a dat cineva risatarun copilasului sau?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by anca2007

buna
sunt anca,
am si eu o fetita de 3 ani, diagnosticata cu tulburare pervaziva de dezvoltare, diagnosticarea a fost facuta cand fetita avea 2 ani si 7 luni, acum urmam tratament cu risatarun 10 zile /luna, 1/2 fiola/zi, dupa aceea 10 zile tanakan 10 picaturi de 2 ori/zi dimineata si la pranz, si 10 zil;e Bcomplex 5ml/zi, iar seara in fiecare zi primeste 2,5 ml de timonil suspensie.
ma intreb ca mama, ca sunt tare suparata oare acest copil isi va mai reveni?
sa nu uit ca fetita mea a avut asfixie de gradul 1 la nastere
nu vorbeste nimic, nu face deloc pe olita are repulsie pt. olita etc.

anca




Pune mana, intra pe www.autism.ro citeste tot ce prinzi

la noi in site, la copiii cu nevoi speciale exista un topic TERAPIA ABA si acolo, pe ultima pagina, cateva adrese de unde descarci gratuit in romana manualele ABA.

Te apuci de studiat tu ,sotul ,familia si te apuci in maximum 3 luni(in care iti faci temele) de lucru cu copilul


Altfel,NU AI NICI O SANSA.asta ca sa te lamuresc cu intrebarea "se va face vreodata bine?"

prietena mea are un baietel cu PDD NOS(denumirea in engleza pentru tulburare...). Umflatel are un baietel cu acelasi diagnostic. la o simpla cautare net gasesti foarte multi copiii cu acest diagnostic.

sunt elemente de autism...dar nu toate cat sa puna acest diagnostic.mai pe romaneste, un autism imperfect.dar tot autism.

Dupa 4 ani, diagnosticul va fi schimbat in autism sau note de autism.


Marele tau avantaj e varsta extrem de mica a copilului. PROFITA ACUM!!!

Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marialuisa spune:

buna!am si eu o fetita de aproape 2 ani care inca nu merge si nici nu vorbeste.sta bine in fundic si se taraste dar doar atat.are tetrapareza flasca si sindrom cerebelos.facem tratament cu cerebrolisin tanakan carnil tonotil si B12 si recuperare la 1 mai.ce parere aveti de voita?e posibil sa intarzie copilul pe plan psihic?ea nu vrbeste dar da din cap la da sau nu si ne intelegem cat de cat cu ea.cum sa o stimulam sau sa o determinam sa vorbesca?am facut cateva sedinte de voita care au ajutat-o motor dar....de risatarun am intrebat neurologul si ne-a spus ca e prea puternic pt ea(la 24 de la nastere a facut convulsii dar de atunci suntem bine).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara38 spune:

buna am si eu un baietel de 7 ani jumat cu retard sever are in vocabular 15-20 de cuvinte .Stiti cumva risatarun este indicat la epileptici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Mioara, pe prospect scrie ca Risatarun-ul pentru copii nu este indicat in epilepsie. O parere avizata, precum si explicatia necesara, o poti primi doar de la neurologul care-l are in evidenta pe copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mioara38 spune:

stie cineva cat costa acum o cutie de risatarun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Daca memoria nu ma inseala, o cutie cu 30 de fiole costa cam 27 de euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

buna,as vrea sa intreb despre prospectul acestui medicament,noua ne-a fost scris la cererea mea de neurolog,insa ea nu stie modul de administrare,pt.ca este un medicament strain si nu este tradus.
Copilul meu are doar intarziere de vorbire,in curand va face 3 ani si opt luni,si nu are decat 4 cuvinte in vocabular.
Ma poate ajuta cineva cu traducerea acestui medicament,sau imi recomandati sa merg la un traducator?
Dupa ce ma duc la acest traducator,va trebui sa ma duc la neurolog,sa vedem cat medicament trebuie sa ii dam copilasului.
Noi avem o cutie,cu 30 fiole.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Postez aici prospectul, tradus de o forumista sufletista:

Risatarun pentru copii

1. Risatarun pt. Copii
Substanta activa Deanol-L-aceglutamat
3.1 Substanta activa si prezentare: flaconul de 20 ml contine 1,0 g Deanol-L-aceglutamat (cutii a cate 30 flacoane)
3.2 Substante auxiliare :
4. Utilizare [lista prescurtata]:
Tulburari de performanta motivate cerebral, stari de oboseala si de esec patologice. Retardari psihosomatice (inclusiv performante scolare scazute cauzate de retardare). Dereglari de performanta si de coordinare motorie motivate cerebral.Dereglari de vigilenta si de luciditate.Efectele unei traume cerebrale la varsta infantila. Astenie, apatie, surmenaj.

