Dr. Urleteanu

Dr. Urleteanu | Autor: Apollo

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Am mai citit prin mesaje despre pacientele Dr-lui Urleteanu, dar sunt dispersate informatiile si e destul de greu sa- ti formezi o impresie ca nou venit pe acest site.
Personal am o experienta buna pana acum cu acest dr, dar mi-ar fi de folos impresiile voastre (in special ale pacientelor care au avut probleme cu sindromul de hipercoagulare)despre modul cum au fost tratate in timpul sarcinii.

Astept vesti de la voi.
Pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

eu am nascut cu dr urleteanu emilian,de la spit pantelimon,avand sindrom antifosfolipidic,am facut injectii cu clexane de 0,4 ml si am lat aspirina de 80mg de la 3 luni.mie personal mi s a parut un dr bun,iar duritatea afisata e doar de fatada...daca vrei sa afli mai multe,trimite mi un mail.si inca ceva/am 2 cutii de clexane de 0,4 care expira in sept,daca vrei ,ti le dau bucuroasa,fara bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Apollo spune:

Monalac esti foarte draguta, Iti multumesc tare mult, dar din pacate eu tocmai am pierdut sarcina, acum 3 saptamani si probabil ca nu voi ramane din nou pana in septembrie. Eu sunt pacienta Dr Urleteanu de 2 ani, am pierdut 2 sarcini pana acum (s-au oprit in evolutie) si am fost si operata de o sarcina extrauterina. Din fericire, minunatul doctor mi-a salvat trompa.
Acum am aflat ca sufar de acest sindrom, care probabil ca a cauzat aceste pierderi de sarcini si va trebui sa incep din august un tratament. Mi s-au facut analize la Fundeni - la Dr Uscatescu si rezultatele sunt in limite normale, mai putin Rezistenta la proteina C activata. Acum astept rezultatul si la anticorpii cardiolipinici.
La Fundeni mi s-au efectuat analizele pentru trombofilie, APTT, LA si APCR (Rezistenta la proteina C activata).
Iti multumesc pentru mesaj si ne mai auzim.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

In urma cu cativa ani a scris cineva la "clinica virtuala" mesajul de mai jos (poate te ajuta cu ceva, Apollo in legatura cu sindromul si cu dr. Urleteanu):

quote:
Originally posted by alba_ca_zapada

Stimate domnule doctor TEO LEONTE,
Nu va transmit acest mesaj pentru a va multumi pentru aportul pe care il aduceti mamicilor sau viitoarelor mamici care acceseaza informatiile acestui forum, desi acest fapt nu este deloc de neglijat.
Inteleg oarecum implicarea dvs. in a va pune cunostintele dobandite in practica medicala in sprijinul dragostei de mama si pentru aducerea pe lume a unor copilasi de cele mai multe ori doriti intens de parintii lor, intrucat si eu (in domeniul meu de activitate) am prestat intrucatva o activitate asemanatoare (gratuita si benevola) care mi-a adus multe satisfactii. Aportul meu la acea activitate nu era de aceeasi amploare si importanta cu cea pe care o desfasurati pe acest forum, totusi cred ca intr-o oarecare masura inteleg motivele care v-au determinat sa ajutati aceste femei care isi doresc sa devina mame.
Mesajul meu va fi destul de lung (apreciez eu in acest moment) si nu va cuprinde o intrebare sau mai multe, ci va aduce in atentia dvs. si a celorlalte mamici de pe forum o poveste cu final fericit, pe care doream de mai mult timp sa o impartasesc pe acest site cu informatii minunate si binevenite.
Nu veti regreta daca imi veti citi mesajul si mai ales nu va regreta daca il va citi persoana care a postat intrebarea cu privire la DEFICIENTA DE PROTEINA S si a semnat cu mesajul “O zi buna!” (coincidenta – aceasta este formula de intampinare pe care o folosesc pentru mesajele pe care le transmit prin posta electronica).
…De-a lungul vietii mele sexuale am avut 5 avorturi spontane. Primele avorturi spontane aveau loc la aproximativ o luna si jumatate de la ultimul ciclu. Mai precis dupa ce imi intarzia ciclul normal (care la mine era ceas in prima parte a celei de-a treizecea zi), la aproximativ doua saptamani se declansa un ciclu aparent normal care in cea de-a treia sau a patra zi se transforma intr-o hemoragie cu eliminarea unor cheaguri de sange.
Inca de la inceputul vietii sexuale aveam un medic ginecolog in care aveam incredere pe atunci si care imi tratase o rana pe col (nu stiu exact termenul medical) si o anexita.
Cand intrasem deja la idei, medicul de atunci m-a trimis sa imi fac niste analize la Institutul Cantacuzino, analize care s-au incadrat in valorile normale.
Cea de-a patra tentativa de sarcina am dus-o pana la circa 14 saptamani, moment in care a inceput o noua sangerare, la care medicul respectiv mi-a recomandat un medicament impotriva contractiilor si pentru a tine sarcina. Tin sa mentionez ca in urma cu trei zile imi facuse o ecografie si imi spusese ca fatul este OK!
Vineri si sambata starea mea s-a inrautatit si totusi medicul respectiv care nu putea veni la spital sa ma vada, mi-a spus sa stau linistita. Duminica seara s-a declansat avortul spontan cu cheaguri de sange si tot tacamul. L-am sunat din nou pe medicul pe care il cunosteam de aproximativ 6 ani de zile, care mi-a spus sa ma duc la spital unde era de garda un medic pe care sa il anunt ca vin din partea lui.
Am plecat la spital numai eu stiu in ce stare, cu sotul si soacra mea (care este si dansa cadru medical si care si-a desfasurat activitatea intr-un cabinet care apartinea de acel spital la care lucra medicul meu ginecolog - Sf. Pantelimon).
Aici de garda era un medic care mi-a facut investigatii si ecografie si mi-a pus diagnosticul de “SARCINA OPRITA IN EVOLUTIE” explicandu-mi ca FATUL NU ERA DEZVOLTAT PENTRU VARSTA SARCINII SI ERA MORT DE CEL PUTIN O LUNA-O LUNA SI JUMATATE. Medicul respectiv (DL. DOCTOR URLETEANU EMILIAN) s-a oferit sa imi faca un chiuretaj pe loc, dar in acel moment socul era atat de mare ca am refuzat (inexplicabil acum) desi au insistat atat sotul cat si soacra mea.
Am petrecut o noapte de cosmar (nu am inchis un ochi de frica faptului ca s-ar putea sa nu ma mai trezesc) si a doua zi dimineata la prima ora m-am infiintat la medicul meu de atunci care m-a chiuretat imediat.
Dupa cateva zile, dupa ce am trecut de perioada de soc, am incercat sa imi explic ce s-a intamplat si singura mea explicatie a fost faptul ca acel medic nu stia sa faca ecografii, atat de necesare pentru situatia mea speciala.
Bineinteles ca am renuntat la serviciile medicului pe care il frecventasem cativa ani buni si am cautat un alt medic (la un moment dat mi s-a sugerat sa il solicit pentru a ma tine sub observatie pe DL. PROFESOR ANCAR, insa in acea perioada era plecat la niste congrese si pacientele mai vechi ale dansului erau internate in spital asteptandu-l).
Asa cum am precizat mai sus, soacra mea era in stranse legaturi de serviciu cu personalul spitalului Sf. Pantelimon si la recomandarile unor persoane m-am infiintat la un alt medic din acest spital pentru a demara o noua tentativa de sarcina. Mi-am facut un nou set de analize, tot la Institutul Cantacuzino si de aceasta data au iesit OK. Acest din urma medic era foarte ocupat si de fiecare data cand mergeam la control ma trimitea sa imi faca ecografia un coleg al sau, in persoana DLUI. DOCTOR URLETEANU EMILIAN.
Cand am ramas insarcinata pentru cea de-a 5-a oara, fara sa stau mult pe ganduri m-am dus la control la DL. DOCTOR URLETEANU EMILIAN, deoarece mi-am dat seama ca era cel mai in masura sa ma ajute sa devin mama. Instinctul nu m-a inselat si dupa ce am efectuat investigatiile necesare s-a descoperit ca aveam o problema a sangelui “lupus anticoagulant” si dupa alte investigatii la Spitalul Fundeni, efectuate de DNA. DOCTOR USCATESCU VALENTINA s-a descoperit ca aveam “sindrom fosfolipidic”. Nu le am eu foarte tare cu termenii astia medicali, dar mi s-a explicat cam asa:
“Sangele meu este foarte gros, ceea ce dispune la aparitia trombozelor. Din cauza faptului ca nu este suficient de fluid, in timpul sarcinii sangele nu ajunge in cantitate suficienta la fat si nu il poate ajuta sa se hraneasca, in consecinta fatul moare. Daca insa sarcina este dusa la capat fara a se efectua un tratament corespunzator, mama poate face tromboza, iar fatul poate avea probleme la nivelul creierului, deoarece acesta nu se iriga suficient. Aceasta problema este ereditara.”
Pe toata perioada sarcinii am facut injectii cu CLEXANE (imi facea sotul cate una in fiecare seara) si eram permanent monitorizata atat de catre DNA. DOCTOR USCATESCU VALENTINA care imi facea analizele si imi lua 4-6 eprubete de sange la fiecare 2 saptamani, cat si de DL. DOCTOR URLETEANU EMILIAN care imi facea ecografii si care m-a indrumat catre centrul OLIMP MEDICAL unde am efectuat pe parcursul sarcinii doua ecografii tridimensionale Doppler. Din luna a 3-a am avut cerclaj, deoarece colul era destul de scurt, iar firul mi-a fost scos odata cu operatia de cezariana. Inainte de a naste, cei doi medici care m-au monitorizat pe parcursul sarcinii, s-au sfatuit care este cea mai buna solutie pentru mine au hotarat ca datorita tratamentului din timpul sarcinii nu pot naste decat cu anestezie generala.
Asa a venit pe lume MONICA-ELENA, un copil “pretios”, dupa cum scria in fisa medicala, cu ajutorul a doi oameni minunati. Bebelusa care avea la nastere 3,350kg, 51cm si scor Apgar 9 (asa au toti micutii nascuti prin cezariana) si peste cateva minute scor Apgar 10, are acum 7 ½ luni, 8,750kg si 69cm si este un copil perfect dezvoltat, vesel si superb (in curand am sa ii postez o fotografie pe site ca sa se bata firmele pentru produse de copii sa le faca reclama).
Intr-adevar dle. Doctor TEO LEONTE, DL. DOCTOR URLETEANU EMILIAN pe care l-ati amintit intr-unul din raspunsurile postate aici este un medic deosebit, care este nu numai foarte bine pregatit (apropo, cazul meu il prezinta in lucrarea pt. doctorat) dar este si un medic extraordinar de serios si dedicat profesiei sale.
O sfatuiesc pe viitoarea mamica care semneaza cu “O zi buna!” sa ia legatura cu DL. DOCTOR URLETEANU EMILIAN si DNA. DOCTOR USCATESCU VALENTINA care o pot ajuta sa isi indeplineasca visul.
In viata trebuie sa ne bazam pe instincte deoarece…





