Ochisorii si problemele lor

Ochisorii si problemele lor | Autor: ancutairina

Link direct la acest mesaj

Buna!
Sunt noua pe acest forum si va cer ajutorul.
Am o fetita de 6 saptamani si 4 zile, iar ieri am observat ca are pleoapa usor umflata. Dr ne-a recomandat TobraDex, spunand ca fata are conjunctivita. I-am luiat picaturile, dar nu i le-am dat deoarece pana seara umflatura s-a retras. Problema mare este ca astazi de diminmeata i-a aparut din nou.
Cine a mai folosit asa ceva, poate sa ma sfatuiasca daca este bine???Antibiotic la un bb asa de mic???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am un bb de 5 luni si a facut conjunctivita. Aseara avea ochisorul umflat si lipit. I-am dat cu Tobrex -unguent si mai tarziu cand am vorbit cu pediatra mi-a zis ca e prea slab unguentul si sa-i pun picaturi Garasone (cu gentamicina). Astazi pare mai ok ochisorul. Oricum antibioticul e de uz extern, dar oricum e de preferat decat probleme majore mai tarziu.
Sanatate multa puiului tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Si eu i-am pus lui Vladut picaturi cu antibiotic in ochi la indicatia doctorului cind a avut probleme.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela1075 spune:

Alexandru a facut conjuctivita pe la 2 saptamani si tot picaturi cu antibiotic i-am dat.

Dana si Alexandru(28.06.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns impreuna spune:

Bun venit pe ancutairina
Fetita mea a avut conjunctivita si pediatra mi-a recomandat sa nu-i pun nimic in ochi decat lapte matern. A trecut in cateva zile, n-a fost nevoie de alte picaturi, cu atat mai mult antibiotice.

Flavia (sotie si mamica fericita)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Incerca sa-i stergi ochisorii cu ser fiziologic, cate o compresa/ tampon pentru fiecare ochisor, de cateva ori pe zi. La noi a functionast si asta si am pus antibiotic doar 2-3 zile.

Ica


Propriile fapte te fac sa fii insemnat sau neinsemnat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns malla spune:

Si bebelusul meu a avut cinjunctivita si l-am sters cu ser fiziologic si apoi l-am uns cu Kanamicina sulfat. I-a trecut repede, dar intai i-am pus picaturi tobrex si nu i-a trecut deloc.

adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexmom spune:

In primul rand salut la toate mamicile de pe aici!
Referitor la acest subiect, vreau sa spun ca si al meu bebe de a doua zi de cand l-am nascut incepuse sa-i curga ochiul stang si i se mai si lipea.Pleoapa parea putin mai umflata decat la celalalt ochi dar nu era rosu. Mi s-a spus ca a facut o conjunctivita si asta din cauza ca pe mine la analiza secretiilor m-au gasit posesoare de streptococ - care in momentul nasterii l-a luat si el, cu toate ca mi se administrase antibiotic preventiv cu putin timp inainte de nastere). Pediatrul din spital mi-a dat gentamicina picaturi sa-i pun in ochi timp de 7 zile, cate o picatura in ambii ochi de trei ori pe zi. Cu acest medicament s-a rezolvat problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Candy spune:

Incearca cu picaturi Garasone sau Sificetina. Garasone e foarte eficient in conjunctivite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am auzit un doctor spunind ca orice leac babesc poate fi foarte daunatori pentru ochi. Eu zic sa asculti pediatrul tau si sa ii dai tratamentul pe care ti l-a indicat, sau daca nu ai incredere sa ceri parerea altui pediatru.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutairina spune:

Multumesc fetele!!!! Astazi nu mai avem nimic la ochisor. Pleoapa i s-a desumflat dupa o zi si jum. de tratament cu Tobradex.

Mergi la inceput