Totul despre ROLE

Totul despre ROLE | Autor: Andra_

Link direct la acest mesaj

Role pentru bb...

Autor: RaluD Trimis la: 12/04/2006 05:19:33

Am damblagit astazi cautand pe net role reglabile pentru Emi... Isi doreste ff mult si n-am gasit decat Chicco la magazinele romanesti, la pret dublu fata de afara. Apai imi iubesc la nebunie kupilu', da' n-as da 100 de euro pe role de plastic decat ca ultima solutie.
Pe Amazon, ce mai, niste frumuseti de role pentru varsta ei, dar... Nu trimit in Romania!
Stie cineva un magazin online care sa livreze si in RO la preturi decente? Am gasit unul in UK, MailOrder ceva, dar imi iau 50 de lire pe transport pe o pereche de patine de 19 lire.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: mitzuka
Mesaj: Dar ce varsta are puiuta??
Ca si eu ma gandeam cam cand ar fi vremea sa ii iau role...Cea mai mica marime pt reglabile am vazut 26....acum avem 24 deci mai e ceva de asteptat...
A... am vazut role faine, nu de plastic ci ca alea de adulti adica mai profi la REAL cu 2,2 mil..aratau super tare ...Incearca sa cauti si la magazinele de sport...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Multumesc mult, Simina!
Emi are 2 ani jumate si tot 24 poarta, dar n-o mai pot tine, e innebunita dupa rolele astea. Asa e ea, mai "sport extrem".
O sa le iau acum, masura cea mai mica, i le pun o data in picioruse s-o linistesc si pana la vara mai rarutz cu ele, pana mai creste.
Unde e magazinul REAL? Sau e pe net? Au si role cu 4 rotite, din alea model "vechi"?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: madutza
Mesaj: Stiam ca nu e voie sa le punem role, parine pana la 4 ani....Si eu as vrea sa ii iau, dar cred ca e muuuult prea mica.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Da voi sunteti mititei... Si noi, dar nu mai rezistam! Ne mananca in funduletul nostru minuscul.
Pai mami are, tati are si noi sa n-avem??
Am vazut afara si patine pt 2-3 ani, nu stiu sa fie vreo problema. Cine te-a sfatuit? Sa stim si noi, poate nu mai luam... daca ma inteleg cu kupilu'.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: inaioana
Mesaj: De ce sa nu fie voie, Madutza? Singura chestie e ca nu prea se gasesc la noi..taaaare suntem inapoiati! Eu la 1.5 ani eram pe patinoar cu patine speciale cu doua lame aduse din Austria (deci in iarna 1979/80) , eram deliciul patinoarului. Sistemul e acelasi. Totul e sa gasesti si in Ro si cu un pret acceptabil. Daca se putea in anii 70 la ei..la noi e greu si acuma...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Comand si de afara, nu e problema! Dar nu trimit astia in RO!
Fetelor de afara, daca stiti vreun magazin online care trimite in RO la preturi aceptabile, dati-mi PM, va rog. Multumesc.
Desi bine ar fi sa se deschida Buburuza, ca iau de la ei.
Nu vreau Chicooooo. Ca e scuumpeeeee. Nejustificat de scumpe. Dar nu gasesc altceva!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Inaioana, ce haioasa cred ca erai!
Abia astept s-o vad si eu pe Ina mea (care e tot Ioana) pe patine. Acuma nici dintisori n-avem, ca avem 5 luni jumate.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: alinutza00
Mesaj: RaluD pe site ul crazytoys.ro(a dat linkul ema monica azi, la un alt subiect) setul de patine de la chicco sunt 2 mil 500
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: mitzuka
Mesaj: Raluca,
Real este un hypermarket din Timisoara....precis e si in alte orase, sau cel putin daca nu asta alt hypermarket sau poate chiar la Metro sau Selgros....Incearca....
Din pacate patine din alea model vechi cu patru roti nu am mai vazut nici unde....dar piticii din ziua de azi sunt muult mai avansati in toate cele decat eram noi...asa ca nu m-ar mira sa mearga pe role la 2-3 anisori...cu toata protectia de rigoare..genunchere cotiere si mai ales casca...
Inca o chestie..daca nu ar fi fost voie de la varsta asta nu cred ca vreun producator ar mai fi fabricat...nu?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: april
Mesaj: eu am luat de la moto-velo cu nici 1 milion (930 mii) de silicon, DHS, da ce ??? no fi bune astea??? doar de 100 euro?? ei, na!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: madutza
Mesaj: Mey, eu m-as bucura sa fie voie, dar asa auzisem, nu mai stiu unde. Ca au articulatiile foarte moi inca si pot sa apara probleme. Poate intrebam un dr. (eventual ortoped), ceva....Eu i-as fi pus role de la 2 luni, cu de la doi ani .
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sanziana72
Mesaj: Intradevar nu am vazut decat Chicco, dar macar iti iei si echipamentul de protectie odata cu ele.
Exista Chicco cu 4 roti si Chicco in-line cu tot cu echipament de protectie.
Cel mai ieftin e pe jucarii-online.com cu 2.286.000 cu 4 roti si 2.502.000 in-line fata de reclama.ro unde sunt cu 2.900.000 si 3.110.000 si crazytoys.ro cu 2.470.860 si 2.703.780 lei
Cred ca am vazut si la Selgros sau Carrefour si poti incerca si la Cora si Metro ca s-ar putea sa fie mai ieftine si nici nu platesti transportul.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: mimsi
Mesaj: RaluD, noi am cumparat de cadou de Craciun pt fetita nasilor (3 ani)role din plastic de la Cora (Fisher Price - parca asta-i firma). Aveau si pt fete si pt baieti, cele pt fetitze erau cu Barbie. au fost peste 1 mil, max 1,300. Cum am zis, astea erau de plastic (care parerea mea e ca ar fi bun de inceput ca nu prinde viteza prea mare, iar rolele erau ceva intre vechile patine cu rotile si actualele role, se pun peste incaltari. insa de curand am vazut la selgros (Berceni) unele tot de copii mici, mai dichisite parca, in jur de 1,5 mil si aveau in banii astia si echipamentul de protectie (casca, cotiere, genunchiere, aparatori pt palme).
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Multumesc mult !
Unde sunt rolele Fisher Price, la raionul de jucarii? Noi ne-am uitat la articole sport. O sa merg si la Selgros Berceni.
April, unde ai gasit asa misto? Tu esti din Bucuresti? Nu cred ca ajung eu asa curand pe la Timisoara...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Pdelia
