Vacanta la Lago Maggiore

Vacanta la Lago Maggiore | Autor: iuliacm

Link direct la acest mesaj


Vrem sa mergem in vacanta in Italia in zona laculul Maggiore, la sfarsit de august.
Am vazut peisaje de vis din zona lacurilor.

Din pacate la agentiile de turism oferta de cazare este f. slaba sau chiar inexisenta. Asa ca am luat-o pe cont propriu si caut cazare si transport.

Am gasit oferte de cazare pe net in localitatile Ranco, Verbania sau Stresa in Baveno. Care din localitatile aste mi le recomandati?
http://www.hotelpescedoro.it/hotel_eng.htm
http://www.concazzurra.it/

Exista transport facil intre localitati? Sunt asa de multe locuri frumoase in zona, incat as vrea sa vizitez cat mia mult.
Ati fost acolo? Aveti idee de preturi penru masa si pentru transport local?

Alt problema este transportul de la Milano: presupunind ca ajung cumva in Milano(avionul sau trenul), ce legaturi am spre lago maggiore?

Multumesc, Iulia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Hai sa iti zic ce stiu eu ...
Sotul meu zice ca Lago Maggiore e cel mai frumos dintre toate insa cum el a fost pe acolo acum multi ani si evident cu masina nu stie sa dea multe sfaturi despre transportul public. Insa zona merita !!

Verbania e singura de care am auzit mai mult cred ca la tv asta inseamna ca e mai frumoasa sau oricum mai importanta. Stressa m.am uitat pe harta si e pe partea cealalta a lacului vis a vis de Verbania.Ranco ala e un sat mult prea mic ca sa aiba o retea de mijloace de comun bien pusa la punct.

Transport in zona,sunt vapoarele care te duc de colo dincolo , sunt ca si autobuzule - servicii publice - si deci nici nu costa foarte mult .
Vaporasele se opresc in Stressa , si in Verbania ( Intra asa se numeste unde e portul.. ).
Ranco este mai la sud si deci mai spre nord e mai frumos.. unde e munte .. in partea de sud a lacului e cimpie de jur imprejur .Acum eu iti zic ce imi sopteste el ( al meu sotior.. ).

Tren de la Milano pentru Verbania exista ... si pentru Stresa .. cam 1 la 1-2 ore din diverse gari din Milano ( Centrale, Porta Garibaldi .. deci atentie cind citesti de unde pleaca ). In plus de la aeroport pina la gara sunt autobuze ( csta cred ca 5-6 euro .. si pleca cam la 15-30 minute unul.. ) sunt multe firme deci nu e greu sa ii gasesti parcati in fata aeroportului.
Asta e pagina cu mersul trenurilor italian ( in engleza.. ma gindeam sa iti fie mai usor) http://www.trenitalia.com/en/index.html

Hotelul din Ronca pare dragut dar nu stiu eu cit de usor e sa ajungi acolo fara masina .. Ronca asta bnucred ca are gara .
Asta cu pestele de aur .. care iti ofera priveliste la Isolla Bella e super ... cred ca merita .. macar pt peisaj... In plus sunt 5 km de la gara din Verbania pina la hotel, o sa iei taxiul ca e mai bine..gasesti cu siguranta in fata garii. La intoarcere te orientezi si daca exista autobuz cu atit mai bine..

daca mai ai intrebari nu ezita .. poate intra si fetele milanezele sa se dea cu parerea.. ca ele dehhhh "joaca in casa"

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Cristina, multumesc mult de tot
M-ai ajutat mult cu informatii despre transport.

Ma gindeam si la varianta de a inchiria o masina pe perioada sejurului. Asa as rezolva problema transportului. Ai idee cam cat costa inchirierea unei masini?

Am gasit o cursa care ajunge la Milano la 23.00. La ora aia crezi ca gasesc transport spre gara si spre verbania?

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Nu e bine .. ca ajungi tirziu rau. De la aeroport risti sa ramii blocata in gara sau nici macar in gara caci garile se incuie la miezul noptii aici si te arunca in strada cu toti aurolacii . Nu e prea buna ideea. Depinde la ce aeroport aterizezi... ce curse sunt ( nopatea nu prea sunt .. acum depinde)... si trenuri cum ziceam sigur nu...m-am uitat pe mersul trenurilor numai dimineata la 5 e primul.
Maaasina nu cred ca te costa prea mult, e buna ca te poti plimba unde vrei, poti alege ce hotel vrei... Vezi la agentia de unde ieie biletul de avion sa iti faca ei rezervare pt masina .. pe care sa o gasesti la aeroport si sa o lasi la intoarcere tot acolo. In situatia asta nu iti pasa de ora cind ajungi, o sa umbli noaptea pe coclauri, poate o sa te si ratacesti dar nu e periculos.. e chiar excitant. Oricum pina dimineata ajungi la hotel.. te cazezi si tragi si un pui de somn.
Intreaba de masina la agentie ca e mai sigur asa..nu ai tu batai de cap, aca nu vezi la ce aeroprt ajunge cursa ta, cauta pe site-ul aeroportului ( il gasesti cautind cu google) daca au rent a car ( noleggio auto) si vezi ce firme sunt , poate au si preturi..

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Ai dreptate Cristina, nu e o ideea buna sa ajung asa tarziu.

