Coltul micului mester

Coltul micului mester | Autor: Kimi

Link direct la acest mesaj

Voi ati incercat sa va faceti singuri obiecte de mobilier?
Tocmai am vazut la cineva, si-a facut singur mobila de dormitor(din pal) si ceva pe la bucatarie si nu mi-a venit sa cred ce bine au iesit, nici nu ziceai ca-s facute de un novice!
As incerca si eu, dar parca n-am curaj, mi-ar trebui niste coltare pe la bucatarie, niste etajere, voi ati incercat, poate afland mai multe de la voi imi fac mai mult curaj!
Si trebuie sa-mi cumpar un fierastrau electric.

Va astept la povestit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Eu zic sa-ti faci curaj si sa incerci. Noi ne-am facut singuri niste etajere si nu e greu. Poti incepe cu ceva simplu, ca sa vezi daca merge treaba. Placile l-am cumparat gata taiate pe dimensiunile dorite, am folosit o bormasina, holsuruburi pentru lemn, sisteme de prindere in spate, un fier de calcat si un cater pentru canturi.
Au iesit super . Acum as incerca si lucruri mai complicate.
Fierastrau electric iti trebuie daca vrei as tai forme mai complicate, noi l-am folosit doar la taiat blatul pentru o chiuveta rotunda.

Spor la treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tessie spune:

In functie de cum stai cu rabdarea si cu indeminarea,eu zic ca merita sa incerci.La noi,mobilierul(din pal)din camera copiiilor l-a facut sotul meu,impreuna cu mine,bineinteles .E vorba de doua paturi,dulapuri de haine,doua birouri,sertare,etajere,corpuri suspendate.Noi asa am facut, am dat comanda la pal la un magazin care vinde asa ceva,placile ni le-au taiat la dimensiunea dorita(aici intervine lucrul cel mai important,adica daca nu masori EXACT dimensiunile placilor pe care le vrei,ai dat-o in bara,chiar daca e vorba de vreo 2 mm),iar acasa,am facut asamblarea.Pe linga asta mai ai nevoie de fel si fel de lucruri:balamale,minere,suruburi,dibluri,folie de cant,etc.Ai zis ca vrei sa-ti iei fierastrau electric.Ce sa-ti spun...Si noi avem asa ceva,am incercat sa taiem drept si am reusit oarecum,dar totusi,nu iese taietura asa ca si la un atelier.Asta e parerea mea.
Oricum,SUCCES si tine-ne la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimi spune:

Tessie, zici ca nu-mi trebuie fierastau electric? Ma gandeam ca tai mai repede cu el,sa nu ma chinui cu fierastraul normal.
Si nu ne pui si niste poze cu camera micutilor tai? Ce fel de pat ati facut, supraetajat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by xelanoimis

Eu zic sa-ti faci curaj si sa incerci. Noi ne-am facut singuri niste etajere si nu e greu. Poti incepe cu ceva simplu, ca sa vezi daca merge treaba. Placile l-am cumparat gata taiate pe dimensiunile dorite, am folosit o bormasina, holsuruburi pentru lemn, sisteme de prindere in spate, un fier de calcat si un cater pentru canturi.
Au iesit super . Acum as incerca si lucruri mai complicate.
Fierastrau electric iti trebuie daca vrei as tai forme mai complicate, noi l-am folosit doar la taiat blatul pentru o chiuveta rotunda.

Spor la treaba.




Faina ideea!
De unde ati cumparat placile?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tessie spune:

Kimi,eu doar am sugerat ca e mai bine sa apelezi la un atelier ca sa-ti taie placile,iese mult mai bine asa;iar daca optezi la varianta cu fierastraul electric,s-ar putea sa-ti compromiti placa.Cu fierastraul pendular nu o sa-ti iasa cum trebuie!Nu vei putea taia drept,lama n-o sa fie pe toata lungimea perfect perpendiculara pe placa,iar dupa ce lama se uzeaza(si se uzeaza destul de repede)va ciobi marginea PAL-ului.Fierestraul manual nici nu poate intra in discutie!Eu iti recomand:
-deseneaza ceea ce vrei sa faci(3D)
-calculeaza exact dimensiunile placilor componente(la milimetru)
-du-le la taiat.La noi este o firma la care te duci cu dimensiunile exacte,alegi culorile si ei le taie precis!Cam 0.7 RON/ML
-le asamblezi acasa.Aici vei avea nevoie de masina de gaurit,dibluri de lemn,aracet si neaparat trebuie sa gasesti si niste punctatoare.Astea sint niste cilindri de metal cu virf conic care ajuta la asamblarea a doua placi laterale cu dibluri.
Precizia de proiectare si executie e foarte importanta!Pozele vor urma peste 1-2 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xelanoimis spune:

