Cum s-a nascut un bondarash

Cum s-a nascut un bondarash | Autor: Albinutzza

Link direct la acest mesaj

Era o zi normala. Nimeni nu se gandea ca ce va urma va schimba intreaga zi, si chiar viata naostra. M-am trezit de dimineazta, cu gandul sa facem curat. Se apropia evenimentul si trebuia sa ne pregatim. Patutzul astepta sa fie montat!!! Incepem curatenia, dar ma simt ciudat si obosesc ff repede.
Facem loc la patutz, vine si colegul meu, incepe miontajul. Aproape de final, incepe sa ma doara burta. Nu stiu ce am!!! Nu poate fii nimik rau, m-am agitat mai mult, si de-asta. Trebuie sa stau cuminte!!! Mai sunt 2 saptamani pana la termen. Vine si tati acasa, fericit si el, uite cum incepe sa prinda contur patutul. Acolo va sta puiul nostru!!! Durerile se intensifica.
Incep sa intreb fetele, cum te simti, cum arata dopul, cum simti cand se rupe apa!!! Ma asez iar, sa ma mai odihnesc. Simt ceva. Ma duk la baie, ceva gelatinos si transparent!!! Nu, nu poate fi dopul, e prea devreme. Iar ma asez in pat, parca ma doare burta, sa fie contractii?!?! Ciudat!!! Ma duk iar la baie, tot gelatina asta!!! Ce-o fi?! Tati ma striga: Vin-o sa vezi patul, ce frumos e!!! Ma duk, si ma bucur cat e de frumos, iar in secunda urmatoare simt ceva cald si ud pe picior. Oare ce e??? Nu zic nimik, si ma duk iar la baie. Sunt uda complet, asta nu poate fi decat apa. Gata S-A RUPT
APA!!! Era 15:30. Pun anunt pe YM!!! Incep sa apara mesajele: cum?
Cand? Cum te simti??? Explic cu rabdare si calm, ca a venit timpul SA NASC!!!
Alex (tati) intra in panica, incepe sa ii spun sa puna mana pe tel si sa sune pe dr, ca sa fie la spital. Era fff emotionat, iar eu fff calma. Oare de unde atata calm??? Cred ca sunt pregatita, chiar daca nu stiam lucru asta.
Intru in dus, ma spal, deja nu mai curge. Imi fac toaleta, timp e
destul, ca nu ma doare nimik. Ies, si o sun pe nasa, ii spun ca trebuie sa vina la spital ca s-a rupt apa. Cum s-a rupt apa, ma interaba ea. Da, zic, vine finu'!!! Aoleu, acum??? Asa repede??? Ce trebuei sa fac??? Vin la voi!!!
Termin cu nasa, pun iar mana pe telefon si o sun pe Irinuka
(IrinaBungau), si ii spun sa anunte fetele, ca eu nasc, si nu mai am timp sa intru sa anunt!!! Ramane si ea surprinsa, imi ureaza nastere usoara, ne si inchid. Acum ce trebuie sa fac??? Tati a vb cu dr, era saracu' in drum spre casa, dar vine pe la 5 la spital. Bagajul e facut, trebuie ultime chestii puse, papuci, hartie, buletin, apa luam de jos...si hai, gata asta e!!!
La spital cu tine!!! Coboram, si vecinii se uita ca la urs, luam apa si ce ne mai trebuie, schimbam bani, si traversam strada. Intram la camera de garda, ii spun despre ce e vb, il sunam pe dr, vb cu dr de garda, ii explica sa nu faca nimik pana nu vine el. Ma consulta, dilatatie 3. Ok, internare, si sus la sala de nasteri!!! Dureri nu am, ciudat, am simt bine, putin teama, dar e OK. Mergem sus, ma predau la sala de nasteri, si ii spun lui tati sa mearga acasa, sa se linsietasca, si vb la tel. Pleaca, eu revin in sala de
nasteri.
Incep sa ma monitorizeze si pe mine si pe bebe. Suntem bine aman2.
Contractii??? In gandul meu: ce sunt alea??! Zic NU. Ok, poti sa te
plimbi daca te simti mai bine, dar sa fii pe aici, ca trebuie sa apara dr si sa te vada si el. Si ies, pe hol, parca e mai bine in picioare. Si hop, ce e asta??? Contractie??? Wow, zici ca vine ciclu, nu bebe Si uite alta, si inca una, ia sa le cronometrez!!! Una la 3-4 minute, se intensifica.
Oare cat mai e pana la marea intalnire??? Vine si dr, ma controleaza, era ora 7 seara, am dilatatie 5. E bine, mai avem de asteptat. "Cred ca la noapte nasti..." spune dr. Mai plimbate, mai relaxeaza-te. Vine tati cu nasa si cumnata, sa ma vada. Sunt in pline contractii, dar macar sunt cu cei care ma iubesc. Stam de vb, mai vine una, strang din dintzi, nu-i chiar rau, dar nici bine nu e!!! Pleaca si ei, ii trimit acasa, nu are rost sa stea.
Va spun eu cand e sa vina bb. Ma intorc in sala de nasteri, nascusera deja 2 mamici, la una nici nu i-am auzit glasul, era la a 3 a nastere Incepe sa ma doara si pe mine mai tare. Se face ora 9, si bebe nu dadea nici uns emn. Vine asistenta, ma monitorizeaza, si imi psune ca parca ar vrea sa iasa. Il cheama pe dr, si acesta spune sa-mi bage o perfuzie cu Ca. La 9.15 s-a bagat perfuzia, si in secunda urmatoare au inceput durerile. Sunt mai mari, dar ce conteaza, marea intalnire se apropie. Ma doare, si parca mi se rup oasele Mijlocul ma rupe, dar sunt viteaza nu scot un sunet. Ma mangaie asisteanta pe spate si ma incurajeaza, spunandu-mi ca totul va fi bine. Ma doaree!!! Dar nu strig, o sa fiu mama Stau in pat, pe spate, si ma gandesc la el. La bebe, mai e putin, si ne vom intalni, nu pot realiza inca ce inseamna sa fi . Ma controleaza dr, si-mi spune a venit timpul, repede pe masa, ca i se vede varful capului. Ma suie pe masa, si incepe nebunia, ma doare, il simt cum iese, trece de bazin, impinge striga doctorul, iar eu raspund cu un strigat... Ce sa fac??? Altfel nu pot...Doareee, mai e putin, imi spune moasa, rezista, uite i se evde capul...hai impinge...si eu tip...si gata...uite-l era ora 22.05, cand a venit pe lume minunea care ne-a schimbat viata. CAre ne-a facut mai buni si mai intelepti. Mi l-a aratat, si l-am pupat, asa murdarici cum era, dar e al meu. E BAIATUL lui mama. (Am uitat sa zic, ca in timp ce bebe iesea, suna telefonul meu, ne cauta tati, cred ca a simtit.) L-au luat l-au curatat, cantarit, masurat. Apgar 9, 50cm si 3.100kg E bine!!! Gata s-a terminat, urmeaza partea cu cusutul, asta e!!! Mi se da telefon si vb cu tati. Era 22.15, si ii psun ca am nascut. si el: cum? cand? ce face bebe? cum te simti??? Hai ca venim la tine!!! Si hopa, la juma' de ora de la nastere, m-am pomenit cu gaska: tati, nasii si matushika!!! Am facut poze, si apoi s-au dus la LUCA. Era pus la incubator!!! Si era un dulce, un paros si ochios, si semana cu tati. Nu ca acum n-ar semana

