Credeti in minuni ?

Credeti in minuni ? | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

M-am hotarat sa deschid subiectul asta, pentru ca mie personal mi s-au intamplat cateva lucruri in viata pe care eu le consider "minuni". Acum multi ani ( eu sunt mare iubitoare de pisici ) aveam un motan birmanez, Jimmy, pe care il iubeam f. mult. In aprox. aceeasi perioada l-am intalnit pe actualul meu sot, de care m-am indragostit lulea si care, cred, e sufletul meu pereche. S-a intamplat ca el sa aiba niste probleme de sanatate grave si atunci m-am rugat la Dumnezeu ( acasa, nu in biserica )sa-l lase in viata ( si cum ma gandeam la chestia aia ca daca Dumnezeu iti da ceva, iti ia altceva in schimb ) l-am rugat "Doamne, ia-l pe Jimmy in locul lui Tuky". Ceea ce s-a si intamplat ! Jimmy a murit subit peste o saptamana, l-am gasit mort in curte iar la momentul acela inca nu aveam vesti de la sotul meu sa stiu care e situatia cu el insa am fost sigura in acel moment ca va scapa cu viata si ca Jimmy a platit pretul. Asta a fost pentru mine o dovada clara ca Dumnezeu exista si ca imi asculta rugaciunile. ( si va spune o persoana care nu merge la biserica decat atunci cand se cununa cineva si o persoana care nu s-a spovedit niciodata ). Apoi, in timpul facultatii, desi am fost sefa de promotie si imi placea studiul in general ( ca oricine aveam preferinte, unii autori ii invatam mai cu drag decat altii ), ma rugam inainte de sesiune ( sunt o fire foarte,foarte emotiva ) sa-mi vina subiectul x, si ala imi si venea ! Si mi s-a intamplat nu o data ! M-as bucura, daca ati avut experiente similare, sa mi le impartasiti si mie. Va pupilesc pe toti !

Mamica lui Rares si gravidutza cu al doilea bb.

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

ymcar


Da. Dar nu pot sa povestesc.

My life stinks

--------------------------------------------------------------

Adria

Da, cred. Si mai cred ca noi, oamenii suntem niste minuni.

--------------------------------------------------------------

April

Facusem tratamente pentru fertilitate ani buni si o operatie de desfundare de trompe, care din pacate nu a reusit
De Paste am fost la Inviere si am luat Lumina de la preot. Atunci mi-am pus o dorinta: sa am un copil

La nici 3 luni de la operatie si o luna de la Paste am aflat ca am ramas insarcinata. Cu trompele infundate!!!!

Minunea mea se numeste Andrada.

fluturasul meu

-------------------------------------------------------------------

cge

Eram in anul 4 de facultate, maritata de 1 an.
Si de Pasti i-am multumit lui Dumnezeu ptr familia mea mica si l-am rugat sa ne intregeasca familia cu un copil, dar nu atunci.
Si la o luna am ramas insarcinata cu Victor.

Sotul rade de mine, ca Dumnezeu mi-a ascultat numai prima parte a rugii.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005
Sefii Casei

Revista lui tati

-------------------------------------------------------------------

Rufus

Coincidente fericite, nu minuni, cred eu. Dumnezeu nu omoara pisici ca sa traiasca oameni. Daca tot credem in El, e bine sa traim in spiritul invatamintelor Lui si sa ne rugam nu numai cand avem nevoie. Oricum, se spune ca Dumnezeu, daca ne aude rugaciunea, ne da ce stie El ca ne trebuie. Uneori, acest lucru coincide cu ce credem noi ca vrem. Si zicem ca-i minune...

poze multe cu noi


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

---------------------------------------------------------------------

RaluD

Da. Am trait mai multe pe pielea mea.
Ceea ce va doresc si voua.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://www.point.ro/andrei/

--------------------------------------------------------------------

corinaczm

DA, DA, din tot sufletul, viata mea de acum e o mare minune. Dumnezeu, exista si daca ne incredem in EL totul e posibil.

