Totul despre jocuri/jucarii/cum ne jucam cu copii

Totul despre jocuri/jucarii/cum ne jucam cu copii | Autor: Danelutza

Link direct la acest mesaj

cum si cu ce se joaca copiii vostri de 2 ani si...

Autor: capra cu trei iezi

ce fel de jocuri, jucarii agreaza copiii vostri de peste 2 ani? noi avem cuburi, carticele de colorat, mai scriem (inclusiv pictura murala), dar cand ne plictisim, nici macar mata s-o tragem de coada nu avem! si atunci, ce sa facem?



Autor: annita72

Jucariile preferate ale lui Tudor (2,6 ani)sunt seturile pentru nisip, dar asta numai afara, unde se poate.
In casa, de cate ori prindea patent, surubelnita incepea sa mestereasca, si pentru ca i le tot luam, sa nu ramana fara degete sau cu gauri in butica, i-am luat un set de scule din plastic pentru el. Are si niste suruburi cu piulite din plastic, asa mai mari sa le poata desfce el, ce sa mai e in al noualea cer. Ii place sa se uite pe tot felul de reviste (inclusiv ofertele de la Metro!!!). A, si mai are si o chitara, d-aia de plastic cu butoane cu melodii, dotata inclusiv cu microfon si cand il apuca cantatu...
Oricum, majoritatea jucariilor prezinta interes vreo doua zile.
Ae un fix cu matura cu coada lunga de la bucatarie si e si mai fericit daca prinde mopu...
Acum a venit caldura, las' ca-i obosim pe-afara....


Autor: aurelia1278

Baietel sau fetita?
Fetita mea (2 ani si 3 luni) se joaca la nisip, adora sa se joace cu un pahar de plastic si apa (daca o lasam, ca se face fleashca), rupe iarba si florile , se mai joaca si cu masinute, animalute pe roti de tras dupa ea, mingiutza. Ii plac si piesele de lego (adultul construieste iar ea... baga betze in roata ), pe urma baga/scoate jucarii in/din casuta rezultata, sau plimba cate o jucarie cu masinuta rezultata, face baie la jucarii (fara apa, doar mimeaza), ia la rand toate borcanasele cu crema pe care le gaseste si ne imparte cate un degetel de crema la fiecare, desface/inchide cutiute cu capac, se uita prin revistele despre bebelusi ale lui mami, pasiune noua: insira margele pe ata (avem un set cu margele din plastic, special pentru copii, pentru 3ani+ dar ea nu le baga in gura), se joaca de-a v-ati ascunselea daca are cineva chef, se joaca de-a inchisul usii/ciocanit/deschisul usii/conversatia aferenta (daaaa, buna, intra! sau dimpotriva nuuu, iesi, iesi!-trosc usa-n nas ), mai purtam si conversatii de genul: ce-ai facut azi?, ai fost la parc?, cine mai era pe acolo - Diana, prietena ei, si cum v-ati jucat? etc., danseaza pe muzica de la televizor - mai ales cand vede si copii dansand. Plus carticele de colorat (mai bine zis, mazgalit), telecomanda, cantarul, pieptanat mami-tati, hlizit maximum 5 minute la desene animate, carticele cu animale/pasari/povesti - se uita la poze si povesteste "(Alba ca Zapada) nani-nani, (piticii) iiii-iiii (plang), (printul) (pe cal - face precum calul), tzoc-tzoc (o pupa pe Alba ca Zapada), hiiii (toata lumea se bucura pentru ca Alba ca Zapada s-a trezit)", inventam povesti pe care le punem in scena cu jucarii (de genul vine ursul si iepurasul se sperie si fuge, sau se intalnesc doua animalute si vorbesc intre ele). Plus jucarii cantatoare cu butoane, lanterne. Si album cu poze - recunoaste personajele (mama, tata, nasa, popa etc.).
De curand am cumparat mazare pentru pus la congelator si m-a ajutat cu maaaare placere la curatat (eh, mai mult pe langa castron, dar s-a distrat). Plus matura, faras, facaletz si prosop (cica intinde coca )
Chestii d'astea.


Autor: enn

Baiatul nostru construieste garaje, lifturi si castele din cuburi de lemn, se joaca cu masinutele, cu trenuletul din lemn, cu bilutele, mestereste la fel ca baietelul Annitei, face puzzle, spala cu pasiune vasele, matura, calca, ne ajuta la gatit curatīnd usturoi , se uita la carti cu poze, īsi "citeste" povesti, plimba trotineta, ca de dat nu stie īnca sa se dea cu ea, face "gimnastica", ne face ceai īn serviciul de ceai din jucarie, mīzgaleste, dar mai rar, "consulta" catelul (de plus) bolnav cu stetoscopul, cīnta la toba, la xilofon,...


Autor: spic de grau

Lui David - 2ani si 3 luni, ii place sa se joaca cu puzzle-urile din lemn, mai are un circuit de tren cu care adora sa se joace..

Cateodata se mai joaca cu avionul-puzzle pe care il face sa zboare (speram cnd va fi mai maricel sa il construiasca singur); sau cu masinile (destul de rar).
Apoi are un cort de indieni in care se joaca (cel mai des acolo adoarme) - iar la iesirea din cort am pus o usa electronica pe care o face sa cante sau cu care se converseaza. (sa mai zica careva ca un cort nu poate avea usa!).

F rar se joaca pe calculatorul de jucarie, cateodata mai se joaca si cu arborele de activitati.Cubul de activitati nu-l mai intereseaza.. iar trusa de mesterit - doar daca taica-su mestereste ceva prin casa, altfel nu.

Iubeste in schimb blocurile de construit si tot ce e puzzle. (si bateriile!!)
La cresa mi-au spus ca numai in coltul de contructii sta toata ziua!

Ah - am uitat! Il mai apuca cateodata curatenia, si da cu aspiratorul lui, sau plimbatul ursilor sau a doudou-lui Rila, cu caruciorul de papusi (ca avem si d-ala! ce daca e baiat?!).

Editez ca am uitat de cartile electronice! oare cum le-am uitat?
Ii place ca are una in care ii descrie un aeroport cu avioane, decolari, aterizari..tot tacamul (iar el face ca avionul, elicopterul, masina de pompieri, sau valiza pe melcul de bagaje).
Apoi alta cu o herghelie de cai care scot diverse sunete functie de ce activitate e descrisa pe pagina.
Stie sa aleaga butoanele din dreapta carti in functie de pagina..
Si apoi alta e cu sunete si denumiri de animale/obiecte sau activitati!


Autor: silvi_2005

Scuze ca invadez si eu subiectul, eu am un baietel de 5 luni, asa ca nu pot sa-ti recomand nimic din experienta mea personala. Eu am cumparat o carticica f interesanta, Jocuri pentru copii de la o zi la 6 ani de Anne Bacus, ti-o recomand cu placere, ai 150 de jocuri corespunzatoare ficarei varste, cu explicatii f interesante, grupate pe categorii, pentru memorie, pentru stimularea senzoriala, etc... Sper sa-ti placa, daca ai de gand sa o cumperi, parerea mea e ca merita.
Silvi si bebe Alain(19.01.2006)


Autor: miag

BB Roland are 1 an si 7 luni. Este innebunit dupa galetusa si tot arsenalul cu care se joaca la groapa de nisip. Dupa cuburi si dupa carticele, dupa masini...si dupa 'ga-ga'..astea sunt gargarite, masinutze si alte chestii din parcul de distractii.
De asemenea, avem o roata pe care o impingem pe strada, un calutz cu aceeasi destinatie si un ga-ga (ratoi) pe care il tot plimbam dupa noi, legat de sfoara prin casa.
si ....nelipsitele: telefon mobil, cd-uri, telecomanda, etc
Oricum, noi improvizam o multime de jucarioare, ne jucam cu orice ne cade in mana si poate fi transformat in ceva interesant....


Autor: didita

Vad ca idei de jocuri ai cu gramada, asa avea si eu o idee: mai lasati copii sa se mai si plictiseasca din cand in cand, ca le prinde bine. Nu trebuie stimulati in continuu, le trebuie si momente de respiro cand sa se uite pe geam la nori si sa nu faca nimic numai sa viseze.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Activitati de vara copil 3 ani jumate - Brasov

Autor: Nicoleta

Servus.
Am un baietel de 3 ani si jumatate (aproape) si vreau activitati de vara pentru el in Brasov.
Mamici din Brasov, ce faceti cu copiii vara, din punctul asta de vedere? As dori adrese, nume, numere de telefon, orice, descrieri ale activitatilor.
Va multumesc mult.
Nicoleta



Autor: ligia13

Astept cu interes raspunsurile la sub asta. Ca mie mi se pare cam "mort" orasul din punctul asta de vedere.


Autor: Nicoleta

Ligia, e adevarat, cam prea mort... Bazin nasol la Gara...si cam atat?!
Astept si eu.
Nicoleta


Autor: sanziana72

Mers la gradina zoologica din Noua !?
Si am vazut ca parca e venit circul in oras.

Dar astea sunt activitati punctuale si nu regulate.


Autor: Nicoleta

Servus si multumesc pentrun raspunsuri.
Intre timp nu mi-au mai venit idei multe...inot...dar dupa mare...
La circ ce sa zic? Vedem noi, nu mi se pare foarte interesant...
Va rog, alte idei?
Nicoleta


Autor: sanziana72

Am auzit ca ar fi un club Pinochiosau asa ceva pe la scoala 5 unde se organizeaza activitati pentru vara (daca aflu mai multe amanunte mai scriu).

Ar mai fi teatrul de papusi (sper ca merge peste vara).
La Palatul culturii nu se face nimic pentru cei mici ?

Eu am dus-o pe Marina (19 luni) la circ si i-a placut.


Autor: Nicoleta

Sanziana, cred ca m-ai convins, s-ar putea sa mergem azi la circ.
Si poate dau un telefon la scoala 5, sa intreb ce si cum.
Multumesc,
Nicoleta


Autor: sanziana72

Sa ne spuneti daca v-a placut la circ.

Am vazut in Bucuresti ca se organizeaza un fel de cursuri de limba de 3 saptamani pentru copii de la 3 la 14 ani. Poate exista asa ceva si in Brasov. Parca era o scoala de limbi prin Piata Sfatului.


Autor: Nicoleta

Servus.
Am fost la circ ieri. Stefan a fost fascinat! Chiar e bun circul asta!
2 ore a durat, la un moment dat obosise Stefan, dar a rezistat eroic. Si s-a amuzat teribil, maiales la numerele cu oameni in prim plan.
Acum vrem la teatru.
Nicoleta


Autor: sanziana72

Alte idei:

Locuri de joaca acoperite in Brasov :
Eliana Mall (spre Darste, inainte de Selgros) – era 30.000 ROL ora si poti lasa copilul pana iti faci cumparaturile
Mall-ul din Bartolomeu are si el loc de joaca - inca nu l-am vizitat

In parcul central se pot inchiria masinute cand e frumos, se poate sari pe saltea gonflabila

Gasite pe internet:

Palatul copiilor si elevilor Brasov
Str Crisan nr 5 Brasov, tel 0268/419952

Clubul elevilor Brasov
Bd Saturn nr 23 Brasov tel 0268/126286

Ludoteca de cartier, initiat de Scoala generala nr. 10 din Brasov - nu stiu daca mai exista, dar daca dati un telefon si aflati mai multe amanunte sa le puneti si aici

----------------------
La aceasta adresa web:
http://www.bjbv.ro/index.php?lng=

La Sectii si filiale / Filialele bibliotecii – in josul paginii : Jucarioteca

Jucarioteca - SECTIA PENTRU COPII SI TINERET - FILIALA 6
Str. Iuliu Maniu nr.6 tel. 474081

Program:
Luni, Miercuri, Vineri :8-16
Marti, Joi: 10-18

Ofera:
Jucarii pentru prescolari si scolari mici.
Ateliere de lucru constānd īn jocuri de īndemānare, creativitate, constructii, dezvoltarea aptitudinilor artistice, jocuri colective pentru diferite grupe de vārsta.
Jocuri pe calculator pentru elevi pāna la 15 ani.
carti ilustrate
carti de colorat
casete video cu filme pentru copii
casete audio cu povesti, cāntece pentru copii

Servicii:
Pune la dispozitia copiilor spatiul si jucariile īn vederea desfasurarii jocului individual sau colectiv.
Orientarea activitatilor de joc ale copiilor īn concordanta cu vārsta.
Proiectii de filme pentru copii.
Spatiu amenajat pentru auditii.

