Ne lasam de fumat!

Raspunsuri - Pagina 49

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

buna seara!
si eu tot pe baricade, dar nu am mai scris pt ca am fost plecata la Brasov sa fac parastasul mamei de 6 luni si acolo nu am avut net. Oricum si aici mi-e greu sa scriu cu 2 pupeze de 2 ani. am fost singura cu ele o saptamana... cam greu dar am rezistat!
Ce mai stiti de rox? nu a mai scris nimic vad...
felicitari celor care deja aniverseaza ani si tarie celor care sunt la inceputuri!

Lachi mamica de Karina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Pot sa sarbatoresc si eu o zi fara tigara, daca da, ma bucur, mai am putin si mananc varul dupa pereti, ma tin dupa sot sa nu cumva sa fumeze, incerc sa fiu tare, ii fac o teorie, prezint toate avantaje si dezavantaje dar totodata sa ma incurajez eu, sa fiu ambitioasa,
imi vin in minte discutiile despre drogati(stiu ca tigara este un drog) cand ii judecam, acum sunt in locul lor.
Am mancat astazi ca o cartita, tot ce am prins, nimic nu am iertat, numai sa-mi stric tabieturile, sa nu mai vb.la tel. cu tigara, am vb dar in fundul dormitorului, cand intram in bucatarie luam ce avem nevoie si fugeam in sufragerie, acolo mancam numai de sarbatori, astazi am sarbatorit.
Intrebarea mea este: voi ce ati mai facut sau ce ati mai luat sa va treaca pofta de o tigara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Eu sunt tot aici, pe baricade:) Sambata am implinit trei saptamani fara tigari. Nu am avut momente foarte nasoale...m-a mai apucat cateodata, dar am strans din dinti. Ma simt bine. Mai mult psihic. Sunt mandra de mine Fizic inca nu simt schimbari, astept sa se intample ceva, nu stiu exact ce. Dar e ok. Sper sa dureze. Nu pot sa zic ca manac mai mult decat de obicei.Dar o sa-mi fac un abomanent la sala, pentru orice eventualitate. Ca doar imi permit, economisesc o gramada de bani aruncati inainte pe tigari
te pup lachione, multa tarie iti doresc, in primul rand pt minunile tae!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa220972 spune:

Eu am facut o saptamana fara sper sa ma tina ,am facut puschea pe limba de la seminte.Ma apuca toate crizele, dar i-mi gasesc de treaba.
roxx26 si sotul meu a spus sa mergem la sala ,eu nu prea am rabdare la sala, am sa merg la curte si am sa adun toate frunzele cu grebla si impusc doi iepuri de odata, fac gimnastica si curatenie in curte(fac economie la bani, nu mai platesc om cu ziua).
Mai scriu si saptamana urmatoare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

Vreau si eu ca voi! Felicitari tuturor, sunteti tari!
Eu mi-am aprins una, sa-mi spun oful, fir-ar! Am aproape 20 ani de fumat, intre 10 si 15 tigari pe zi. Nu ma mai suport fumand. Am avut cateva tentative, de la 5 luni la o luna, ultima data , cand a fost si cel mai usor. Plecam de acasa pentru cateva zile si efectiv nu mi-am mai luat tigari cand am iesit din casa. Atat, apoi zilele curgeau frumos si eram mandra de mine. Pana la sfarsitul uneia in care se adunasera multe,ce mai eternul "vreau sa ma relaxeeeez" si asta a fost, mi-am cumparat "paie" dar acum sunt din nou la Kent8. Fizic nu stiu cat de dependenta sunt, la munca nu fumam (8 ore, 10, 12) daca sunt ocupata nu fumez, dar am momente fixe in care IMI PLACE sa fumez. Cred ca taman asta e marele meu necaz, cand ma fardez, cand stau la taina cu prietenele in parc, la terase, etc, sunt momentele in care imi place sa fumez. Incepusem cartea lui Allen, o s-o termin sau o s-o iau de la capa daca simt astfel, cert e ca nu ma mai suport fumand.
A, uitam, am ajuns in punctul asta si pentru ca nu am fost in stare sa renunt definitiv pana acum, adica ma desconsideram de fiecare data cand cedam si mai scadea ceva acolo din self esteem. Inclusiv fiului meu i-am promis ca ma las si nu am facut-o!! Doamne, sunt groaznica! Daca si de data asta se intampla la fel? Nu am ambitie :((
Iertati-ma pentru lungimea mesajului si inca o data felicitari celor puternice, chiar sunteti puternice, bravo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena_R spune:

Uite ca am ajuns sa scriu si eu in sfarsit pe topicul acesta..un semn bun zic eu, cu toate ca nu m-am lasat inca, dar e totusi un pas inainte spre atingerea acestui tel.

