Intrebari Barcelona

Intrebari Barcelona | Autor: acs

Link direct la acest mesaj


Am dori sa mergem o saptamana in concediu, la Barcelona.

A fost careva in Barcelona? Puteti sa-mi spuneti ce hoteluri sunt mai bune / ieftine? Ce anume merita vizitat?

Multumesc,
Manuela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Ce anume merita vizitat iti pot spune, daca vrei. Dar, nestand la hotel, nu ma bag. Vei primi totusi cred, informatii si despre asta.
Da-mi PM , daca vrei sa-ti spun. Eu am fost in iarna lui 2000-2001 si mi-a placut enorm.

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Kasi, te rog scrie aici, ma intereseaza si pe mine.

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii
Mihaela si fetele mele
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Flaflo spune:

Vezi pagina oficiala a orasului Bacelona:
http://www.bcn.es/english/ihome.htm

E un oras superb, il pot recomanda cu multa caldura!

Flavia si Bianca

http://de.pg.photos.yahoo.com/ph/fersedif/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

sunt asa multe de vazut....ca ar fi de recomandat sa te uiti pe site-ul oficial si sa-ti alegi singura ce ai vrea sa vezi! am fost de 2 ori..si mai am locuri nevazute. pt cei ce stau f putin, ideal e sa ia acel circuit cu autocarul etajat care face statzii in punctele cele mai importante ale barcei...dupa ce iesi din acle muzeu sau obiectiv turistic in general, vine alt autocar similar si te ia din aceeasi statie si te duca la urmatoarea si tot asa.

e minunata barcelona si merita din plin!

concediu minunat!!!!!!!!!!!

pupi


roxi foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Catedrala Sainte- Eulalie
muzeul Picasso
Rambla
Palatul national
Placa de Espanya
Parc Guell
Sagrada Familia
Citadella- La Ciutadella
Muzeul de istorie
Placa de Catalunya
Placa Portal de la Pau, cu monumentul lui Columb

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Si noi mergem la Barcelona in august, pt 4 zile, am facut rezervarea pe net, www.venere.com , am ales Hotel Glories, langa Sagrada Familia. Ma intereseaza si pe mine detalii despre ce e de vizitat.

Laura si bebitele: Bianca (aproape 7 ani) si Ramona (3 ani si 10 luni)
poze_cu_fetele_mele
poze_noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carlin21 spune:

Eu sunt fascinata de Barcelona si am fost de mai multe ori pentru ca acum stau la 100 km de oras si pot ajunge usor in weekend.
Pentru vacanta mi se pare o destinatie extraordinara, pentru ca in acelasi loc gasesti si un oras mare, cosmopolit, arta, arhitecura, mare,plaja, distractii, loc de cumparaturi, etc.
De hoteluri nu stiu pentru ca nu am stat la hotel.
Si mie mi se pare foarte buna ideea cu Barcelona Bus Turistic care fac circuit.
Acestea pleaca din Placa Catalunya si au mai multe rute. Noi am fost pe rutele albastra si rosie.Ruta albastra de sud face traseul care cuprinde printre altele Paseig de Gracia cu casele museu Gaudi-Placa de Espanya-Poble Espanyol-Funicular Montjuic-World Trade Center la mare-Statuia lui Columb cu observator sus unde se poate urca- Muzeul maritim-Muzeul de istorie Catalunya- Port Olimpic-Parc de la Ciutadella-Barri Gotic si altele.
Ruta rosie de nord trece pe la Sagrada Familia-Park Guell-Tranvia Blau Tibidabo-Manastirea Pedralbes-Palatul Regal-Stadionul FC Barcelona Camp Nou- dintre cele mai importante.
Traseul dureaza in functie de cat de des coborati la punctele de vizitare, autobuzul etajat opreste la fiecare si puteti cobori si vizita dupa care reveniti in statie si vine alt autobuz in care puteti urca si continuati treseul. Exista ghid in spaniola si engleza care anunta din timp ce urmeaza si orarul de vizitare.De asemenea odata cu biletul pentru acest bus primiti un ghid si o carticica cu diverse reduceri de intrare la muzee si alte puncte de interes.
De pe ruta de nord se poate cobori la o statie de unde se poate lua un fel de teleferic care coboara de sus de pe munte peste port si mare peste complexul World Trade Center. Daca va place la inaltime, panorama este spectaculoasa.
De asemenea toata zona de port unde puteti ajunge pe jos mergand pe La Rambla, cu toata zona de distractii, restaurante, cinematografe si o atmosfera super.
Pentru cumparaturi eu recomand Gran Via 2 un nou centru comercial construit intr-un stil foarte elegant in interior, si unde gasiti multe magazine la un loc precum si restaurante.
Din pacate nu stiu cu ce se poate ajunge acolo, este pe drumul spre aeroport langa Ikea, eu am fost doar cu masina.
Dar magazine gasiti in tot orasul, iar pentru cei fani Zara sunt multe magazine in oras.
Eu nu va recomand restaurante fast food americane de genul KFC, Burger King, etc.
Sunt cam nasoale nu se compara cu cele din Romania.
Daca mai aveti intrebari si pot sa va raspund o fac cu placere.
Dar vad ca m-am intins cam mult, scuze.



"Pluteste drept inainte...chiar daca pamantul pe care-l cauti nu exista, D-zeu il va crea intr-adins spre a-ti rasplati cutezanta." Regina Spaniei catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

atnetzie mare pe rambla! e meru plina de lume...si mai ales de tzigani, culmea romani! fura aia de indoaie! atentzie la rucsaci si gentzi!

calatorie de neuitat!!!!!



roxi foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanicea spune:

atentzie mare pe rambla! e plin de lume si "culmea" plin de tzigani romani! incercatzi sa va supravegheazti rucsacii sau genztile!

calatorie frumoasa!

roxi foto

Mergi la inceput