Activitati:
Concursuri de īndemānare
Videoproiectie
Seri de poveste
Carnaval
Teatru de papusi
Ateliere de creatie : origami, obiecte din lut, obiecte din materiale textile
Educatie civica
Campionate de sah, lego, rummy, jocuri pe calculator

Serbari tematice :
"Māini īndemānatice", īn parteneriat cu gradinite, scoli din oras, Directia Judeteana Pentru Protectia Copilului, Centrul Cultural Musashino - Japonia

"Copilaria mea", īn parteneriat cu: Teatrul de papusi, Liceul de Arta, Centrul Cultural Maghiar din cadrul Centrului Multicultural "George Baritiu" Brasov

"Cum ne comportam ?", īn parteneriat cu: Profesori de educatie civica - Inspectoratul Scolar Judetean Brasov

"Cum sa ne īngrijim ?", īn parteneriat cu: Spitalul de Copii, Liceul Sanitar

"Mici talente" - poezie si muzica, īn parteneriat cu: gradinite, scoli, case de copii
----------------------


Ma bucur ca i-a placut lui Stefan la circ!
Asteptam feedback si de la alte activitati si mamici!


Autor: Nicoleta

Servus.
Locul de joaca din Eliana Mall este super, tariful este de 5 RON/ora. La Macromall locul de joaca este fain, tariful este 3 RON/ora. Insa de jucat se poate juca si in parc, de fapt pe vreme buna este recomandabila ultima varianta. Eu vreau activitati regulate de genul curs de modelaj, curs de dans... Cam asa.
Sanzi, esti o draguta, am sunat la Biblioteca Judeteana, trebuie sa le fac o vizita sa ma interesez ce si cum, poate se fac proiectii, ceva... Vreau sa nu neglijez partea asta de activitati cu copiii de varsta lui. Si Brasovul e cam lemn...
Sa mai asteptam.
Nicoleta


Autor: zana

Poate va inspirati si de aici:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78355
subiect de la Scoli, gradinite, crese

http://www.teteamodeler.com/boiteaoutils/age.asp
un site recomandat de ML care a deschis un subiect pe arte cu activitati care pot inlocui TV-ul, dar nu-l gasesc acum ,nu functioneaza cautarea .

Vacanta placuta!


Autor: Nicoleta

Am mai gasit asa:
Palatul Copiilor (Saturn, in spate la Micsunica), 332991, fac pictura, modelaj si muzica. Ma duc maine sa intreb.
Jucarioteca, 474081, insa in timpul vacantei chiar nu au cine stie ce!
Haideti, mamici brasovence, nu va intereseaza?
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Jucarie inutila

Autor: felicia74

Ati cumparat vreodata o jucarie de care erati f.incantate ca sa constatati in final ca bb nu e deloc interesat de ea?



Autor: Alexa Ioana

daaaaaa !!!
daca are de ales intre o super jucarie meseriasa (eventual si scumpa) si o punga de plastic sau o hartie fosnaitoare sau o cutie de crema, ghici ce alege !!!
o, am uitat ! snururile de la caciulite sunt pe locul 1 in topul preferintelor !


Autor: madau

Aoleu Feli am cumparat o groaza
Un ursulet cantator de la Canpol, pe care cand il vede incepe sa planga, alte multe zornaitori si pufushoare pe care le arunca cat colo. Are doar o omida mare cu care se joaca mereu, un soare tot de plus si niste zornaitori din alea ieftine pe care le-a primit si de care e incantata. Si eu i-am luat din alea scumpe, sigure,bla, bla. Cine sa o inteleaga?


Autor: ligia13

NORMAL.
Gusturile parintilor nu sunt si ale copiilor!

Da cum e cand dai o carutza de bani pe jucarii de firma, etc, te duci incantat acasa si el tot cu un pet, sau cu telecomanda, sau cu nu stiu ce cutie goala se joaca!


Autor: laura72

Binenteles,toti bb prefera pungi,hartii cutii de carton in care sa bage ce nimersc,al meu scoate si cearsaful de la patut,ciorapii din picioare si-si suge degetele.si are o gramada de jucarii mai mult sau mai putin educative.daca nu-l intereseaza jucaria dai-o peste 2-3 sapt. ca atunci ar putea s-o considere interesanta.o sa se joace cu ea pana la urma.


Autor: mira_m

Pana acum i-am cumparat fetei mele papusi si jucarii de plus. Nu prea le baga in seama, iar acum m-am profilat pe masinute si e ok. Cel putin pentru etapa aceasta.


Autor: l_carmen2003

Prea des... De ex la 1 ani 4-5 luni i-am luat o masinuta cu acumulatori de care abia acum aproape de 3 ani e interesat, dar asata daca nu i-am scos bicicleta... Asta e, de multe ori nu intelegem ca nu coi ci copiii trebuie sa se joace!


Autor: Field_mouse

Da, si bineinteles, ca erau din alea scumpe, de la Fisherprice, Chicco, de crapam de ciuda


Autor: felicia74

Vreau detalii!!!! Adica ceva gen "copilul meu nu a fost interesat deloc (nici cand i-am luat-o, nici dupa aceea) de cubul vorbitor de la Chicco" (asta e un exemplu ipotetic).
Ca si eu vreau sa ma arunc la unele sofisticate de la Chicco, care cica dezvolta abitilitatile bbului - gen Arca lui Noe. Si nu e ieftina deloc!


Autor: aurelia1278

Daaaaa. De multe ori. In cele mai fericite cazuri devine totusi interesata dupa un timp mai scurt sau mai lung. In cele mai nefericite, se sperie de jucaria respectiva (am patit asa cu un mic aspirator de plastic, bazaia prea tare) si nu mai am eu curajul sa i-o dau decat peste luni bune.
Mi s-a intamplat si reversul: sa primeasca pitica o jucarie care eu eram aproape convinsa ca nu o intereseaza (sau ca o va speria - ex.: o pisica foarte zgomotoasa) si sa faca o adevarata pasiune pentru ea.


Autor: Apanda

Jucarie inutila????????????????????????????????
Poate jucarii inutile, noi ne jucam numai si numai de-a gateala ne trebe haine noi multe multe ca sa ne fitiim in fata oglinzi. Asta de la bunica sa a invcatat.


Autor: Field_mouse

Originally posted by felicia74

Vreau detalii!!!! Adica ceva gen "copilul meu nu a fost interesat deloc (nici cand i-am luat-o, nici dupa aceea) de cubul vorbitor de la Chicco" (asta e un exemplu ipotetic).
Ca si eu vreau sa ma arunc la unele sofisticate de la Chicco, care cica dezvolta abitilitatile bbului - gen Arca lui Noe. Si nu e ieftina deloc!

De la Fisher Price - 3 cuburi (cam 7x7x7 cm) cu laturi "educative" , cu un "cap" in sus, daca apesi pe el, se-invarte pe o latura ceva (diferit la fiecare cub). Am explicat cam naspa, nu gasesc cuvinte potrivite - s-au plictisit in 3 minute

De la Chicco - un trenulet cu 3 vagoane detasabile, pe fiecare vagon se pune o figurina (un leu, clawn si parca ursulet), pe care trebuie sa le potrivesti dupa culori - se "joaca@ doar cu figurimele

Toate jucariile in care trebuie sa potrivesti forma obiectului (rotunda, dreptunghiulara, triunghiulara, steluta, etc.) cu forma orificiului - Nu au fost interesati deloc


Autor: mamitzica

Inutile nu,dar jucariile noi si scumpe sint ok,insa cele preferate sint 2 care i le-am luat de la un magazin de mina a 2-a si cu alea se joaca zilnic.Si bineinteles pungile sint la mare pret!


Autor: Teodora D.

la aniversarea a 2 ani, baietelul meu a primit un catel de la chicco(cel alb, care umbla si latra) si o masinuta cu telecomanda, tot chicco, la care abia se uita. tot de la rude a primit si un laptop care il pasioneaza 10 minute,dupa care pas. le-am pus pe toate deoparte pt. mai tarziu si intre timp se joaca cu ce i-am cumparat noi,parintii- un fel de tablou cu animalute care la apasare scot sunetele animalelor respective+o multime de melodii; macar noi l-am nimerit.


Autor: bonsai

cam asa si la noi.

tot ce am crezut eu ca e interesant,educativ sau ca i-ar dezvolta abilitatile pt ea au fost..... cel mult plictisitoare...

in top sunt snururile,pungile,cutiile....

si sa nu mori de ciuda?


Autor: madalinad

da... un omulet de la tomy parca, daca il tragi de cap canta si i se rotesc mainile. nici nu s-a uitat la el.
si o masinuta teleghidata, primita din america, foarte safe pentru pitici. se joaca cu toate rablele de masinute, fara roti daca se poate... si au mai fost si altele, care nu l-au interesat cand era mai mic dar ii plac acum.


Autor: leeloo2004

Pai daca ma gindesc asa cum imi spui tu cred ca mai toate jucariile pe care i le-am cumparat sunt inutile...cel putin pe moment. Orice altceva este mult mai interesant. Nu zic, cind ii aduc o jucarie noua o ia, o studiaza pe toate partile, o baga in gura (ca nu a scapat de obiceiul asta desi are aproape 2 ani) si apoi o trinteste de podea si crede-ma, oricit de scumpa si safe e jucaria aia, dupa ce ia 2-3 busituri pe gresie nu prea mai poti face nimic cu ea...
Imi amintesc de un soricel care mergea si cinta in acelasi timp - il fascina foarte tare dar avea o ciuda pe el - tot timpul se ducea si il darima sau il lua de urechi si dadea de podea cu el...acum saracul soricel a cedat, are un picior rupt si sta abandonat in lada de jucarii...
Alte jucarii l-au speriat si atunci i le-am dat cind a mai crescut, dar per ansamblu toate au avut parte de aceeasi reactie din partea lui...


Autor: ja

La momentul asta (1.5 ani)cam toate jucariile sunt inutile
in rest orice altceva de prin casa e pe placul lui(
sa le scoate sa le imprastie)..chiar azi mi-a zis mama sa nu-i mai iau
nimic ca nici nu le baga in seama.
In schimb daca iesim afara ..tot,absolut tot ce au altii vrea..chiar daca si el are acasa,chiar daca avem cu noi acel obiect..tot ii alearga pe altii.


Autor: anacami

Stati linistite, chiar daca vi se par inutile pe moment, o sa fie ele folosite candva.
Inca inainte de nastere i-am luat un leagan Fisher-Price, cu melodii, cu diverse trepte de viteza.
Pana la 1 an jumatate nu a acceptat cu nici un chip sa stea in el; tipa si se incorda cand incercam sa-l pun.

