Sozopol sau Obzor

Sozopol sau Obzor | Autor: diana2004

Link direct la acest mesaj

Anul acesta ne-am hotarit pina la urma sa ne facem concediul in Bulgaria pt ca vom lua si copilul de 1 an si 9 luni cu noi .Acum avem alta problema : unde in Bulgaria ? Am renuntat la statiunile consacrate pt ca tot cautind pe net am gasit niste locatii superbe .Nu stim insa daca e bine si pt copil tinind seama ca sint mai putin moderne .
Din cite am citit in Sozopol e mai pitoresc dar in Obzor e mai bine pt familii cu copii .
Daca a fost cineva ,orice amanunt e f important pt noi .




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Diana, buna!
Se pare ca toti pleaca la Albena...
So, noi am fost anul trecut in Bulgaria. Dar am stat in Nessebar, unde ne-a placut foarte-foarte mult, orasul cu partea lui veche si cea noua, marea, timpul, pretul la cazare si la mincare... Ce m-a impresionat, a fost multimea de locuri de joaca pt copii. Asa ca am spus ca daca mai venim in Bulgaria, atunci venim cu fetita noastra tot in Nessebar. Erau si foarte multi copii...
In Sozopol am fost doar pt citeva ore, ca sa vevdem si noi locul, ca ni s-a spus ca e foarte frumos. Frumos, dar tot Nessebarul e mai frumos.
In Obzor nu am fost.
Acestea sint impresiile mele, am vrut sa-ti faci o impresie.
Si intre timp poate apare cineva care a fost in Sozopol sau Obzor. Daca vrei, pot sa citesc pe site-urile rusesti sa vad impresiile lor.





Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Rodica , multumesc mult ,ne-am gindit si la Nessebar , daca pina acum nu stiam nimic de litoralul Bulgariei acum imi e f greu sa aleg ;daca ai timp ,nu e graba ca plecam abia in augustb te rog sa-mi sa te uiti sa vezi impresii .
In Obzor mi se pare ca e un fel de Vama Veche a lor .
In Nessebar cum e plaja , noi am auzit ca e aglomerat ,hotelurile sint aproape de plaja ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu doar am trecut prin Obzor si Nessebar, n-am stat acolo, dar daca ar fi sa aleg, cu siguranta as merge in Nessebar. Statiunea este mare, cetatea este superba, merita sa mergeti daca aveti drum. La Obzor, peisajul era mai salbatic, plaja mare, casute de lemn (din alea cum sint si la noi la mare, dar pareau mai dotate). Nu cred ca e locul ideal de mers cu un copil, cel putin din ce am vazut eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

Natasa , multumesc ,cred ca ne reorientam spre Nessebar .
Rodica, tu la ce hotel ai stat ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helga spune:

SOZOPOL este superb!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana2004 spune:

HELGA , la ce hotel ai stat ? Era pe plaja ? In general hotelurile sint pe plaja ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamaElei spune:

Diana, imi pare rau ca taraganez atit raspunsul, dar deocamdata nu am timp deajuns Sper ca saptamina viitoare sa gasesc multa info la rusi si sa incarc si pozele noastre.
So, noi am tot cercetat-cercetat si primit mii de oferte la hotel, dar deorece trebuia sa rezolvam ceva in Cluj si nu stiam exact cit dureaza am decis sa mergem asa, si ne descurcam acolo (sa nu uitam ca era deja inceputul lui septembrie, deci nu era chiar full acolo). Am ajuns in Bulgaria si nu puteam si noi decide unde sa oprim, cautam plaja cu nisip. Am ajuns in Nessebar si am inlemnit de frumusete!
In Nessebar exista partea veche, cetatea cu bisericute si multe barabe cu suveniruri. Exista si partea noua, acolo unde am stat si noi, la o pensiune. La plaja mergeam la Nisipurile de Aur, era si aproape de noi, dar si din cauza ca nu mi-a placut plaja de la Nessebar.

Mai revin, oki?




Rodica si PAULA (02.09.04)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helga spune:

Noi in Sozopol am stat la cineva care da in chirie camere. Hotelele sint in partea noua a orasului, in partea veche sint mai mult case care dau camere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dimushor spune:

am fost shi noi cu sotia anul trecut in Bulgaria, in nessebar. orasul mi-a placut foarte tare. unica ce nu mi-a placut este ca cam am avut probleme cu comunicarea. eu, care sunt traducatror de specialitate, nu am avut probleme cu limbile niciodata. pe cind in Nessebar putini vorbeau rusa sau engleza. asha ca a fost putin cam problematic pentru mine

Mergi la inceput