Mesaj: Si eu trbuie sa ii cumpar role baietelului meu cel mic (3 ani ) pentru ca umbla toata ziua cu rolele fratelui sau mai mare (8 ani ).Le poarta prin casa dar ma tot gandesc la o eventuala cazatura pe ciment si mai aman momentul rolelor pentru junior .
Am vazut si eu in Metro si Selgros role marime mica dar la acelasi pret cu cele mai mari , in jur de 1200000 .
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sanziana72
Mesaj: Am fost ieri la Cora Lujerului din Bucuresti si am vazut patine cu rotile cu 4 roti (nu pe linie), chinezesti, cu 300.000 ROL, insa fara echipament de protectie.
Pareau ok. Sunt ceva mai greu de descoperit pentru ca erau partial dosite. Se gaseau pe sirul cu jocuri pentru copii, chiar la intrarea dinspre aleea centrala, pe partea dreapta cum stai cu fata spre case. Sunt acolo jocuri cu margele pentru fetite, iar pe raftul de jos sunt niste ambalaje din plastic straveziu cu fermoar si in ele sunt patinele.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Luizax
Mesaj: Noi i-am luat role alaltaieri din careffour. 1 meleon, reglabile de la 27-la 32 (parca) cu cotiere, genunchiere, casca si tot tacamu.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Wow! Misto chestia cu rolele cu 4 roti!
Noi am luat pana la urma din Cora Pantelimon niste role in-line RCO, foarte misto facute, ca pentru oameni mari, dar reglabile de la 27 la 31.
Emi se tine destul de bine pe ele, a invatat fenomenal de repede, dar as incerca si chinezariile astea de 300.000. Multumesc tuturor!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Andreea_k
Mesaj: noi i-am luat ieri role cu trei rotzi ( un in fata si doua in spate ) cu tot echipamentul , adica : casca , cotiere , genunchere si am dat 850.000 lei , tot reglabile de la 27-32 , din Aleea Castanilor de pe Vacaresti. Vazusem aceeasi "marfa" intr-o oferta de Selgross cu 1.000.000 si ne-am dus sa-i luam dar nu aveau la raft , cica mai intai apare brosura si dupa cateva zile gasim la raft produsul.F ciudat , am zis eu si am plecat nervoasa in BIG cu gandul ca o sa gasesc acolo dar fiindca am parcat langa Aleea Castanilor am zis sa intru acolo mai intai.Si bine am facut pt ca am cumparat acelasi produc cu 850.000 in loc de 1.000.000.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Cerasela67
Mesaj: Fetita mea merge pe patine pe gheata de la 3 ani insa medicul mi-a recomandat role numai de la 4 ani. Inca nu i-am cumparat desi are aproape 6 ani, imi e frica de cazaturile pe asfalt! I-am cumparat casca, cotiere si genunchiere si le-am folosit la bicicleta, cred ca totusi la vara o sa-i cumpar cu toate ca la cum arata aleile noastre si trotuarele imi e cam frica.Am vazut la Carrefour, chinezesti cu 750.000 lei dar cu un singur rand de role. Nu vad ce diferenta poate fi intre cele cu un rand si cele cu 4 role, in copilaria mea am avut asa ceva si cred ca la fel se invarteau rotile!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: amik
Mesaj: daca fetita mea poarta 25 la picior(2ani si 9 luni) pot sa ii cumpar patine 27-30? sau e diferenta prea mare si ii fuge piciorul?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sanziana72
Mesaj: quote: Originally posted by Cerasela67
Fetita mea merge pe patine pe gheata de la 3 ani insa medicul mi-a recomandat role numai de la 4 ani. Inca nu i-am cumparat desi are aproape 6 ani, imi e frica de cazaturile pe asfalt! I-am cumparat casca, cotiere si genunchiere si le-am folosit la bicicleta, cred ca totusi la vara o sa-i cumpar cu toate ca la cum arata aleile noastre si trotuarele imi e cam frica.Am vazut la Carrefour, chinezesti cu 750.000 lei dar cu un singur rand de role. Nu vad ce diferenta poate fi intre cele cu un rand si cele cu 4 role, in copilaria mea am avut asa ceva si cred ca la fel se invarteau rotile!
--------------------------------------------------------------------------------
Eu cred ca cele cu 4 role sunt mai stabile decat cele cu un singur rand si solicita mai putin glezna.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Andreea_k
Mesaj: Amik , Maria mea poarta 26 si i-am luat 27 ca n-am gasit mai mici dar e ok.
Eu zic ca pana la vara cand intr-adevar o sa le foloseasca , mai creste si copilul tau in picior si ii iei atunci.Varianta cu pusul unei sosete mai groase nu tine pt ca e vara si se "coace" la picioare.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: ada2021
Mesaj: La Chicco patinele in-line sunt 2milioane cu tot cu echipament de protectie.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Am gasit, am gasit! Acuma invatam sa mergem cu (,) chinezariile. Sunt chiar ok, desi lui Emi nu-i plac chiar atat de mult ca alea "de oameni mari".
O sa luam o pereche si pentru amicul nostru Matei. Multumesc inca o data, fetelor.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sanziana72
Mesaj: Sa le purtati sanatoase! Si sa ne dati si noua ponturile cum invatam sa mergem pe patine mai repede. Asta peste vreun an, ca Marina are doar un an jumate.
Ce marime au ? Am vazut ca sunt reglabile dar nu stiu cat de mici sau de mari se fac. Sunt greu de reglat ?
Sa ne spuneti si noua cand se strica ca sa ne dam seama cat dureaza. Desi mie mi s-au parut foarte rezistente.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Pai acuma invatam, o sa va spunem.
Mai aveti un anisor si va vedem si pe voi!
Stranse la maxim, patinele sunt exact de marimea lui Emi, adica 24, pentru o fetita de 2 ani jumate.
Se pun peste pantofior si sunt f usor de reglat. Sotul meu spune ca s-a bucurat cand a vazut ca au rulmenti la rotite.
Ieri noapte, Emi a dormit cu ele in pat.
Am reusit sa i le scot din picioruse, dar a trebuit sa i le las in pat, ca nu s-a putut altfel.
Manca-o-ar mama pe ea de sportiva extrema. Eu am fost cam impiedicata cand eram mica, cu ta-su seamana.
--------------------------------------------------------------------------------
Patine cu rotile pentru copil de 2 ani - de unde ?