Noi le-am luat de la Bricostre, dar am vazut si in alte magazine de acest gen. Pentru un numar mic de bucati, taierea a fost gratis. Si am gasit in acelasi magazin aproape tot ce am avut nevoie pentru ele. Am mai alergat apoi putin pentru niste etajere de sticla si niste capace de culoarea palului pentru holsuruburi, sa arate bine .
Asa cum zicea si tessie, e foarte important sa te gandesti bine pe hartie, sa desenezi si sa masori de 3 ori inainte.

Numai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Idei pentru model cuier hol"
postat de claudia_a, 05/01/2006, 07:15:31


Avem si noi nevoie de niste idei pentru cuier... ne-am mutat din vara in casa noua si abia acum am reusit sa gasim bani si pentru cuier!
Holul nostru este patrat, cu dimensiuni de cam 2,5 m/2,5 m; cuierul va trebui sa vina pe partea dreapta cum intram in casa...nu-l vrem prea mare sau pompos, ci sa fie cat mai finutz si practic...eventual fara dulap de haine ci cu un dulap inalt si ingust, cu rafturi pentru caciuli, fulare, umbrele..... nu prea il vad cam cum ar trebui sa para; nu stiu cum sa cer agatzatorile????
Va rog daca aveti putin timp si idei sa ma indrumati...poate si poze ...pe net nu prea am gasit foto ...
Holul este in nuanta de cream deschis, usile sunt nuanta mahon din lemn...

Cam asa arata holul...iar peretele cu pricina este in dreapta...

Astept sugestii

Mami



raspuns postat de cristiama, 05/01/2006, 10:10:11

Cred ca cea mai buna idee ar fi sa te duci la Mobexpert si sa te inspiri de acolo, au cateva modele tare frumoase, si au sisteme interesante de depozitat pantofii.

Eu asa am facut cu bucataria, am avut si un tamplar bun si sunt super incantata de cum a iesit.
Eu am vrut un stil f simplu, e greu sa-ti stie cineva gusturile mai bine ca tine, pt sugestii adica.

cristiama



raspuns postat de claudia_a, 05/01/2006, 13:39:15

Merci frumos... la Mex am vazut vreo 2 modele (sunt din Galati si aici probabil ca au mai putine modele ca in Bucuresti), dar nici unul nu m-a incantat!!

O sa mai caut!



raspuns postat de Leah, 05/01/2006, 13:59:52

Eu vreau sa imi fac singura un cuier din pal melaminat, cu cateva agatatori. Problema e ca nu stiu de unde sa cumpar o bucata de pal care sa fie exact pe dimensiunea pe care o vreau eu (1 x 1,20); nu vreau sa dau banii pe o ditamai bucata, pe care sa nu o pot taia ulterior. Agatatorile le cumpar din piata si le fixez cu suruburi sau cuisoare.

Poti incerca sa faci acelasi lucru, sa iti iei pal si sa iti faci singura sau sa desenezi un model si sa iti faci la comanda.



raspuns postat de monagan, 07/01/2006, 13:21:20

eu adica noi, ne-am facut singuri cuierul in hol. Ne-am inspirat din revista "casa mea". Am cumparat, 1/2 de coala pal.Ptr. cuier am taiat 3 fasii de lungimi diferite, cu latimea de 10 cm. Pe margine am pus cant, care se lipeste cu fierul de calcat, iar carlige(3 buc x 55.000lei/buc), se gasesc la magazinele specializate. Le-am asezat pe perete la distante egale intre ele. Vreau sa va spun ca arata bine si a placut la toata lumea. Distractia, nu m-a costat mai mult de 500.000 lei.
La depozitele de pal melaminat mai raman bucati. Eu asa am procedat.

MG



raspuns postat de alexa si mami, 08/01/2006, 23:25:35

si noi tot dupa proiect propiu l-am facut. o buc de pal pe perete + agatatori. mai vrem sa facem jos un dulapior pt pantofi.

ALEXA
raspuns postat de

Mergi la inceput