Dupa 1 an jumatate s-a indragostit de el, se arunca de sus- prin tot felul de giumbuslucuri (mai ales cand vede ca ne speriem ). Acum ma uit cu mila la el, noroc ca este destul de rezistent- copilul are mai mult de 13 kg. Sper sa nu-l distruga de tot, poate il mai folosesc cat de putin la un alt copil.

Sunt multe jucarii pe care le distruge intentionat inca de la achizitie. De ex. i-am luat un cilindru gonflabil de la Chicco, cu niste bilute zornaoitoare inauntru. Dupa o ora l-am taiat, ca nu mai rezistam urletelor lui (voia sa-i scot bilutele ).

Daca jucariile pe care i le cumpar nu au succes, le ascund- dupa cateva saptamani/luni sunt cele mai nemaipomenite!!!


Autor: Lauraa

Originally posted by anacami

. De ex. i-am luat un cilindru gonflabil de la Chicco, cu niste bilute zornaoitoare inauntru. Dupa o ora l-am taiat, ca nu mai rezistam urletelor lui (voia sa-i scot bilutele ).

LOLLLL,am rās de numa Cami :)))))))))))


Autor: claujro

De la Chicco - un trenulet cu 3 vagoane detasabile, pe fiecare vagon se pune o figurina (un leu, clawn si parca ursulet), pe care trebuie sa le potrivesti dupa culori - se "joaca@ doar cu figurimele

Da, da! Pe asta l-am primit si noi si zace sus pe dulap intr-o cutie. A ramas numai omulteul ala (capul)care rade.
Si cu masinuta cu telecomanda de la Chicco la fel, nu s-a jucat niciodata.


Autor: crig72

hahaha!mi-a placut ce solutie ai gasit anacami!!La noi inca mai
rezista saracul cilindru.


Autor: felicia74

aaaa, pe cilindru am pus si eu ochii. La ce e bun, frate?


Autor: Flaflo

Hai si noi in clubul celor care se plictisesc incredibil de repede de jucarii!!! Eu nu i-am mai cumparat nici o jucarie de 3 luni! Ca m-am saturat sa se uite la ea doar 5 minute. Bia e pasionata de pungi fosnitoare, pantofii lui tati si ai mei, chei de tot felul, suruburi de toate genurile, ustensilele mele de gradinarit, si ultima pasiune: furtunul de udat gradina! Ar sta ore in sir sa-l deruleze si sa-l ruleze inapoi.....
Cea mai tare faza: cind am fost in Romania, i-am cumparat o duzina de chinezarii ordinare, la 20 mii bucata si nu va spun ce incintare pe ea!! Unele s-au stricat, altele sint inca preferate, dar ce ma fac, aici nu gasesc asa ceva!!


Autor: anacami

Da Laura,si eu am ras acum aducandu-mi aminte; atunci insa am fost plina de nervi, ca sa nu zic altfel...
"Cilindru muzical
- este o jucarie ce poate fi umflata, avand bilute zornaitoare, viu colorate ce pot fi vazute prin niste ferestruici.
- va atrage cu siguranta atentia copilasului dumneavoastra....*
-printr-o simpla apasare a unui butonas se pot asculta frumoase si haioase melodiice ajuta micutii sa-si dezvolte simtul muzicii si al ritmului.
* Recomandat copiilor peste 6 luni."

Da cu siguranta ne-a atras atentia; totusi, lui Sebi cred ca ar fi fost bine sa i-l dau sub 6 luni...

Daca tot mi-am amintit de nervii provocati de jucarii, sa va mai spun una.
Cand am venit de la spital am gasit un carusel cumparat de tati; toate bune si frumoase, dar dupa vreo 2 saptamani i-a sarit arcu' si nu am mai avut muzica (mi s-a parut ca il incanta si il linisteste pe copil).
Eu viteaza sa ii cumpar altul, "altul mai trainic si mai frumos". M-am dus cu elan si i-am cumparat un carusel Chicco (ultimul racnet ), cu telecomanda si lumina de veghe.La vremea aia (acum vreo 2 ani) costa vreo 2,5 mil-3). Acasa pun cu nerabdare si satisfactie caruselul in functiune;stupoare insa, copilul incepe sa urle ca niciodata pana atunci.
Nu am folosit niciodata caruselul "la intreaga lui capacitate" (dupa 6 luni l-am scos sa nu-l devasteze de tot)- nu muzica, nu telecomanda sau lumina de veghe (se terminau imediat bateriile, din acest motiv chiar ii trasesem 2 fire pt. alimentare de la un adaptor).L-am folosit doar pe post de jucarie cu animalute, jucarie pe care puteam sa o cumpar muuuult mai ieftin.

Tot trag speranta sa "imi scot banii" folosindu-l la urmatorul copil..
In rest, m-am mai invatat minte (eram si eu mama incepatoare); acum il las pe tati sa aleaga (evident ca si el cumpara mai mult ce i-ar fi placut lui cand era mic...)!Noi deja am inceput sa primim "comanda" cu preferinte de la copil (cere mai mult masinute)


Autor: anacami

Flavia, Sebastian are o pasiune pt. pungile de pufuleti cu surprize. In pungile mai mari se gasesc tot felul de prostioare (masinute, animalute cu cheita,robotei,etc). Chiar incearca sa ghiceasca ce se afla in ele, inainte de a le deschide. Binenteles ca acestea "cedeaza" in scurt timp, dar este foarte distractiv si alungam plictiseala...


Autor: diana21

Depinde de copil, nu te poti lua dupa ce iti spunem noi aici pentru ca, de ex. fetita mea e innebunita dupa cilindrul muzical Chicco. Adica chiar face ce ar trebui sa faca, il calareste, il scutura, se uita pe ferestruici dupa bile si rade...Asa ca... I-am mai luat o pianina de la V-Tech, super desteapta si canta mereu la ea, ii place. Dar nu ii plac altele, de ex. cubul cu forme de la Chicco, trebuie sa bage formele in locurile corespunzatoare, nu s-a jucat niciodata cu el. Dar se joaca cu lego toata ziua. Iar de trenuletul de la Chicco e de-a dreptul indragostita. Pe animalutele din tren le ia cu ea pe olita sa faca pipi. Ma stramb de ras.
Ce nu pusca mai mereu e varsta de la care se recomanda o jucarie. Ea nu s-ajucat deloc cu cheita aia cu breloc de la Chicco pana pe la un an jumate. Acum se joaca mereu cu ea, se face ca deschide usi...si are un an si zece luni, iar jucaria este pentru 6-9 luni.


Autor: amarantina

Noi am avut trenulet si i-a placut la nebunie, se juca nonstop cu el, si acum (la 3 ani) il mai scoate din lada si-l monteaza. Am avut jucarie de bagat obiecte geometrice - si aia i-a placut din prima, acum le baga cu ochii inchisi. De fapt lui i-au placut toate jucariile, nu pot sa zic ca am cumparat ceva si nu s-a jucat. Si nici nu a stricat nimic.
De la 2 ani si ceva ma pune sa-i cumpar oua Kinder si colectioneaza toate prostioarele alea ca un copil mare. Zilnic le inspecteaza, le aseaza pe categorii (de nu-mi vine sa-mi cred ochilor), uneori le demonteaza si nu poate sa le faca la loc pe toate, asa ca ma cheama si dupa ce le "repar" le aranjeaza frumos (si nu sunt putine - ma intreb unde o sa ajungem in cateva luni...)
In concluzie: depinde de copil.
Si mai depinde de ceva: cand nu a parut interesat de vreo jucarie, am luat-o eu sa ma joc singura cu ea, prefacandu-ma ca nu vreau sa fiu vazuta (dar bineinteles ca ma asezam in asa fel incat sa ma vada foarte bine). Si dupa ce plecam din camera se ducea si se juca si el, iar dupa asta nu o mai respingea.
Iar acum ca e mare, uneori face fitze si zice ca nu-i place sau nu vrea o anumita jucarie. Atunci ta-su ii zice ca bine, o sa o dea la alt copil. Dupa ce aude asta va dati seama ca nu-i mai ia nimeni jucaria din mana.


Autor: GeorgetaR

E clar ca nici un copil nu e la fel cu altul. Au si ei preferintele lor, fiecare, dar si puncte comune (cum ar fi pungile, cutiile etc).Andrei (1 an si 7 luni) se joaca cel mai mult cu lada de scule a lui taica-su.Stie care sunt surubelnite, chei,piulite etc mai bine ca mine. Asa a invatat si cateva culori (rosu, galben,verde si bej, asa sunt colorate manerele surubelnitelor). I-am luat si lui unelte de jucarie, dar ce e fraier, se joaca doua minute cu ele si se intoarce la alea reale.
Legat de trenuletul de la Chicco, l-a vazut Andrei intr-o vitrina si de cate ori trecem pe langa ea mi-l arata. Ma gandesc sa i-l iau, dar parca nu as da atatia bani pe el pentru 5 min. de joaca. Daca cineva il are si nu-l mai foloseste si vrea sa-l vanda astept mesaj. L-am cautat la Mica Publicitate dar nu am gasit nimic.


Autor: laura72

noi avem un cilindru de vreo 300000 din cora cu bile l-a primit la Craciun abia acum se joaca cu el.De la TOMY avem mai multe jucarii un cot cu forme geometrice s-a jucat dupa 2 luni,o jucarie verde cu trenulete.autobuz butoane care imita zgomotele acestora e indicata dupa 18 luni e inebunit dupa ea de la 71/2 luni.de fapt asa am putut sa gatesc de craciun i-am dat-o in brate prins in scaunelul de masina si 2 zile cat lam luat in bucatarie n-a zis nici pas.cred ca jucariile de la TOMY sunt mai sigure si mai interesante ca cele de laCHICCO SI PARCA SI MAI IEFTINE.


Autor: codruta_grg

Da, avem si noi jucarii inutile (ex. telefonul mobil de la Chicco-tot mobilu meu ii trebuie, volan cantator,). dar mai bine iti spun ce ne este noua util. In primul rand revistele si cartile, care le rasfoieste foarte atenta (i-am luat niste carti cu oglinzi, cantatoare, cu diferite texturi). Pe locul 2 este Gym Deluxe de la Chicco, ii place la nebunie ca sta in picioare si apasa pe butoane si trage de rola si suna tare. Iar pe 3 sunt mingile, baloanele, tot ce se invarte si sare si poate da cu piciorul in ele.
Astept sa se deschida si la noi Cora, poate gasim si noi jucarii mai ieftine..


Autor: Luna75

Eu cumpar jucarii,eu ma bucur de ele.
Fata mea e fericita cu cutiute de plastic,facalet,conserve,hartie igienica,cosmetice, si orice altceva...in afara de jucarii.
Mama mea ma linisteste ca si eu am fost la fel-nu m-a vazut niciodata jucandu-ma de ex.cu papusi(pieptant,imbracat,cum faceau alte fete).
In schimb am facut pasiune pe la 4 ani pentru maimuticile din carpa,aveam o colectie intreaga.


Autor: sinzi_ana

Al meu a primit la un an un trenulet Thomas (de la Tomy) mare care scotea tot felul de zgomote realistice...
De atunci pana azi (3.4 ani) e pasionat pana la fixatie de orice tine de trenul Thomas (din desenul Thomas & Friends)...stie toate personajele si colectioneaza tot ce tine de ei!!!
Are periuta de dinti cu Thomas, ghiozdan, hainute, adidasi, chiloti, lenjerie, draperii, desene pe pereti, puzzle, jocuri pe comp, pe leapster, pe v-smile, si pe leapad, canapea (de copii) cu Thomas, carti cu thomas, si cel mai important colectia lui...sine, gari, personaje, vreo 15 locomotive (prietenii lui Thomas) si accesoriile...vagoanele si incarcatura!!!

