Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Picaso promit sa revin cu retete de peste...acuma as scrie da nu ma tin bine nici in fund ca m-am inbolnavit.


Cand mi^oi reveni scriu



boze
floricele pe campii


"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

bna japonici
ce harnicute sunteti voi hihihi
eu am tras cu chiulu..cam multisor insa nu prea mai am timp sa intru..acum invat pt permispeste o saptamana ma duc in romania
sa dau pt permis si apoi vreau sa-l dau si aici .....
devv reteta ta suna bine zilele astea o pun in aplicare
azi am facut oden ca e mai frig si ii prinde bine la samurai
va pup si o sa mai revin
spor la gatit

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Hanako bafta cu permisul,vacanta placuta si drum bun!cat stai?

Picasso am revenit cu o reteta de peste

Sama no shigureni

Ingrediente:-doi pesti sama,shouga putin(ginger),zahar-4 linguri,shoyu-4 linguri(sos soia),apa-1.5 cup,otet-2 linguri.
Preparare:- se curata pestele de intestine,se spala,si se taie bucati de 1 cm.Intr-o oala,se pune apa si otet si apoi pestele.Se lasa la fiert o ora la foc mic cu otoshifuta(sau o foaie de aluminiu aproape cat diametru oalei).Dupa o ora se pune zaharul,shoyu,shouga,se lasa pe foc pana se face un sos mai gros.(sa zicem ca la kare)
Daca ti se pare prea karai poti sa mai scazi din cantitati si sa il prepari oarecum dupa gustul tau.
De buri teriaki,saba no miso sti?Daca nu spunem si iti scriu retetele...mie nu-mi place pestele...dar al meu mi-a facut comanda de cel putin o data pe saptamana...la inceput ii faceam un singur fel...pana cand am invatat sa il prepar in mai multe feluri.
Mai revin cu alte retete!

Dolphin ce mai faci?





boze
floricele pe campii


"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Devi iti multumesc.Eu faceam asa dar cu carne de pui si e tare bun,dar cu peste nu mi a dat prin cap sa fac.Nici cele scrise de tine nu le stiu.Daca ai bunatatea scrie le,te roooooog!Vad ca a fugit cam toata lumea de la .V ati plictisit de gatit sau sinteti in vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

DEVY noi santem bine , doar ca sant cam ocupata in ultimul timp , nu prea am mai avut timp sa intru.
Cand voi mai avea timp am sa mai intru si sa am sa va mai dau si eu cateva retete.
Yuli mai are putin si merge la gradi pe 7 are serbare.
Abia asteapta sa mearga la gradinita, in fiecare dimineata ma intreaba .....azi mergem la yocen? e kawai rau .
Va pupic DEVY mercik pt retetele delicioase.

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Saba no miso

Intrendiente:

-Saba(peste),jumatate
-shouga no usugiri(3-4)
-sake(3 linguri)
-mirin(1 lingura)
-sato(1 lingura)
-shoyu(1 lingura)
-apa(1,1/3 pahare)
-miso(1 lingura)


Preparare:

-se taie pestele in 2 bucati egale,se face cruce pe mijloc(2-3 mm).
-se pregateste intr-o tigaie,sosul cu shouga,sake,mirin,sato,shoyu,apa,miso.Cand fierbe se adauga pestele cu taietura in sus.Se pune cu o lingura din sos peste peste pt a-l patrunde.Focul puternic.Dupa ce si-a schimbat pestele putin culoarea,se da focul mijlociu si se pune o folie de aluminui peste tigaie.Se tine asa 5-6 min,dupa care se dezveleste si se mai puen sos peste peste.Se adauga miso este toata compozitia.Se mai fierge putin in@timp ce se pune cu lingura sos peste peste.


BURI NO TERIAKI
sosul A-sake,shoga,shoyu,1 lingura din fiecare
sosul B-sato+sake-1 1/2 lingura,mirin-1 lingura,shoyu-2 linguri.
Preparare:se lasa 20 minute in sosul A.Dupa care se prajesc in tigaie pana isi schimba culoarea la foc mic,cu un servet hartie se sterge tigaia de uleiul lasat de peste.Se pune sosul B la foc mic pana se termina sosul.


