Vreau sa-l intarc!

Vreau sa-l intarc! | Autor: GeorgetaR

Link direct la acest mesaj

Sunt convinsa ca s-a mai vorbit mult pe tema asta pe-aici pe undeva, dar nu reusesc sa gasesc unde.
Andrei are un an si sapte luni si inca il alaptez. Ca sa fiu foarte sincera nu m-as indura sa-l intarc, dar la sf. lui septembrie nasc din nou si tare mi-e ca bb mic nu va putea suge nimic de el. N-as vrea nici sa-l stresez prea tare, primul lucru pe care il face cand vin de la serviciu e sa sara in bratele mele si sa ceara titi, nu cred ca i-ar fi prea usor sa renunte.
Sfatuiti-ma, va rog, ce sa fac!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

http://www.desprecopii.com/info.asp?id=50



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Multumesc mult, am citit articolul si cam tot ce am mai gasit pe tema asta, la teorie sunt doxa, practica ma omoara!
As vrea sa stiu cum ati trecut voi prin chestia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Multumesc Adela, si eu vreau sa incerc tot ceva in genul asta, problema la noi este ca el nu suge de foame ci de placere. Practic toate mesele lui sunt compuse din alte alimente si bea de mult la micul dejun lapte din cana normala. Sanul pt el e ca suzeta sau suptul degetului la alti copii, mai degraba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iacobica spune:

ma bag si eu in vorba !!!
eu n-am reusit cu Raducu sa raresc mesele treptat pana sa ajungem la intarcat. In primul rand nu bea nici un alt fel de lapte si apoi, de cate ori ma vedea (am inceput lucrul cand el avea 8 luni si l-am intarcat la un an si noua luni) vroia sa suga. Sugea dimineata, la sculare, cand veneam acasa, seara la culcare plus de doua-trei ori pe noapte.
Asa ca l-am intarcat brusc. Nu stiu daca am procedat corect, dar nu se putea altfel. Avea diaree si nu vroia sa manance nimic altceva. Statea aproape toata ziua nemancat si cand veneam acasa manca cu pofta dupa care vomita.
Asa ca...mi-am dat cu albastru de metil pe sani(care au devenit albastii vinetii), i s-a facut scarba, a mai cerut de doua ori in aceeasi zi, si, dupa ce a vazut ca nu si-au schimbat culoarea, nu a mai cerut.
Dupa o luna a inceput sa manance lapte...
cam asta a fost la noi. Daca nu merge treptata poate iti va fi si povestea noastra de ajutor.





Frumusetea este trecatoare. Esti frumos, ai trecere.
Laura si Raducu Stefanucu(16.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Albastrul asta de metil are doar o culoare ciudata sau si vreun gust tampit? Mi-a mai recomandat cineva sa incerc cu pelin sau ceva asemanator, poate nu-i place gustul si nu mai vrea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iacobica spune:

nu stiu ce gust are. Raducu nici nu a vrut sa se mai apropie de tzitzi cand le-a vazut asa.
oricum eu stiu ca atunci cand eram mica si aveam rosu in gat mama ne dadea cu albastru de metil - asa ca nu cred ca face vreun rau copilului. daca vrei, cand merg acasa il gust, dar iti voi raspunde tocmai luni.




Frumusetea este trecatoare. Esti frumos, ai trecere.
Laura si Raducu Stefanucu(16.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Eu zic totusi sa nu-l gusti ca poate te albastresti pe buze si n-o sa mai vrea Raducu sa-ti dea nici un pupic. Glumesc, evident.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Fata mea are 1 an si aproape 10luni si nu ma hotatasc sa zic "gata".La noi problema e ca mai suge numai noaptea.De vreo 2 luni nu mai cere cand adoarme, dar ce ma fac la 2 noaptea cand se trezeste?Daca ma fac ca dorm se agita din ce in ce mai tare si incepe sa planga. Nu vrea nici macar sa puna gura pe apa, ceai sau lapte din cana sau biberon.La mine asta e cel mai greu, sa nu se mai trezeasca.
Intr-o zi la pranz n-avea somn si si-a adus aminte ca ar mai putea suge un pic.Si dupa vreo ora ,in care m-am facut ca dorm si ea tot tragea de mine, m-am dus si m-am dat cu zeama de lamaie pe unul din sani si i-am dat spunandu-i ca e cahhh, ca nu e bun etc.A gustat si s-a pus pe plans.A urmat o ora in care am incercat s-o adorm si incercam sa-i dau totusi din celalalt san dar n-a fost chip.Numai cand ma vedea ca-mi ridic tricoul se punea pe plans si-mi tragea de el in jos, nici sa nu vada si fugea cat mai departe de mine.Pana la urma a adormit ca de obicei fara.Noaptea in schimb, a uitat ce a patit ziua si mi-a cerut ca de obicei, iar eu i-am dat.Totusi cred ca un pas inainte am facut, acum stiu ca nu-i place lamaia si asa o s-o intarc cand voi fi EU pregatita si asta ar trebui cat de curand ca peste 2 luni cand voi incepe serviciul ii v-a fi mai greu si cu intarcatul si cu lipsa mea de acasa.


Raluca si Alexandra-Ioana(15 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Georgeta citeste si aici despre intzarcat

Daniela si capsunica lu'mami
Ingerasul nostru, de la 6 la 10 luni, Isabella la un anishor
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea micutzei printese

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Ce sa fac? A venit vremea intarcarii?

Autor: Dory232002

VREAU UN SFAT DE LA VOI!
Pentru ca bb-lina mea nu se mai satura ia-m introdus si lapte praf. La 2 zile dupa aceea nu a mai vrut sub nici o forma sa mai pape de la san.Ce sa fac?Eu mai am lapte, nu suficient ca sa se sature dar totusi mai este. Zilnic ma mulg cu pompa (~100 ml.) si-i dau cu biberonul. Oare a venit timpul intarcarii?Voi cum ati procedat cu intarcarea?



Autor: coraly

Ce varsta are?
De unde stii ca nu se satura?
Daca i-ai introdus biberonul cu lapte praf, consecintele sunt:
1. tu produci mai putin lapte, deci iti scade si vei fi obligata sa o intarci
2. daca si laptele tau i-l dai cu biberonul si mai probabil ca se obisnuieste cu biberonul si nu mai suge!

Nu-i da biberon cateva zile, las-o sa suga, laptele se va face la loc. Daca continui asa, in scurt timp adio alaptat!
Uite aici informatii care te vor ajuta sa continui: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24479, http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26640 Citeste!
Autor: Dory232002

Coraly, nu am cum sa nu-i mai dau biberonul cateva zile pt. ca este ft. rea de foame, atunci cand ii e foame, tipa , urla, este groaznic,
BB-lina are 3.5 luni, si de unde stiu ca nu se satura: pt ca sugea de cateva ori de la san si incepea sa planga ft. tare, se zvarcolea la san de parca era argintul viu, cum ia-m dat biberonul cu laspte sa linistit.


Autor: calida

Sa nu te superi,dar cred ca este puturoasa,si a prins ca din bibeon vine mai usor si va lasa tzitzi.Daca ai nervi laso sa planga si incearca sa-i dai numai tzitzi,altfel adio alaptat!Asta e parere mea!
sanatate la bebici!


Autor: impreuna

Eu 6 luni am alaptat-o doar cu pompa, pana la 1 an si am avut lapte destul. Am renuntat de la 1 an treptat pentru ca aveam deja prea mult lapte si nu mai faceam fata.
Si ma pompam de 3 ori pe zi, de la 6 luni de cand nu a mai vrut san (pana atunci am mers in paralel, san + pompa).


Autor: coraly

Iti repet si eu. Fata ta s-a obisnuit cu biberonul!!!!
Daca vrei sa vezi adevarul si sa lupti pentru o alapta in continuare, o vei face, daca nu ai curajul, asta e. Eu am plans 2 zile la fiecare supt cand al meu dupa 10 sec de supt incepea sa urle ca descreieratul (se obisnuise cu biberonul!!!!) si l-am lasat sa urle, i-am stors sanul sa ii vina lapte, iar noaptea fiind adormit sugea automat. Dupa 2 zile de chinuri, a uitat ce e biberonul si a supt din nou (si nu l-a mai vazut decat peste cateva luni). Dar am avut nervi si putere. Daca ai si tu si vrei sa faci un bine copilului tau, vei reusi. Daca nu, e usor sa gasesti orice scuza. Scuza-mi franchetea, dar o fac pt binele copilasului, care are dreptul la ce e mai bun, dar nu stie sa aleaga.


Autor: inaioana

Eu zic asa: sa-i iei o tetina pt biberon cu cea mai mica gaurica posibila si in paralel sa te mulgi foarte des (la 2 ore) , intre timp sa te odihnesti, fireste, sa mananci bine etc ca sa faci lapte. Si ii dai din bibe ca sa nu enervezi copilul dar cu o "vrajeala" de va cere singura sanul apoi!
Laptele se face prin cerere. In felul asta, intr-o saptamana-doua laptele din sanii tai va curge mai in valuri decat ala din bibe si bebe va prefera sanul. Iar in biberon, pana faci lapic mult, pune-i tot ce mulgi si eventual si completare daca e cazul. Oricum, nu ii gauri tu tetina in plus si fa in asa fel sa fie cat mai mica gaurica tetinei.
Evident, din cand in cand (zilnic)ofera-i sanul. Cand vei avea lapte destul il va prefera biberonului.
Eu am alaptat 18 luni dintre care 4 luni cu pompare, biberon cu laptele meu, lapte din san si lapte praf completare. Asta pentru ca la inceput nu aveam lapte deloc. Iar de la 4 luni...n-a mai suportat biberonul.
Mult succes si nervi de otel!

Mergi la inceput