N-am curaj sa conduc (4)

N-am curaj sa conduc (4) | Autor: iliuta

Link direct la acest mesaj

Va invit la un nou capitol care sa fie cu cat mai multe soferite.

Curaj fetele, se poate.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/micaelapodariu/my_photos
"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Iliuta, felicitari, startul e deja luat!
Era vorba pe aici de dapasiri, nici eu nu sunt in stare sa le fac. Ieri, cand am venit de la tara, a condus varul meu, nu am fost in stare sa-mi asum responsabilitatea unui copil de 1 an. Am fost f atenta cum facea el depasirile si.......sincera sa fiu nu prea ma vad facandu-le in viitorul apropiat. Imi sarea inima de fiecare data cand se apropia de masina din fata, nu va spun ce scenarii de groaza faceam. Daca i se opreste aluia din fata motorul si nu are timp sa franeze si nici nu poate sa-l depaseasca?
Imi este tare frica sa merg aproape de cel din fata, am impresia ca nu as opri la timp daca ala ar opri din cine stie ce motiv.
Depasirile cred ca le putem face atunci cand stam f bine in aprecierea distantei de franare, raportata la viteza de deplasare. Cum pot sa visez la asa ceva daca eu franez cum plec de la semafor pt semaforul urmator? Vise, taica!
Usoare progrese am facut totusi si la mersul cu spatele, parca nu mai merg asa rau in zig-zag. Am inceput sa manevrez mai usor masina in spatii inguste, nu mai mor de frica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Hai iliuta!!!!
Hai iliuta!!!!
Hai iliuta!!!

Se pare ca ai inceput sa-ti invingi teama si mai ales, se pare ca ai inceput sa-l contrezi pe sotul tau in materie de condus, ceea ce este bine ptr ca el ar trebui sa-ti dea curaj si nu sa-ti spulbere si mica farama de incredere pe care o ai in tine. Da-i inainte tot asa ca e bine!!!!


Pupici,

Andra, mami de Alexandru (27 ianuarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Uff...eu imi propusesem sa conduc weekendul asta..dar..esec total...Eram convinsa ca voi conduce, imi tot repetam ca atunci cand ajungem la masina, o sa spun "vreau sa conduc eu"...dar cum ajungeam la masina, ma faceam ca ploua si uitam tot ce am planuit, de parca vedeam un monstru, nu o masina; pana si masinile de pe strada erau mult mai urate ca de obicei

Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Apropo de depasiri nici eu nu pot sa le fac daca nu e drumul atat de liber incat sa ma pot baga fara sa ma apropii de ala din fata, adica sa am vizibilitate si din fata sa nu se vada nimic, altfel nu ma bag.

Felicitari Iliuta, ai sa vezi ca iti va fi tot mai usor. La frana si eu apas ambreiajul intai, asa m-am invatat.

Am si eu o intrebare ca ma framanta de cand am fost la munte: cand cobori pe serpentine trebuie/putem sa scoatem din viteza masina? Adica atat timp cat ma duce gravitatia merg cu masina scoasa din viteza si tin sub control doar din frana? Asa am inteles eu de la prietena care a codus cand ne intorceam de la munte dar vreau sa ma asigur ca am inteles bine sa imi bag in cap ca asa ceva nu ai unde exersa.

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Si eu apas intai ambreiajul si frana ,poti sa apesi doar frana dar nu stiu in ce viteza trebui sa fi ca sa nu ti se opreasca motorul .Am fost pana la liceu la fata ca a fost in tabara -pe la gara de nord ,prin spate ,din D-na Ghica -Colentina,Stefan cel Mare am crezut ca cedez nervos ,la ora 18 e iad.Dar la 19,30 eram in casa si cu 3 pepeni din obor ,lac de apa .Asa ma obsedeaza curba aceea in care era sa o patim ,desi la viteza pe care o am in bucuresti ...Uneori ma intreb in ce m-am bagat.Aveti grija de voi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Fetelor,in privinta depasirii,eu cand le-am facut imi aduc aminte ca nu ma apropiiexact in spatele celui din fata ,am ceva distanta si oricum ies destul in lateral .Am citit undeva si pentru asta am revenit -aveti grija ca uneori in fata celui pe care vreti sa-l depasiti mai poate fi o alta masina ,macar sa va ganditi la acest lucru .Pentru ca am gresit intrarea pe autostrada de la Fetesti ,am luat-o pe drumul vechi ,si am depasit 2 combine ,pe rand ,care erau cat 3/4 de drum .cand am fost acum spre Targoviste ,soseaua este foarte buna ,dar sunt atatea carute si biciclisti nu mai vorbesc de niste curbe criminale ,a trebuit sa ii depasesc ca nu aveam incotro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Uf, si eu cred ca am reusit sa-mi inving teama. Chair sunt hotarata sa-i demonstrez ca Pot.O sa vada el.De fapt, eu stiu ca el stie ca pot, si de asta se poarta asa. Asta e felul lui de a ma incuraja. Dar nu-i nimic.......incetul cu incetul. Abia astept sa vina din cursa sa mergem iar.Inca nu am curajul sa iau masina singura.

