Scoala de soferi in Japonia !?

Scoala de soferi in Japonia !? | Autor: nanami

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca a mai fost acest subiect, si va rog sa-mi spune-ti daca este cineva care a facut scoala de soferi aici , ce tre , si cum este . Oare se ia greu permisul ?



mamica de terorist

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Cred ca ar trebui sa postezi acest subiect la discutii generale. Altfel, slabe sanse sa iti raspund cineva.


"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

Atunci rog moderatorii sa-l mute unde e necesar .

mamica de terorist

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Nanami eu am facut scoala de soferi in Japan, mi-am luat permisul in martie.m-am inscris chiar inainte de Craciun(22dec) si cursurile le-am terminat pe 14 feb. io am prins chiar perioada cea mai aglomerata din an, asa ca era bataie pe masini, de aceea tr sa te interesezi din timp ce si cum cu accesul la cursuri si instructori. Cu totul a costat vreo 310.000 yeni(examenele la condus costa vreo 5000, la scris doar vreo 2000, in rest orele de condus sunt 5000 ora si obligatoriu 31 la numar)
Totul se imparte in 2 perioade: Learning Permit(Karimenkyo) si Driver`s License (Unten menkyo) deci ai de dat in total 4 examene, in doua faze: condus si scris pt Karimenkyo si the same pentru Driver`s , dupa ce ai terminat a doua tura de cursuri.Eu am dat scrisul in engleza la Menkyo center de care apartin(Numazu) iar condusul l-am dat la scoala. Trebuie sa te interesezi daca se poate da in engleza la tine in orezarie, glumesc, nu in toate orasele e posibil si atunci va trebui sa te duci in primul oras apropiat unde au optiunea asta.Condusul-in japoneza, of corz, ca si cursurile de altfel.

Mie nu mi s-a parut greu deloc examenul la condus, au fost foarte yasashii, m-au trecut din prima la ambele sesiuni,in schimb la scris e jale, pica si ai lor de nspe ori.La Karimenkyo ai 50 de intrebari la care tr sa raspunzi in 30 min iar la testul final 95 in 50 min.La ala eu am picat de 2 ori,la limita,aveam cate 2 sau 4 puncte in minus, imi venea sa mor de ciuda,dar in final l-am luat
Bafta la cautat scoli si sa-ti iei carnetul repede si usor !
Daca mai vrei sa stii ceva intreaba-ma,pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

nanami eu am fost acum o saptamana la o scoala de soferi japoneza si am intrebat despre carnet.Cred ca stii ca la examenul scris sunt 100 de intrebari si se poate sustine doar in engleza sau japoneza.La scoala unde am fost eu puteai da examenul doar in japoneza.Faceai ore cu ei,unde exersai pe calculator intrebarile.Au manuale scrise in hiragana,pentru cei care nu inteleg toti kangi,si poti da si examenul in hiragana...Chiar daca citesti hiragana,conteaza timpul in care reusesti sa citesti o intrebare,sa intelegi ce spune,sa te gandesti si sa dai raspunsul corect.Trebuie sa fii rapida ca sa poti raspunde la toate intrebarile in timpul acordat.Este mult de invatat.Daca in 9 luni nu ai luat examenul,trebuie sa faci din nou scoala...Scoala era un pic mai mult de 300.000 de yeni,nu-mi aduc aminte exact cat.
Am intrebat daca a facut scoala la ei vreun strain si mi-au spus ca a fost o filipineza care dupa 6 luni a reusit sa ia examenul,dar ca a muncit foarte mult sa invete si ca o ajuta si sotul ei japonez acasa.Ea a dat intai examenul scris in engleza si nu l-a luat,iar ei spun ca este mai greu sa inveti totul in japoneza si sa dai examenul in engleza.Ca nu se potrivesc intrebarile...
Eu am intrebat la o singura scoala de soferi,poate la altele este mai usor,nu stiu...Sper sa-ti fie de folos.

38+

mamica incepatoare
poze cu noi
poze baby shower
camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

A, am uitat sa-ti zic de ce e greu la scris-punctajul total este de 100 de puncte din care trebuie sa faci 90 pt ca altfel pici proba, valabil si pt karimenkyo si pt testul final. La primul ai 50 de intrebari a cate 2 puncte si mai e cum mai e, dar la testul pt carnet ai 90 a cate 1 punct si 5 a cate 2 puncte, in total 100.Cele 5 a cate 2 puncte(numite Danger predictions) au la randul lor 3 variante(a,b,c) si trebuie sa raspunzi corect la toate subpunctele pt ca daca ai gresit doar 1 ,celelalte 2 fiind corecte de ex,ai picat toata intrebarea de 2 puncte De asemenea, engleza in care sunt scrise testele e jalnica,prima data cand am vazut intrebarile m-a apucat disperarea, in loc sa ma gandesc la raspunsuri eu stateam sa dezleg cuvinte incrucisate
Asta una la mana, a doua a fost ca nu au avut sa-mi dea decat un manual in engleza(din 2 obligatorii),asa ca a trebuit sa invat pt partea a 2 a a examenului din manualul japonez Acu` cand imi aduc aminte imi vine sa rad dar atunci mi-au scos peri albi

Cam asta este,spor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

Merci fetelor
Dar voi ati facut pe manuala sau doar pe automata? Ca am auzit ca numai pe automata e mai ieftin. Dar tare scump
Eu nu stiu engleza asa va trebiu doar in jap.

G.K.R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kawaichan spune:

Eu am dat pe automata,pe manual e mai scump pt ca-s niste cursuri in plus.Cat despre dat examenul in japo ar fi super sa poti da in hiragana-katakana, dar din cate stiu sunt o gramada de intrebari care se refera la semne de circulatie scrise in kanji,sunt diverse trickuri pe care ni le explicau la ore,numai ca n-am fost asa de atenta pt ca io dadeam in engleza.Daca te ajuta sotul tau sa invatati impreuna cred ca n-o sa ai probleme. Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

Fetelor , va multumesc mult pt. sfaturi o sa ma gambaresc

G.K.R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pika-pika spune:

Multa bafta nanami!Eu zic ca daca te "gambaresti" poti sa-l iei.

39

mamica incepatoare
poze cu noi
poze baby shower
camera bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanami spune:

merci , ce-o sa fac , o sa ma gambaresc , dar poate pe la anul incolo , ca anul asta nu am nici o sansa
si nu am nici un chef , eu sunt panicoasa , mi-e frica , dar vad eu ce fac , voi reusi eu
merci inca o data,

G.K.R

Mergi la inceput