O rugaciune pentru Try si bebe mic!!!

O rugaciune pentru Try si bebe mic!!! | Autor: adameasca

Link direct la acest mesaj

Un membru al forumului nostru are, din pacate, nevoie de mule rugaciuni si incurajari... Impreuna putem s-o incurajam pe Try care trece prin momente nu tocmai fericite...


quote:
Originally posted by try

Noi nu suntem bine.
Din pacate trecem prin clipe grele. Ieri tocmai am aflat ca bebelusul e bolnav, a dezvoltat o infectie virala (virus care pt. adulti nu produce simptome sau probleme, dar in cele mami multe cazuri e fatal pentru beblusi) Pavovirus 19 se numeste (cel putin asta-i varianta pana cand ies rezultatele de sange ale lui bebe). Cum am contactat acest virus e inutil sa ne gandim, sunt zeci de posibilitati. Pur si simplu, unele gravide se intampla sa-l contacteze, cel mai des cand intra in contact cu un infectat cu fith disease (careia nu-i stiu traducerea exacta in ro). Risc de 50% de infectie daca eu n-am avut aceasta boala a copilariei, dar care de cele mai multe ori nu duce la probleme grave pt. copil. Insa noi se pare c-am fost de partea mica a baricadei.
Acest virus i-a declansat o anemie severa bebelusului (adica duce la intreruperea producerii celulor rosii in sange si ca urmare functiile de oxigenare nu-s normale). Unul din efectele acestei anemii severe este retentia de lichid in abdomen, piele si-n jurul inimii. Lichidul din jurul inimii punea o presiune foarte mare asupra ei.
Sunt foarte rare cazurile in care, lasat in pace, bebelusul isi
revine si efectele negative ale acestui virus sunt combatute cu succes de bebelus singur, adica se repara anemia si se elimina lichid in surplus. Daca nu actionezi, in final bebelusul moare in uterus. A da nastere in acest moment prin C section de urgenta unui bebelus intr-o astfel de stare inseamna sanse miniume de supravietuire. Duminica facem 30 de sapt, deci pot spune c-am incheiat 7 luni, insa un bebelus prematur aflat intr-o
astfel de stare grava nu prea are sanse de izbanda.
Deci singura abordare care ofera mai multe sperante a fost incercarea de a ajuta bebeluslul cat el e inca in uter, incercam sa reducem pe cat posibil efectele acestui virus (anemia si retentia de apa) astfel incat bebe sa reuseasca sa stea cat mai mult in burtica - mediul cel mai bun pentru dezvoltarea lui.
Ieru dupa ce-am ajuns la mediucl ginecolo mi s-a confirmat ca inima ii batea ok, in limite, dar m-a trimis laeco sa ne asiguram ca nu-i o problema cu lichidul amniotic, cordonul ombilical etc.Rezultatele? Bebe are lichid in abdomen, torace, in jurul inimi, e bolnav, dar nu stim cat de grav, cauzele pot fi mai multe, dar raspunsuri legate de gravitate si cauze le aflu dupa ce fac teste mai amanuntite. Apoi am fost trimisa urgent
poate la cel mai bun medic de profil din Toronto care dupa o ecografie amanuntita, mi-a explicat tot ce ti-am spus mai sus legat de parvovirus, anemie si retentia de lichid.
Cauzele anemiei severe si retentiei de lichid nu au ca singura cauza acest virus, poate fi si o alta cauza, dar din experienta lor, asta s-a intamplat. Testele ulterioare or sa analizeze daca nu cumva e o cauza cromozomiala, caci inima in sine (o alta posibila cauza) nu e cea care a generat toate astea (am fost si la ecografie cardiologica fetala si inima lui bebe e exclus de a fi provocat aceste probleme). Norocul nostru mare e ca mititelul are o inima
foarte puternica, care in ciuda presiunilor din jurul ei isi facea treaba mai mult decat multumitor.
Dupa ce s-a constata ce si cum, urmatorul pas a fost sa recurgem la o interventie in utero prin care sa facem o transfuzie de sange fetal catre bebelus, astfel incat nr. de celule rosii sa ajunga la un nivel normal si sa reparam, cel putin pentru un timp, aceasta anemie. Tot in timpul acestei proceduri au extras si lichidul creat in jurul inimii pt. a inlatura presiunea asupra ei (altfel, dupa un timp inima cedeaza).
La 1:30 noaptea, cam dupa 2 ore de umblat prin burtica, s-a incheiat si interventia, care a fost un succes. Efectele ei, insa sunt alta mancare de peste. De acum e treaba bebelusului sa lupte si sa incerce sa repare, sa reziste cat mai mult pana cand devine sigur sa-l scoatem afara. La 3 noaptea am ajuns acasica (caci nu-i nici un motiv sa mai stau in spital (interventia s-a facut prin doua punctii pe burtica, deci ne e nevoie de ncii o recuperare), si maine, sambata mergem la control sa vedem cum a evoluat bebelusul de la interventie incoace. Luni, voi reveni din nou la control si
atunci se va decide daca e nevoie de o noua tranfusie de sange fetal. Dar dr. vrea totusi sa-i dea o sansa bebelusului sa lupte si el, sa vada cum evolueaza. In astfel de cazuri, de cele mai multe ori este nevoie si de o a doua tranfusie de sange.
Problema este ca bebe se poate recupera dupa anemia asta severa, dar in timp poate iar sa regreseze, caci virusul e acolo si-i activ, deci efectele lui nu pot fi inlaturate pana cand nu e scos afara. Asadar, daca ajungem la situatii extreme si bebe intra in distress, decizia pe care am luat-o e sa recurgem de urgenta la cezariana. Depinzand foarte mult de gravitatea problemei si de varsta la care se face cezariana, sansele sunt ca bebe sa nu supravietuiasa, sau sa supravietuiasca, dar sa aiba sechele toata viata (nu din cauza virusului neaparat, ci din cauza prematuritatii corealte cu anemia severa si retentia de lichid, cad in care bebelusul nu va evolua ca un prematur sanatos care doar a fost scos mai repede din alte motive), sau sa reuseasca sa e recupereze (recuperare
insemnand ca dupa un anumit timp, ani putem spera ca bebe sa fie totusi sanatos). Nu stiu insa foarte bine care-s problemele care pot aparea din cauza infectiei virusului, dar nu par a fi tragice. 90% din cazurile infectate care au supravietuit nu prezinta spre examplu bain damage etc.