Autor: sanziana72 Trimis la: 10/03/2006 10:00:00
Mesaj: Pe 20 martie e ziua nepotului meu si as vrea sa ii cumpar niste patine cu rotile.
Stiu ca in Franta vazusem, dar in Bucuresti sau Brasov nu stiu unde as putea gasi. Aseara m-am uitat la Cora, dar nu aveau. Stiti cumva unde si daca se gasesc ? Multumesc.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: diadaniela
Mesaj: Eu am vazut acum vreo cateva luni(cam mult) la Carrefour.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: anacami
Mesaj: Am cautat si eu acum vreo luna; mi s-a spus ca "nu sunt de sezon", de asta nu prea se gasesc acum.
Am vazut o singura pereche Fisher Price la Selgros.Incearca si acolo...Totusi, cred ca sunt recomandate de la 3 ani!
Daca vrei Chicco, cred ca vei gasi sigur la magazinul lor de pe langa Ateneul Roman (nu stiu de la ce varsta se recomanda). Mai bine suna la magazin si intreaba (daca au+alte detalii)!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sanziana72
Mesaj: Am sunat la Chicco si au, dar sunt incepand de la 3 ani si costa cam 2.000.000 ROL. O sa incerc si la Selgros si la Carrefour sa vad ce au.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: RaluD
Mesaj: Si eu as fi pus-o pe Emi pe role pronto, dar mi-e teama sa nu fie prea mica... Are 2 ani jumate. Cred ca piciorusele ei nu sunt suficient de puternice. Dar din toamna, bagam la greu ! Multumesc fetelor pt info, o sa cautam si noi in vara role de la Chicco, sa nu le treaca iar "sezonu'".
E posibil sa nu am dreptate. Daca nu am, pls, argumente, ca de vrut s-o pun pe role, vreau.
Noi ne-am luat role si, evident, vrea si bb. Parinti dementi, ce vreti acuma.
--------------------------------------------------------------------------------
Role la 2 ani???