As vrea sa ma las si cu toate ca eu zic ca sunt o persoana puternica si ambitioasa, acest obicei prost nu imi da pace, pur si simplu.
Nu am absolut nici un motiv sa fumez, dimpotriva - sotul nu fumeaza, nu fumez in casa, ci trebuie sa ies afara in ger ca nu am nici macar balcon, la servici majoritatea sunt nefumatori, dintii imi sunt ingalbeniti, imi risc sanatatea etc etc. Iar eu o dau inainte cu fumatul Se spune ca ne trebuie un motiv determinant ca sa ne lasam, eu cred ca inca nu l-am gasit,

Am reusit sa ma las o perioada si atunci mi-am dat seama cat de urat poate mirosi un fumator si la cate il supun pe sotul meu cand ajung acasa intr-un nor de fum imbacsit. Problema mea atunci devenise ura care o nutream pt fumatori! mi-era ciuda pe ei ca pot sa fumeze si eu nu, simeam ca imi rad in fata ca ei pot si eu nu, simteam asa o antipatie pt persoanele care fumau, fie ca erau straini fie prieteni. Cel mai rau era ca persoanele apropiate fumatoare ma felicitau ca m-am lasat si predicau cat de bine am facut...cu tigara in mana! pur si simplu ma enervau la culme! cred ca mintea mea era in sevraj, ca altfel nu imi explic de ce gandeam asa..
Asa ca am reinceput sa fumez.

Poate reusesc sa ma las din nou, de data asta pt totdeauna! Sper ca voi gasi aici inspiratia si suportul de care voi avea nevoie..
Sper ca vin in curand cu vesti bune ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tynutza spune:

nefumatoare de 11 luni!!!
m-am lasat de fumat in clipa in care am luat rezultatul analizelor si am vazut ca sunt insarcinata...&n-am mai fumat de atunci nici macar 1 tigara...cred ca orikm m-as fi lasat la cat de rau mi-a fst in primele 4luni!acum ink alaptez si n-am de gand sa ma apuc,nu mai simt nevoia&sper sa ramana asa!
va pup si multa bafta!
tina,mamica de fluturasi gemeni:sarah&ingrid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kontiki spune:

Este multa tristete si durere in Haiti, haideti sa-ti ajutam cat de putin ar fi:

http://www.unicef.ro/ donatii online

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

fetele, au trecut deja 3 luni de cand nu mai fumez, din data de 30 octombrie. Nu ma gandeam ca o sa-mi fie atat de usor. Dar sunt tare mandra de mine, mai ales ca anul acesta speram sa avem si un bebe. Mi-ar placea sa renunte si sotul meu la fumat, dar nu il bat la cap, stiu ca e enervant sa te streseze cineva si sa iti numere tigarile. In noaptea de Revelion am tras un fum...bleah, a fost groaznic...bine ca le-am lasat. Inca mai am gesturi reflex de genul - ajung la restaurant si imi deschid geanta, caut pachetul de tigari ca sa-l pun pe masa...sau la plecarea de acasa am grija sa nu uit tigarile...Si imi dau seama ca sunt libera. Nu mai sunt frustrata in localurile pentru nefumatori. Nu mai numar minutele la cinema ca sa ies mai repede sa fumez. Nu ma miros a fum de tigara. Si mi-e ciuda de peretii astia ingalbeniti din casa...da las' ca zugravim la vara, nu-i bai! Ba mai mult, am servit drept exemplu pentru inca doi colegi de la serviciu care nu mai fumeaza nici ei, ceea ce m-a bucurat tare mult. Asa ca fetelor, curaj, puteti orice, trebuie doar sa vreti, fara urma de indoiala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLaura spune:

roxx26, you rock!

Mergi la inceput