In rest...nu cred ca e ceva care sa il pasioneze prea tare...se joaca un pic si uita de ele!!!


Autor: for2nity

Mie nu-mi pare rau de nici o jucarie pe care i-am cumparat-o. Avem si noi bineinteles jucarii de care acum nu e interesata dar asta e din vina mea pentru ca nu am "citit " momentul propice in care sa i-o dau, potrivit nivelului ei de dezvoltare. Totusi, majoritatea i le iau din timp cum s-ar spune, tocmai pentru ca nu stiu niciodata capacitateaei de intelegere. Asa ca, ce consider eu ca este sau ii va fi folositor ca jucarie si parte educativa, ii cumpar, le las la vedere sau le scot din cand in cand, si daca a sosit timpul pt ea...o accepta, adica se joaca cu ea. De asemenea nu avem jucarii despre care pot sa spun ca s-a jucat cu una oarecare toata ziua, nu, se joaca cu cel putin 10 intr-o zi. Trece de la una la alta fara nici o logica sau inteles pentru mine. Pot sa spun insa ca avem jucarii care o bucura atat de tare (chiar daca numai cateva minute pe zi, dar constant, in fiecare zi) incat mi-ar fi parut rau sa nu i le fi luat.
In categoria acestora intra oceanul muzical de la little tikes, padurea muzicala de la chicco, orga si gaina cantatoare/oatoare de la blue box, proiectorul philips, multe multe papusele din plus frumos colorate, cu preferinta pentru cele ce latra, miauie sau alte animalute ce imita "vocea""animalului pe care-l reprezinta, de la v-tech e inebunita dupa alfie si mingea vorbitoare, iar casuta de la miniblu, pelicanul si paturica educativa sunt la ordinea zilei. Iar cu furby povesteste in fiecare zi 10-15 minute.
In concluzie, cum am spus, nu are o jucarie cu care sa se joace toata ziua, (telefonul de la miniblu pe care i-am inregistrat vocea mea a acaparat-o mai mult timp, in sensul ca-l vroia langa ea toata ziua, dar numai sa-l stie langa ea) dar noi neavand timp sa ne jucam efectiv cu ea, fiind un copil care la 1 an si 7 luni se joca foarte mult singura, eu cred ca jucariile i-au dezvoltat foarte mult imaginatia, si in timp, ea singura le intelege la exacta capacitate a lor, a jucariilor. Vreau sa spun ca daca in prima faza il folosea pe alfie pe post de perna, acum este prietenul ei cu care canta in duet si vorbeste, ii da de mancare si cand e bine dispusa il ia in leaganul ei, bineinteles dupa ce ii pune centura de protectie.
Si in final va spun si voua sa nu va para rau de jucariile care le luati si niciodata sa nu spuneti care are suficiente sau prea multe. E dovedit ca un copil care se plictiseste repede de o jucarie inseamna ca e inteligent si e in continua cautare de nou, de cunoastere.
Hai ca m-am intins si pe undeva simt ca sunt off topic. Multa sanatate.


Autor: Teodora D.

for2nity:
telefonul de la miniblu pe care i-am inregistrat vocea mea a acaparat-o mai mult timp

da,da,da, asta a fost o super jucarie si revine periodic "in actualitate", dupa o perioada in care nu se uita la ea.


Autor: Gandacel

Noi i-am cumparat foarte putin jucarii. Pentru ca nu vad de ce sa-i umplu patul cu ele. E suficient sa aiba din fiecare textura cate una sau doua. Si constat ca il intereseaza tot ce intra in raza lui vizuala, adica sacul de gunoi, servetelele umede, sosetele, pantalonii, telecomanda, telefonul, hartia igienica (pe care o rupe in bucatele mici-mici), ruloul imens pe care i-l pun ca margine la pat, sa nu se loveasca (e de doua ori cat el, dar ii place la nebunie sa-l joace in maini si picioare ca un circar!), la fel cu paturicile, cearsafurile, pernele, etc. N-are rost sa mai insir, ca ideea e clara: se joaca cu absolut tot ce prinde! Si noi am fost la fel cand eram mici. Parintii nostri n-au avut sa cumpere jucarii sofisticate de "stimulare" a abilitatilor, astea sunt niste gaselnite, poate utile, poate nu... Fiecare copil este pregatit sa exploreze anumite lucruri la anumite etape de dezvoltare, care sunt imprevizibile. Deci cred ca cel mai bine pentru dezvoltarea lui este sa-l lasam sa studieze cam tot ce se poate, cam tot ce vrea. Jucarii ii putem lua la drum, de ex, daca trebuie sa doarma undeva departe de casa, ca sa aiba cu el ceva familiar. Dar asta poate fi orice jucarie ieftina care s-a dovedit in timp a fi preferata lui, sau e preferinta de moment. Asta este parerea mea.
Deocamdata singura jucarie inutila pe care i-am luat-o a fost... biberonul!!!


Autor: korryna

Foarte util subiectul asta, mai invatam si noi ce sa cumparam si ce nu.
La noi singura jucarie cu adevarat inutila a fost caruselul muzical de la K's, de care nu a fost interesat deloc, si a costat si o groaza de bani.
Apoi ia-m luat de la ciccho jucari zornaitoare si de rontait (circa 30-40 ron/buc), dar el le prefera clar pe cele de la primii pasi (cam 6 ron bucata). Marc are acum 7 luni si cred ca prefera sa vada el ce se poate face cu o chestie, decat sa i se dea "mura-n gura"
In schimb e foarte pasionat de o carti: are una de plastic, una din material care fosneste si una de carton. As putea sa zic ca de la varsta asta deja manca cartea :-)


Autor: silvana_salajan

Ia ma bag si eu in seama. Al meu flacau e deja mare, (are paroape 5 ani) si mereu am tinut sa-i iau jucarii care am vazut ca-i fac placere. A avut o perioada cu papusi, alta cu jucarii de plus, una cu masini , iar acum a facut o pasiune pentru mingi. Oricum eu mereu i-am luat mai multe decat avea nevoie, poate pentru a suplini lipsa jucariilor din copilarie. Si sotul meu imi zice: " i le-ai luat lui sau tie?" Ii dau dreptate.
Asa suntem noi parintii. Mereu dam banii pe ceva care speram noi ca ne-ar bucura odraslele, insa cred ca cel mai mult s-ar bucura daca le-am acorda mai mult timp, din pretiosul si incarcatul nostru program.


Autor: for2nity

nu cred ca pretul jucariilor conteaza pentru copii, numai noi facem diferenta intre ele dupa valoare. Daca e sa discutam despre inutilitatea jucariilor scumpe, pentru ca am vazut ca in general pentru astea se exprima pareri de rau ca au fost cumparate, asta tine de puterea de cumparare a fiecaruia. Bineinteles ca daca facem eforturi financiare sa cumparam o jucarie scumpa dezamagirea noastra e mai mare daca copilul nu prezinta interes pentru ea.
Sunt jucarii scumpe cu adevarat calitative, si altele nu, care nu-si justifica pretul. Spre exemplu, orga fetitei mele, de la blue box (miniblu) a costat 250 ron. Foarte scumpa fata de alte produse similare de alta marca. Important este ca fetita mea se joaca cu ea si-i place la nebunie. Asta a fost un exemplu, sunt sigura ca-i placea si daca era o copie la 20 ron.
In general jucariile scumpe sunt cele facute pentru copii si ofera parintilor o oarecare siguranta ca nu-si gaseste copilul inghitind anumite piese din jucarie. Pe majoritatea jucariilor, chiar daca sunt pentru sugari, scrie ca sunt interzise copiilor sub 3 ani, asta pentru ca sunt facute fara a fi respectate normele de siguranta. Daca luam o asemenea jucarie in locul uneia scumpe dar sigure, trebuie sa stim ce riscuri ne asumam si sa supraveghem copilul in timpul jocului.
Eu tot nu inteleg cum poate fi o jucarie inutila si-mi mentin parerea ca sunt numai copii nepregatiti inca pentru jucariile respective.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Masinuta electrica cu acumulator

Autor: geniest

Se apropie ziua piticului si as vrea sa-i luam o masinuta electrica fiindca e innebunit dupa ele. Aveti idee unde as putea gasi ceva rezonabil ca pret si calitate ? Si de unde pot alege intre mai multe variante decat in Cora, Carrefour, etc......



Autor: LUCIA MIRELA

Noi tocmai i-am cumparat una la super pret.

http://www.protipdl.ro/JUCARII.htm

Revin cu detalii pe pm.


Autor: daniver31

Buna

Si noi urmeaza sa ii luam la piciul nostru una zilele astea, tot de la aceasta firma...au super preturii si sunt si dragute modelele.Eu le-am vazut la Kidex si nu difera cu nimic de cele din Cora ,etc.Si un vecin a cumparat ptr baiatul lui de 2 ani o motocicleta tare draguta ieri tot de la aceasta firma.Firma are sediul undeva prin Chitila.Bafta!


Autor: ancamironiuc

Femeia care are grija de piticul nostru sta vizavi de Europa... De 1 iunie m-a convins sa merg acolo sa ii iau cadourile si a meritat pe deplin. Au si lucruri proaste dar si lucruri bune. Aici am vazut masinute de la 3mil (aratau groaznic!!!!!!) la 6mil. Acestea din urma erau super dragute si bune calitativ. Nu va spun ca aceleasi masinute le-am vazut la 9mil in magazin. Daca te tin nervi sa o iei prin aglomeratia acea merita pe deplin. Noi ii vom lua de Sf. ALexandru... Ah si aveau si cu Winnie the Pooh...pentru pasionati!!!


Autor: amarantina

Si eu am vrut sa iau dar m-a convins sotu sa-i luam una cu pedale (un camion cu remorca). Asta ca sa faca miscare cat mai mult pobibil. Copilul a fost la fel de incantat.


Autor: anca tanasica

lucia mirela...da.ne date...io vreau mototcicleta pt pitix...


Autor: ligeea

Di eu tot cu pedale si bicicleta i-am luat. Astea electrice sunt mai mult de fite , e-adevarat ca copiilor le plac dar mergi afara cu el si sta popandau in masinuta nu mai face efort de loc. Destul stau eu cu fundul in masina -si se vede rezultatul macar pe-asta mic sa-l mai las un pic.


Autor: geniest

Da' una combinata nu exista, oare ???? Adica si electrica si cu pedale cand se plictiseste de una sa o utilizeze cealalta solutie.


Autor: Darry

David are asa ceva (de la parintii mei, din Italia)si doar in casa ii trebuie. Cand am iesit afara cu masina nu a mai fost buna. Merg pe aceeasi idee cu Ligeea ca e mai bine, daca tot iasa afara, sa faca miscare... sa pedaleze daca tot sta cu funduletul lipit acolo!!! Mie ce nu imi place... cand ies cu el afara cu masinuta toti copii plang ca vor si ei sau se bat care sa se urce intai in masina. Am inteles ca sunt si masinute cu baterii dar care au si pedale. Problema e ca la noi sunt cam scumpe. David si Darry


Autor: aissa

Mai e un dezavantaj la ele: sunt destul de grele si cand iesi din casa iti trebuie 10 maini sa cari si masina si copilul si ce mai ai invariabil la tine (apa & co) si te trezesti ca ajungi in parc si copilu' se plictiseste sa mai mearga pe ea si stai si cari magaoaia dupa tine. Cel putin asa pateste sor-mea cu piticul ei. Ea a cumparat de Craciun din Cora sau Carrefour o masina cu un pret foarte bun. Parca firma e Biemme.