cineva acolo sus, ne iubeste!



*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

apollo,imi pare f rau pt ceea ce ti s a intamplat.si eu am pierdut o sarcina inainte sa l am pe cristian,stiu cata durere e acum in sufletul tau.ti ai facut si analizele de chlamydia,listeria,mycoplasma,ureeaplasma,toxoplasma,citomegalovirus?stiu ca si aceste infectii,prezente in organism,duc la avorturi spontane.ti le poti face la institutul cantacuzino,costa vreo 5 milioane,oricum,daca se confirma ca ai sindrom antifosfolipidic,nu ti fie teama,injectiile nu sunt dureroase si te obisnuiesti repede cu ele.curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Apollo spune:

va pup pe toate

Da, MONALAC , am facut toate analizele de la Cantacuzino si sunt foarte bine. Inainte de a ma trimite la Fundeni pentru investigarea sindromului de hipercoagulabilitate, dr Urleteanu imi spunea ca ar fi bine sa imi iasa asta ca nu prea mai stie ce alte analize sa mai fac.
Si...a iesit ceva, unul dintre indicatorii urmariti in acest sindrom - rezistenta la proteina C activata - a iesit in afara limitelor normala. In rest toate bune.
Din luna august (mi-a sugerat sa asteptam pana atunci astfel incat organismul sa-si revina dupa pierderea sarcinii,chiuretaj) voi incepe un tratament- Aspen si eventual Clexane. Cu siguranta ma va mai monitoriza si in functie de reactia mea imi va mai ajusta tratamentul.
Deci,....astept cu drag luna august sa incepem procesul iar.

