Bine ai venit din bultica, Seghei!

Bine ai venit din bultica, Seghei! | Autor: inaioana

Link direct la acest mesaj

Asa l-a intampinat fiica-mea pe fratele ei acasa. Dar povestea incepe mai demult...
Katja avea un an si patru luni si noi ne doream un fratior pentru ea dar hotarasem sa lasam lucrurile sa se intample de la sine. Si, chiar cand am fost la Campulung Moldovenesc la intalnirea DC din August 2005, se pare ca mi-a venit insipiratia ca ...dupa aia nu mi-a mai venit ciclul.
Evident, primul test l-am facut pe la 2 noaptea respectand traditia instituita la Katja, cand l-am sculat pe Traian si l-am naucit cu vestea. Acum a fost mai putin naucit..deh, avea experienta. Apoi, totul a decurs normal, au venit greturile, mult mai puternice decat in sarcina trecuta dar au trecut repede si sarcina a fost mai usoara.
Evident Traian isi dorea de data asta mai degraba un baietel, eu la fel, asa ca la 18 saptamani cand l-am anuntat ca este baietel a fost asa socat incat de bucurie nu a putut spune decat :"Ei, na?!?!"
I-am explicat Katjei pe tot parcursul sarcinii ce si cum cu "bebe din bultica", caruia pana sa ii gasim un nume ii spuneam "Patraulea" (pentru cine stie, e un personaj din "BD la munte si la mare") si ea il ciocanea strigandu-i "Patlauiaaa!" Acum e "Selghei"
In luna a 5-a am schimbat medicul pentru ca auzisem ca la Municipal sunt probleme cu infectii spitalicesti. Pana la urma am ajus acum la concluzia ca nu exista spital fara "crocodili" in el, dar asta e alta poveste.
Asa ca, eu si doctorul meu cel nou : Isreb Nayel, ne-am hotarat inspre cezariana pentru ca distanta intre cezariana trecuta si asta avea sa fie cam mica, cicatricea mea veche nu era chiar perfecta si dr. nu a vrut sa riscam o nastere naturala.
De asemenea cel mai bine era sa stam cat mai mult, ca bebe sa creasca suficient dar, sa nu fortzam cicatricea veche. In concluzie, la 39 de saptamani si 2 zile , la 7,30 dimineatza eram la CF2 emotionata din cale afara, asteptand sa-l vad pe Serghei, ba de fapt asteptand sa treaca mai repede cele doua zile obligatorii si sa plec acasa cu el!
In ultimele zile, dat fiind ca stiam exact cand o sa nasc, emotiile se manifestau printr-o stare de deprimare incredibila, asa ca..eram bucuroasa sa ii pun capat!
Nasterea a fost usoara, am facut anestezie rahi asa ca l-am putut vedea pe bebe imediat si m-am speriat de cat e de mic, chit ca avea 3.250gr..mie-mi parea de 2000gr. Refacerea a fost spectaculoasa pentru mine, am avut nevoie de calmant pentru dureri o singura data si a doua zi ma plimbam de zor vioaie pe holuri spre socul asistentelor.
Conditiile din spital mi s-au parut bune, personalul mediu acceptabil de amabil (io-s destul de pretentioasa...)iar dr. Nayel a facut o treaba excelenta. Oricum intotdeauna am simtit incredere in el si el s-a purtat foarte cald si dragutz cu mine iar medical vorbind a fost un profesionist desavarsit!
A treia zi am plecat acasa cu bebe si a inceput odiseea scutecelor care mi-a redevenit familiara.

M-am bucurat ca sora lui, Katja, l-a primit foarte frumos, pentru ca pentru cei 2 ani ai ei ma asteptam la tot felul de probleme. Nu a fost asa si ne descurcam minunat. Evident, incercam sa ii dam cat mai multa atentie, ea e ocupata si cu gradinita dar oricum sunt mandra de ea si reactiile ei in ceea ce il priveste.Il linisteste cand il schimb "Stai cuminte, Selghei, te schimba mami!", ii indeasa suzeta in gura (chit ca el nu o vrea!) si in general incearca sa il protejeze cum poate, e prima caare sara in sus cand plange el, noi fiind la al doilea bebelus suntem mai "nesimtitori" dar..ea e "la primul". Singura ei problema e "Da' de ce nu volbeste?!?"
Bebe e cuminte foc, are deja putini colicei dar nesemnificativ, papa bine si face nani asa ca la o luna cantarea 4700gr si crescuse pana la 56,5 cm (de la 49 la nastere) ca un voinicel de baietel adevarat!
Am pus cateva pozici in albumul "Serghei in parc cu prietenii" si o sa revin cu filme din maternitate si primele zile acasa (inca nu le-am descarcat in calculator..).

Va doresc tutror bebei cuminti si papaciosi si familii fericite!




Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zax spune:

Ioana




zax 38+ Horia Alexandru

POZE

Voinicel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

SA iti traiasca baietelul si sa iti aduca numai bucurii!!!

Andreea cu Petra 36+4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana79 spune:

Ioana ne bucuram ca ai impartasit cu noi povestea nasterii strumfului tau Serghei. Sa creasca mare si sanatos, la fel si printzesa ta care e scumpa rau de tot.
Sa va bucuratzi de familia voastra si tot binele din lume.

Diana 39 si 4 zile cu Nicole Evelyn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:



Felicitari! Sa-ti traiasca amandoi copilasii, sa creasca mari si sanatosi si sa aiba acel dram de noroc...care e ff important!
Iar tie iti doresc muultaaaa....rabdare!


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Am vazut pozele cu Serghei! E asa frumusel... si e maaarrreeee!!!!!
Inca o data...sa-ti traiasca! Amandoi!


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237



Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

ina



sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

inaioana, esti atat de frumoasa si ai doi copilasi atata de scumpi!!!sa-ti taraiasca, sunteti o familie completa!



Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Ina,
O poveste frumoasa,ca voi toti, de altfel. Katja e o scumpica iar Serghei se anunta a fi un fortos!
va pupam cu drag pe toti,
Magda si Nichita (9 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

Ioana, sa-ti traiasca Serghei si sa creasca sanatos si fericit alaturi de Katja careia ii doresc asemeni! Sa fiti fericiti!

*****************************************************
I plan on living forever. So far, so good

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

sa dea domnul sa fiti sanatosi toti!ca sunteti frumosi si dragutzi....sa va bucurati de amndoi copii vostri!

RAALUCUTZA&RAUL CELESTIN (21 mai 2006)


Mergi la inceput