VARSATURILE

VARSATURILE | Autor: blaganadia

Link direct la acest mesaj

COPII VOSTRI NU AU PROBLEME CU VARSATURILE? AM INTELES CA ESTE CEVA VIRUS CARE LE POROVOACA, AM AUZIT MULTE MAMICI PLANGANDU-SE ZILELE ASTEA DE ACEST LUCRU. CUM II PUTEM AJUTA ???

[url=http://lilypie.com][/url]

Atentie la regulament!Pe internet scrierea cu majuscule este echivalenta tipatului;sa nu mai spun de culoarea rosie...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

trebuie sa ai grija in primul rand care e cauza. are si diaree? atunci probabil e enterocolita virala. noi am avut cateva episoade destul de nasoale. uite ce e de facut, in principiu poti sa faci totul acasa...

in primul rand, ai grija la hidratarea cupilului! trebuie sa ii dai apa plata(sau fiarta + racita) / ceai de menta, musetel, sunatoare, etc neindulcit dar nu il lasi sa bea mult, ii dai 1-2 linguri din 10 in 10 minute. daca bea mult odata, varsa.

apoi este regimul, foarte strict- in fiecare zi pastrezi meniul din ziua precedenta, adaugand cate ceva:
ziua 1 bea doar lichide. daca cere musai ceva dulce, are voie un pic de sprite. spre seara poate primi sticksuri, grisine, biscuiti sarati.
ziua a 2-a : (z1) + 1-2 felii paine prajita cu branza dulce de vaca, fara cheag - doar spre seara daca continua sa aiba diaree/varsaturi.
ziua a 3-a : (z2) + supa de morcovi, poti adauga si albitura putina dar fara grasime
ziua a 4-a : (z3) + putina carne de pui fiarta/ fripta

apoi poti adauga treptat cate ceva - mere coapte, cartofi fierti, cereale, lapte, etc, pana ajungi la meniul obisnuit.
copilul o sa slabeasca dar isi revine destul de repede.
in principiu varsaturile inceteaza de prin a 2-a zi, iar diareea dispare si ea tot cam asa.

daca nu da rezultate desi ai tinut strict regimul, trebuie facute analize ca poate sunt becterii ceva si atunci trebuie antibiotic. dar la noi nu a fost cazul, si-au revenit doar cu acest regim.
atentie sa nu crezi ca e vindecat dupa 2-3 zile si sa ii dai brusc lapte sau asa ceva ca boala revine. trebuie sa-i dai timp sa-si refaca flora intestinala

multa sanatate!

_
ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )

grecia 2006

DACA DRAGOSTE NU E, NIMIC NU E!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Noi am avut probleme cu varsaturile in primele zile la mare, dar asociate cu diareea. Am fost la un pediatru in Eforie si mi-a spus ca bantuie un virus pe litoral. Nu stiu cat de adevarat o fi, cred ca a fost mai mult o problema de adaptare la apa si aer. Noi am rezolvat-o cu Sumetrolim si regim alimentar.

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 8 luni si de fetita 11 luni

Poze Mara si Matei
Poze Praga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Si noi am trecut prin asta acum o saptamana... intr-adevar poate fi un virus dar au fost si niste zile caniculare atunci si orice produs alimentar putea face rau in speta lactatele ar fi putut fermenta cine stie cum si cand. Pana nu i-am scos laptele si i-am dat lapte fara lactoza nu i-a trecut..... regim dur, noi nici acum nu bem lapte normal, mancam usor, la inceput am luat Elektrolyt sau Hidrasec pt rehidratare, Smecta daca are diaree... sanatate!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Si Debridatul e bun, regleaza tranzitul intestinal si cred ca si potoleste putin durerile. Iar ceaiul de menta concentrat e iarasi bun si linistitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Am si eu o nelamurire: am auzit mereu ca e bun in astfel de cazuri Sprite. De Ce?

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Am si eu o nelamurire: am auzit mereu ca e bun in astfel de cazuri Sprite. De Ce? Anamaria, daca urmaresti, da-mi si mie un rasp te rog.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Pe plaja, o doamana cu o fetita ne-a spus ca Sprite sau Cola este f bun pt astfel de probleme. In sinea mea ma gandeam...ce aberatie! Dar uite ca mai stie si altcineva despre asta! O fi doar folclor?

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 9 luni si de fetita 1 an

Poze Mara si Matei
Poze Praga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Coca-cola da ,cite o linguritza e bun si ca digestiv dupa o pizza seara.Al meu nu bea bauturi gazate niciodate,deci, are efect.

Ali, mama baietzoiului Enrico

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blaganadia spune:

Noi am fost la medic, ptr. ca a si cazut sambata si s-a lovit la cap de avea un cucui de toata frumusetea. Atunci seara i-am pus comprese, l-am tot urmarit duminica si luni, dar nu tu stari de somnoleanta, de apatie sau voma, nimic. Inda marti a inceput cu varsaturile. Am fugit cu el la urgente la chirurgie unde nu i-a facut nici film, nici altceva, ci ne-a trimis la neurologie. Acolo i-a verificat reflexele si spunea ca nu crede sa fie de la cazatura, si ne-a trimis la pediatru. Pediatra zicea ca are niste secretii in gat si probabil de la asta vomita. Mi-a dat Ambroxol, ca si tusea putin. Dupa amiaza am vb. cu pediatra lui, si-mi spunea sa-i dau si Nurofen. Cum am ajuns acasa iar a inceout cu voma, si o gura de apa daca bea,vomita. Am trecut la regim, dar cum la noi inca mancarea principala este laptele a urlat dupa lapte de ne auzeau toti vecinii. Bineintele ca iar a vomitat. Miercuri nu a avut nimic, am continuat cu medicamentele, si bineinteles cu laptele. Dar joi a reinceput sa vomite. Am mers la pediatra lui care zice ca nu are rosu in gat, poate are viermisori, sa-i fac niste teste repetative copro. Am auzit ca e buna Smecta. Am inceput sa-i dau Oscilococcinum preventiv. Inclin sa cred ca de la flegma vomita. Nu mai stiu ce sa fac cu el . Si de mancat nu mananca mai nimic, doar sticks-uri.Poate are trbui sa-i dau niste antibiotic usor?
Ce ma sfatuiti?

[url=http://lilypie.com][/url]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda74 spune:

antibiotic numai la recomdarea medicului....sanatate maxima!

Mergi la inceput