Cam asta e povestea noastra, sper sa va placa si sa va incante!!!




Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005

Bondariciu' mic 7-12luniwww.dropshots.com/albinutza" target="_blank"> Filmuletze cu Bondariciu'

Am crescut atat de mult

8+ Samburika

Parintzi de bondarici

The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Albinuta dulce si curajoasa, sa-ti traiasca bondarasul cel mic si dulce si sa va aduca numai fericire. Iar tati sa nu mai planga decat de fericire ca sunteti alaturi de el.

Liliana

Poze cu maimutica mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu75 spune:

Sa va traiasca bondarasul si alaturi de surioara sau fratiorul lui, sa va umple sufletul de fericire.

Luminita si Andrei Tudor - ingerasul meu cu ochiii ca cerul(16 august 2005)


Album Andrei

Povestea nasterii ingerasului meu: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75774

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Albinutzza, sa fiti fericiti alaturi de Bondarasul vostru iubit si de minunea mica din burtica , astept rabdatoare o poveste la fel de frumoasa .




Diana si superbebelusa Iulia Anastasia (15 iulie 2005)

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mamePuiul meu iubit e atat de mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariana spune:

Albinutzza, ce curajoasa ai fost, felicitari si sa va traiasca cel mic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MariaDia spune:

Albinuzza, de cate ori citesc povesti de genul alei tale imi dau lacrimile. De data asta, insa, in afara de lacrimi am simtit si o emotie imensa. Am trait totul alaturi de tine, prin povestea ta.
Ai scris foarte frumos.Felicitari pentru Luca, sa va traiasca si sa se faca mare si sanatos! Sa aduca numai bucurii parintilor lui!



MariaDia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Multumim mult pt gandurile bune Povestea noastra nu e fff impresionanta, e mai mult hazlie, si nasterea a fost usoara. Sper ca si la al 2 lea sa fie la fel...macar hazlie



Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005

Bondariciu' mic 7-12luniwww.dropshots.com/albinutza" target="_blank"> Filmuletze cu Bondariciu'

Am crescut atat de mult

9+ Samburika

Parintzi de bondarici

The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana tache spune:

Albinuzza, da, mi-a placut povestea voastra. Felicitari pt Luca. Sa-ti traiasca si sa-ti aduca numai bucurii.
Si... felicitari pt samburica din burtika! Sa ai o nastere usoara si un bebe2 sanatos (fetitza? ).


Mariana, Stefan (20.04.04), Simon (30.08.05)
poze cu noi: 1 , 2 si 3
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34377" target="_blank">Nasterea lui Stefan
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60260" target="_blank">Nasterea lui Simon

Sanatate Maxima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

mea draga, mie mi-a placut foarte mult povestea lui Lucutz, mi-am amintit cu mare placere cum a fost atunci. Va doresc toate cele bune si ma alatur corului de uratori pentru o bondarica.

Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Albinutzza spune:

Fetelor, sa va auda D-zeu ca tareee mult ne-am dori o albinutza in stupul nostru



Albinutzza & Luca bondarelu' 07 Iulie 2005

Bondariciu' mic 7-12luniwww.dropshots.com/albinutza" target="_blank"> Filmuletze cu Bondariciu'

Am crescut atat de mult

8+ Samburika

Parintzi de bondarici

The piano keys are black and white, but they sound like million colours in your mind (Katie Melua)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gesi spune:

Mi-a placut, m-a incantat si m-a si emotionat! Punct ochit punct lovit!
Sa te bucure intreaga viata!

Mergi la inceput