Calculul datei nasterii

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

PENTRU DANI
teoretic tu nu ai contribuit ca un angajat.singura metoda este sa vezi daca ai nascut in luna cu licenta.e putin mai dificil,dar se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roco1617 spune:

:Ma numesc Roxana am 33 de ani si pina in prezent nu am fost insarcinata niciodata .
Am avut ultimul ciclu pe data de 23 noiembrie 2008.
In ultimile saptamini m-am simtit rau ...oboseala greturi ametelei .
Am facut 3 teste de sarcina in decurs de 3 zile si toate au iesit pozitive .
Inca nu am consultat un medic dar as dori sa stiu daca in urma acestor teste facute de mine pot fi sigura ca sunt insarcinata ?

Multumesc anticipat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca B spune:

roco mai mult ca sigur ca pana la acesta data ai aflat raspunsul exact. Trei teste nu pot da gres! Felicitari!

Bianca 36+ AMR 4 sapt!!!
Daca vreodata nu primesti zambetul pe care il astepti, fii generos si daruieste persoanei respective un zambet. Deoarece nimeni nu are mai mare nevoie de un zambet decat persoana care nu stie sa zambeasca celorlalti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1980 spune:

buna, dupa calcule voi naste pe 20 iunie. sper ca asa va fi. va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonica_G spune:

Buna,
Sunt o viitoare mamica. Azi implinesc 37 saptamani de sarcina.
Am si eu o intrebare legata de DPN. Dupa tabelul de-aici, ar trebui sa nasc pe 3 martie (UM a fost 27 mai 08), ceea ce coincide cu data nasterii pe care mi-au calculat-o si doctora si ecograful la primul consult. Numai ca, ulterior, pe masura ce sarcina a avansat, la toate masuratorile bebe a iesit mai maricel decat varsta sa teoretica si atunci ecograful a apreciat o DPN din ce in ce mai apropiata. Ultima a fost 16.02.09, cu 2 saptamani mai devreme decat cea initiala. Doctorita mi-a explicat ca nu e absolut necesar sa bebe sa vina la 38 de saptamani si ca data asta se calculeaza strict pe baza dimensiunilor care in cazul nostru se abat de la medie, numai ca mie mi se pare foarte mare diferenta si sper sa ne coacem ami repejor, ca sunt tare nerabdatoare sa ne intalnim. Intrebarea mea este daca este vreo mamica in situatia asta si daca in general chiar se nasc mai devreme bebeii dolofanei (al meu avea la 33 de saptamani jumate 2.6 kg)?

Mami de Vladutz
36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamsy spune:

Buna, eu am sa nasc pe 16 mai conform tabelului. Sarcina usoara tuturor burticilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

Simonica:: Sunt in aceasi situatie ca si tine aceasi doar ca UM la mine e 28 mai 2008.Daca se nasc mai repede bebebi dolofani da!!Prima fetita am nascut_o la 38 de saptamani si avea 3kg 225 pt 50 cm.La 35 saptamani bebe(actual) a avut 2kg 500 Acum am 37 _38 de sapt si doctorul mia spus sa ma astept sa nasc la orice moment . Am o prietena care a nascut la 38 de sapt si bebe a avut 2kg 700 pt 50 cm asa ca el decide cand va iesi cher daca e dolofan sau nu , depinde de el de corpul tau!!

Unde nasti?

Gwendoline poze noi

Mamica de Gwendoline(16.06.2005) si insarcinata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonica_G spune:

Gwendoline, multumesc pentru raspuns. Astept si eu momentul cu nerabdare, dar deocamdata nu a aparut niciun semn. Se pare ca impartasim aceleasi emotii avand in vedere potrivirea de varsta a sarcinii . Eu nasc la Euroclinic si in privinta asta sunt foarte linistita pentru ca este un loc care imi inspira siguranta, iar doctorita mea este de asemenea o persoana de incredere. Fiind prima sarcina eu si sotul ne-am gandit sa inlaturam stresul legat de problemele care apar in general la nastere din cauza medicilor si a sistemului sanitar atunci cand mergi la noroc pe mana unui medic recomandat sau nu de cineva intr-un spital de stat.
Dar, nu se stie niciodata. Ce-o fi o fi. Eu sunt foarte optimista de felul meu si nu prea concep variante negative. Tu unde nasti? Probabil avand deja experienta unei nasteri (si apropos, ai o fetita minunata, e frumoasa ca o printesa ) stii exact ce ai de facut...
Eu am senzatia ca baietelul meu nu are de gand sa iasa prea curand, desi teoretic are peste 3.5 kg in momentul asta. Nu mi se pare sa fi coborat burtica vreun pic, am ceva contractii, dar nedureroase iar la controlul de acum o saptamana colul era foarte putin dilatat (cam cat varful degetului mi-a spus doctorita). Deci, asteptam...

Mami de Vladutz
37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gwendoline spune:

Ceau Simonica se pare ca nu numai sarcina o avem la acelasi stadiu dar si clinica !!! Si eu nasc la Euroclinic cu dr Bratila Elvira !

Eu burtica o am cam de mult lasata dar ma rog depinde de fiecare, contracti am dar cum spui si tu nu sunt dureroase deci nimic de grav! Si eu sunt foarte pozitiva si sincer asa trebuie sa fi ,in cele mai multe cazuri cand mamica e relaxata si cu o stare ozitiva e cel mai bine,tine_o tot asa!!
Si eu astept baietel si suntem fericiti avand deja o fetita !
Despre experienta mea ce sa spun fiecare sarcina e diferita cu prima era mai usor acum mi_e mai greu poate ca e baiat sau poate ca sarcina e diferita de prima (e mult mai in fata si ma trege ma duc mai des la toaleta) ma rog asta e mai avem putin?
Tu cu cine nasti?, poate ne vom vedea pe acolo cine stie?
Nastere usoara si sa fi cat mai relaxata posibil e cel mai bine !

Gwendoline poze noi

Mamica de Gwendoline(16.06.2005) si insarcinata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonica_G spune:

Buna din nou, Gwendoline .
Eu nasc cu dr. Luminita Enache. Chiar ca exista probabilitatea sa ne intalnim. Si eu sunt "nascuta si crescuta" in Pitesti, de 8 ani locuiesc in Bucuresti si am tot 27 de ani. Sa vedem acum daca baieteii nostri vor sa vina pe lume in acelasi timp :D.
Nastere usoara si tie.

Mami de Vladutz
37+

Mergi la inceput