor cu varice. Eu nu am dat importanta pana nu am patit-o chiar eu. In plus am pierdut atata sange la nastere, ma si mir de unde s-au mai format trombii aia!!!!

Cam asta e cu operaftia. Si eu m-am saturat sa port vara pantaloni lungi si fuste lungi, sper sa pot purta haine normale la vara. Dar am reusit sa-mi satisfac si dorinta de a purta fuste moderna, toamna, iarna si primavara. Daca nu te operezi, poti profita ca e frig si sa porti fuste midi cu cizme lungi, mulate (alea de piele sunt mai butucanoase, dar alea de vinilin sau textil se muleaza bine pe picior) si/sau dres gros, colorat si cu imprimeuri/modele. Pe bune ca nu se observa printr-un dres cu model (de ex. dungulite subtiri colorate, carouri sau un fel de plasa, dar plina). Sunt f. sic si chiar nu se observa o astfel de pb. Eu asta iarna am profitat din plin de gaselnita asta. Restul hainelor au fost cam uni, ca sa nu fiu prea incarcata :).

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Mama a facut acum un an cu scoaterea venei safene (parca asa o cheama) si acum piciorul ei pare venit de la razboi. Cicatricele sunt de cca 1 cm dar nu fine si albe ci ...negre. A facut cu rahianestezie dar recuperarea a fost mai grea (cca o saptamana) fiind si mai in varsta si mai dudulana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoki spune:

Doamne, sper sa nu am necazuri din astea. O colega de-a mea a facut aceasta operatie acum 15 ani si piciorul arata super (cum v-am zis, incizii fine, subtiri, albe). Ea se teme ca vor reaparea varicele, deoarece a inceput sa aiba iar dureri. Colega mea s-a operat la Witting, la alt medic, dar prin aceeasi metoda ca si mine (Metoda Angelescu - asa scrie si pe biletul meu de externare). Sper ca si la mine sa se vindece frumos. Dar deocamdata, astept, vindecarea cicatricelor dureaza destul de mult. Gratiela, macar mama ta se simte bine, mai are dureri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns werro spune:

Suntem pe drumul cel bun! I-am citit mamei mele tot ce e postat aici si a prins putin curaj.
Un medic - de alta specialitate - i-a spus ca dupa operatie se ingreuneaza circulatia de jos in sus.. spre inima . Si acelasi medic i-a recomandat sa-l caute pe dr. flebolog Ciubotaru daca se hotaraste pt operatie.
Nicoki, ai auzit ceva de el stand pe acolo? fie si barfe
Si revenind la acelasi subiect fierbinte... cat costa consultatia acolo? (ca sa-i dau toate detaliile, sa nu mai aiba motive sa amane)

Multumesc pentru toate informatiile! Sunt de mare ajutor!
Pupici!

Mergi la inceput