Nascut pe 1 aprilie

Nascut pe 1 aprilie | Autor: nicolstoy

Link direct la acest mesaj

O sa va povestesc cum a fost cand l-am nascut pe Vladut.

Era luni,nu prea aveam stare si ma decid sa fac o plimbare pe jos pana la mama (3 statii de tramvai nu f mari).Frumos afara,ajung la mama , mananc ceva ,ma odihnesc si apoi ma decit sa o iau spre casa si sa nu-l mai asteprt pe sotul meu sa vina sa ma ia.Nu aveam stare, cum am spus. In aceasta zi trebuia sa merg si la controlul obisnuit.Vorbesc cu doctorita la telefon si imi spune sa ma duc miercuri daca sunt de acord pt ca era f ocupata si as fi asteptat mult.Ok am zis,numai ca asta s-a intamplat pe la pranz.Mai pe la un 3 dupa-amiaza ,merg val vartej la toaleta pt ca simtisem ceva ciudat.Era dopul gelatinos,dar va spun sincer ca mai tarziu am constientizat ce fusese de fapt.Dupa asta nimic,totul ok.Pe la 6 insa am inceput sa simt niste intepaturi in partea de jos,ca un fel de junghiuri,neregulate,nu foarte deranjante.Vine sotul meu de la serviciu si ii povestesc tot.La sfatul lui o sun pe doctorita din nou, ii povestesc si ei si, imi spune sa ma duc la cabinet sa ma vada totusi ca sa fiu linistita.Zis si facut,am mers la cabinet,era totul in regula,nu erau membranele rupte si imi spune ca in ritmul asta o sa nasc in cateva zile.Am plecat linistita de acolo.

Ajunsa acasa o sun si pe mama si ii povestesc si ei.Nu a comentat in nici un fe,.Ca sa-mi spuna la cateva zile dupa ce am nascut ca ea era sigura ca voi naste in noaptea aceea....

Mi-am vazut linistita de treburi prin casa, am cinat, m-am uitat la tv si pe la 1 ma duc si eu in pat sa mai citesc 5 minute inainte sa adorm.Stand linistita in pat ,efectiv am auzit un "pac" si simt ca incepe sa curga ceva caldut. Fug repede spre baie,sotul meu tocmai iesea de la dus,si in fuga ii strig ca am senzatia ca s-a rupt apa.ramane la usa si striga panicat la mine,daca sunt sigura. Ooo, daaaa...eram sigura.Trebuie sa va spun ca nu stiu cum ,dar nu m-am panicat deloc.O sun pe doctorita ii spun ce s-a intamplat si imi spune sa ma duc la spital si sa o sun dupa ce ma consulta medicul de garda. Mi-am facut linistita un dus,am revazut bagajul care era gata oricum si am plecat spre s[ital.Era deja 2 noaptea, nu ma durea absolut nimic,nici o contractie,nimic.

Ajungem la spital, ma consulta doctorul,verdict membrane rupte,internare deci.S-a facut 3.Tot nimic.Ei pe la 3:30 incep si contractiile,dupa ceas frate,din 10 in 10 min .Au tinut-o asa pana pe la 6.Ca si durere suportabie,ca durerea dinaintea menstruatiei numai ca crestea progresiv, ajungea undeva sus,moment mai nasol si apoi te lasau cum au venit.Pe la 6 incep sa fie din 5 in 5 minute.La 7 vin si ma duc in sala de nasteri,pana atunci am stat intr-un pat intr-un fel de salon de recuperare.La 7:30 mi se face anestezia peridurala,o recomand cu caldura (pt cine nu are probleme cu coloana).Totul e ok acum nu ma mai doare nimic, simt contractiile cum vin si trec si atat. Am pe burtica un aparat ce-l monitorizeaza pe bebe, totul e ok,sunt linistita.ma viziteaza si sotul 5 minute...Faza haioasa cand mi-au facut anestezia (in coloana) m-am strambat putin de durere si ma intreaba ce e:contractie sau intepatura,era si una si alta .Mi-au lasat un cateter acolo si cand spuneam ca incep sa simt ceva mai dadeau putin drumul la anestezic.

Pe la 9:30 ma urcau pe masa,aveam dilatatie completa.La 9:50 l-am nascut pe Vladut.N-am sa uit niciodata prima imagine a lui:nu i-am vazut fatuca,ci piciorusele,mai exact degetelele de la piciorule care se rasfirau intinzandu-se ca si cum ar fi zis:gata,liber ,in sfarsit.
Poate o sa vi se para ca a durat mult, pt mine a fost ok,mai alesc ca din ce citisem prin carti, ma ingrozisem cu cele 16-18 ore de travaliu prevazute pt prima nastere.

Nicol 20+ si Vladut (3***)

POZE
NUNTA
www.vladut.myou.ro/model/page.html" target="_blank"> VLADUT fotomodel

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

Felicitari pt. nasterea usoara si pt. Vladut cel iubit!
Iti doresc sa nasti si mai repede de data aceasta si sa ai bebe sanatos! Sa ne scrii povestea!



Diana, mami de superbebelusa (15 iulie 2005)

Puiul meu iubit e atat de mare

Iulia Anastasia www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70720" target="_blank">Povestea unei mame

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Sa-ti traiasca Vladutul fotomodel.Si daca tot ai nascut asa usor....pe cand urmatorul?

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

NICOL felicitati maxime!cam scurt povestioara ta ...as fii vrut mult mai multe detalii ca si eu-s pe-acolo........SA FIE SANATOS SI SA VA BUCURATI DE EL!

RAALUCUTZA37+cuCELESTINA http://community.webshots.com./user/raalucutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Nicol,
Foarte frumos ai povestit!
Va doresc sa fiti intodeauna o familie fericita!



Mariana
mama Monicai(1998) a lui Matei(2001) si a lui Markus(2006)

Mergi la inceput