Autor: Klaus29 Trimis la: 14/02/2006 16:33:41
Mesaj: peste 1 luna andrei face 2ani si am vazut niste role dragute pe care cei de la fisher price le recomanda de la 2ani in sus. voi ce credeti nu sunt cam mititei la 2ani pentru role???? nu stiu ce sa fac.... poate ma ajutati cu un sfat. multumesc
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: corinadana
Mesaj: Parerea mea e ca la doi ani ei se impiedica destul de usor mergand!! Da' pai daca le mai pui role! Daca i cumperi totusi cumpara si restul echipamentului de protectie ca sa fii mai linistita! Si La multi Ani lui Andreai peste o luna!!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Amalia
Mesaj: Mie mi se pare mic la 2 ani pentru role. Noi i-am luat lui David in vara, de 1 iunie, cand avea 4 ani fara 2 luni si nu prea a reusit sa mearga cu ele. Are dreptate corinadana...abia si-a capatat el stabilitate pe picioruse...cam greu sa se mai tina si pe role.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: otis41
Mesaj: Cred ca e cam micut la 2 anisori pentru role. La multi ani, sa creasca mare, sanatos, mult noroc!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Babisa
Mesaj: Cand sunt micuti ,capata mai usor dexteritate pe rle decat atunci cand au 4 anisri cand deja intervine frica si alte chestii,dar tre' sa stai in permanenta langa el ,macar pana invata cat de cat si bine inteles sa aiba tot echipamentul iar tu trusa de prim ajutor )alcol si pansament).Acum depinde si cat este el de incantat.Si eu o sa ii iau fetitei mele ,dar abia la 2.5 ani ,ca pe noi ne prind 2 ani in toiul iernii (noiembrie). Bafta
P.s - am fost la munte si erau o gramada de baietei de 2-3 anisori care schiau super super bine...ei cum se tineau pe picioare?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: diadaniela
Mesaj: eu i-am luat fetitei la 2,5 ani si nu a fost nici o pb.se tine f bine pe ele.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: pisi-si-boscu
Mesaj: Parerea mea e ca e mult prea mic copilul pentru asa ceva. Si eu am facut prostia sa ii cumpar la 3 ani role si au stat bine mersi in debara. Ideea e ca pentru a merge pe role ( daca nu e vorba e patinele acelea cu 4 rotite ca niste masinutze,acolo nu ma bag, ca nu stiu, si e vorba de role in linie ) copilul trebuie sa stea cracanat (rolele au niste dimensiuni destul de mari si picioarele nu pot fi apropiate)si nu isi poate tine echilibrul.
Nu vreau sa jignesc Doamne fereste pe nimeni, dar povesti cu copii de 2 -3 ani pe role si pe schiuri, sunt dupa parerea mea de adormit copii !!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: diadaniela
Mesaj: eu de alea cu 4 roti i-am luat fetitei,nu in linie.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: diadaniela
Mesaj: stai ca m-am uitat mai bine,are o rotita in fata si 2 in spate.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Diana9703
Mesaj: Dar ce parere aveti de patine pentru gheata la 2 ani jumate? Sau schiuri? Eu cred ca e devreme. Dar asta cred eu. Voi ce spuneti?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: floarea_soarelui
Mesaj: Ioana a avut la 1 si 11 luni role de cele gen Fisher#Price si a fost ok (se pot seta sa aiba rotile blocate ca sa invete sa paseasca cu ele, apoi sa se invarta numai intr-un sens rotile...cu grade diferite de blocare). A fost incantata si a invatat destul de repede sa mearga cu ele . De mos craciun a primit de la nasa-sa role din cele cu roti de silicon ..avea deci cam doi ani si trei luni...si oricat de basm ar parea nu a avut nici o teama sa le puna in picioare, a refuzat sa fie tinuta de mana si acum merge binisor cu ele...nu este un as al pistelor de role dar stie sa isi foloseasca corect si pe rand piciorusele...si nu cred ca este printre putinii copii care ar fi capabili de asa ceva:). Oricum la varsta ei are un echilibru care, oricat de plin de orgoliu vi s-ar parea, nu-l au multi copii la 3-4 ani. Si asta pentru ca, singura fiind cu ea la varsta primilor pasi...si nevoita fiind sa-mi tin inima in cosul pieptului...mi-am oprimat de la inceput dorinta de a agata de guler de cate ori se dezechilibra:). Deci...din punctul meu de vedere un copil fie el si de doi ani poate fi invatat sa mearga pe role (sunt totusi adepta echipamentului de protectie pe care fiica-mea il poarta "volens nolens"). cat despre schi si patinaj pe gheata...am crescut aproape de partiile de pe valea prahovei....asa ca schiez de la 3,5 ani si patinez cam tot de pe atunci. An de an din ce in ce mai bine:))). Asa ca ...puteti sa-i invatati si pe cei mici (la patinaj este chiar fain sa mergeti impreuna si patine se gasesc de la marimea 27). Se poate intampla sa le placa...si daca nu simt ca tremura sufletul in noi...se poate intampla sa le placa foarte tare:D. Oricum, fiecare face cum il indeamna inima. Numai bine va dorim si multa, multa sanatate:).
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: iubibubi
Mesaj: noi i-am luat lui Andrei role (cu roti in linie) cand avea 2 ani si jumatate. a invatat sa-si tina echilibrul, insa ce face el acum (3 ani) nu se poate numi "dat pe role", e mai mult un mers in papuci cu roti :))
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: ange
