Lucru manual - arts & crafts

Lucru manual - arts & crafts | Autor: Iubika

Link direct la acest mesaj

Aveti idee de site`uri sau stiti niste ponturi pentru cei care vor sa se apuce de lucrat bijuterii manual? Nu ma refer la aur sau argint, care sunt complicat de realizat, ci la acea insiruire de margele sau mici cristale colorate, care ne incanta cateodata...

www.creamaria.com/index1.html" target="_blank">Aici puteti vedea la ce ma refer.

Oare de unde putem procura materialele necesare? De unde putem invata/fura tehnica?

In engleza sunt multe site`uri care explica aceste lucuri. In romana nu`s. Sau poate n`am gasit eu, sau n`am cautat destul de mult...

Oricum astept cu interes opiniile voastre; si daca aveti mici secrete, de ce sa nu ni le impartasiti?


*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Si eu sunt interesata de site-uri si idei de lucru manual, insa pentru un alt nivel: pentru puberi/preadolescenti de 12-13 ani.
Astept cu interes raspunsurile voastre.

Referitor la intrebarea ta, Iubika, nu stiu unde ai putea gasi in Romania materiale pentru confectionarea acestor accesorii.
Cumnata-mea (bulgaroaica) primeste materiale de la o prietena englezoaica ( sarme, pantent mic special, forfecute speciale, si multe pungi cu margelutze de toate felurile si formele, pe care ea trebuie sa le combine dupa fantezie). Pana nu demult, vindea numai in Anglia, dar acum sunt foarte cautate si apreciate si aici.
Cred ca in curand va trebui sa gasim si materialele/ustensilele in magazine.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Iubika, nu prea te pot ajuta... Dar iti povestesc cum am facut eu bijuterii. Sotul meu e brazilian si in ianuarie am fost acolo. Intr-o zi am ajuns intr-o piata imensa, in Rio, in care gaseai zeci de magazine cu bilute, biloaie, murano, accesorii de facut cercei si orice altceva.... ce mai, tot ce iti trece sau nu iti trece prin cap... Mi-am zis sa cumpar si eu sa incerc sa fac (sunt o fana impatimita a tot ce inseamna handmade)si... surpriza... am devenit dependenta Am revenit cu al meu sot in acea piata si am mai cumparat inca vreo 3 kg de bile, seminte, bile de lemn... Si am facut intr-o disperare. Cand am ajuns in Romania peste 2 luni aveam o intreaga colectie Lumea a inceput sa ma intrebe de unde le-am cumparat ca sunt mai faine decat la Meli Melo Toata lumea le-a admirat si m-au intrebat de ce nu le vand. La inceput nu am vrut dar am zis sa incerc totusi. Le-am vandut aproape pe toate si am trait o luna in Romania cu banii aia...
Dar sa comanzi din Brazilia costa extraordinar de mult transportul. Parca pt 2 kg e vreo 80 usd... Nu cred ca se merita...

Asa ca... daca totusi dau de vreo sursa, iti spun

http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Wow, fetele, multumesc de raspunsuri! Chiar ma bucur ca nu`s singura interesata de asa ceva si ca nu ati considerat ridicola ideea!!!

Site`ul pe care l`am mentionat mai devreme ca sursa de inspiratie este al unei amice din Suedia ("amica" doar pe cale virtuala), prin urmare probabil ca as putea apela la ea in ceea ce priveste materia prima (desi as prefera sa nu...). Dar poate totusi pot gasi si aici... Important e sa fac primii pasi...

Ma gandeam, oare bilutele acelea mici si colorate care se gasesc nu mercerii, nu sunt bune?.... Macar asa pentru inceput.... ?

Va asteot cu idei si noi dezvaluiri!

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

Vianne, din cate am auzit eu, in USA exista destule craft stores, asa ca nu ar trebui sa fie o problema pentru tine gasirea ustensilelor specializate?...

In Romania in afara de mercerii, zau ca nu`mi vine nici o ideee unde am mai putea gasi materie prima...

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Iubika, asa e, am gasit "materie prima" dar dupa ce am vazut in Brazilia, nu imi place nimic aici. Am gasit insa o gramada de carti cu multe idei. Pana una alta, tricotez. Aproape ca mi-am terminat o poseta. Tare faina a iesit

http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by Vianne

Iubika, asa e, am gasit "materie prima" dar dupa ce am vazut in Brazilia, nu imi place nimic aici. Am gasit insa o gramada de carti cu multe idei. Pana una alta, tricotez. Aproape ca mi-am terminat o poseta. Tare faina a iesit

http://community.webshots.com/user/alinavillanova



Cool! Cand vedem si noi poseta?
Si eu am avut o perioada cand eram cu tricotatul; acum mi`a trecut. Vreau sa incerc ceva nou...

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara spune:

Iubika, nu stiu de unde esti, dar la noi la Cluj este un magazin "de profil" cu margele, bilute, tortite pentru cercei, inchizatori, ce mai, tot ce-ti trebuie pentru a creea bijuterii.

Dara si Darisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by dara

Iubika, nu stiu de unde esti, dar la noi la Cluj este un magazin "de profil" cu margele, bilute, tortite pentru cercei, inchizatori, ce mai, tot ce-ti trebuie pentru a creea bijuterii.

Dara si Darisor





Sunt din Constanta, si nu am vazut asa un magazin pe aici. Merceriile ar fi singura mea speranta.... daca nu`mi vinde cineva vreun pont!

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ppisic spune:

Salutici!
Si eu ma alatur grupului pasionat de asa ceva. In copilarie desfaceam cu spor toate colierele mamei si foloseam margelele in alte..creatii Am cam renuntat in adolescenta din lipsa de materie prima adecvata
Acum ma apucat din nou, dar de relativ putin timp asa ca nu am multe facute de mine inca
Iubika, eu iti sugerez sa incerci cu ce gasesti la mercerie, deasemeni poti cumpara siraguri gata facute si sa le desfaci plus incearca sa-ti faci propriile margele/accesorii din diferite materii prime: scoici, bobite de la diferite plante,lut, plastic etc. Nu stiu daca gasesti in Romania, dar mie imi place sa folosesc un polimer ( cauta pe net dupa polimer clay-asta e super si pentru copii)
Margelute mai gasesti si in magazinele care vand materiale textile, dar cred ca acelasi lucruri ca si in mercerii


Aici am cateva poze cu unele chestii facute de mine:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iubika spune:

quote:
Originally posted by ppisic

Aici am cateva poze cu unele chestii facute de mine:





Cata imaginatie! Felicitari!
De unde ti`ai procurat materialele necesare? Si ce faci cu obiectele gata terminate?

Dap, o sa dau si eu o fuga pe la mercerii cat de curand, sa vad ce oferta au

*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~
I could give up chocolate but I'm not a quitter...
Click aici pentru a primi zilnic bancuri in casuta de mail!!

Mergi la inceput