Mucii care nu mai trec...

Mucii care nu mai trec... | Autor: bubu05

Link direct la acest mesaj

Ce o fi, ce o fi...ca nu mai stiu...Acum o luna Vlad a fost racit, cu muci, tuse, febra cu 4 zile inainte de raceala...ma rog, tot tacamul. Dupa o saptamana de tratament, siropuri de tuse, i-a trecut. Buuun...am plecat la mare, totul a fost ok o saptamana, cand ne-am intors au inceput iar mucii, intai curg ca la robinet, apoi se fac mai vascosi si albiciosi...dupa o saptamana i-au trecut. Urmeaza inca o saptamana linistita dupa care, iar muci! Fara febra, tuse sau alte simptome. Acum a trecut deja o saptamana de cand ii are si tot nu-i mai trec! Ce o fi, domne? Intre timp am terminat o sticluta de Immunobaby, i-am dat Vit.C, primele 2 zile de muci Nurofen si Calpol la culcare, dar deja ma dispera! Cred ca am zapacit vecinii cu aspiratorul, ca folosesc cu succes pompita aia minune.
A mai patit cineva asa?

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Incearca cu spray cu apa de mare , la mine merge excelent . E cam scump-250.000 dar face banii .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

ia incearca tu si lasa copilul in pace, fara nurofen, vit C si alte prostii. Ai mei au de 1 an jumate continuu muci la nas si nu le-am dat niciodata nimic, intrucat dr. ne-a spus ca sa se imunizeaza, merg la gradi si iau 1 milion de virusi si pana nu se imunizeaza la toti nu am ce sa le fac. Acuma aia mare are iar febra, dar e mica si n-a primit nimic. Ce sa fie, ce sa fie... copilaria, dom'le, aia e. Cand trece sa-mi spui si mie, poate si "trecutul" e molipsitor.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Hi, hi, Tina...asa ma gandeam si eu, ca e copilaria si sunt de acord ca se imunizeaza, dar asa...cu muci tot timpul...Nurofenul i l-am dat in primele doua zile, o data la culcare, in ideea ca poate combate raceala...deci m-am mai linistit!

Ligea, si sprayul asta face sa dispara mucii?

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IEPU spune:

Mucii trebuie sa ii scoti in continuare cu "batista". Lasati acolo ar putea duce la complicatii cu febra. In absenta febrei nu te agita prea tare.
Exista copii, cum e al meu cel mare, care dupa o raceala mai fac o raceala si inca o raceala, in total vreo 2 luni jumate. De aceea doctorita lui ii da de fiecare data impreuna cu antibioticul si claritin care are un efect antialergic. Si zice ea ca intrerupe trenul de raceli consecutive.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Iepu, ii scot mereu cu aspiratorul si il curat bine, iar in primele doua zile de muci mai si stranuta f. mult si ii dau seara Zyrtec.

Deci voi ziceti ca daca nu are altceva, doar mucisori, sa nu ma sperii...Multumesc de raspunsuri!


Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Am facut si eu o data asa, cand ii curgeau mucii si nu avea altceva, nu i-am dat nimic, ii puneam doar ser fiziologic, si au trecut dupa cateva zile. Acum are si el, de aseara, si i-am pus azi ser fiziologic, acum i-am bagat un supozitor cu paracetamol, preventiv pentru la noapte. Si eu tot pe ideea imunizarii am mers.

Oana si Seb
(10.01.2005)


AUGUST SEPTEMBRIE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca sint aposi si mai si stranuta poate sa aiba o rinita alergica.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sau daca i lasi acolo poate face o rinita cronica si o sa traga de ea toata viata. Sa lasi copil cu nasucul cu muci un an de zile mi se pare groaznic de mult!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Eu stiu ca pt. muci (de orice fel) e miraculoasa combinatia Sinupret sirop cu picaturi Vibrocil in nasuc. Sanatate multa lui Vladutz!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fetitie spune:

Toamna trecuta i-am facut lui Darius tratament timp de O LUNA! cica era racit. si dai cu pompa, si da-i cu colargol(luat din spital). Ma urcam pe copil si-l imobilizam cu picioarele ca sa-i pot curata nasul. si am folosit si apa de mare. La un moment dat am cedat nervos-ma saturasem de atata pompa. si m-am dus la alt medic. Care medic mi-a spus ca nu sunt normala la cap(ceea ce stiam si eu!). mi-a dat un tratament pt alergie (sirop si un spray) si in trei zile copilul nu mai avea nimic. Si mi-a zis sa nu-i mai storc nasul cu pompa.
voi va amintiti ca parintii vostri sa va fi curatat nasul cu pompa ?

Mergi la inceput