Mesaj: si noi le-am incercat la 2 ani jumate dar nu a mers.Abia la 3 jumate pot sa-ti spun ca si-a tinut echilibrul si am avut incredere sa o las singurica. Parerea mea este ca inca e mic pt. asa ceva.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Klaus29
Mesaj: multumesc pentru raspunsuri
cred ca o sa mai aman 1 an 2... am vorbit si cu tati si el nu prea e de acord... i se pare prea mic....
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: alexa si mamiMesaj: citeam printr-un nr mai vechi "mami" ca rolele sunt recomandate in jurul virstei de 4 ani.
da' acu' fiecare isi cunoaste cupilu' si stie ce veleitati sportive are.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: cami30
Mesaj: Eu sunt un mare fan al rolelor da' le-am pus in picioare pe la 6-7 ani cand se numeau patine cu rotile. Acum am 32 de ani si inca nu am renuntat la ele. E drept ca au devenit si o moda acum.
De ce am inceput asa? PEntru ca vara ma plimb prin parc impreuna cu cei mici si din cand in cand se mai intampla sa le dau lectii celor mici, care vin cu parintii, care nu au habar ce inseamna mersul pe role da' fie ca au vrut ei neaparat sa invete copilu , fie ca s-au gandit la un "frumos" cadou pentru micutzi, vin si zbiara in parc la puiutzii care abia se tzin pe ele si sunt in pericol de a-si face gleznele franjuri pentru ca nu isi permit niste role de calitate.
Eu as recomanda ca inainte sa le cumpere role celor mici, sa incerce ei insisi sa incalte unele si apoi sa aiba pretentia de la un copil de 2-3 ani sa se tzina pe ele, ba sa si patineze.
MErsul pe role e un sport frumos, sanatos da' nu se face aiurea si atunci cand va ganditi sa ii puneti micutului niste role in picioare sa va ganditi la urmatoarele:
-cat de sigur este pe propriile picioare
- cata rabdare aveti si ce stiti despre mersul pe role
-de ce calitate sunt rolele pentru ca de calitatea lor depinde sanatatea gleznelor copilului
-intrebati si copilu' daca vrea. Fortzat, s-ar putea sa prinda aversiune fata de sportul asta.
N=o luati ca pe o moda. Nu toti copiii trebuie sa mearga pe role si nu e un semn de desteptaciune daca al vostru va merge. Trebuie sa aveti f multa rabdare si sa stiti si voi , ca parinti cate ceva despre asta. Nu de putine ori am intalnit micuti care plangeau pentru ca ii dureau picioarele, ghetele nu erau stranse bine si in plus le era o frica teribila. Unii sunt mai curajosi dar sunt si micuti abia sutn siguri pe propriile lor picioare dar sa mai mearga si pe rotzi.
Asa ca, atentie mare si multa rabdare. Eu as astepta pana in jurul varstei de 3-4 ani
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: madadum
Mesaj: mara a avut role (in line) de la 2 ani si in iarna a primit patine si clapari. prin urmare a mers la patinuar si la ski de la 2 ani si 8 luni. nu pot spune ca la varsta aceea a invatat sa mearga, insa s-a obisnuit cu echipamentul si cu senzatia de alunecare. acum are 4 ani jumate, este indragostita de role si sapt trecuta a facut senzatie pe partia din busteni. in vreo 2 ani cred ca o vom cam deranja pe partie . la patinuar mergem in fiecare simbata insa nu prea ii place din cauza muzicii care este data foarte tare. duminica este rezervata pentru ski.
parerea mea este ca i-a prins bine sa aiba role/skiuri in picioare de la 2 ani si ceva.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: dulcetica
Mesaj: Si eu am sa-i iau. Daca-i place bine ,daca nu asta e! Unde ati vazut de cumparat? Stiti vreun site?
Mada, schiuri ati gasit de inchiriat atit de mici? A invatat singura sa schieze?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: madadum
Mesaj: quote: Originally posted by dulcetica
Si eu am sa-i iau.Daca-i place bine ,daca nu asta e!Unde ati vazut de cumparat?Stiti vreun site?
Mada, schiuri ati gasit de inchiriat atit de mici?A invatat singura sa schieze?
--------------------------------------------------------------------------------
in primul an am avut doar claparii si schiurile le-am inchiriat din predeal. in anul urmator, i-am cumparat cele mai mici schiuri, de 70 cm. anul asta i-au cam ramas mici, insa au fost perfecte, se misca mai bine pe niste schiuri mai mici. la anul insa va trebui sa le innoim. noi am preferat sa cumparam pentru ca mergem destul de des la ski si ne este mult mai comod asa si ne-am scos si banii... inzecit! mai mult decat atat, tot ce avem noi trebuie sa aiba si ea.
de invatat am invatat-o noi, mergand cu ea intre picioare in primul an si tinand-o la bat in anul urmator. am luat-o de-o aripa si am urcat pe Cocosu' (in predeal) si pana jos deja se tinea pe picioare (ce-i drept, ne-a luat vreo 3 ore). in cel de-al 2lea an am stat pe partia de copii din azuga (cazacul) unde a mers de zor printre betele noastre. anul asta deja merge singura, de sus pana jos pe clabucet si in busteni... cu sau fara bete, cu fata sau cu spatele, sare peste hopuri, trece printre picioarele lui taica-su... avem dovada pe caseta... nu i-am explicat nici o regula, pur si simplu simte si stie ce trebuie sa faca... si ii place
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: ada2021
Mesaj: Si eu i-am luat Arianei role,de fapt patine in linie si echipamentul corespunzator. E foarte incantata. Deocamdata ne plimbam prin casa cu ele. Asteptam sa vina primavara. Ariana are 3 ani.
--------------------------------------------------------------------------------
Pentru copil peste 3 ani- patine cu rotile?

