a dat cineva risatarun copilasului sau?

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Draga Diuna,
ce mai faceti?
De o saptamana l-am adus pe David de la bunici.Copilul dat peste cap, nu mai doarme singur, nu mai vrea sa se imbrace, ffffff agitat si nervos.
Din cate am aflat bunica a avut "grija"sa doarma cu el, sa ii faca toate mofturile, sa-i dea ea cu lingurita si lista poate continua.Asa ca am ajuns la concluzia daca ai copii sa-i cresti singura.
Ma intrebam daca agitatia asta poate fi de la tonotil.Noi in periaoda 13 iul-23 iulam luat 10 fiole la sfatul med. pentru pofta de mancare.Din pacate el luase deja 7 fiole la bunici si nu imi dau seama de efectele adverse.Tu ai dat la al tau pui? Cum a fost?
Va pupic si ne auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiulmeu spune:

deliak,multumesc pentru informatii...
janad7,intervin si eu sa-ti spun ca nu cred ca starea lui David sa fie de la Tonotil.I-am dat si eu lui David luna aceasta 10 zile si mie mi s-a parut ca a avut numai efecte pozitive,a avut niste ,,crizisoare",dar se datorau faptului ca-i venea somn mai usor(el nu doarme ziua),cred ca-l linistea.In rest,a fost mult mai atent,mai cooperant,nu mai reactioneaza daca nu vrea sa-i spun ceva.

Dar vroiam sa te intreb ceva..ii dai si Tonotil si Risatarun??!
Cred ca problema este de la schimbarea modului de viata;si noi am plecat cateva zile si l-am lasat cu mama soacra, si parca am gasit alt copil.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Puiul meu,
intradevar noi luam Tonotil in pauza de 10 zile de la Risatarun.Adica 20 zile Risatarun si 10 de Tonotil.Si eu ma tem ca e cam rasfata si dat peste cap.Dr. ne-a asigurat ca Tonotil nu are efecte adverse, dar din pacate nici nu mi se pare ca are pofta mai mare de mancare (de asta ni l-a prescris).Voi pentru ce il luati?
Multumesc de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Am intrat si eu, in sfarsit!
Tonotilul si Risatarunul sunt, oarecum, similare. Nu cred ca se administreaza simultan. Nu vad motivul pentru care s-ar intercala...Noua nu ne-a produs nici agitatie, nici pofta de mancare... Sper ca nu i-am dat degeaba
Trecem printr-o perioada restrictiva dpdv al timpului liber, dar va citesc! Va doresc toate bune, bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiulmeu spune:

Draga janad7,eu i-am dat lui David Tonotil,fara recomandarea medicului(medicul NPI ne-a recomandat doar Encephabol si Cerebrolizin) si i l-am dat pentru ca am citit prospectul si mai multe pagini pe forum cu pareri si dupa cum ti-am zis,a avut un efect f. bun pe atentie si a pronuntat chiar si cuvinte.Acum luam Cerebrolizin si nu mai e nici atat de atent si nici nu mai pronunta.
Nu stiu,poate trebuie totusi asociat cu Encephabol ca sa aiba un efect mai bun.
Din cate stiam eu(la fel cum zice si [b]diuna[/b,e similar cu Risatarunul,de-asta te-am si intrebat daca le asociati.
Voi aveti nevoie de pofta de mancare?
Da-i spirulina in timpul mesei,are si minerale si vitamine si multe proprietati benefice,si daca zici ca e si agitat,ajuta si in acest sens.Poate e si caldura de vina,sau poate e o perioada...nu stiu daca trebuie s-o asociezi cu un medicament sau cu vreun eveniment(nu ca eu n-as proceda la fel,dar asa cred, ca noi ne legam de multe chestii...)
Alte medicamente mai ia David?

Pe curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

PM multumesc mult pentru raspuns.
Noi luam Tonotil in pauza de Risatarun, dar abia a luat o luna, asa ca poate a fost prematur sa banuiesc ca ar fi agitat de la el.Cu pofta de mancare ce sa zic, mananca bine doar ce vrea.Adica, nu legume (decat fierte in supa, adica zeama obtinuta) si la cap. fructe doar mere si banane.Acum ii dai giardinofug (e din plante) pentru ca il banuiesc de viermisori, vit, C zilnic cate una si calciu pentru ca i-a iesit carenta la anailze.Problema e ca din toamna as vrea sa-i fac o imunizare cu picaturi din sambure de grefruit, ca alte minuni nu au avut efect si el e tare bolnavicios in colectivitate.Bineinteles vit. D 3 din sept. si ma gandeama la Cantastim daca reusim sa facem rost.
Tu spirulina ce ,marca ii dai si in ce cantitate?Si eu am auzit ca e buna.
Multumesc si pupici.
La noapte plecam la mareeeeeeeeeeee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiulmeu spune:

janad7,super ca plecati la mare,am fost si noi cateva zile in iulie...
Eu ii dau lui David Spirulina cu Clorella,produsa de Laboratoarele Medica,pt.ca numai ei mai au combinate.
Spirulina simpla,cea mai buna e de Hofigal,dar am preferat varianta cu Clorella,pt.ca elimina metalele grele si am inteles ca e mai buna,dar nu reusim sa luam decat 1 tb/zi pentru ca are gust rau.As vrea sa-i mai dau inca una,dar nu stiu cu ce s-o combin ca sa nu o refuze.
Legat de mancare,nici noi nu mancam legume in stare naturala sau suc din mai multe fructe sau legume,asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme,decat daca e slabut sau nu mananca efectiv(zic eu).
Nu mananca lubenita sau rosii,dar asta este,poate cand o sa mai crestem diversificam si gusturile.
Ca sa-i asigur aportul de vitamine si minerale,i-am mai dat un produs apicol cu miere,polen si catina-Revitalizant se numeste(cred ca o sa pape acum la mare,de n-o sa-l poti opri).
Voi ce formula de calciu luati?Si David cred ca are lipsa de calciu,dar nu l-am mai chinuit cu analize.
Zici ca raceste in colectivitate?!
Noi nu avem inca experienta contactarii virusilor din colectivitate,pt.ca de la toamna o sa incepem,dar cand racese putin ii dau Oscilococcinum sau Stodal,granule homeopate,care au un efect f.bun la el.Cantastimul stiu ca este f.bun,dar cred ca poti sa-i dai de la 1 septembrie,sau chiar mai devreme,profilactic,cate 1 doza/saptamana de Oscilococcinum.
Giardinofug-ul are efect si asupra viermisorilor?! eu stiam ca merge pe giardia.
Dar de ce zici ca banuiesti,pt.k daca sunt viermisori se vad cu in scaun, giardia se evidentiaza doar la analiza.
Distractie placuta,sa reveniti bronzati si sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Draga PM,
nici daca mergeam la medic nu obtineam atatea info.Iti multumesc din suflet.
Am sa incerc si eu una din spiruline.Oscilo i-am dat si anul trecut si tot am ajuns la antibviotic.El e tare pacatos cu gatul.
De aceea ii tot dau si vit C.Cipcal se numeste calciu pe care il dau, are si D3 care ajuta la absorbtie.
La analize i-au iesit chiste de lamblii, am avut tratament medicamentos 5 zile, dar ca sa fiu sigura ii dau si produse nat.si ceai de cimbrisor.La sf. lunii ii repet coprocultura.
In rest si eu sper ca isi va diversifica meniul cu timpul, cu toate ca Dav al meu face in nov. 4 ani.Al tau?
Va pupic si mai "vorbim"la intoarcere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ra_mata spune:

Janad,

Baietelul meu a fost vreo 3 ani sub observatie neurologica (1 data la 6-9 luni). Acum se apropie si el de 4 ani si probabil o sa facem o noua vizita.
AM primit si noi Encephabol 20 zle si Tonotil 10 zile, timp de 3 luni, plus Cerebrolizin 15 zile.
Prima transa de Enmcephabol plus Tonotil a functionat, acele 3 luni au dat rezultate, insa copilul era destul de agitat si adormea pe la 12-1 noaptea.
A doua data, dupa inca un an, nu i-am mai dat decat o singura luna, intrucat, de la Tonotil, cu siguranta, nu il mai puteam potoli, era extrem de plangacios, nervos, iritat si fara chef. In conditiile astea am preferat sa ii scot de tot tratamentul.
Iar tratamentul cu injectiile de Cerebrolizin nu l-am facut, am preferat sa nu il chinui, mai ales ca am citit pe forum ca nu au efectele scontate.
In schimb , pentru vorbire - problema inca restanta la 3 ani - l-am dus la logoped. E mai bun decat orice medicament...copilul meu vorbeste extrem de mult si diversificat acum. Abia acum imi dau seama ce istet este si ce matur gandeste. Mai avem de lucru la pronuntie, dar vocabularul este fbine dezvoltat. Iar ideea ca un medicament poate face bine la pronuntie este cam fortata.
Acum, cand mai avem 2 luni pana la 4 ani, este bine integrat in colectivitate, la gradi, vorbeste cu oarece pronuntie deficitara. Dar toate astea pentru ca am fost la logoped, nu din medicamente.
Deci Tonotilul poate da reactii de nervozitate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiulmeu spune:

Buna ra_mata,
Tu zici ca baietelul tau a fost cativa ani sub observatie neurologica...
Ce diagnostic au pus medicii? sau pt.ce ati apelat la ei? doar pentru absenta vorbirii? sau mai aveati si alte probleme?
Chestia cu logopedia ar trebui sa fie o solutie...ideea este cat timp se lucreaza cu copilul.Dupa cate sedinte de logopedie ati observat rezultatele? sau poate mersul la gradi l-a ajutat in paralel cu logopedia...da-ne mai multe amanunte,poate copilul intelegea absolut totul,dar nu vorbea...
In urma tratamentelor administrate,David intelege mult mai mult,sigur l-au ajutat,dar nu pot spune ca intelege tot ce-i spun.
Am inceput si noi logopedie,dar am facut putine sedinte si nu ma pot pronunta inca.
In cazul nostru,Tonotilul nu a dat agitatie.
Va pup si numai bine.

Mergi la inceput