Cred ca vom merge cu Myair care are cele mai mici tarife Bucuresti-Milano. Voi ateriza la Orio al Serio. Dar voi alege o cursa care ajunge la o ora rezonabila, chiar daca e mai scump biletul.

Acum caut pe net masina de inchiriat. Ar fi super daca as putea sa gasesc masina la aeroport!


Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

iulia, cauta la una din agentziile de turism, dealeri tui, neckermann, thomas cook, der tour
ca existau in cataloagele lor destinatzia : lacul maggiore. e poosibil sa gasesti o pensiune care-ti place si tot ei fac si rent a car.
(incearca la marshall, travel house, mara, happy tours...etc; aceste agentzii au cataloage si te ajuta usor cu sistemele on line d ecare beneficiaza.).
succes! sper s agasesti repede ceea ce visezi si-ti doresti d ela concediu

pupici


roxi foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

asa.. cum zice Roxi e cel mai bine , banuiesc ca la agentiile astea daca nu iti plaec nimic dinn ce iti ofera iti pot rezerva si unde itri alegi tu.. dar importanta e masina si sa ajungi cu toate cele platite ca sa stai linistita. Orio al serio chiar daca scrie Milano e de fapt la Bergamo .. asta ca sa stii unde il cauti pe harta .
Sigur masina o gasesti la aeroport .. deci e mult mai bine.
bafta!!

Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Fetelor am gasit transport cu avionul pana la Maltpesa cu Alitalia la acelasi pret ca si Myair, adica ~ 500E (dus-intors 3 persoane). Mai ieftin n-am gasit, dar mai incerc la agentii.

Am gasit su o multime de oferte de cazare pe net de la 70-100E/camera BB.

Am gasit si masina de inchiriat dar sotul meu nu vrea sa sofeze. Eu nu-s o soferita prea buna, dar la nevoie plec la drum. Cum sunt drumurile in zona lago maggiore? sunt aglomerate, sunt locurile de parcare ?
Pentru siguranta, m-am orientat si am gasit si orarul unor curse de transport comun.

Uff, acu tb. sa le pun cap la cap sa aleg.

Am vorbit cu o agentie (operator neckerman) dar mi-au facut o oferta mult mai slaba decat ce gasisem eu pe net.
Incerc sa vorbesc si cu alte agentii. Poate am noroc sa gaesc o cazare si transport mai ieftin. Din cate stiu eu agentiile au discounturi si ar. tb ca oferta de la agentie sa fie mai mica decat oferta directa.

Daca nu, imi voi planifica singura vacanta.

Multam' fain pentru informatii!
Va tin la curent!

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

quote:
Originally posted by roxanicea

iulia, cauta la una din agentziile de turism, dealeri tui, neckermann, thomas cook, der tour.....
pupici


roxi foto




Roxi, si pentru ideea de a cauta operatorii tui, neckermann, thomas cook, der tour!

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

iulia le-ai gasit bine ca si pret . Nu cred ca o sa gasesti camera mai ieftina ( la mine in sat unde nu e vreun lac sau ceva de interes turistic .. o camera la hotel costa 130 euroi.. ). Nu iti face probleme cu masina ca nu e chiar asa rau, sunt destul de civilizati si chiar daca sa zicem ca te claxoneaza vreunul mai grabit nu il bagi in seama.. dar de obicei nu se intimpla.. strazile chiar si in virful muntelui sunt super ok. Parcare vei gasi, atentie ca majoritatea sunt cu plata, de i ochii mari dupa aparatul de unde se cumpara tichetul de parcare, citeste cu atentie semnul cu parcarea caci sunt trecute zilele si orele cind se/nu se plateste, alea cu 2 ciocane incrucisate sunt zilele lucratoare .

De la Malpensa ai autobuz pina la gara centrala si de aici poti lua trenul ... deci n.ai nevoie de masina in mod deosebit, atentie insa sa alegi localitatea pt vacanta dintre cele care au gara. Orienteaza-te catre un orasel mai important caci ai mai multe posibilitati de plimbare, transport, restaurante si amgazine mai multe si de multe ori mai ieftine decit cele din satele mici si uitate de lume.
La gara dupa ce ai cumparat biletul de tren sa nu uiti sa il taxezi inainte de a urca in tren ( sunt niste compostoare galbene peste tot prin gari...) , iei amenda dc nu taxezi biletul ( caci de obicei biletul e valabil cam 1 luna de zile si e valabil numai taxat).




Cristina


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Iulia,

M-am intors acum 3 saptamani din Italia, insa eu am fost in Toscana (mi-au folosit recomandarile mai vechi ale Cristinei ; imi doresc sa ajungem si la Lago Maggiore,in viitor;

Vroiam sa-ti spun ca am inchiriat o masina de la Avis si ne-a costat cam 500 euro 10 zile, cu toate taxele si asigurarile incluse (am optat si pentru asigurare suplimentara de furt sau accident, altfel ar fi fost mai ieftin cu aprox 100 euro; dar e bine sa le ai incluse, in caz contrar daca se intampla ceva veti plati si voi daune, iar traficul in Italia nu este una din cele mai linistite experiente, desi drumurile sunt bune).

Masina am ridicat-o din Florenta si am lasat-o la Roma, la reprezentantele din aeroport.
Iar pentru preturi de transport: bilete avion.ro, dar se scrie legat, (eu nu am putut sa le scriu legat).

Te asteptam cu impresii!

Mergi la inceput