Autor: anacami Trimis la: 07/01/2006 16:23:27
Mesaj: Buna,
peste cateva zile nasicul nostru cel mic va implini 3 anisori.Am vrea sa-i cumparam un cadou mai deosebit, dar nu prea stim ce.
Eu ma gandeam la niste patine cu rotile, am vazut ceva la Chicco-ei spun ca se pot folosi de catre copii peste 3 ani.Credeati ca le poate folosi (el este destul de bine dezvoltat si foarte activ); mi-e teama si de reactia mamicii .Copilasii vostri folosesc?Voi sunteti de acord cu ele? Aveti alte sugestii? Astept raspunsuri, in special de la mamicile cu pusti peste 3 ani! Va multumesc anticipat!
P.S. pe net am vazut niste patine potrivite varstei si de la Fisher-Price; ati vazut pe undeva prin Bucuresti?
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: floarea_soarelui
Mesaj: Anacami...fetita mea a avut o pereche de patine din state, aveau doua rotite la calcai si apoi doua in linie...a mers bine pe ele...acum a primit role cu roti de silicon si se descurca super bine. I-am luat tot "harnasamentul" necesar (casca, cotiere, genunchiere si aparatori pt palme) si n-am treaba cu ea. Am avut o strangere de inima initial, la cele cu roti de silicon (celelalte aveau facilitatea de blocare a rotilor pt a invata mai intai sa paseasca si sa-si tina echilibrul, apoi se puteau bloca pt a merge numai intr-un sens...rotile erau din plastic si nu se invarteau cu "viteza" astora noi)...dar nu a vrut sa o tinem deloc si si-a dat drumul bine pe ele..mai intai prin casa pe mocheta...mai tinandu-se...mai ingenunchiind..acum merge bine si pe suprafete gen mozaic...gresie...asfalt...si nu are decat 2,4 ani. Ce-i drept este un copil care a crescut fara sa fie tinut de guler ori de mana, fara ca cineva sa sara de cate ori se clatina..a fost mai "temerara" si are un echilibru pe care multi copii mai mari decat ea nu-l au. Parerea mea este ca nu-i o idee rea sa-i iei micutului role...o sa-i placa, mai ales daca este un copil activ si inclinat spre miscare:). Important este insa sa-i i se ia si echipamentul de protectie...pt cazaturile inerente. Eu ash duce-o pe a mea si la patinaj (eu am facut patinaj de la 3 ani) dar din pacate aici nu prea am unde...:). Cam asta ar fi legat de role:).Numai bine va dorim si multa, multa sanatate:)
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: floarea_soarelui
Mesaj: Uitai sa raspund la inca o intrebare:D. Rolele de la Ficher & Price le-am vazut mai de mult la Selgros si am vazut unele ca primele role ale fiica-mii la "carfur". Eu sunt pro...asa cum sunt pro miscare la prunci...pro sporturi...pro capatat echilibru...
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: sinzi_ana
Mesaj: David are 3 ani si a inceput sa se descurce pe patine pe gheata...asa ca banuiesc ca e ok sa mearga si cu role...Eu sunt pro!!!
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: tomecica
Mesaj: Eu pe Adriana am pus-o pe role tot la 3 ani . si pe skiuri tot pe la trei ani. POTI sa-i iei cu incredere. Cel mai bine ar fi sa-i iei role reglabile , pt ca lor le creste repede piciorusul si s-ar putea ca in primavara-vara sa nu-i mai vina.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: diadaniela
Mesaj: Eu i-am cumparat Adei la 2 ani jumatate si nu a fost nici o problema.La inceput tinuta de manute si acum (are 3 ani ) din ce in ce mai bine.
--------------------------------------------------------------------------------
Autor: anacami
Mesaj: cred ca role o sa-i cumpar,stiu sigur ca nu are, multumesc de raspunsuri!
Ce-i drept, am vazut de curand la ski niste copilasi de vreo 3 anisori care coborau pe partea partiei cu cea mai mare panta de parca ar fi fost campioni olimpici (ce dragi imi sunt cand ii vad asa mici si se descurca asa bine).Eu, in schimb, am numai vanatai pe picioare (de la cazaturi,binenteles ).In general au luat lectii de la instructor, dar oricum la varste mici se invata mult,mult mai usor!
--------------------------------------------------------------------------------