Cat despre depasiri, am facut cand eram in tara si mergeam la sat.Tot cu sotul meu in masina. El nu suporta sa vada ca are o masina in fata. Si normal ca ma punea sa depasesc. Mie nu mi-e frica de masina din fata, cat mi-e frica de cea din spate.Oricum tare mi-ar placea sa am strada numai pentru mine.....

Daca ati fi vazut fata sotului meu cand mi-a zis ca nu bag bine in marsalier iar eu m-am tipat si i-am zis sa-i taca gura......... si surprins, ii venea sa si rada.....de obicei plangeam ca proasta.

Chiar azi am primit prin posta permisul de conducere spaniol. Cel romanesc mi-a ramas la politie in Valencia.Sper sa-l folosesc, sa nu-l tin ca pe celalat in buzunar.De fapt sunt sigura. Trebuie.

Fetele, va zic eu sigur ca se poate.Eu care eram la pamant.Trebuie sa avem incredere in noi. Nu sunt barbatii mai buni ca noi.

http://es.pg.photos.yahoo.com/ph/micaelapodariu/my_photos
"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iepumare spune:

Mai fetelor, daca v-ati lasa acasa "psihicul feminin" cand va urcati in masina, ce bine ar fi.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sibel spune:

@aissa : cand cobori pe serpentine sa nu o scoti niciodata din viteza - si sa nu folosesti excesiv franele pentru ca se incalzesc foarte tare si risti sa ramai fara ele.

La coborare se foloseste frana de motor, adica nici nu franezi din pedala, nici nu accelerezi ci lasi masina sa se duca in treapta de viteza corespunzatoare (pentru pante abrupte - a 2-a, pentru pante mai line a 3-a).
Cand folosesti frana de motor consumul e 0 si e mult mai manevrabila masina decat cand e scoasa din viteza. In plus, nu se stie niciodata cand e nevoie sa accelerezi ca sa eviti ceva..

Regula empirica spune ca o panta se coboara in aceeasi treapta de viteza in care se urca.

Pentru cele cu masini mai vechi: verificati-va periodic presiunea in circuitul de franare si grosimea placutelor de frana - la un mecanic bineinteles.

Verificati si nivelul uleiului la motor inainte de deplasari lungi.

Invatati sa cunoasteti masina, sa vedeti in plaje de turatii puteti scoate mai multa putere.

Bafta! Daca mai aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Aissa,m-ai intrebat ce inaltime am si am uitat sa-ti raspund.Am 1,50m batuti pe muchie si port 34 la picior.
Incearca sa-ti dai scaunul in spate treptat, treptat, ai sa vezi e mult mai comod si ajungi si sa calci ambreiajul pana in podea. Aceeasi impresie aveam si eu, ca daca nu stau calare pe volan nu ajung la pedale, dar m-am convins ca nu-i asa.
Piciorul nu tb sa fie f intins, dar o sa iti dai seama cum tb sa-l tii, important este sa-ti fie comod.
Eu am mai sesizat ceva la mine, inainte calcam ambreiajul ca ciobanul, cu toata talpa piciorului, de-aia imi facea figuri, nu reuseam sa-l eliberez cum tb. si mai faceam si balet.
Probabil tu stai asa in fata pt ca te simti mai bine cand vezi botul masinii, dar nu trebuie.
Tu ai tot logan? e pe motorina sau pe benzina?

Mergi la inceput