De ieri dimineata stam in ecografii, ganduri, am disperat si-am
sperat, dar multumesc lui Dumnezeu ca toate astea mi s-au intamplat in Canada, in Toronto, si nu in Ro, unde sansele ar fi fost zero din start. Din fericire, daca se ajunge la cezariana de urgenta, vis-a-vis de spitalul unde mi s-a facut procedura este Hospital for Sick Kids, unul din cele mai mari spitale de profil din lume, aici ajung toti bebelusii prematuri bolnavi, au unele di ncele mai bune dotari si profesionisti din lume). Nu pot spera la o echipa de medici
mai buna decat cea pe care am avut-o ieri (aveam impresia ca toata
echipa aia e acolo doar pentru mine, ca eu eram singura pacienta din tot spitalul ala) si profesionistii din Sick Kids Hops. Cel putin dpdv medical stiu ca s-a facut si se face tot ce-i posibil pana in momentul asta in medicina.
Nu ne ramane decat sa speram ca bebelusul va fi suficient de puternic si sa ca sansele de izbanda vor fi de partea lui.
Mi-e greu sa vorbesc de latura emotionala caci deja ieri am plans
toata ziua si nu vreau sa ma cufund prea tare in disperare. Incerc sa ma pregatesc pentru orice, dar sa-mi tin speranta la cote inalte.

Azi vad ca bebe a miscat, chiar daca doar timid (normal dupa interventia de ieri si dupa starea grava in care-l adusese anemia), dar pentru mine e un semn bun asta. Insa sperantele mari tin de evolutia lui pe termen mai mare, nu de 1-2 zile.
Ma duc sa ma intind ca nu vreau sa ma solicit prea tare. De fapt mesajul l-am scis si l-am trimis in copie mai multor persoane casa n uscriu de fiecare data un alt mesaj.
Nu stiu cand mai vin cu vesti.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
.......in 29+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi





Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Dzeu sa va fie alaturi si sa va dea putere sa treceti cu bine peste aceasta incercare grea...

Ileana
poze,poze si iar poze...
Luca (2 octombrie 2003) si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martta spune:

Try: stim ca esti o persoana puternica. Ne dorim ca bb din burtik sa fie si el puternic si totul sa fie bine pana la urma! Ne rugam pt voi si va tinem pumnii sa fie bine!

mami de Vladut(13.06.2003) si 35s
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20060829/dt/7/k/8cb9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Try, suntem alaturi de voi.
Sa dea Dumnezeu ca totul sa fie bine.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Curaj si putere, Try! Ne rugam sa fie totul bine, te asteptam cu vesti bune!

Sanatate la mamici si bebici!
Lili 28 sapt cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Try, Domane ajuta sa fie bine!!! Ne rugam sa treceti cu bine peste incercarea asta!


Alina


In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea! (proverb german)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Doamne Ajuta! Try curaj si fii tare! Ne gandim la tine si la bebelus. Va tinem pumnii! Asteptam vesti bune!



No, vidiazni!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Sa dea Dumnezeu sa treaca totul cu bine, iar bebelushul sa stea la caldurica in burtica pina_i vine sorocul.
Doamne ajuta-i pe mamica si bebelus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana MC spune:

Bunul Dumnezeu sa fie cu voi toti in incercarea asta! Doamne ajuta!

Oana si Matei (25 februarie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oanacn spune:

Try imi pare tare rau de ce ti se intampla si pentru ca trebuie sa treci prin clipe asa grele, sper din tot sufletul ca totul sa fie bine pentru bebe si pentru tine.

Numai bine, Oana 34

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DARAEL spune:

Oh, Try.... copil frumos......

In primul rand, nu te gandi nici o secunda la ce pate fi mai greu. Incearca sa Zambesti si, cu burtica spre Soare, mangaie usor ingerasul si spune-i ca-l iubesti si ca ii daruiesti Iubirea ta , Darul tau de Viata sa se faca bine si sa se dezvolte armonios.........

Da, zambeste-i si asculta impreuna cu BB tau Vivaldi – Anotimpurile, cat mai mult si, daca e posibil sa nu vizionezi acum TV-ul cu stiri triste.... e important !

Nu-ti pierde Speranta Try – BB mic se va face bine si peste 7-8 saptamani, cand va veni in lume, iti va papa urechile, daca mai ai asa ceva nemancate de Alex !

Sanatate va doresc si tie si ingerasului !

Adrian
www.geocities.com/dara2el/" target="_blank">My page + 6 tehnici in asteptarea lui BB mic

Mergi la inceput