Uite picasso am scris retetele de care iti vorbeam.
Acum nu am timp...da promit sa mai revin pe la subiect.
Dolphin te pup...bafta la ceeea ce faci.
hanako ce mai afci?bafta inca o data la invatat!

Va pup!






boze
poze noi
floricele pe campii


"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Sake no koori pankoyaki

Ingrediente:-nama no sake-4 bucati,sare si piper,panko(pezmet)-1 cup,paseri(patrunjel)-10 gr,usturoi-1 catel.
Pentru sos,sa-l numim A: sare si piper,lemon juice,ulei de mazline-4 ling,1 lamaie,patrunjel.
Preparare:-se taie pestele pe jumate,se da cu sare si piper,se taie marunt usturoiul si patrunjelul,se amesteca cu sosul A si cu panko.Se condimenteaza pestele cu sosul obtinut,se pune la cuptor,la 200 grade C,10 minute!
Pofta buna!

Fetelor care stiti niste katsuri?ceva?sunt in lipsa de imaginatie si de retete...si ceva cu koniaku?Ma ajutati si pe moa?
Pupici!


real beauty



sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Devi,revin cam tirziu,multumindu ti pt retetele scrise..Eu nu prea stiu retete japo.Am o groaza de carti de gatit ,dar daca nu pot citi mi e greu.Duminica am cumparat o carte cu 365 retete,pt fiecare zi a anului cite una.Il mai intreb pe sotul ce scrie,dar saracu` l am innebunit de cap!.Tin minte cind am venit prima oara aici si am dat cu nasul de mincarurile lor[stateam pe o straduta unde erau numai izakaya],pur si simplu imi venea sa.Si acum imi plac dar nu stiu sa le prepar.Fac citeodata niste combinatii de mincare romaneasca cu ,condimente japo de te doare mintea!Oricum iti multumesc ,iar daca poti sa mi scrii si o reteta de supa cu peste iti multumesc continuu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Picasso nu ai pt ce!
De izakaya nu am auzit,poate oi fi mancat...stau mai prost cu retinerea numelor!
Reteta de supa de peste propriu-zis nu am,insa incearca sa faci asa:fierbi orice fel de peste in apa cu shoyu,dashi,mirin si putin sake...cand s-a fiert,pui si niste wakame si le mai dai intr-un cloclt si gata.
Eu mai fac si asa!Iese buna!Depinde de preferintele fiecaruia!Incerc sa ma mai documentez si-ti mai zic.
Despre revista aia am vazut-o si eu in book shop,eu mi-am luat alta! mai ieftina
Daca mai vrei sa sti ceva nu ezita sa intrebi,daca nu oi sti eu,o sti cineva sa te lamureasca!
Pupicei

www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">japonia prin ochii unui amator



sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

Buna fetele ce mai faceti?
e a doua oara cand scriu aceste mesaj , am uitat sa ma loghez offf ce mendokusai e

Hanako ce mai faci? Cum iti merge cu invatatul ?
Yulia a inceput si ea gradinita e tare bucuroasa . am pus pozici va invit sa priviti

O RETETA SUPERRR

CARTOFI LA CUPTOR

4-5 cartofi, 1 ou , 1lingura maioneza, ceapa verde, masline, unt, sare, tsuna,( pt copii in loc de tsuna puteti inlocui cu sunca) cheese( din aceea pt pizza)

MOD DE PREPARARE
Se spala cartofi bine si se fierb in coaja , dupa ce sau racit se taie pe jumatate si se scoate mijlocul cu o lingurita, apoi se ung cu unt si sare si se baga la cuptor 20 min.
intre timp se taie ceapa verde marunt oul se bate impreuna cu maioneza, si se umpl in urmatorul pas. Ou, tsuna sau sunca, ceapa verde , cheese, si masline apoi se baga la cuptor inca 20 min .

VA DORESC POFTA BUNA

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput