Secrete din bucatarie

Secrete din bucatarie | Autor: strumfi2004

Link direct la acest mesaj

Cartofii
- copti: sunt mai gustosi daca inainte de a-i pune la cuptor, se presara putina faina peste ei.
- fierti curatati:nu se innegresc daca inainte de fierbere sunt tinuti intregi in apa rece cu putina zeama de lamaie.
- curatati si taiati, pe care nu-i pregatim imediat, nu se tin in apa - isi pierd substantele nutritive - ci se acopera cu tifon/servet ud.
- noi: se curata mai usor daca se lasa 15-20 min in apa rece putin sarata.
- noi: se pun la fiert in apa clocotita, nu rece.

Chiftelutele
- devin mai gustoase daca in compozitie se rade putina coaja de lamaie.

Clatitele
- sunt mai fragede si mai pufoase daca adaugati putina bere in auat.
- sunt mai gustoase daca albusul de ou se adauga la compozitie batut spuma.

Laptele
- nu da in foc si nu se strica repede pe vreme calda daca se adauga la fiert 1 lingurita de zahar/ 1 litru.

Lamaile
- obtinem cantitate dubla de suc dintr-o lamaie daca inainte de stoarcere este tinuta 1-2 min. in apa fierbinte.

Pastele
- nu se lipesc intre ele la fiert si nu dau in foc daca li se adauga 1 lingurita de ulei/1 cubulet unt.

Sarmale
- mirosul lor nu se imprastie in casa daca in vasul in care fierb se pune deasupra o felie groasa de paine.

Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut
Stefan si Mariuca - 2 anisori (aproape) si poznase si...noi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deanny spune:

Strumfi2004, merci de ponturi!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

da, da...si mai asteptam sfaturi utile


www.babiesonline.com/babies/a/andrada/" target="_blank"> puiut de om

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

super ........ multe dintre ele chiar nu le stiam
mai vrem
mersi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

interesante sfaturile tale si te asteptam cu altele.

Dumnezeu sa ne ajute la toti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

pentru sfaturi.
Chiar pontul cu lamaia e f.binevenit ptr ca zilnic beau apa in care storc lamaie.

Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Fetelor, ma bucur ca va sunt utile. o sa revin de fiecare data cand pot. si m-as bucura sa ni le impartasiti si voi pe ale voastre, daca vreti. asadar, ep 2:

Ardei copt
- se curata usor de pieita daca pe masura ce se iau de pe foc, se presara din abundenta cu sare, asezati unul peste altul, in gramajoara si acoperit vasul in care i-am asezat cu un servet curat pana se racesc; apoi se scoate pielita de la varf spre cotor.

Blatul de tort
- se scoate usor din forma daca imediat dupa coacere se inveleste forma intr-un prosop umed si se lasa asa cateva minute, apoi se rastoarna.

Budinca de orez
- iese mai pufoasa daca adaugam 1 lingurita de gris in compozitie.

Cafeaua
- neagra are un gust deosebit daca adaugam cateva cristale de sare in apa din ibric, inainte de fierbere.
- apa cu care se prepara cafeaua nu trebuie clocotita; cafeaua se adauga cel mai tarziu inainte de primul clocot. prin fierbere se pierde o parte din oxigen si devine grea. daca apa a clocotit, turnam imediat putina apa rece.
- zatul de cafea poate fi grabit sa se aseze prin adaugarea catorva picaturi de apa rece - fiarta si racita, de preferat. pentru o eficienta mai mare, miscarea de aplicare a picaturilor se face "in cruce".

Carnea
- pentru gratar nu se sareaza INAINTE de fript, fiindca apa exudata din carne impiedica caramelizarea zaharurilor, friptura neputand capata astfel nici aspectul, nici valoarea nutritiva dorite.
- congelata pentru supa se pune la fiert direct- e bine sa fie taiata in bucatele mici in prealabil - pentru a nu-si pierde suculenta si valorile nutritive; in felul acesta fierbe si mai repede.