Autor: amik

noi avem masinuta electrica de vreo doi ani pe balcon.intr-una din zilele trecute am avut curajul sa ies cu ea afara.mi-a scos peri albi fiica-mea.apasa un pic, statea, apasa un pic, statea...si nu puteam merge mai repede decat ea ca se supara.
e grea masinuta.cu chiu cu vai am luat-o in mana sa o duc inapoi in casa-cand m-am enervat si m-am convins ca fata mea e antitalent la tot ce tine de biciclete/trotinete/etc.


Autor: anda141

I-am luat lui Albert acum 2 saptamani masinuta electrica , un Jeep dragut dar foarte mare. Ne-am trezit ca nu are loc in portbagaj ( o Skoda Fabia, care are portbagajul destul de mare) Asta ca sa fiti aternte si la acest aspect destul de important. Asa ca pentru a merge in parc cu masina a trebuit sa o bagam pe bancheta din spate iar copilul sa il tin in fata in brate, ceeace eu nu prea fac.Dar trebuia sa probabam masina, nu? E foarte incantat de ea, si mie imi place ca altfel el se plictiseste de mers pe jos si vrea in brate, asa macar merge cu masina. Si nu merge mereu, oprim si ne jucam. Am vrut cu pedale, dal este cam mic si nu ajunge la pedale si plus de asta s-ar putea sa oboseasca de atata pedalat si atunci sa trebuie sa cari si masina si pe el. Eu una nu o pot ridica, sotul meu o ridica,e foarte grea.
Una peste alta, masina asta e de fitze, cum spunea cineva, pentru ca e foarte mare, grea si copilul nu sta prea mult in ea, dar cum tot plangea dupa masinile altor copii, am zis sa ii luam si lui, ca...asa suntem noi parintii Merita daca ai masina cu portbagaj foarte mare si sotul puternic sa o care si sa alerge dupa copil, ca daca e si mai micut nu stie sa conduca foarte bine, cel putin la inceput.


Autor: geniest

Eu am garaj la parterul blocului si n-am problema cu caratul din casa afara si invers.

In afara de asta, are vreo 3 biciclete la care pedaleaza de-i sar capacele...asa ca vreau sa-i iau o masinuta cu acumulator ca poate, poate mai sta un pic linistit....
In fine pana acum n-am gasit ceva care sa ne convina ...si ca pret nu numai calitate..... Cora, Carrefour, Metro - absolut nimic......mai asteptam oferte speciale.....


Autor: anda141

Geniest, am cautat si noi de am iinebunit toate magazinele din oras, astea gem Cora, Carreefour, Metro...la Carrefour au zis ca nu mai aduc deoarece au stat prea mult cu ele pe stoc. In metro au una faina la vreo 7 500 000 lei. Am vazut si in Obor de la Biemme , buna masinuta dar nu ii mergea claxonul, asa ca nu am luat-o. Iti spun doar ca sa urmaresti si pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

tablita de scris - mare

Autor: romana

Vreau sa le cumpar copiilor mei o tablita de scris. Au avut din acelea mici cu magnet, cupmarate de Mos Nicolae dar au tinut doar 2 saptamini pina au ajuns bucatele.
As vrea ceva mai mare si mai rezistent. Nu stiu daca vreu cu creta sau tot magnetice sau alt model ( cu hirtie poate? ).

Voi aveti tablite? De care? De unde le-ati cumparat.

Daca aveti si poze cu ele ar fi excelent.



Autor: LUCIA MIRELA

Am cumparat si noi una foarte mare, magnetica din Careffour dar s-a stricat destul de repede.


Autor: sanziana72

Dar ce se poate strica la o tabla ?

Si eu as vrea sa ii cumpar Marinei, dar nu am vazut decat mici.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.


Autor: LUCIA MIRELA

Tablita are un soi de maner de care tragi si in felul asta se misca o bara de plastic pe spatele tablitei care sterge desenul. Se poate rupe manerul sau bara de plastic, destul de usor.


Autor: Andra_

Noi avem mai multe, so:
- prima, micuta (cca 20 cm pe 10) n-a rezistat intr-adevar mult, nu era magnetica, ci un fel de "calc" dupa care se stergeau usor desenele => proasta
- a doua, mai maricica (cca 30 cm pe 30) am luat-o dintr-un magazin din piata, ieftina (cam 5 RON), magnetica, cu un fel de numaratoare colorata in partea de sus si niste stampile in stinga, in forma triunghiulara, cerc si patrat => e ok, inca o folosim dupa 1 an
- a treia am luat-o de Mos Nicolae din Carrefour, tot magnetica, e mare (cca 45 cm pe 40), are si 3 stampile atasate intr-o parte, a fost 15 RON => fr buna, si acum o folosim, dar nu stiu daca mai au in Carrefour
- ultima, a primit-o saptamina trecuta de la o prietena, e Chicco, fr. draguta, magnetica, are o stampila cu ursulet, frumos colorata, bine finisata, rezistenta, dar din cite stiu eu fr scumpa (cca 100 RON); e destul de mica, adica are vreo 30cm pe 30 => doar daca o primesti cadou, altminteri...

deci, tot in Carrefour/ Cora cauta daca vrei magnetica; daca vrei una clasica ptr scris cu creta, poate tot acolo sa gasesti, eu in alta parte n-am vazut.


Autor: Klaus29

noi am luat de la o farmacie sensiblue cand avea andrei 1an si o folosea mai mult sa se urce cu picioarele pe ea sau sa o tranteasca pe jos... este foarte rezistenta... iar acum la 2ani o folosim cu succes... si nu pare sa se distruga asa usor...
e de la blue box... si a fost destul de scumpa... dar e foarte buna...


Autor: claujro

Una mare cu picioare si maner, cu loc pt creta (s-a rupt primul) am luat noi de la Selgros. O porcarie! Era in tipla si nu aveam cum s-o probam dar "tabla" e f proasta, nu scrie creta pe ea (nu lasa urme)si Matei prefera sa scrie pe spatele ei unde e un carton presat sau ce o fi ca nu ma pricep prea bine . Asa ca aveti grija cand luati ceva.


Autor: amarantina

Avem una mare, cu suport pentru creta si litere, are si scaunel, se poate face si masa pur si simplu. Nu s-a stricat, nu cred ca ar avea ce. Literele stau pe ea (ne jucam si cu alea de la Danonino), iar dupa ce mazgalim cu creta stergem cu buretele. Nici mizerie de la creta nu se face ca are o tavita dedesupt. Dar a costat mai mult decat ale voastre: 250ron din cora. Cred ca mai au.


Autor: romana

Va multumesc. Am sa caut in Cora cind ajung acolo. Prefer una mai scumpa si rezistenta.


Autor: madalinad

noi i-am luat tablita magnetica de la tomy, cu 4 stampile. e maricica, a fost sub 1 mil. si e tare rezistenta... a fost calcata in picioare, aruncata de pereti sau de la oaresce inaltime, i-a fost fortat stergatorul, a fost mazgalita cu pixul... dar rezista de la craciun!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Leagan cu sfori

Autor: Dory232002

Fetelor, cum pot lega un leagan cu sfori in apartament?, de ce sa-l agat?Voi cum ati procedat si ce fel de scaun ati luat ?Care a fost pretul?



Autor: miria_cristina

Eu am cumparat un leganus din plastic. Si l-am prins de tocul usii. A dat sotul meu doua gauri in care a infipt 2 belciuge luate de la ferometal. E foarte stabil.
Leaganul l-am luat din Carrefour. Si nu am dat mult pe el.


Autor: cristina_smn

De tocul usii, la fel cum a zis miria_cristina, l-am luat vara trecuta din Selgros, nu mai stiu cu cat (oricum pana in 500000). Problema este ca ar vrea sa stea numai in leagan, si eu pe langa el. E chin cand il dau jos, dupa mai bine de o ora de leganat. Acum isi face vant singur, dar tot trebuie sa fiu mereu in preajma lui, nu a cazut pana acum, dar poti sa stii???


Autor: Dory232002

de la ce varsta credeti ca la-s putea folosi?, Alexa are numai 7.5 luni


Autor: cristina_smn

Noi l-am pus cand cel mic avea deja 1 an ca asa s-a nimerit sa il luam. Unii copii se cam sperie cand ii pui prima data, incearca la cineva care are si vezi cum sta in el.


Autor: Witchie

il poti folosi linistita. eu am luat leganus cu 300.000 de la piata...


Autor: luciana12

Cum i-ati incantat sa nu se sperie, ca a mea (1,8 ani) tremura toata si nu vroia cu nici un chip sa stea, desi in leaganele de afara sta...chiar ii place...


Autor: Witchie

i-am atarnat jucarele muzicale si am stat si am facut maimute pe langa leagan:)


Autor: cristinamh

noi nu avem probleme cu statul in leagan, ne dam de la 8 luni in el, nu i-a fost frica...
cum l-am prins... pai aveam in casa de cand am facut mobila o bara de umerase cu suport... am prins suportii pe tocul usii, iar leaganul e prins pe bara...
daca n-o aveam, belciuge cum zic fetele.

prichindelul no.2 abia sta in fundulet. cand se va tine mai bine, o s-o dau si pe ea. sper sa ne si lase "stapanul" leaganului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Mersul pe bicicleta

Autor: Cristina_C

Sunt curioasa cum a fost la copilasii vostri. Au avut mai intai roti ajutatoare la bicicleta, au trecut prin etapa Laufradhttp://www.holzformat.de/?link=1110203584.art&uin=nichtangemeldet&sp=de - o bicicleta fara pedale (despre care se spune ca ajuta la mentinerea echilibrului) sau i-ati invatat sa mearga direct pe bicicleta normala dupa tricicleta?
Robert a avut doar tricicleta cu care a mers mai intai impins de bat si apoi singur cand a inceput sa pedaleze de la 1 an si jumatate pana aproape de 3 ani. Acum are aproape 3 ani si jumatate si i-am luat bicicleta cu roti ajutatoare. Oare cand le dam jos? La ce varsta au mers ai vostri pe bicicleta "bicicleta"? 4-5 ani sau mai devreme?
Ceva de protectie - cotiere/genunchiere le-ati luat? Despre casca nu intreb ca asta trebuie neaparat.



Autor: mamica dulce

si marc a avut tricicleta la inceput dar nu i-a placut deloc!Nici impins si cu siguranta nici singur nu a avut kef de pedalat.Am cumparat-o practic degeaba.
De cateva luni are laufrad cu care merge relativ bine,dar tot fara entuziasm.Probabil la primavara o sa-i iau bicicleta normala,cu roti ajutatoare pentru inceput.Si cat are nevoie de ele..sa le foloseasca linistit,mai bine in siguranta,decat numai pe jos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

la ce distanta agatam jucariile?

Autor: roxana30

bb meu e innebunit dupa cei 3 ursuleti pe care ii zornaie cate o ora pe zi, singura mea problema este ca sunt prea aproape de ochisorii lui, si n-as vrea ca din aceasta cauza sa-si strice ochisorii. intrebarea e la ce distanta sa-i montez jucariile la carucior,asa incat sa se poata juca cu ele,dar sa nu-si strice ochisorii(se mai uita si crucis la ele).bb meu are 4 luni pe 4 iunie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

jucarii-copil 2 ani

Autor: valiburu

Va rog sa imi spuneti ce jucarii imi recomandati pentru un baietel de 2 ani.Peste cateva zile este ziua lui si vreau sa ii cumpar ceva care sa-i faca placere cu adevarat.



Autor: carmen_ardelean

Noi vom avea peste 2 luni 2 ani si pot sa-ti spun ce ne place la nebunie:
- un bord de masina care are contact, volan claxon, semnalizare, minicasetofon, etc( am vazut ca e si la metro...cam 60 ron)
- o carte cu primele mele 750 de cuvinte de la teora care are imagini grupate pe domenii( gen anotimpuri, baia, garajul, la piata....)
-puzzle cartonat mare ( trebuie sa asocieze cate 3 imagini pe domenii, culori sau forme)
- tabla magnetica cu cifre, litere si figuri geometrice
...si altele..sper sa va ajute..depinde si de gusturile lui


Autor: tatianaS

Daca este baiat, sigur va fi innebunit dupa masina de la fiser price....eu am fata si tot e moarta dupa masina asta.


Autor: roxana1974

hai tuu, care masina fiser price, ca au aia o gramada de modele..nici eu nu stiu pe care s-o aleg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Cum decoram camera copiilor?

Autor: denisa73

Pana acum Cristian a dormit cu noi in camera dar cred ca acum cand face un anisor ar trebui sa-l mut la el in camera.Mi-as dori mult sa stiu cum ii pot decora camera copilului,lucruri care sa il atraga si sa se uita cu drag atunci cand sta singur in camera.Daca m-ati putea ajuta cu cateva pozici v-as ramane recunoscatoare.



Autor: Flaflo

Iti trimit niste pozici din camera Biancai! Ce mai poti face e sa te duci la magazinele mari de mobila/camere ptr. copii si sa te inspiri de acolo! Viel Spass!


Autor: mary_ary

Cu personaje din desene animate, "chestii fluorescente" care se lipesc pe perete - se vad super noaptea -, o aplica haioasa. Daca mergi intr-un magazin de specialitate sunt convinsa ca vei avea de unde sa te inspiri.


Autor: denisa73

Va multumesc! Mi-a placut mult Flavia,camera si Bianca si Opa.Incerc sa ma inspir si eu de la tine. In magazine nu pot merge,nu am timp de aceea caut pe net,dar ma interesa ce le place copilasilor sa vada,ca asa sunt multe lucruri,dar poate mie imi plac dar pe ei nici nu-i intereseaza.


Autor: SimonaU

Eu sunt de parere ca nu trebe suprastimulati copiii prin multe culori si multe jucarii, mai ales la varsta asta, deoarece asta e si camera in care dorm (si acum dorm destul de mult) si isi refac echilibrul.
Apoi, mobilierul si accesoriile din camera trebuie sa fie pe marimea lor, de aceea e bine sa te asezi jos, si sa privesti camera de la inaltimea ochilor lui! E bine ca obiectele utile din camera sa fie de asemenea potrivite pt copii. De ex. veiozele sa fie "safe" pentru copii si asezate la indemana lui.
Mai jos am pus poze din camera copilului meu (sper ca le-am pus bine...)


Autor: ionela-roxana

Si noi tot la reamenajare suntem.
Ce camere frumoase ati facut voi.......
SimonaU ai amenajat o camera de copil superba ,poti sa-mi spui de unde ai cumparat suportul de jucarii?Daca este undeva pe langa Tg Mures nu-i problema ca am acolo frati si parinti si am pe cine trimite la shoping.
Auzisem de asa ceva din Germania.....se gaseste si la noi?Zau ca mi-ar placea si mie unul.

Am editat sa mai postez o rugaminte:Daca cele care ati trecut deja printr-o amenajare (sau reamenajare) si aveti ceva ponturi pentru economisirea de spatiu si organizarea cat mai eficienta a camerei copiilor (in cazul meu) va rog sa scrieti aici.


Autor: SimonaU

Ionela, eu am luat suportul anul trecut din Ikea (este in ungaria, germani, si din Ianuarie 2007 si in Bucuresti). Insa dupa aceea, am vazut ceva asemanator si intr-un magazin de copii de aici din Mures (Piticot)


Autor: ionela-roxana

Merci mult de tot de rspuns.Am sa rog prietenii care merg in ungaria sa-mi caute sau pe o cunostinta din Germania.
De mult ai vazut suportul la Piticot?In ce cartier e magazinul?Sa stiu pe unde sa-l trimit pe fratele meu sa caute.
Dintre atatea persoae sper sa-l gaseasca careva.....

Mi se pare super util.
Merci inca o data de raspuns.


Autor: JARMO

Simona, chiar imi place camera copilului tau , insa pe el de ce nu-l vedem ? Eu am decorat camera piticului meu simplu, fara prea multe jucarii si mai ales am eliminat pe cat posibil jucariile de plus . Cu cat camera e mai simpla cu atat e mai usor de curatat .


Autor: SimonaU

Mersi de aprecieri. Acum am pus si o poza asortata cu Rares
Acum e in lucru camera pentru bebe 2 - fetita - speram sa iasa la fel de bine!


Autor: SimonaU

Ionela, mai demutl am vazut suportul la Piticot. Magazinul e in cartierul Tudor, in apropiere de zona Fortuna. Si intra-devar e foarte practic suportul. Pe langa el, mai avem si laditza de jucarii, de langa pat. Inteleg ca tu vrei sa amenajezi camera pt 2 copii, baiat si fetita. Anul asta am mai ajutat o prietena cu sfaturi pt amenajare unei astfel de camere si daca vrei pot sa te ajut, pe PM de exemplu


Autor: spic de grau

Originally posted by SimonaU

Eu sunt de parere ca nu trebe suprastimulati copiii prin multe culori si multe jucarii, mai ales la varsta asta, deoarece asta e si camera in care dorm (si acum dorm destul de mult) si isi refac echilibrul.
Apoi, mobilierul si accesoriile din camera trebuie sa fie pe marimea lor, de aceea e bine sa te asezi jos, si sa privesti camera de la inaltimea ochilor lui! E bine ca obiectele utile din camera sa fie de asemenea potrivite pt copii. De ex. veiozele sa fie "safe" pentru copii si asezate la indemana lui.
Mai jos am pus poze din camera copilului meu (sper ca le-am pus bine...)


http://pg.photos.yahoo.com/ph/simoungu/album?.dir=/5e43re2

Simona, de acord cu tine, daca spatiul iti permite, adica daca ai suficiente camere, incat sa spui: asta e dormitorul si asta e camera de joaca.
Daca nu ai acest spatiu, ce faci? muti jucariile in sufragerie? Sau nu ii mai iei jucarii? Te intreb ptr ca noi suntem in cazul 2 (adica una camera copil, una camera noi, si una sufragerie), iar David are toate jucariile in camera lui.

BTW - camera e f frumoasa!


Autor: cipcipcip

SimonaU, ma inscriu si eu printre admiratoare. Foarte eleganta si linistita camera. Eu am facut o camera super colorata, acum nu mai sint sigura ca-mi place dar n-o mai schimb


Autor: cipcipcip

Spic de griu, ma gindesc ca poti pune toate jucariile intr-o lada mare de jucarii. Eu nu mai am cum pentru ca le-am insirat toate pe rafturi si am pus o multime de bizdicuri pe pereti.


Autor: spic de grau

Cipcipcip - ar trebui sa am o super lada. Jucariile lui Dav sunt foarte voluminoase si f multe. Voi face niste poze cu camera si am sa-ti arat. Oricat m-as stradui nu ar incapea.


Autor: SimonaU

Spic de grau, nici copilul meu nu are un apartament numai al sau . Are numai camera lui. Jucariile, stau in suportul de jucarii, in ladutza si deocamdata si in sertarele de la birou ca e mic inca. Mai avem si in sufrageri un loc de luat masa cu ladutze in care stau tot jucarii de-ale lui si cam asa am rezolvat cu ele.


Autor: mcrmiki

Dar ce culori faceti in camera copilului? Eu ma gandeam ca as face fiecare perete de alta culoare, dar nu stiu inca.
Momentan avem stelute fosforescente pe tavan si seara dupa ce sting becul arata superb, zici ca esti sub cerul liber. Apoi am mai avut tot felul de personaje din desene animate lipite pe pereti, dar au cam picat, s-au dezlipit. Am draperii colorate, mov si cu clovni.
Pt. cei care nu au spatiu suficient sunt paturi cu scarita, iar sub pat sunt dulapuri, birou, spatiu pt. depozitat jucarii. Cred ca si pe net gasesti modele, sau in reviste de Ikea.
Simona foarte frumos copilul si camera, felicitari, dar mobila este de la noi?
Cine are idei de culori in camera (poate conteaza si ca este camera mare 30 mp) astept sfaturi, poze. Eu ma gandeam ca poate si niste picturi pe pereti.


Autor: viermisor

Simona, super camera copilului. Sunt incantata 'rau' de tot de ea.


Autor: briu

Nici noi nu avem camera bebelului pentru ca avem camerele tip vagon asa ca dormim toti ,totusi are coltisorul ei cu desene animate pe pereti patut cu baldachin unde doarme de cand s-a nascut si multe jucarii pe coltar si atarnate in diferite coluri si cu toate astea e super multumita deocamdata!


Autor: numeioana

Simona, ai un baietel superb! Chiar ca e camera lui!


Autor: SimonaU

mcrmiki, intr-o camera de 30 mp poti face cam tot ce iti trece prin cap . Camera fiind atat de mare poti folosi si culori mai intese, insa nu prea multe. Poti colora si diferit cei 4 pereti, dar eu as alege 4 nuante apropiate, sau as merge numai pe 2 culori. Apoi in 30 mp poti amenaja 10 mp pt loc de joaca, 10mp pt dormit, 10 mp pt studiu (camera copilului meu are 10mp in total deci iti dai seama)
Autor: SimonaU

mcrmiki, am uitat sa zic. Mobila e de la noi. Este in oras o fabrica de mobila ce face mobilier pt export si de acolo am luat-o. E din lemn de brad.


Autor: meems

Off topic... SimonaU, Rares e un baietel superb!!!


Autor: paxela

camrea lui Silviu artata asa http://community.webshots.com/photo/550650082/2541833230081869328ylpVNE
peretii sunt 2 galbeni unul bleu si unul cu un dulap cat tot peretele, mai ingust decat dulapurile obisnuite( exact cat a incaput dupa usa si intra in el fix un rand de haine nu cum sunt cele normale de nu sti niciodata ce e in spate:D)
la inceput a avut si niste desene aplicate in dreptul patutului de bb si a mesei de infasat dar a prins moda cu trasul de ele si am renuntat, asteptam sa creasca sa schimbam pisicutele si mikymousi cu postere cu robotei si avioane
pe tot dulapul are puse luna, stelute, manute si picioruse fluorescente care lumineaza noaptea, iar pe usa scrie tot cu litere din astea "camera lui Silviu Ionut"


Autor: SimonaU
Autor: miria_cristina

Gasiti multe idei pe care le puteti aplica in functie de spatiul si posibilitatile materiale pe care le aveti in: Zona artelor, la capitolul: Le faceti jucatii? Camera copiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

teletubbies...unde gasesc dvd/ caseta video?

Autor: iubitoiu

Unde pot gasi in Romania(Bucuresti) casete video sau DVD-uri teletubbies. Am auzit ca se difuzeaza pe BBC prime dar nu prin prin cablu...
Cu multumiri,
Cristina



Autor: Witchie

Noi ii vedem pe BBC Prime - il difuzeaza astralul in pachetul ala de 400 de mii.


Autor: claujro

Si noi la fel ca Witchie...


Autor: Luna75

Exista magazin Babyshop in Bucuresti ?
Nu demult am vazut Teletubbies la Babyshop.


Autor: Angela T.

Iata si cateva jocuri dragute cu Teletubbies on-line: http://www.bbc.co.uk/cbeebies/teletubbies/funandgames/.
=================================================================

baby einstein

Autor: Lorelai

intrebare, intrebare, sa le cumpar sau nu? am gasit la un magazin setul complet de 18 DVD-uri cu un pret foarte bun, 100CAD pt toate. intrebarea e, sint folositoare? ii atrag pe copilasi? sint unele mai interesante decit altele? merita cumparate toate sau numai unele? voi ce experiente ati avut? voi sfirsi prin a le folosi sau nu?


Autor: MadalinaP

DA. DA. DA.
Edis e inebunita dupa baby einstein. Cel mai mult ii place Baby MacDonald - A Day On The Farm (e cu animalute, copii, culori). Asa sigur am 1/2 h de liniste ....


Autor: cipcipcip

E un pret foarte bun, eu zic sa le iei. Nu pot sa zic ca sint geniale CD-urile, dar la copii le plac. Dupa cite stiu pretul normal e de vreo 250 de dolari americani, nu merita totusi banii astia.


Autor: mate

Da.Baietelului meu ii plac foarte mult,desi le-a vazut de zeci de ori.Acum daca il intreb de Baby Einstein se duce intins la high chair si cere sa-l pun repede in el si sa dam drumul la TV.Sta cuminte si foarte atent la ce se intampla pe ecran.


Autor: Gabrielama

Sunt foarte bine facute pentru copiii mititei si ii atrag foarte mult. Mandra mea le iubeste foarte tare si - fiind deja la varsta la care incepe sa vorbeasca - a invatat o multime de cuvinte in engleza urmarind aceste DVD-uri (si cu foarte putin ajutor din partea noastra)

Eu le recomand cu caldura.


Autor: Tia

Si noi am prins o oferta si am luat vreo 16, din care numai 3 sau 4 sunt potrivite pentru varsta puiului nostru (7 1/2). Restul sunt pentru copilasi intre 1 si 3 ani, probabil stiai!

Baby Monet este pentru bb cu varste peste 6 luni si abia dupa 7 luni i-a atras atentia intr-adevar, iar de cateva zile este de-a dreptul captivat. Este adevarat ca nu se uita incontinuu, isi mai pierde interesul, dar se uita din ce in ce mai mult si a inceput sa si reactioneze: cand apar girafele se batzaie, rade Apoi am zis sa mai incercam si altele, insa nu i-au atras atentia deocamdata chiar daca dupa recomandarile lor ar fi fost potrivite pentru varsta lui, cred ca sunt putin mai abstracte (parca Beethoven si Mozart). Cel pe care il savureaza (Baby Monet) are multe secvente cu papusi si acestea sunt preferatele lui...

Nu-mi pare rau ca le-am luat si abia astept sa fie atras si de celelalte. Eu zic ca este o achizitie buna, mi se par dragute si instructive (unele), plus ca se bucura de muzica si imagini minunate. Oricum TV-ul va face parte din viata lui, macar sa "debutam" cu lucruri frumoase in lumea media
..a mai fost un subiect pe aceasta tema, uita-te pe paginile anterioare!


Autor: Natasa

Unde se gasesc cd-urile astea?


Autor: Pepsi

vai sint extraordinare, nu stiu ce m-as face fara ele!!!! da pretul e super bun avind in vedere ca in mod normal sint 16 CAD+taxe, eu le am pe toate!!!e drept ca depinde de virsta, dar acum la 1.9 ani se uita la toate, e drept ca va avea preferintele lui, dar toate sint super fain realizate, sint facute de Disney si sint ff bune, invata mult bebe de acolo, si-l mai si tine ocupat, noi le folosim de mai bine de un an, cineva de pe forum ni le-a imprumutat si de atunci pina acum avem toata colectia! vre-o 7 a descarcat sotul meu de pe iternet, gratis, nu stiu cit e de legal.


Autor: Jasmine

In Romania pot gasi CD sau DVD?Unde?Hai ca m-ati facut curioasa....


Autor: Otilia

Inseamna ca lipseste unul, ca-s 19 in total. Uite aici: http://www.babyeinstein.com/


01. Baby Einstein On The Go - Riding, Sailing and Soaring
02. Baby Wordsworth First Words - Around the House
03. Baby Monet Discovering the Seasons
04. Baby Noah Animal Expedition
05. Baby da Vinci From Head to Toe
06. Baby MacDonald A Day on the Farm
07. Baby Bach Musical Adventure
08. Baby Beethoven Symphony of Fun
09. Baby Galileo Discovering the Sky
10. Baby Mozart Music Festival
11. Baby Neptune Discovering Water
12. Baby Newton Discovering Shapes
13. Baby Santa's Music Box
14. Baby Shakespeare World of Poetry
15. Baby Van Gogh World of Colors
16. Language Nursery
17. Neighborhood Animals
18. Numbers Nursery
19. World Animals


Dar la pretul asta se merita oricum ;).


Autor: miag

de unde le-ati cumparat?
vreau si eu pt BB Roland


Autor: Gabrielama

Miag,

din pacate nu se gasesc in Romania; mie mi le-a adus cineva din China... dar stiu ca le poti gasi in marea majoritate a tarilor din Europa.

N-am idee daca se pot comanda si pe Internet.

Succes!


Autor: Tia

Noi le-am cumparat de pe Internet, de la Amazon, am prins o oferta anul trecut de Craciun.

Insa problema a fost ca nu au mers :-( cred ca sunt pentru SUA, nu stiu sigur. Sotul meu le-a copiat si acum sunt ok. Mie nu mi se pare ca am pierdut din calitate, iar cum bb e incantat, nu mai conteaza.

Deci, atentie de unde le luati sa aveti in vedere si acest lucru. Si daca tot veni vorba:

INTREBARE: A mai cumparat cineva din State si au mers? Ne intrebam daca nu cumva DVD player-ul nostru e prea "vechi" si nu stie sa le citeasca.


Autor: Otilia

Nu cred ca gasiti, la majoritatea DVD-urilor de pe site-ul oficial de mai sus scrie: "DVD's are zoned for region 1 only, which is the USA and Canada", asa ca solutiile ar fi: sa cumparati in VHS (daca gasiti) sau sa luati de la cineva care le poate vedea si care are amabilitatea sa le imprumute... Pe Amazonul francez se gasesc dar nu toate. Eu am gasit ceva demo-uri pe net.
Pe babyeinstein.com, la "product details" puteti viziona demo-uri de 30 de secunde.


Autor: Pepsi

mie-mi lipsesc doua, cel cu on the go si cu Santa.dar azi am sa-i cumpar unul din ele!(a primit niste bani cadou...)
unele le am in format dvd si altele le am in format avi!aici e simplu le gasesti in magazine.
cei din Franta au citeva aici
http://www.chapitre.com/asp/panier/search.asp?source=DVD&genre=+Baby+Einstein+&donnee_appel=&pid=
aici sint citeva comparatii de preturi
si aici am verificat livreaza si in Romania!si le au pe toate!
http://www.jeuxvideo.fr/baby-einstein-mes-animaux-sauvages-pas-cher-89613-0.html
bafta


Autor: Witchie

Tia, pot primi si eu o copie? pliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiz


Autor: LORELAI ANCA MORARIU

Producatorul de aparate electro-casnice LG are un DVD Player + VCR (V9910) care citeste si DVD-urile din Canada si SUA. Pt aprox 10 luni suntem īn Suedia si am adus cu noi o gramada de DVD-uri si video-casete pt bb - asa ca am fost nevoiti sa ne cumparam un alt DVD player (cel de mai sus) care este foarte bun. Apropo de Baby Einstein - da - le recomand si eu - dar as mentiona ca este bine ca bb sa aibe 1+ an ca sa fie cu adevarat receptiv si sa īnteleaga. De asemenea va puteti uita de DVD-uri si video-casete cu subiecte similare pe www.brainybaby.com.


Autor: kro

Si noi suntem fani Baby Einstein
Eu le-am descarcat din retea cu DC++...am doar 6 dintre ele (deocamdata)...si le am la share...asa ca, fetele din Ro, care le vreti, scrieti-mi pe PM ca sa va dau adresa de hub si nick-ul meu ca sa le puteti descarca...Sunt in format avi si DVD-ul nostru le citeste..


Autor: laureta

Vrem si noi vrem si noiiii


Autor: alinuta
Alexandra a avut o perioada relativ scurta cind s-a indeletnicit cu baby einstein, dar n-a fascinat-o prea tare. ii placeau tare mult cintecelele, "old mc'donald" e si-acum in top.
ce-mi pare rau este ca acum cind mi le cere (le-a vazut la prietenul ei si fireste ca le vrea si ea acasa!) - nu le mai am. le-am imprumutat si duse au fost!


Autor: mitzuka

Sunt super...noi le avem pe toate mai putin 2 Baby da Vinci si Baby Noah...sper sa le gasesc si pe acelea pe net..Deian e innebunit dupa ele de pe la vreo 1 an...si inca nu s-a plictisit de ele...Eu le-am facut rost de pe net..de pe torrente...Daca cineva vrea mai multe detalii sa imi dea un pm si le dau toate amanuntele...merita sa le aveti....
Acuma alta chestie..am auzit ca ar mai fi ceva tot de genul acesta..baby genius (despre care se zice ca sunt chiar mai reusite) si brainy baby....voi le cunoasteti, le aveti si daca da se gasesc pe undeva ..adica pe net?


Autor: papusel

nu se pot trimite pe mail?
va rugam muuuuuuult.


Autor: caterina71

buna

am si eu o intrebare: care este durata lor, ca eu am facut rost de unul care nu are decat vreo 15 minute. e tot?


Autor: caterina71

Originally posted by mitzuka

Sunt super...noi le avem pe toate mai putin 2 Baby da Vinci si Baby Noah...sper sa le gasesc si pe acelea pe net..Deian e innebunit dupa ele de pe la vreo 1 an...si inca nu s-a plictisit de ele...Eu le-am facut rost de pe net..de pe torrente...Daca cineva vrea mai multe detalii sa imi dea un pm si le dau toate amanuntele...merita sa le aveti....
Acuma alta chestie..am auzit ca ar mai fi ceva tot de genul acesta..baby genius (despre care se zice ca sunt chiar mai reusite) si brainy baby....voi le cunoasteti, le aveti si daca da se gasesc pe undeva ..adica pe net?

sotul meu mi-a facut rost de baby noah, trebe sa ajunga acasa sa-l vad, dar e de 15 minute. daca-i tot, vorbim pe PM sa vedem cum ti-l pot da. si poate, daca pe restul le-ai descarcat de undeva, ma ajuti cu ele.


Autor: Lorelai

multumesc mult pt raspunsuri. voi merge sa le cumpar chiar azi. fetele mele au 13 luni. sper sa le placa. la televizor nu se prea uita, decit la teletubbies, 10 minute, dupa care isi pierd interesul. am incercat cu Cinderella sau alt Disney animat dar nu se uita deloc. nu ca as vrea sa le invat la televizor dar ma gindeam sa mai variez programul cind se satura de jucarii.


Autor: kro

Originally posted by papusel

nu se pot trimite pe mail?
va rugam muuuuuuult.

Din pacate nu se pot trimite pe mail...sunt mult prea mari, au de la 100 MB in sus (cel putin cele pe care le am eu)...


Autor: Bimilit

si eu vreau! cum pot sa le am?


Autor: corinadana

bimilit pupam cuscra!!! Spune i la mama ta sa ti trimita! Numa vezi daca ai VCR ul tau sa le poate citi!