--------------------------------------------------------------------

giulia71
Ba da, si eu cred in minuni! Va voi povesti un mic cliseu din tineretea mea, stiu ca pentru altii nu e o minune dar pentru mine a fost si va ramane multa vreme de aici incolo!
Eram in facultate si am venit intr-o vineri seara acasa pe neanuntate...
Mama saraca s-a innegrit cand m-a vazut, caci venisem dupa cum spusai pe neanuntate si era inainte de chenzina . Si ea saraca era leftera, mai precis in casa erau doi cartofi si ceva ceapa si muraturi (ca era iarna)! Si m-a tot dojenit mama toata seara, cum sa ma trimita ea la Bucuresti cu geanta goala?! Eu am linistit-o, i-am zis ca ma voi descurca eu cu fetele(ma intelegeam foarte bine cu fetele din cain si imi stiau bine situatia) si nu-i un capat de tara.
Se inserase binisor si Rocky (catelul nostru se tot dadea, sa rupa lantul nu alta) , cand colo era o vecina care m-a chemat fara sa-mi zica nimic pana la ea...
Mi-am luat niste ghete-n picioare si am plecat cu femeia la casa ei. Stiam ca era o femeie terminata de durere pentru ca in urma cu 2 ani, ii murise fata (studenta la medicina) intr-un accident de circulatie.
Si pentru ca m-a vazut ca venisem acasa de la facultate, m-a chemat sa ma pregateasca de drum, asa cum obisnuia sa o pregateasca pe fata ei. Nu are sens sa va spun cu ce bunatati am venit acasa la mama si cat de fericita am fost pentru ca iesisem din impas!
Am lasat o parte din mancare (pentru ca-mi daduse foarte mult) acasa pentru mama si sora mea si...stau si ma intreb si acuma "cine oare a trimis-o pe femeia aia la mine sa-mi dea de mancare, cand eu nu avem decat doi cartofi si niste muraturi???"
Asta e mica mea minune...daca v-am dezamagit imi cer scuze!

Sa auzim de bine ;)
---------------------------------------------------------------------
RaluD
Emotionant, Giulia.
Ce bine e sa gasesti bucurii in lucrurile simple.


Raluca, Emi cea scumpica si bebelusa Ina

Ajutati-l pe Andrei sa traiasca!
http://www.point.ro/andrei/
---------------------------------------------------------------------
ECMI
quote:Originally posted by Rufus

Coincidente fericite, nu minuni, cred eu. Dumnezeu nu omoara pisici ca sa traiasca oameni. Daca tot credem in El, e bine sa traim in spiritul invatamintelor Lui si sa ne rugam nu numai cand avem nevoie. Oricum, se spune ca Dumnezeu, daca ne aude rugaciunea, ne da ce stie El ca ne trebuie. Uneori, acest lucru coincide cu ce credem noi ca vrem. Si zicem ca-i minune...

poze multe cu noi


"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Sunt de acord cu Rufus.
Dumnezeu e mare si bun, ne asculta pe toti si ne raspunde intr-un fel sau altul pentru ca stie mai bine ce ne trebuie.
Dumnezeu nu poate fi interpretat, comentat - se spune nu-l ispiti pe Dumenzeu, nu cauta in semne dovada existentei lui.

a ajutat-o pe Giulia si pe mama ei prin vecina generoasa, ne aduce copii in brate, ii tine sanatosi, ne pedepseste cand gresim, ne arata blandetea si iubirea lui cand ne da fara sa stim sa-i cerem, ne tot iarta lipsa de credinta, dar nu omoara pisici pentru a da viata unui om - nu asa ajuta Dumnezeu.

Nu poti face targ cu Dumnezeu, poti sa-i promiti ceva si trebuie sa-ti pastrezi cuvantul, dar nu te targuiest cu el.

E prea mare si prea e in toate.

http://photos.yahoo.com/ph//my_photos
---------------------------------------------------------------------
Alynutza

Rufus, ai dreptate ca Dumnezeu iti da ceea ce crede El ca-i mai bine pentru tine, si nu incetez sa-I multumesc pentru asta, desi au fost momente in care plangeam de ce nu ma asculta. Acum imi dau seama ca a ramas surd, pentru ca m-ar fi nenorocit pe viata daca imi dadea ce-I ceream eu atunci.

Nunta noastra de vis

Videoclip nunta 1

Videoclip nunta 2

Luna de miere

Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

Recently become Mrs. Perfect
---------------------------------------------------------------------
ana maria222

http://www.formula-as.ro/reviste_705199minunile-de-langa-noi.html

"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Pozeeee

Mancarica
----------------------------------------------------------------------

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Frumos subiect.E greu sa facem diferenta dintre o minune divina si o intamplare care poate fi explicata stiintific.Totusi,cred ca orice intamplare buna o putem considera o minune in zilele astea.
Cu mine cred ca Dumnezeu a facut minuni,dar ar parea o fabulatie daca m-as apuca sa povestesc.Sunt momente cand nici mie nu-mi vine sa cred ca anumite lucruri s-au intamplat.Un singur lucru e sigur,de cate ori ii spun ce probleme am imi intinde o mana de ajutor.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_maria222 spune:

andora...preotul de la biserica aceea este tatal meu!!!!

"Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Pozeeee

Mancarica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

da si eu cred in minuni si nu uit sa multumesc pt ca le am trait pe pielea mea

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenus22 spune:

Daca tot vb de minuni nu vi se pare nasterea unui copil o minune? mie mi se pare cel mai de pret dar pe care Dumnezeu ni l-a dat sa aducem pe lume o alta viata. Ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by elenus22

Daca tot vb de minuni nu vi se pare nasterea unui copil o minune? mie mi se pare cel mai de pret dar pe care Dumnezeu ni l-a dat sa aducem pe lume o alta viata. Ce spuneti?



Ai mare dreptate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolnic spune:

DA CRED IN MINUNI . NU AVEAM VOIE SA FAC COPIL PT CA SUFAR DE LUPUS SISTEMIC ,SI IN URMA CU 12 ANI AM PIERDUT UN COPIL .IN JOIA MARE A PASTELUI VISEZ CA SUNT INSARCINATA SI CA URCAM PE NISTE SCARI FOARTE INALTE SI BATEAM LA NISTE USI CA SA INTREB DACA COPILUL MEU TRAIESTE . AM AJUNS SI LA ULTIMA USA SI APARE O LUMINA PUTERNICA SUB CHIP DE OM SI IMI SPUNE SA LAS COPILUL CA TRAIESTE .A DOUA ZI AM MERS LA BISERICA CUM MERGE TOATA LUMEA IN VINEREA MARE ,AM VRUT SA MA SPOVEDESC PT. CA TINUSEM POST SI VROIAM SA MA INPARTASESC ,M AM INTORS DIN USA BISERICII DE TREI ORI ,M AM SPOVEDIT ,INPARTASIT SI DUPA CE AM PETRECUT PASTELE AM FACUT UN TEST DE SARCINA .ERAM INSARCINATA . AM ADUS PE LUME UN INGER DE FETITA SANATOASA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Exista clar minuni. Sunt multe care mi s-au intamplat personal. Dar sunt de acord cu Rufus. Dumnezeu ne ajuta, dar nu la comanda. Si nu ia nimic la schimb pentru ajutor. Ne ajuta neconditionat. Oricum, nu ia la schimb o viata chiar si de animal. Asta s-a intamplat ca sa realizam ce cerem. In Sf. Scriptura scrie clar ca Dumnezeu este ca acel parinte care nu da fiului sau sarpe cand acesta cere peste si nici piatra cand ii cere paine. Deci sa ne gandim ca de multe ori cerem ceea ce nu este bine pentru noi, si Dumnezeu ne aude dar stie mai bine daca ceea ce ne dorim ne si foloseste.
Si, minuni exista, coincidente minunate exista, se intampla in jurul nostru al tuturor, credinciosi sau mai putin, soarele rasare la fel de frumos peste toti. Slava Domnului!

Mary si Anna Maria- 08.04.2006

Mergi la inceput