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

ROLE - DE LA CE VARSTA?

hermelina
Trimis la - 28/07/2006 : 20:08:51
--------------------------------------------------------------------------------

Fetelor, am o fetita de 4 ani- maria, careia i-am luat role normale, dar si role cu 4 rotite, dar nu spoate merge pe nici unele, nu stie sa se dea cu ele, sa mai astept? Ai vostrii copilasi merg pe role?

Cary
Trimise - 28/07/2006 : 21:19:28
--------------------------------------------------------------------------------

Rebecca a pus role la 3 ani si jumatate si totul a fost OK, te sfatuiesc sa cumperi role bune (cu roti de silicon, sunt scumpe dar merita; atunci cand invarti roata sa mearga repede- asta este proba).
Trebuie sa indoaie genunchii si sa incerce sa dea din picioare, iar tu trebuie sa stai in spatele ei.

Succes!

Samurai-lady
Trimise - 31/07/2006 : 01:25:05
--------------------------------------------------------------------------------

Buna,noi am inceput de vreo saptamana operatiunea rolele.
Baiatul meu are 3 ani si 7 luni,inca nu merge cu viteza,dar se poate deplasa incet.Noi folosim rolele clasice,cu 4 roti.Trebuie sa-i cumperi si casca si genunchiere,cotiere si manushi pentru maini.Cel putin la inceput o sa mai cada.
Sa-ti spun cum facem noi:eu stau in fata lui,ii iau ambele manutze si tragandu-l usor ii spun sa ridice cand un picior,cand altul.
Apoi sa o mai inveti cum sa cada:in caz de dezechilibrare sa cada de preferat in fatza,adica sa se propteasca in maini,de aceea sunt necesare acele manushi-gen atele.eu l-am mai invatat cum sa coboare panta-obligatoriu in lateral.

Si,daca si tu stii sa patinezi mergeti impreuna.Eu merg pe role normale si ii arat cum sa faca.