Autor: Otilia

Filmuletele au toate aproximativ 30 de minute (27, 28, 29...), deci nu 15, inseamna ca cel de 15 minute nu-i intreg...

Am reusit si noi sa vedem vreo 4, insa... sunt cam depasite pentru fetita mea care va avea 4 ani vara asta!!! Vad ca unele sunt recomandate inca de la nastere, altele de la 6 luni iar cele mai "savante" de la 1 an. Sunt foarte puerile si intr-adevar pentru bebei mici, nou-nascuti sau sugari. Sunt mai mult stimulente vizuale si auditive, nu au cuvinte prea multe... Deci pentru noi, la virsta noastra, nu merita. Fata mea s-a uitat vreo 5 minute dupa care a plecat sa faca ceva mai interesant.

Pentru copii de 3-4-5 ani (pentru dezvoltarea limbajului, invatarea culorilor, cifrelor, literelor, formelor, sentimentelor, a limbilor straine etc.) ce filmulete exista?... Noi avem ceva din Magic English (e destul de fain, desi se cam repeta desenele), dar sunt sigura ca exista si altceva.

PS:
Originally posted by papusel

nu se pot trimite pe mail? va rugam muuuuuuult.


Autor: Bimilit

corina multumesc de idee nu m-am gandit.

pupici lui ralu.


Autor: tyaa

Kro, ma intereseaza si pe mine...te rog frumosssssssssssssssssssss!!!!!!!!!!!!!


Autor: mamimoni

Si pe mine, si pe mine ma intereseaza Kro, te rog da-mi amanunte, am incercat sa ma dumireesc ce e cu torrente asta dar...se pare ca am nevoie de ajutor. Vlad (1 an si 11 luni) are 3 filmulete si este topit dupa ele; de vreo luna de cand le-a capatat se urca singur pe sacunul de la birou, isi da drumul la computer, imi zice "leu' mama" si asteapta.
Multumesc,
mamimoni


Autor: zfcristina

Vrem si noi .


Autor: alinutza00

cum deja aveam experienta in asa ceva..., am dat jos cam 15 giga de desene cu eDonkey am zis sa incercam si cu baby einstein.in 5 zile 2 dintre ele au ajuns la 80%
sunt cam nedumerita, cum se poate ca un dvd de aproape 4 giga sa contina doar 30 de minute de filmulete..ca atata ziceati ca au


Autor: Otilia

Originally posted by alinutza00

sunt cam nedumerita, cum se poate ca un dvd de aproape 4 giga sa contina doar 30 de minute de filmulete..ca atata ziceati ca au

Atita zic ei ca au, aproximativ... Dar in realitate sunt unele de numai 25 de minute, altele de 26, 27... De fapt nici unul nu depaseste 30 de minute. Si mie mi se pare exagerat sa vinzi un filmulet de 25 de minute pe post de DVD (cu pretul unui DVD adevarat).
In plus muzica este clasica (Bach, Mozart, Beethoven), cuvinte nu prea sunt deloc (cele pentru bebei de la nastere sau de la o luna au doar muzica clasica - nimic altceva) iar imaginile sunt "dragute" dar tare simplute si cam statice, deja in 25 de minute devine plictisitor.


Autor: caterina71

M-a confuzat sotul vineri. Au 26-30 de minute. A descarcat baby galileo si baby noah. E, cum fata mea are doar 7 luni si ceva, i-a placut (a se citi fascinat) baby galileo, la care se uita fara sa mai faca vreo miscare. In consecinta, de vineri seara mananca doar cu mami, nu mai sunt necesare ajutoare la tinut fata de maini in timpul mesei. Am ras ca in situatia asta, prima data n-o sa zica mama sau tata, ci numele vreunei planete...


Autor: laureta

Fetelor eu intru pe hub sa descarc si nu reusesc,sta si se contecteaza si atat
Vrem si noiiiii asa simplutze cum sunt le vreeeeeeeem


Autor: aissa

Laureta si eu m-am chinuit ore in sir, multumesc lui Kro ca m-a suportat si celorlalti, ca am gasit la mai multi.
Am tras cateva, nu le am pe toate, noi azi ne-am uitat (eu si sotul) la Baby Dolittle care e chiar misto.
Daca vrei incearca la mine, sunt acum pe 86.104.34.1 sau pe enigma.evolva.ro cu nick Zenga.
Oricum, fiecare pe ce huburi aveti in retea, mai apropiate, dati search si o sa gasiti cateva. Eu am 6. Si cam asa au, pana in 30 minute.


Autor: godzila

Am dat si eu jos toate filmuletele gasite (vre-o 6) si pot sa spun ca pitica mea vrea sa intre in ecran si sa atinga toate chestiile de acolo. Ii plac cel mai mult pestisorii. Sta foarte atanta desi are numai 4 luni si jum. Credeti ca o las prea devreme la calc?


Autor: l_carmen2003

Originally posted by kro

Si noi suntem fani Baby Einstein
Eu le-am descarcat din retea cu DC++...am doar 6 dintre ele (deocamdata)...si le am la share...asa ca, fetele din Ro, care le vreti, scrieti-mi pe PM ca sa va dau adresa de hub si nick-ul meu ca sa le puteti descarca...Sunt in format avi si DVD-ul nostru le citeste..

Vrem si noi. Dar cum noi nu suntem din Bucuresti, probabil nu le vom putea descarca.. insa... daca ajung in Bucuresti saptamana viitare as putea sa te rog sa mi le descarci tu ? Contracost bineinteles.


Autor: anacami

Lorelai, cred ca pretul este f. bun (mai ales ca este CAD, si nu USD).
Noi i-am cumparat din SUA lui Sebastian, nu avem DVD player, dar le vedem printr-un PC conectat la TV.
Noi i-am luat cateva carticele si 2 DVD-uri (unul este Baby Bach). Sincera sa fiu, nu este f. atras de ele (probabil ca cele cu animale i-ar place mai mult)- se plictiseste f. repede.
In schimb, i-am mai luat si este f. incantat de un DVD de la baby Nick Jr. - Curious Buddies. Canta si topaie si el ca personajele de acolo- il urmareste cu interes aproape pana la sfarsit..
uite aici


Autor: kro

Originally posted by l_carmen2003

Vrem si noi. Dar cum noi nu suntem din Bucuresti, probabil nu le vom putea descarca.. insa... daca ajung in Bucuresti saptamana viitare as putea sa te rog sa mi le descarci tu ? Contracost bineinteles.

Carmen...imi pare rau ca nu te pot ajuta asa cum vrei tu...pt. ca nici eu nu sunt din Bucuresti...ci de undeva de prin apropiere, din Ilfov...Dar poti incerca sa le descarci de pe retea chiar daca nu esti din Bucuresti...Eu le-am descarcat de pe huburi din Italia...O sa mearga mai greu, dar ar trebui sa mearga...

Fetele care mi-au scris pe PM...v-am raspuns la toate ...sper sa fi ajuns mesajele...Daca nu, scriu direct pe forum adresa si nickul ca am vazut ca mai sunt doritoare si nu prea am timp sa raspund pe PM...
Deci...adresa de hub: dchub://dchub.abcnet.ro/ ... iar nickul: [RO ][ B] IVISION.PPL...sau, cum spunea si aissa dati search si veti mai gasi si in alte parti...

PS. Mie imi cam face figuri calculatorul...asa ca...s-ar putea sa nu fiu online zilele urmatoare....Mai incercati dupa un timp...

Bafta tuturor...si vizionare placuta la pitici ...


Autor: Bella

Lorelai, tu poate le-ai cumparat deja dar scriu oricum, pentru fetele din Canada si USA: sunt la biblioteca, de inchiriat, casete si dvd-uri.


Autor: DavidAndrei

Si baietelul meu e mare fan Baby Einstein. Sta nemiscat in pat cand se uita la ele. Noi avem doar 3 dintre dvd-uri. Kro imi poti scrie si mie cum sa le descarc?


Autor: Pepsi

gata i-am luat si on the go, e superb ii place la nebunie! ne mai lipseste cel cu Santa ca sa le avem pe toate!
un film dureaza intre 30-40 minute, + pe cd-urile cumparate mai ai si bonusuri! bebe meu are 1 an si 10 luni si cind ii pun repeta ce vede acolo, el merge la o gradinita anglofona, si ieri repeta ce vedea pe caseta, si mai si cinta ala cu Old Mac Donald, e atit de scump.....dar nu la toti copiii plac desenele astea, dar la majoritatea da!merita chiar si ptr cei mai mari(4 ani si +) ca sa invete o limba straina! in plus pe cd-uri sint si jocuri(inca nu le-am folosit ca Dominic e prea mic)


Autor: philip

ce sa zic...si lui pupi ii plac (are un an si 7 luni), dar numai 20 de minute, dupa care incepe sa se plimbe prin casa in cautare de altceva


Autor: DavidAndrei

Kro, am primit un mesaj pe adresa mea de mail de la forumul despre copii prin care sunt anuntata ca am un mesaj de la tine la subiectul "baby einstein" ... dar eu nu gasesc nimic aici.


Autor: Natasa

Eu am gasit vreo 6 dintre ele pe DC++. Al meu baietel(un an si 3 luni), n-are rabdare mai mult de 10 minute, dar mai avem timp!


Autor: Mercedes

Fetele va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste copii sau dati -mi un site de unde se pot cumpara( sa accepte cumparatori din RO).
Linkul care l ati dat pe pagina anterioara nu mai exista de la inceputul lunii martie


Autor: Mercedes

Fetele nu ma puteti ajuta ???


Autor: DanielaAB

E prima oara cand aud de baby einstein si m-ati facut curioasa.Dar, oare este bine sa inveti copilul inca de la cateva luni sa se uite la tv sau calculator?Nu este prea devreme?
Daniela


Autor: DanielaAB

Vera(godzila)imi spui si mie te rog de pe ce adresa de net ai dat jos filmuletele?
Multumesc.
Daniela


Autor: mihaela73

Vad ca mai sunteti fete care aveti colectii de Baby Eistein. Fetita mea de la 3 luni se uita la ele (acum are 1an jumate). Cand vede carcasele se pune pe plans isteric ..vrea "dede" (desene). E cam nasol cei drept ca e in stare sa stea 1 ora sa se uite la tv (2 DVD-uri), nu se supara nici daca i-l mai pun odata pe acelasi. Comenteaza "baie", "gaza", "pisa" ma rog... ce vede ea pe acolo. Sunt ideale daca vrei sa scapi de bb 30 min (daca ai ceva de facut, o ciorba, spalat vase) dar cred ca exista si reversul, nu o mai ridici din fata tv-ului. hai sa facem sondaj printre mame sa vedem care au cea mai mare priza la bebei. Incep eu:
- Baby Mozart (ok, i-a placut cand era mai micuta, se mai uita..)
- Baby Beethoven (la fel)
- Baby Van Gogh (ii place, e cu multe culori)
- Language Nursery (nu-l suporta)
- World Animals (nu prea ii place)
- Baby Galileo (inca ii place)
- Baby Neptune (ii place)
- Animals Neighbourhood (e fan!)

Daca aveti voi altele si bb sunt mari fani poate facem schimb sa le copiez si eu.


Autor: godzila

Daniela eu le-am dat mai de mult jos. Nu mai stiu adresa de pe net. Dar da o cautare pe mai multe hub-ri si poate gasesti.

Mihaela a mea e inebunita dupa World Animals.


Autor: Leta

I-am pus si fetei mele un CD (Baby Mozart) dar n-a avut rabdare sa se uite nici 3 minute. Avea 1 an cind am incercat.

Mergi la inceput