Totul despre RACEALA...

Totul despre RACEALA... | Autor: aissa

Link direct la acest mesaj

Nu sunt eu aia care sa deschid subiecte aici, de regula citesc doar...dar acum sunt chiar pe ganduri.
Azi e saptamana de cand fata mea este...sa zicem... racita. Singurele simptome sunt: pare infundata, asa se aude, aerul ii intra pe nas suierand. Si tuseste sec. La inceput am zis ca fiind infundata si cu suzeta in gura se ineaca de la lipsa de aer pentru ca tusea sec o data de 2 ori si gata. Vineri am mers la dr de familie si a ascultat-o, a zis ca probabil colecteaza mucozitati in cavitate cand e la orizontala (la inceput numai atunci se auzea ceva, cand era culcata), ca e putin rosu in gat si ca probabil din cauza polipilor (pe care ii suspectam) curg mucozitatile pe peretele celalalt, nu vin in nas. Mi-a dat Aerius, Humex si un antibiotic pe care sa il am in caz ca se agraveaza, face febra sau tuseste mai rau. Cum nici una, nici alta nu s-a intamplat nu am inceput antibioticul ca nu prea ma incanta pe mine ideea asta.
Aseara am fost iar cu ea la dr, i-am spus ca nu am considerat ca e caz de antibiotic, a zis foarte bine, inseamna ca si organismul ei lupta. A ascultat-o iar, nu a semnalat ca ar auzi ceva la plamani, a zis ca gatul e si mai bine, sa renunt la humex (de care ii spusesem ca nu a ajutat la nimic, eu ma asteptam ca tusea sa "rupa" si a zis ca e antitusiv, desi pe cutie scrie expectorant ) si sa continui cu aerius pana la sfarsitul saptamanii. A, si sa curatam nasul bine. Dar...fata e in continuare la fel, sfoaraie, pare infundata dar nu pot scoate nimic din nas (nici cu pompa de mana nici cu aia de aspirator), fornaie....si se aude haraiala dar nu stiu cat la plamani, cat e ecou de la nas.
Are cam 2-3-4 episoade de tuse seaca pe zi (azi noapte a avut 2) care tin sa zic...1 minut, 2, tuseste, se opreste, se rasuceste iar tuseste...
Nici un altfel de simptom.
Ati patit asa? Ce tratament ati aplicat? Nu mi se pare situatia de gravitatea de a merge la spital (unde am o dr in care am mare incredere) si am zis sa acord credit si medicului de familie. Dar nici sa stau si sa astept sa treaca din aer cum a venit.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Aissa nu este raceala ci alergie. Si baiatul meu cel mare este la fel dar nu tuseste, insa rae nasul infundat si cand il suflam curge foarte mult. Il golesc si in putin timp este la fel. Am ajuns la concluzia ca este o reactie alergica si nu-i dau medicamente. Dar stiu ca Aerius este destul de bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Pai stiu...si eu ma gandeam ca pare reactie alergica dar de vineri e pe Aerius si nu vad nici o ameliorare....sa mai astept?

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Avand in vedere ca a trecut o saptamana, eu zic sa mergi la medicul in care ai incredere. Pentru linistea ta. Medicul de familie nu pare sa stie ce sa faca.




Andreea, mami de Tudor (zis Dudao) - 10.08.2005
POZE si www.dropshots.com/andre_ea" target="_blank"> FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aime spune:

...se poate sa fie de la puful pomilor,si sa fie o rinita alergica...eu te sfatuiesc sa mergi la medicul in care ai incredere, ptr linistea ta si a fetei.
Sanatate multa!

aime

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Rinita alergica....nu se manifesta cu rinoree? Secretie apoasa, abundenta? Eu asa stiam. Si la noi e fix pe dos.
E clar, maine ma paste drumul spre spital de care mi-e atat de drag.

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Scuze de intruziune! Dar pentru niste mucisori care nu se mai termina (fara alte manifestari)... aveti vreo solutie?

Multumesc!

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi23 spune:

Si darius a avut aceleasi simptome. nas infundat si tuse seaca si putin rosu in gat. cand aspiram nu iesea nimic. Dar mi-am dat seama ca nu procedam bine cand ii inmuiam mucisorii. I-am cumparat Humex spray nazal-apa de mare. si de 4 ori pe zii ii bagam in nas astfel:tinut intr-o parte cu capul, pompam cu putere, nu usor, apa de mare pana iesea pe nara cealalta. ii intorceam capul si pompam si in nara cealalta. dimineata si seara il aspiram. Pentru nasuc i-am bagat 3 zile de 3 ori/ai cate o pic de colargol in fiecare nara. se mai foloseste si vibrocil. iar camera sa fie tot timpul aerisita si sa se pastreze umiditatea, cu prosoape umede pe calorifer sau vase cu apa. Bun este si aparatul salin. Si il culcam cu capul usor ridicat, adica am inclinat salteaua de la patut.
pentru tuse seaca i-am dat paxeladine care usuca si secretiile cate 2,5 ml timp de 5 zile din 12 in 12 ore. Iar ca antiinflamator , nurofen la 8 ore cate 2,5 ml timp de 5 zile.

POZE NOI si www.dropshots.com/roxi23" target="_blank"> Filme noi
DARIUS EDUARD(9.10.2005)
www.paidmail.ro/?ref=sorinel_ilie" target="_blank"> link interesant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:

quote:
Originally posted by claujro

Scuze de intruziune! Dar pentru niste mucisori care nu se mai termina (fara alte manifestari)... aveti vreo solutie?

Multumesc!

mamica de baietel 2,6 ani si de fetita 9 luni
Poze Mara si Matei




Eu am patit-o Clau.
Atata timp cat mucisorii sunt curati, poti da doar Nurofen, dimineatza si seara si picaturi de nas Vibrocil, cate una in fiecare nara de 3 ori pe zi.



Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si să te inseli, decât sa fii pesimist si să ai dreptate

Georgiana-mami de Stefania(2,4 ani)

Avem si POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana_salajan spune:

Cred ca e alergie. Si Andrei (4 ani jumate) este alergic la polen, si se manifesta exact la fel. Aerius ia cam 6-7 luni pe an. Nu trece asa cu una, cu doua. Din pacate. Un medic alergolog ar putea solutiona problema.Daca ai fost deja la doctor, sa ne spui ce ti-a zis.Sanatate la puiut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Claujro asa a patit si o prietena de-a mea....nu a avut ce sa-i faca decat sa o lase sa-i curga nasul ca nu avea nimic. I se facusera rani la nas si tot curgea. La voi chiar suna a alergie clar.
Roxi....camera e aerisita, ba chiar uneori dormim cu geamul deschis. De pus pe calorifere poate la iarna. Vibrocil pun si eu. Spray cu apa de mare folosesc zilnic, poate sa incerc sa aplic metoda ta de a pulveriza. Ser la fel, ii inund nasul. Culmea, nici serul nu iese inapoi la pompa, deci trece, nu e obturata nara.
Silvana daca ajung la dr va spun cu siguranta ce mi-a zis. Dar azi nu merg sigur, o urmaresc cum e in continuare si la noapte si poate maine mergem. Cert e ca de azi noapte de la 4 cand a avut ultima repriza de tuse nu a tusit absolut deloc. Am pus-o acum in pat la culcare si ghici? Se infunda nasul!

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput