Nu vrea sa mestece mancarea!

Nu vrea sa mestece mancarea! | Autor: adseana

Link direct la acest mesaj

Fetita mea, are 1 an si 5 luni, si nu mai stiu ce sa ma fac cu ea. Nu vrea, nici in ruptul capului sa mestece mancarea . Pur si simplu inghite numai ce ii bag ingurita. E adevarat ca am gresit si eu, pentru ca de cand e , am tot avut probleme cu "gatul rosu", i-am dat, la sfatul dr. pediatru, antibiotic (ceea ce nu trebuia! ), si am zis ca ii mixez mancarea numai sa o stiu ca are ceva in stomac, pentru ca nu vroia sa pape nimic. Acum am ajuns imediat la 1 an jumate, are aproape toti dintisorii (ii mai lipsesc cei 2 canini de jos, care sunt pe iesite), si totusi nu stie sa ii folosesca. Daca incerc sa ii dau ceva nemixat, vomita. Cum simte in gurita ceva mai mare decat un fir de nisip, scuipa afara, si daca ii bag inapoi in gurita vomita. Si azi am incercat sa ii dau papa din borcanel (am zis ca ii place gustul, daca daca va accepta sa mestece legumele, era Nestle pui cu legume), dar nu, s-a fortat pana a reusit sa vomite. Nu mai stiu ce sa fac cu ea...A mai patit cineva asa ceva? Cum ati reusit sa treceti de etapa asta?

Orice sfat e binevenit, va multumesc!

Adriana si Alexandra (15.04.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Fetitza mea de 2 ani si 3 luni mananca numai mancare data prin blender. (e vina mea, recunosc)
Daca ii dau ceva mai gros, piureul cu niste bucatele foarte mici...vomita.
Asa ca tot ce ii dau eu ii dau prin blender ca sa se duca pe gat.

Dar...mananca singura si mesteca foarte bine paine, grisine, pufuleti, biscuiti, saratele (nu multe, dar mesteca)...chestii fainoase care nu o murdaresc pe maini.
Daca ii pun in fata mancare este absolut neinteresata, incearca sa ia in mana, vede ca se murdareste si vine sa se stearga de pantalonii mei!!! Nu baga in gura nici macar de curiozitate!

Nu e prea incurajator, dar voiam sa-ti spun ca stie sa mestece, nu din cauza asta nu mananca ea ne-dat prin blender...

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
poze , pozici si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Dar Alexandra mea nu vrea sa mestece nimic. Nici biscuiti,nici paine, nici pufuleti, am incercat sa ii dau in mana bucatele de fructe, dar nu vrea...le linge un pic, apoi le arunca pe jos. Nu mai stiu ce sa fac cu ea, sunt disperata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Adriana, inainte de a o obisnui cu mancare nepasata, ar trebui sa ajungi cu ea sa mestece paine sau grisine sau fructe sau ce stiu io ce alte chestii care i-ar place si pentru care nu ar trebui sa stea la masa.
Pune-i mana cate ceva, un sticks sau fulgi de cereale (din alea pentru copii mari - Nestle au cu ciocolata (fulgi) sau cu miere (rotite)) si sa le manance pe alea.
Ia-o in joaca, asaza-te cu ea pe jos, in mijlocul camerei, pe o patura, ziceti ca sunteti la picnic si mancati din castronel amandoua. Arata-i cum se face. Mesteca tu, dar cu gura deschisa, sa vada clar, spune-i "uite cum rontai cu dintisorii ca un soricel, ca o veverita" etc. Si apoi faceti amandoua la fel.
Fa totul sa fie o joaca si sa o amuze mestecatul mancarii.