Multumesc AVALON pentru mesaj. Imi e de mare ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

ai grija totusi,cu spit fundeni,din ce am citit aici,multe analize pt depistarea safl au fost eronate si unele fete au fost diagnosticate gresit.din fericire,unele si au repetat analizele si la alte laboratoare si s a dovedit ca nici vorba de safl.din pacate,eu tot la fundeni am fost diagnosticata si atunci n aveam net,ca sa ma luminez...acum,daca voi mai face un copil,voi merge si la alte laboratoare...sper sa n am surpriza sa constat ca 9 luni m am injectat degeaba...de fapt,as vrea sa am surpriza asta.si sa mai ai grija la ceva-spitalul pantelimon e infect,o sa fie groaznic sa nasti acolo.daca vrei sa afli ceva din experienta mea,du te la nastera unei stele,pe la pag 40 si ceva si citeste...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Apollo un pupic mare mare pentru curajul si persevernta pe care o ai.

si Alexia Ioana (24 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Apollo spune:

Draga MONU iti multumesc pentru incurajari.
Sunt foarte optimista. Am alaturi un sot de milioane si ma ajuta foarte mult sa trec peste toate aceste intamplari nefericite. Imediat dupa ce am pierdut si aceasta ultima sarcina, eram mai optimista eu, iar sotul meu imi spunea ca nu se mai atinge de mine pana nu e sigur ca e totul in regula, ca el imi face rau...dar si-a revenit rapid.Acum totul e minunat.Vom pleca si in concediu si atunci
Am trecut prin foarte multe probleme, nu am suportat spitalele de mica. Eu nu am avut probleme, dar am fost cu mama pana a decedat prin foarte multe spitale si am trecut prin momente groaznice. Faptul ca am pierdut aceste sarcini nu ma mai darama atat de tare pentru ca stiu ca voi avea un bb, chiar daca va trebuie sa ne chinuim putin.
Nu ii las pe doctori de capul lor sa-mi dea ce vor fara sa pun o mie de intrebari.
Dr Urleteanu,(mai in gluma) cred ca s-a cam saturat de cate ori il sun si il intreb cate o mie de aspecte, dar inca mai rezista.
Sora mea a ramas insarcinata in aceeasi perioada cu mine, dar la ea lucrurile au evoluat f bine. Este in luna a 4 a si nu sunt probleme. Poate si faptul ca ea e insarcinata m-a ajutat.Am avut momente cand eram chiar invidioasa pe gravidute, dar fata de sora mea nu pot nutri asemenea sentimente si atunci am acceptat mai usor ca la mine nu a mers, dar viata merge mai departe.
Trebuie sa fim optimiste , sunt lucruri in viata mult mai tragice.
Sunt convinsa ca peste ceva timp voi vedea ca toate fetele care sufera acum dupa pierderea unei sarcini vor fi fericite

Vasi sunt alaturi de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Ola, fetele!
Si eu sunt pacienta d-rului Urleteanu de o luna si jumatate. In ianuarie am pierdut o sarcina (la 8 saptamani, oprita din evolutie), iar chiuretajul facut la urgenta la Municipal a fost unul destul de agresiv, astfel ca m-am ales cu o "frumusete" de sinechie uterina (peretii uterului s-au lipit, n-a mai existat menstruatie - adica, exista, dar se varsa in abdomen si s-a distrus tot endometrul), pentru care a fost nevoie de un alt chiuretaj si de montarea unui sterilet. Nu mi se pare a fi un tip dur, ci, mai degraba, un om direct, sincer, care nu umbla cu menajamente. Sper sa fi nimerit de data asta pe mana cui trebuie, pentru ca in decurs de 8 luni am schimbat 3 medici.
Pupaciuni!

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

De la nunta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elas spune:

Dragele mele, eu ii datorez viata acestui om si am numai cuvinte de lauda la adresa lui!E un profesionist desavirsit si un om cu O mare!In anul 2004, a fost singurul din 4 medici care a observat ecografic ca am o extrauterina rupta si burta plina de singe!m-a operat de urgenta si s-a purtat minunat!daca astazi va scriu este pentru ca el a fost un medic f bun...si pentru ca am avut ocazia sa intru pe miini bune!Asa ca mergeti pe mina lui ca nu gresiti!

Mergi la inceput