Hematom si sangerare in sarcina!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheryll spune:


Buna !

Eu am 30sapt si pot sa spun ca sangerez din sapt a 7-a. Cristia te inteleg perfect prin ce treci ca si eu m-am saturat sa port tampon in fiecare zi timp de 7 luni. sangerez mai ales atunci cand fac efeort mai mare, cand vomit sau stranut mai mult , cand sunt constipata , cateodata mi-e si frica sa ma duc la baie. La mine se presupune ca e de la un fibrom .
Trebuie sa stai cat mai mult linistita si sa gandesti pozitiv.

Multa sanatate si tie si lui bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Cristia,
Eu am avut aceeasi problema- totul s-a finalizat cu bine.Atentie mare cu efortul!
Urmareste sarcina cu mare atentie, doctorul are importanta mare. Eu nu cred in Gavribinon (hormon sintetic). In Utrogestan da, pt ca e hormon natural. Tutunaru, la care am fost eu, oricum are o schema aparte de tratament, dar care e si foarte eficienta.Ecografic, Iosup e cel care merita sa dai un ban - e profesionist omu'
Daca te putem ajuta cu ceva, noi cele care am trecut deja prin asta, scrie-ne. Eu am tinut legatura cu Monica-Elisabet si mi-a facut foarte bine.


Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

poze cu noi:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos
povestea nasterii unui pitic luptator:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

magdadaca ai sti ce ma bucur ca esti acum aici si dai sfaturi altei viitoare mamici
sa dea Dumnezeu ca la toate fetele care au probleme in sarcina asa cum am avut noi sa se termine cu bine pana la urma asa cum a fost la noi.
sarcina usoara fetelor si bb sanatos

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Sheryll off...deci se poate...ma gandeam ca-i imposibil sa sangerezi toata sarcina...Ce tratament ai luat?
Aliona multa sananate! Bafta sa treaca repede sangerarea!
Magda si Monica multumesc ptr incurajari!E posibil sa va mai asaltez cu cate un pm cand ma mai apuca pandaliile.
La mine vestile ar fi ca de o saptamana si ceva nu mai sangerez, fara sa fi facut nimic in plus fata de saptamanile de chin de dinainte.Ma rog sa fie bine.
Acum sunt in saptamana 17 dar tot sunt cu inima cat un purice si ma misc "cu oua in poala"
Ma duc la control saptamana viitoare si am inceput deja sa am emotii.
L-a simtit un pic pe bb acum trei zile si de atunci am numai niste senzatii extrem de vagi.Bineinteles ca paranoia e in floare (ce de ce a l-am simtit atat de ferm inainte si aproape deloc de cateva zile).Ma rog nu va mai zapacesc si cu astea.
si va multumesc la toate
Cristiana mama lui Andrei (29.09.2004) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sraluca spune:

Eu pe la 8 sapt m-am trezit plina de sange (in plina zi) si eram convinsa ca era avort. S-a dovedit a fi tot un hematom. La echo arata destul de maricel.
Pana la 14 sapt am stat cu grija, repaus aprox total si un pumn de medicam: Gravibion, Duphaston, No spa etc. La 14 sapt totul era curat si bebe fericit facea gimnastica.

Acum am 20 sapt si totul e ok.Chiar la ultimul echo de acum cateva zile era cam grasut sau grasuta pt varsta lui. ( Doctorul nu a fost sigur asa ca inca nu stim in ce culoare sa zugravim camera )

Asa ca nu dispera. A si o luna am tot sangerat ca ma apucase disperarea ca nu se mai opreste. Nu mult, dar era acolo.

Ia-o usor cu efortul. Eu mi-am luat concediu medical si ma duceam o zi da doua nu, timp in care ma plimbam prin casa intre pat si canapeaua din sufragerie. Eram la curent cu toate serialele.
A, si important cica e sa stai bine si cu psihicul.
Asa ca nu te deznadajdui, stiu cum e ca si eu intrasem in panica si am sapat pe internet de imi iesisera ochii din cap.
Gandeste pozitiv! Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Monica-elisabet,
Atunci cand scriam eu ca sangerez (eram in 6 saptamani)...am primit raspunsuri 50% pozitive, 50% negative - referitor la evolutia sarcinii, ma refer.
Eu m-am concentrat pe cele pozitive adica al tau, in principal, si mi-am si gasit un doctor bun (aici meritul e al lui diana_d de la mamici de martie-aprilie 2006)...
Mi se pare important sa dau si eu mai departe ceea ce mi s-a dat...
Este incredibil pentru mine ca pustiulica asta pe care ma chinui cate 1 ora sa il adorm e cel cu care am trecut de-a lungul sarcinii si al nasterii prin atatea incercari (2 hemoragii, cu vreun total de 5 saptamani de sangerare, placenta joasa, analize de sange gresite cu vreo 2 boli de sange care nu erau ale mele - atentie mare la cine face analize la Fundeni!!!), risc de defect de tub neural la triplu test, nastere la 36 de saptamani, infectie in maternitate cu pioceanic
Cu toate astea, Nichita e bine mersi acum. Ba chiar sforaiela ora asta, si tocmai a descoperit ca in pat se poate dormi vertical/orizontal/in diagonala, cu un picioar pe sus, cu degetul mare in gura etc..evident, incearca toata pozitiile una dupa alta...
Iar eu, dupa ce ma enervez ca nu ma lasa sa dorm, ma buseste invariabil rasul gandindu-ma cat de minunata trebuie sa fie viatza pentru el, si cat de cool i se par probabil lui toate descoperirile astea...
Deci, fetelor, nu disperati! Se biruie pana la urma orice...Dar nici nu va culcati pe-o ureche, de multe ori informarea corecta e vitala!

Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

poze cu noi:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos
povestea nasterii unui pitic luptator:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Multumesc Raluca! Sarcina usoara si bb sanatos iti doresc! Stiu si eu ca psihicu face 80%; la teorie sunt grozava; practica ma cam incurca...
Magda felicitari ptr Nichita luptator! Ati avut ceva de tras!Cu atat mai mare tre sa fie satisfactia unui bb reusit acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

tot "luptatoare" ii spuneam si eu ruxandrei fiindca si ea a "dovedit" hematomul...dr-ul de la echo imi spunea ca daca hematomul creste in dimensiuni(intrauterin...caci asa era) poate elimina sarcina care (la 5 sapt cat aveam eu atunci) nu este bine prinsa...dar ruxi s-a "tinut" bine pe pozitie si a invins
cum mai sunteti fetelor, cum va mai simtiti?



monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxycod spune:

Buna fetelor,

Sa stiti ca se intampla si miracle, numai ca, indiferent ce-ar fi, nu trebuie sa va panicati.

La 24 de saptamani la mine au inceput contractiile...dar contractii la 5 min, apoi la 3 min, apoi...am ajuns la spital. Diagnostic: iminenta de avort. Nu suportam ideea ca o sa-l pierd pe bebe, pur si simplu eram ingrozita. Dar cu perfuzii si medicamente, contractiile au devenit mai rare. M-au trimis acasa, am stat numai in pat pana in saptamana 34, cand...intr-o noapte m-am trezit plina de sange. Dar nu cateva picaturi, ci balta de sange. Absorbantele sau vata nu mai aveau nici un efect. Pur si simplu curgea ca la robinet. Am fost convinsa ca e vorba de un avort. Dar nu a fost asa. Dumnezeu a vrut ca baiatul meu sa traiasca. La Municipal au zis ca totul e ok dpdv al sarcinii, placenta ok, bb ok, nu se stie nici pana in ziua de azi de la ce a fost sangerarea...Si am ajuns sa nasc prin cezariana la 37 de saptamani si o zi, un bb perfect sanatos (acum are 6 luni). Ce-i drept, am avut parte de un medic minunat: dr Doru Campean(Municipal), care a raspuns la telefon si in toiul noptii, si dimineata la ora 5, si care a fost langa noi in cele mai grele momente.

Deci...cele care aveti probleme cu sarcina...nu disperati! Dumnezeu decide ce este mai bine pentru fiecare dintre noi, si daca el vrea, totul e posibil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sori1980 spune:

Salut,

Sarcina mea e la inceput (6 sapt si 6 zile) si acum vreo doua zile am sangerat putin (pete maronii), si am avut crampe (stiu de ce, pt ca ne-am mutat in weekend si am alergat in continuu).

Am fost la prima vizita prenatala si bb e ok, la ultrasound s-a vazut ca un "peanut" cum zicem noi pe aici, dar au observat semne de "subchorionic hemorrhage". Obstetricianul mi-a spus ca daca vreau sa nu pierd, trebuie sa stau in concediu medical vreo 3 saptamani, vesela, calma, fara stres, sa dorm mult, sotul meu sa faca tot :)si sa iau vit. C (500mg/zi) pt ca previne avortul spontan.

DEci asta fac, tineti-mi pumnii :).

Sanatate multa la toate gravidutele si noroc.



Sori

Mergi la inceput