Cat despre mancare nepasata, eu am trecut la ea treptat si cu nervi de otel. Ii amestecam mancare pasata cu furculita (da' zdrobita bine!) cu mancare data la blender si asa ii dadeam sa pape. Ii puneam azi o lingurita de mancare zdrobita, peste cateva zile 2 lingurite si tot asa.
La inceput facea si ea tot asa - scuipa, daca insistam se stramba a voma, uneori chiar vomita. Si nu manca mai deloc, ajunsesem sa zic sarumana daca manca macar un sfert de portie. Dar si io m-am tinut tare . Am lasat-o in pace sa nu manance. Pana la urma s-a invatat. Si faceam chestia asta cam la toate mesele, sa nu-i intre in cap ca numa' la pranz nu se mananca .
Si ne jucam, si ma prosteam cu ea si clefaiam mai abitir ca un cheferist si ii mai pescuiam bucatele din mancare sa i le dau numai pe alea, asa, ca sa se joace si sa se obisnuiasca cu consistenta...
Ma rog, io am si inceput repede cu asta, de pe la 9-10 luni, dupa ce am vazut-o ca paine si covrigei stie sa manance, da' mancarea nu era buna... Si am inceput rapid ca numai gandul ca ajung cu ea la 2 ani si mancare la blender imi dadea fiori de groaza
Succes si nervi tari!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Adseana, io una zic sa ai rabdare, ca printesa ta o sa inceapa sa si mestece ... sa stii ca si la noi a fost cam la fel cu mincarea neblenduita ! Andrei minca singur cu mina lui biscuite sau pufuleti sau mar, dar cind era vorba de prinz, nu exista sa bage in gura mincare care sa nu treaca prin blender (intr-un fel si eu eram multumita, pentru ca stiam ca maninca bine si de toate !). Dupa care anul acesta am fost doua luni pe litoral si inainte sa plecam mi-a fost groaza sa ma gindesc ce o sa facem cu mincarea copilului ! Am fost pe la magazine si ne-am inarmat cu un vraf de borcanele de tot felul, ba in primeze zile am avut si mincare pasata luata de acasa si maaare syurpriza - baietelul meu a refuzat categooooric orice borcanel !!! Nici macar o inghititura nu a luat din nici unul !!! Asa ca incet-incet a invatat sa manince si bucatele, ca deh, i se facea foame copilului ! La inceput mai putin si cu mofturi multe, mai apoi din ce in ce mai bine, asa ca acum am scos definitiv mincarea blenduita din program !! Adevarat ca Andrei are acum preferintele lui si tre sa ai rabdare sa accepte un fel de mincare nou, dar io zic ca sint multumita de rezultat !!
Ma gindesc ca stiind ca din lingurita sau din furculita vine doar mincare pasata de atita vreme, copilul este obisnuit sa o inghita direct, fara sa o mestece, ceea ce il face sa se innece ...
Iti doresc bafta multa si rabdare ! Si sanatate multa amindorura !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Soleil, Alice va multumesc pentru raspunsuri. Voi incerca sa ii pun biscuiti, fructe in farfurioare care sa fie la indemana ei, daca daca va incerca sa pape. Si sa incerc sa pun si eu, tot asa, mancare neblenduita amestecata cu cea blenduita, sa ne obsinuim cumva. Iar cu nervii...nu stiu daca pot sa spun ca incerc sa ma "inarmez " cu nervi de otel, pentru ca mie, sincer, mi s-au cam terminat, imi sare tandara foarte usor, dupa atatea luni de chin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

si baiatul meu cel mare tot asa manca, doar pasat la blender. pt ca si asa de-abia de-abia manca ceva, i-am pasat-o. pt rontzait, apelam la sticksuri, cartofi prajiti (mai rar, si pana la 2 ani ii prjeam in unt, in tigaie de tefal). bucatele de cremvursti, painica cu unt.

oricum, cand va fi pregatita va manca, nu cred ca ai motive sa faci din asta o problema de stat! nu te mai stresa si se va rezolva, da-i sa pape cum ii place.

inca o idee: incearca s-o iei la masa cu voi, sa vada ce mancati si cum mancati. s-ar putea ca curiozitatea sa invinga 'obiceiul' !

pofta buna!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

grecia 2006

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

quote:
Originally posted by adseana

Soleil, Alice va multumesc pentru raspunsuri. Voi incerca sa ii pun biscuiti, fructe in farfurioare care sa fie la indemana ei, daca daca va incerca sa pape. Si sa incerc sa pun si eu, tot asa, mancare neblenduita amestecata cu cea blenduita, sa ne obsinuim cumva. Iar cu nervii...nu stiu daca pot sa spun ca incerc sa ma "inarmez " cu nervi de otel, pentru ca mie, sincer, mi s-au cam terminat, imi sare tandara foarte usor, dupa atatea luni de chin...

Adriana si Alexandra (15.04.2005)

Alexandra, printesa noastra

http://tickers.baby-gaga.com/t/catcatabu20050415_1_Alexandra++is.png



Nu asa, ca te simte. Astia mici is mai rau decat cateii
Tre' sa iei hotararea (eroica - recunosc!) sa nu iti mai pese. Vrea, bine, nu vrea, iarasi bine. Dup'aia, mai vezi tu ce faci.
Cel putin cu fie-mea fix asa a fost - chiar daca nu ma manifestam nicicum, chiar daca ziceam "nu-i nimic", tot simtea ca in sinea mea imi vine sa ma dau cu capu' de pereti ...

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Anamaria la masa cu noi am pusa de nenumarate ori, dar nu vrea sa guste nici in ruptul capului din mancarea noastra. Daca o blenduiesc nici atunci nu e sigur ca o papa, pentru ca mananca foarte rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adseana spune:

Revin cu noutati...de cateva zile, Alexandra papa painica, facuta soldatei, daca i-o dau eu in gurita, o mesteca, si o inghite frumos, dar mancarica tot mixata trebuie sa fie...oricum e ceva, fata de cum am fost pana acum...asa ca, rabdare maxima sa am, si tot inainte, sper ca av accepta si restul papicii bucatele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzunaki spune:

adseana,
bravo pt progrese!Stii ca am avut si eu pb cu Bubu pe aceasta tema.Ei bine,cum iti zicea Soleil asa am procedat si noi.Ii pasam cu furculita si il lasam sa se serveasca.O zi nu a servit decat ca o vrabiuta,a doua zi la fel,a treia la fel...L-am lasat cat si cum a vrut sa pape,in ritmul lui.Abia dupa vreo 2 saptamani a inceput sa pape pasat cu furculita.Incet incet vin si rezultatele.rabdarea e cheia.multa bafta va doresc in continuare!


Mami de pufulet pufilos si Sofilina ursulina

Mergi la inceput