5. Contraindicatii:
A nu se folosi in caz de:
• Epilepsie
• Vezi versiunea in engleza
• Daca este cunoscuta o hipersensibilitate fata de preparat sau de elementele componente ale acestuia.

6. Efecte secundare: nu sunt cunoscute.

7. Reactii la alte medicamente: nu sunt cunoscute.

8. Avertizari: nu exista.

9.Incompatibilitati importante: nu sunt cunoscute.

10. Dozaj:
1-4 ori pe zi se bea cate jumate de flacon (ca. 10 ml); pentru copii cu o greutate intre 10 si 20 de kg se administreaza 1-2 pe zi.

11. Mod si duratie de aplicare:
A se bea simplu sau diluat cu jumate de pahar de apa, independent de mese. Doze mai mari se pot lua numai la indicatia medicului si cu monitorizare atenta. Medicamentul este adecvat pentru o utilizare indelungata.

12. Masuri de urgenta, simptome si antidot: nu exista.

13.1 – 13.3 descrie experimente de laborator facute pe soareci si iepuri.
13.4
Mod de actiune
Dimetilaminoetanolul (Deanol) este considerat atat o treapta premergatoare a Colinei cat si un produs als Procainei. Prin metilare (Metionina este folosit ca donator al grupei metilelor), dimetilaminoetanolul se transfera in colina, care se regaseste, printre altele ca acetilcolina in toate segmentele creierului iar concentratia cea mai mare a acesteia se gaseste in zona cortexului motric si a talamusului. Acetilcolina are aici o insemnatate deosebita pentru transferul de stimuli. Dimetilaminoetanolul este astfel o treapta premergatoare directa pentru biosinteza de la acetilcolina din colina, care rezulta la nivelul creierului din actiunea fermentului colinacetilase. Ca legatura cuaternara a amoniului, colina ajunge cu greutate in sistemul nervos central, in timp ce dimetilaminoetanolul folosit in Risatarun, ca amin tert, depaseste bariera de sange- lichid si preia rolul de treapta premergatoare a sintezei de acetilcolina in creier in mod medicamentos.
Astfel aceasta este usurata, si in cazul unui deficit, de exemplu tulburari de functionare sau o prelungire a perioadei de odihna la nivelul celulelor nervoase, functionarea celulelor nervoase se poate normaliza printr-o sinteza rapida a acetilcolinei.
In continuare, deanolul are efect asupra aparatului circulator, vasele de sange modificate spastic sunt largite, inima este influentata inotrop si se poate observa o actiune stimulativa asupra sistemului nervos central.
Deanol-L-aceglutamatul este folosit terapeutic pentru cresterea performantelor intelectuale.. Totusi sunt necesare doze foarte mari, pentru a putea avea o actiune suficienta asupra performantelor creierului, intrucat o mare parte a deanol-L-aceglutamatului se epuizeaza inainte sa depaseasca bariera sange-lichid. La combinarea cu dimetilaminoetanolul sunt necesare doze mai mici, pentru ca prin legatura cu dimetilaminoetanolul bariera sange-lichid este depasita mai usor si astfel deanol-L-aceglutamatul ajunge la locul actiunii terapeutice, creierul.

14. Indicatii:
Medicamentul nu contine zahar si este prin urmare adecvat si pentru diabetici.
15. Termen de garantie: Risatarun are termen de garantie de trei ani.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiwwy spune:

Va multumesc frumos pt.ca m-ati ajutat cu traducerea acestui medicament.
Eu am sa fac o programare la neurolog dupa sarbatori,si am sa ii scot la imprimanta acest prospect,sa vedem cum va decide dr.ca trebuie dat.
Va dorec multa sanatate copilasilor vostri,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Cezara, n-ai pentru ce, traducerea nu este meritul meu, ci al unei alte forumiste care mi-a si trimis prospectul. Intr-adevar neuroloaga trebuie sa hotarasca dozajul; acum un an, cand Daria avea cam 4 ani, ni s-a recomandat cure de 20 de zile, in care 1 fiola sa fie bauta jumatate dimineata si restul seara; apoi o pauza de 10 zile; luna urmatoare trebuia sa facem cura de cerebrolysin tot 20 de zile, cu pauza de 10; apoi iar risatarun... etc. Insa, repet, asta a fost schema de tratament prescris Dariei; neurologul tau, care are copilul in evidenta, va decide cum trebuie sa-i dai risatarun-ul.

Mergi la inceput