ce pasta de dinti pentru copil de 11 luni

ce pasta de dinti pentru copil de 11 luni | Autor: Hildegard

Link direct la acest mesaj

am o mare dilema.
nu stiu ce pasta de dinti sa cumpar la Stefan care in curand face 1 1luni si are deja 7 dinti.

periuta am gasit:Oral B
la pasta mi-e teama sa nu inghita sau eu stiu.
cum sa fac?

PRAJITURI

Veronica si Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 10 luni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

dc ii dai supliment de fluor...nenedent...este singura pasta de dinti din R.fara fluor...

...dc nu ii dai supliment de fluor...nu stiu...io as intreba pediatrul...am vazut in comert paste de dinti pentru copii mici...dar sincer nu stiu dc merg chiar de la 11 luni...

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

poze:
http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Aici nu este pasta de dinti decat de la 2 ani incolo. Explicatia ai dat-o chiar tu: nu stiu sa scuipe si nu cred ca e prea bine sa inghita. Cred ca periajul simplu e suficient la varsta asta! Da-i lui periuta si o sa ii faca mare placere s-o "roada". Asa l-am deprins si eu pe fiu-meu.

Acum... faci cum crezi...

Pupici.



Mami-Mitza si Miron Radu (06 oct. 2004)

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Eu doar ii perii dintzisorii, fara pasta. Cu periutza goala. Prefer asa decat sa inghita pasta. De altfel si stomatologul ne-a recomandat sa procedam asa pana stie sa clateasca. Al meu are 1 an si 8 luni si nu a invatzat sa scuipe...adica face el ceva de genul, dar deocamdata nu putem vorbi despre un scuipat eficient .

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Puiul meu are 1 an si 10 luni si de pe la un an jumate a trebuit sa-i cumpar si pasta de dinti fiindca nu am avut de ales. Ne "spalam" pe dinti amandoi odata (adica el cu ghilimele, eu fara )si voia si el pasta de-a mea. Si normal ca am preferat sa-i cumpar speciala pt. copii. Farmacista mi-a spus ca daca-i pun f. f. putin nu-i nici o problema, ca si copii de peste doi ani mai inghit cate putin si nu se va intampla nimic. Pana acum totul e OK.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Noi folosim nenedent. Si periuta si pasta. Ii pun foarte putin, dar oricum nu e cu fluor.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Codru, unde gasesti nenedent in Cj ca io m-am tot uitat si nu am gasit..? oricum mie imi trebuie cu fluor dar fara menta, oare exista asa ceva marca asta? Pana acum am folosit cu succes Oral B pt copii...



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Roxa, eu i-am luat de la farmacia de viz-a-vis de Big. Dar e drept ca prin primavara.

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Eu zic fara pasta de dinti... Deocamdata ajunge si periuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Noi i-am luat Astera pentru copii, scrie pe ea ca se foloseste atat pentru gingiile bebeilor, cat si pentru dinti. Deci se poate de cand n-au dinti! Insa am incercat intai fara pasta, ca sa vad daca accepta periuta, periajul... Nu ma lasa deloc! Daca in schimb ii bag degetul in gura si ii gadil dintii, ii place la nebunie! Deci voi urma sfatul altor fete de pe aici, care au zic ca un spalat pe dinti eficient la copiii mici este de fapt cu degetul mamei invelit in tifon.

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Noi ne spalam cu periutza umeda, deocamdata. Stomatoloaga care i-a facut Ilincai primul control acum o luna ne-a spus ca e prea devreme pentru pasta de dinti chiar daca are deja 10 dintzishori.
Nici suplimente de fluor nu se dau copiilor aici.

si Ilinca (10 septembrie 2005)

Mergi la inceput