Ulei la botez - de care?

Ulei la botez - de care? | Autor: light

Link direct la acest mesaj

Fetelor care ati botezat, de care ulei se aduce la botez? O sa botezam si noi prin septembrie si am cautat acum pe forum si gasit o multime de detalii despre botez, cadouri, si asa mai departe. Insa mai am o nedumerire. Ulei pot sa iau din ala din comert, Johnson, sau trebuie ulei de gatit?Nu radeti, da chiar nu stiu...


fara drept de semnatura

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

nasha noastra a adus ulei de masline fert si racit, intr-o sticlutza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Sarumana!Bagat la cap.Heeeeeeeee, heeeeeee Luiza, suntem mebre ale forumului din aceeasi zi!


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Noi am dus mereu ulei de bebe.



Ruxandra & Matei (4 ani) & sotul drag
_

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katty spune:

Lucia, felicitari ca o sa fiti nasi!
Si noi am fost de doua ori nasi (2 fetite), prima data am dus ulei normal (ca nu am stiut), a doua oara ulei de masline (asa a vrut mamica). Stiu ca se poate duce si ulei de bebe. Vorbeste cu mama copilului!

Catalina & Robert-Andrei (aproape 4 ani)
Poze aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Nu se duce ulei de bebe pentru ca nu se unge cu ulei sfintit copilul in zonele intime. Cel mai potrivit este uleiul de masline, pentru ca in anumite momente, cand preotul ingaduie se poate unge la gurita copilul, sau arde in candela. Oricum, se intreaba preotul la ce foloseste acewst ulei sfintit si la ce nu foloseste, nu mamica.

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

inainte de botez ciar m-a intrebat nasa ce ulei sa aduca. eu i-am zis ca de bebe.
Nu a fost bine, trebuie ulei pt gatit, untdelemn, de masline, de floarea soarelui nu conteaza.
Asa ca la botezul fetitei preotul ne-a dat uleiul de bebe inapoi si ne-a pus intr-un pahar ulei de el.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Am botezat pe 02.09 si am dus ulei de masline intr-o sticluta mica..il foloseste mama apoi pentru masaj.

Nunta noastra
Nasi de cununie 2005

Mergi la inceput