Compot
- fructele pentru compot se aduga cand apa clocoteste.
- gustul fad al compotului de mere se drege daca adaugam in sirop putina scortisoara.

Dulceata
- stim cand este gata luand o picatura de sirop si dandu-i drumul intr-un pahar cu apa - trebuie sa cada la fund ca o bobita.
- zeama de lamaie sau sare de lamaie dizolvata in putina apa calda adaugata in timpul fierberii sau o felie de lamaie pusa in borcan deasupra dulcetii impiedica zaharisirea acesteia.

PS: Nana Motoc, felicitari si casa de piatra! sa fie intr-un ceas bun! ce miresica tanara.. doar 13 ani.. sau e pusa varsta la vrajeala?:) apropo, si eu am implinit anul asta 19 ani , asa m-am laudat :).

Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut
Stefan si Mariuca - 2 anisori (aproape) si poznase si...noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

zatul de cafea pus pe o farfuriuta pus in cuptorul cu microunde elimina mirosurile neplacute.la fel si bicarbonatul de sodiu pus in frigider.

la fierberea carnii daca se adauga putina sare spuma va fi colectata mai usor!

pielita rosiilor poate fi indepartata daca se oparesc putin.

octy7+,KENZO(1nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maimutzica spune:

Rosiile - cum le cureti de coaja si le scoti semintele
Se cresteaza rosia in forma de cruce, langa codita, si se toarna apa clocotita deasupra. Se lasa sa stea in apa circa 1 minut si apoi se scoate cu ajutorul unei linguri. Se curata rosia de coaja si se taie in doua. Se scot semintele cu o lingurita si apoi se taie rosia felii. Se taie feliile cuburi mici si se folosesc in salate asortate sau adaugate la vinegreta clasica, in amestec cu ulei de masline si suc de lamaie.




Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o demonstreaza zilnic !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

quote:
Originally posted by strumfi2004

PS: Nana Motoc, felicitari si casa de piatra! sa fie intr-un ceas bun! ce miresica tanara.. doar 13 ani.. sau e pusa varsta la vrajeala?:) apropo, si eu am implinit anul asta 19 ani , asa m-am laudat :).

Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut
Stefan si Mariuca - 2 anisori (aproape) si poznase si...noi





Hi hi. As fi vrut eu sa mai am 13 anisori, nu ca as fi batrana, dar stii cum e, atunci eram fara griji si altre preocupari, singurele mele probleme existentiale erau scoala si joaca! Ce mishto! Mai vreauuuuuu!
Se pare ca este o problema tehnica, cu varsta.
Multumesc din suflet pentru urari!


Nana Motoc
Pana la nunta...

"Pentru a avea mai mult decit ai obtinut trebuie sa devii mai mult decit esti. Daca nu te schimbi vei avea intotdeauna ceea ce ai obtinut."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

- Branza uscata se reimprospateaza daca o tii cateva ore in lapte.
- Carnaciorii nu mai crapa la prajit daca sunt cufundati in prealabal in apa clocotita timp de 2-3 minute.
- Orice Crema de vanilie va fi mai gustoasa daca ii adaugi un praf de sare.
- Galusti - sarea adaugata in compozitia lor le intareste.
- Inghetata de casa nu va mai avea cristale de gheata daca in compozitie se adauga cateva picaturi de suc de lamaie.
- Legumele radacinoase se pun la fiert in apa clocotita, niciodata rece.
- Mustarul ramane proaspat si nu se usuca daca torni peste el un strat subtire de otet.
- Salatele verzi se sareaza inainte de a turna uleiul - sarea nu se dizolva in ulei.
- Zaharul caramelizat se intareste mai greu daca in momentul topirii adaugi 3-4 picaturi de otet.
- Zarzavatul vested isi recapata prospetimea daca il pui in apa rece in care ai adaugat si putin otet de mere.


Gratiela, strumfilor Mariuca si Stefanut

poznase si www.dropshots.com/strumfi" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput