Ceaiul de zmeura?

Ceaiul de zmeura? | Autor: bebita06

Link direct la acest mesaj

Am citit pe aici pe undeva ca inainte de nasterea naturala, pentru a-ti fi mai usor, este bine sa bei ceai de zmeura.
Cele care ati facut acest lucru: Chiar functioneaza? In ce sens este mai usor? Nu are nici o contraindicatie? Si cam de cand sa incep, in ce cantitati?
Multumesc mult de raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Eu stiu ca e bun pentru lactatie si se incepe a se bea cu 2-3 saptamani inainte de nastere. Nastere usoara si bebe sanatos!


http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Si eu stiam ca este pentru a usura nasterea!
De faptul ca stimuleaza lactatia nu stiam

Multa sanatate

Petra 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Ceaiul este de frunze de zmeur. se cumpara de la plafar si costa vreo 15.000. ajuta la nastere, cred ca inmoaie cervixul dar nu declanseaza nasterea. eu am baut de la 34 sapt. cate 3 cani pe zi. cu 2 sapt. inainte eram dilatata 2cm si dr. imi spunea ca o sa nasc usor. am nascut intr-o ora de cand am ajuns in spital cu dilatatie 5-6. cu totul a durat 5 ore. sincer, cred ca ajuta si daca tot iti doresti o nastete normala si naturala, mersul pe jos nu face doar piciorul frumos ci ajuta si la nastere. deci multa miscare, atitudine pozitiva, dr. si spital bun si normal ceai de frunze de zmeur. bafta si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

foarte interesant subiectul
mai asteptam opinii
si eu citisem ca usureaza nasterea dar nu credeam
acum daca voi spuneti ca asa ar fi tind sa cred ca este adevarat
31 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Si aici am citit in cartile pt gravide despre ceaiul de zmeura. In cartea mea zice asa:
"-Ceaiul de frunze de zmeura face uterul mai puternic si ajuta la contractii. Multe persoane cred ca daca se bea ceaiul regulat in al doilea si al treilea trimestru poate reduce durata durerilor din timpul travaliului si poate face nasterea mai usoara. De asemenea poate reduce ruperea tesuturilor si invinetirea.
-E bine sa se evite consumarea lui in primul trimestru de sarcina deoarece poate duce la pierderea sarcinii.
-In al doilea trimestru consumati o cana, o cana jumatatea de ceai pe zi iar in al treilea trimestru consumati 2-3 cani pe zi."
Sursa: Annabel Karmel in asociation with Great Ormomd Street Children's Hospital - Complete first year planner.
Chiar am sa intreb moasa ce parere are despre asta si revin sa va zic ce am aflat.

------------------------
28+
Born free, now I'm expensive.
Poze
Lucrusoare baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

ce bine ca a-ti deschis acest subiect
am sa incep si eu sa beau, sper sa fie de folos
eu am cam evitat ceaiurile de cand am citit ca ba nu e bun cel de coada soricelui in timpul sarcinii, ba nu stiu care, am zis ca nu mai beau nici un ceai ca poate toate au contraindicatii, dar uite si unu bun

22

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

am vrut sa imi cumpar de la un plafar si mi-au spus ca nu se mai face acest ceai de cel putin 2 ani de zile!!!
Voi ati gasit acest ceai undeva anume?

multumesc!

Andreea cu Petra 35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

fetelor ia uitati ce am gasit:
Raspberry leaf tea - ceaiul din frunze de zmeura este recomandat in special femeilor se pare pt. ca reduce crampele menstruale, elimina greturile, si baut in ultimele 6-8 saptamini de sarcina se pare ca tonifica muschii uterini ajutind astfel la o nastere mai usoara si mai rapida. Pt. ca stimuleaza contractiile, dupa luna a 3-a se recomanda ca acest ceai sa nu se faca concentrat.
Ce am gasit eu ar fi ceva de genul:
- pina la 3 luni pt. eliminarea greturilor se recomanda 1 cana de ceai /zi (din maxim 2 lingurite de frunze uscate la 1 cana de apa fierbinte);
- intre 3 si 6 luni se recomanda maxim 3 cani de ceai/zi;
- inainte de nasterea iminenta se mareste concentratia de ceai si se recomanda ca in timpul contractiilor sa se bea 1 cana/ora;
- dupa nastere pt. refacerea uterului se recomanda 3 cani/zi.
Nu se recomanda acest ceai celor care au mai avut avorturi la activ sau nasteri premature.

- inainte de nasterea iminenta se mareste concentratia de ceai si se recomanda ca in timpul contractiilor sa se bea 1 cana/ora; - credeti ca e atat de bun??? sa intareasca asa de repede uterul??? hm

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns csim spune:

Nu am inteles eu sau acest ceai determina contractii, intarind astfel muschii uterini? Daca sunt pe tratament cu No-Spa si Gynipral se mai recomanda acest ceai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyboy spune:

buna
eu una nu am auzit pana acum de asa ceve...
suna interesant!
dar oare chiar e bun?
astept si alte pareri!


Mergi la inceput