Analize de tot felul

Analize de tot felul | Autor: Mica-mica

Link direct la acest mesaj

Buna dragelor.
Incercam de ceva timp sa facem un bebe si nereusind, ne-am indreptat catre doctor. Cred ca va este cunoscut inceputul...
Neavand un ciclu regulat, in general la 40-45 zile, dr. ginecolog mi-a dat sa fac cateva analize hormonale in ziua a 5-a si 21.
Astazi mi-am ridicat rezultatele din ziua a 5-a si incercand sa "citesc" ceva din ele nu reusesc sa le pun cap la coada, va rog sa ma ajutati.
Rezultatele sunt :
-estradiol=30 ( 39-189)
-LH-hormon luteinizant=8.23(24-105)
-FSH=6.64 (4-13)
-TSH=1.83 (0.49-4.67)
-Prolactina=45.26 (1.39-24.2)
-testosteron liber=0
Astazi am facut progesteronul si o sa astept rezultatul.




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Eu nu inteleg de ce te-a pus sa-ti faci analizele hormonale in ziua a 5-a; dupa cate stiu se fac in a doua sau a treia zi de la CM. Dupa cum arata analizele tale cred ca nu prea ai ovulatie. Analize asemanatoare am avut su eu, dar le-am reglat cu bromocriptina in cele din urma.

Succes!!!

Mi-ka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

care din analizele astea indica faptul k ai sau nu ovulatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Eu stiu ca analizele din faza foliculara (se fac in intre ziua 2 si ziua 4, Mica-mica le-a facut in ziua 5 si nu e chiar o tragedie asta, nu inseamna ca sunt irelevante) indica rezerva ovariana, si importante sunt FSH si estradiol. La tine, Mica-mica, sunt in limite normale, nu stiu ce varsta ai dar FSH-ul tau este foarte bun, arata o rezerva ovariana buna! Estradiolul este cam micut, dar avand in vedere faptul ca ai ciclul lung, nu cred ca este grav. Sa vorbim despre ovulatie acum: analiza care arata daca ai ovulatie este progesteronul la care nu ai inca rezultatul. Sa speram ca e bun.
Ceea ce trebuie sa te ingrijoreze este prolactina, insa exista tratament pt prolactina marita (dostinex).
Bafta in continuare la analize!

*******************************
Este inutil sa fim mereu ingrijorati pentru ziua de maine fiindca fiecare zi vine cu problemele ei. La urma urmei, azi este ziua de maine pentru care iti faceai probleme ieri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mica-mica spune:

Multumesc dragelor !
Avalon am 29 ani si analizele le-am facut in ziua a 5-a ca asa mi s-a recomandat ,...o depinde de dr, nu stiu ce sa spun.
Multumesc ca m-ati lamurit si acum astept cat mai rapid rezultatul progesteronului. Sper sa fie ok .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zozela spune:


Fetelor-si mie mi-a dat Dr. sa fac FSH,LH si prolactina-tot in ziua 5 a CM..
Mie de ce nu mi-a dat sa fac si estradiol,testosteron liber si progesteron????

Nunta noastra-26.06.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrea32 spune:

Nu stiu cum va dat voua sa faceti aceste analize de hormoni in ziua 3 sau 5.Eu le-am facut in ziua 14 si 21 (progesteronul).
FSH = 5.7 (5.8-21)
LH = 11 (17-77)
ESTROGENI = 28.5 (34-400)
PROLACTINA = 18 (1.9-25)ASTA SE PARE CA E BUNA.
Cele cu rosu insemnand ziua 14.
PROGESTERONUL = 0.49 (0.95-21)
Eu stiu ca aceste zile sunt importante pentru hormoni indiferent de perioada de CM.
Analizele mele sunt mici iar eu cred ca nu am ovulatie.
Voi ce spuneti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayna spune:

Hristos a inviat!

Fetelor mie mia dat sa refac analizele hormonale in ziua 21 de ciclu. Ce parere aveti este bine?

Multumesc anticipat si va dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violeta29 spune:

Eu am facut de doua ori analizele hormonale o data la Giulesti si o data la Romar dar de fiecare data in zilele 14 si 21. Nu inteleg de ce se fac analize in ziua a 5-a?

violeta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

buna fetelor

eu am tot facut multi ani analize hormonale si pot spune ca sunt de acord cu ceea ce vi s-a recomandat.

ziua 2,3,4,11,14,21 sunt zilele in care tot faceam eu teste.acum depinde de medic si de seriozitatea cu care va trateaza .sau de multe ori nu e nevoie de analize asa de amanuntite.la mine,da.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BIENCUTA spune:

buna fetelor vreau sa va uitati putin si peste rezultatele mele.am facut DH in z3,z14,z21.
-ZIUA 3
FSH(2-10) 7,4
LH (2-20) 10,11
ESTRADIOL (30-120) 24,34
PROLACTINA (2,39-25,15) 6,25

-ZIUA 14
FSH (7-20) 10,77
ESTRADIOL (130-370) 57,107

-ZIUA 21
LH (2-20) 17,6
PROGESTERON (4-25) 0,5
va rog cine se pricepe mai bine sa ma ajute si pe mine cu o explicatie.

floroiu bianca

Mergi la inceput