Sper ca ti-am fost de folos cat de cat.

Samurai-lady si bb Ken

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Role Fischer Price
Klaus29
ati vazut in romania asa ceva http://www.fisher-price.com/us/products/product.asp?id=31580 ???
sau poate stiti cel mai mic nr. la role si de unde as putea sa cumpar

multumesc


ada2021
Eu i-am luat fetitei mele anul trecut de la Chicco(se pot micsora si mari).

anacami

Buna!
Am vazut acum un an si ceva patine Fisher in Carrefour sau Metro, nu mai stiu daca modelul din poza...
Incearca in Carrefour, Metro, Cora, Selgros.
S-ar putea sa nu fie inca "de sezon", adica mai degraba gasesti pt. patine pt. gheata.

Apropo,la sfarsitul lunii o sa fie BabyExpo, poate gasesti acolo-poate oferta promo (Fisher,Chicco,...)

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)


Klaus29
multumesc anacami, am fost in selgros si i-am luat (nu sunt de la fisher price, dar sunt ok ... au genunchere, cotiere, aparatori de maini, casca)... a invatat in 10minute sa mearga... nici acum nu imi vine sa cred cat de repede poate sa invete un pui asa mic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Klaus,felicitari!
Si Sebi a invatat singur prin casa(bine, merge cu ele,nu roleaza cu adevarat),de abia astept sa vina vremea frumoasa sa facem antrenament in parc!!!
Noi avem modelul pe care il cautai, dar sa stii ca nu vrea sa le foloseasca pe pozitiile 1/2 (cele rec. de la 2 ani)-adica pe cele in care nu se aluneca/se aluneca f. putin doar inainte. Puteam sa ii cumparam direct din cele recomandate de la 3 ani
Poate facem o intrecere in parc ...

Camelia si Sebastian (26 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

De la ce varsta pe role?
Gabrielama
Buna dimineata!

am acasa o piticuta de 3 ani si o luna, care plange de zor cand vede copii pe role cum ca vrea si ea. Din cate stiu, rolele nu sunt recomandate la aceasta varsta.

Alte pareri si recomandari?

Multumesc mult!

Gabi

flaviutza
nu stiu daca sunt recomandate, eu ii iau.acum sunt in cautari.am imprumutat de la o prietena si merge binisor.are,la fel, 3 ani.fix 3 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si eu as vrea sa ii iau lui Patrick cand implineste 3 ani. chiar din cele Fischer Price de care se vorbea in subiectele mai vechi. daca nu...mai caut. rolele ca rolele, dar el e lesinat dupa casca de protectie....pe aia ar vrea-o in primul rand
flaviutza spune-ne si noua ce ai hotarat sa iei te rog, mersi!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Roxana, la 3 ani cred ca poti sa-i cauti ceva cu roti din silicon.Noi avem cele recomandate de la 2 ani, sunt cu roti din plastic-nu zic ca nu sunt bune, dar lui Sebi nu ii plac in pozitiile recomandate de la 2 ani pt. ca nu aluneca.Timpul trece repede, o sa vrea sa alunece din ce in ce mai bine, iar cele de silicon cred ca sunt mai rapide ; este posibil ca si acestea sa aiba pozitii mai "infranate", recomandate pt. inceput.

Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

uite un model care mi se pare f. bun de la 3 ani (nu stiu din ce material sunt rotile...):
www.chicco.ro/index.php?obj=front&action=produs_detalii&categorie_id=5&subcategorie_id=27&produs_id=498" target="_blank"> Chicco in-line
Este kit complet, cu toate accesoriile necesare


Noi am iesit o singura data in parc, le-am mai folosit cateva minute de doua ori prin casa, dar vad ca sta binisor pe ele (a invatat aproape singur). De acum vom incepe antrenamentul in parc , si el este super-incantat si dornic...
Apropo de casca, prima data nu o voia- il speria; acum o mai poarta prin casa si fara role


Camelia, Sebastian (26 mai 2004) si bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mersi mult, am sa ma uit si la chicco. ieri am studiat oferta din carrefour, am vazut unele ROXA foarte frumoase...acum fac calculul daca merita investitia, la cat de repede ii creste piciorul.
cat despre casca....la dumnealui e cea mai mare fericire. mi-e frica ca o sa si doarma cu ea

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clau2toma spune:

Rolele Roxa sunt f bune si eu am gasit si reglabilee de la 26 pana la 31 26 ii vine pt 28 vad eu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

eu am de gind sa ieshim amindoua cu rolele de cind se tine bine pe picioare... invata foarte repede la virsta asta. Probabil in citeva sapt. o sa mearga mai bine ca mine pe rotzi.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput