Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

azi am intrat foarte greu la DC
ce mai faceti japonici?
ce ati mai gatit bun?
noi astazi am facut oden si pt diseara mam gandit sa fac nabe
ca iar prinde bine la samurai mai ales ca la noi este asa frig
matane

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Buna Fetelor

CE mai faceti?
Subiectul cam aluneca pe pagini inferioare?Nu mai gatim nimica nou?
Eu am niste retete noi super interesante(zic eu) care le dau la tradus(sotului) si o sa le postez.

Alaltaieri am facut un pilat italian cu ebi fri

Azi fac iridofu si cred ca mabonasu.

Hai mai ziceti si voi ceva...



boze



"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

eu am intrat si azi foarte greu la DC oare dece?
si voi patiti la fel?

azi am facut omrice iar pt diseara am sa fac koroke yasai si tempura
yasai...
devv asteptsa ne scrii retetele


"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hitomi spune:

Fetelor ,
am si eu o mare rugaminte la voi .Va rog sa adaugati in paranteza o scurta traducere sau o desriere aproximativa a ingredientelor pe care le folositi,sa poata avea acces la reteta si o gospodina din Romania .(au aparut si in magazinele din tara diferse produse cu care s-ar putea prepara acele gustoase mancaruri ).
Va urez spor la gatit si asteptam noi retete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Hitomi ai dreptate...eu o sa icnerc sa dau o explicatie a termenilor.

Felelor ce mai gatiti?
Aseara am facut o supita buna...sa va zic reteta.

Supita fara nume:

Ingrediente:-o foaie varza
-cateva felii bacon
-1/2 smantana
-1 ou
-delikat.

Preparare:Se pune apa la incalzit in car se pune foaia de varza rupta bucatele,baconul taiat bucatele potrivite.Delikat dupa gust.Cand s-au fiert,se pune smantana si se lasa sa de-a intr-un clocot.Apoi se bate bine un ou,si se pune cu lingura din zeama supei peste ou amestecand bine...daca vreti ca oul sa iasa zdrente il puneti diresc in ouala...stiti voi...daca puneti supa fierbinte peste ou amestecand bine si apoi il turnati in supa se va omogeniza foarte frumos.

CAm asta este.
Am si eu o intrebare ...niste retete de salate,ceva cu yasai-uri(ysai-legume) multe?Ca sunt in pana de idei...
Multumesc!



boze



"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionela roxana spune:

buna fetele bucataresele!!!
ieri am preparat un cheahann(cred ca in rom. s-ar traduce pilaf???) cu yaki butta(nush cum s-ar traduce, dar cred ca ii un fel de sunculita de porc, mai dulce asa ca pe gustul samurailor, dar se poate face cu orice sunca), cu praz si sayaendou(traducere in lb. engleza ar fi a field pea), cu 2 oua si cheahann no motto
scuzati-ma dar eu nu pot traduce tot, de multe ori mananc si nu ma prea intereseaza cum s-ar numi in lb. rom., daca-mi place mananc daca nu, nu, asa ca daca cineva se pricepe sa trad. ma bine rog frumos sa o faca si sa ma ajute, adevarul este ca mii atat de lene sa ma uit in dictionarul jap.-englez, de nu va pot spune, si nici n-am cum ca mil sterpelesc strengaritele mele cucuiete.
pe langa cheahann am mai proiectat o salata de chikuwa cu asuparagusu, cu maioneza si putin ardei iute(shichiminn), o bunatate!!!; pe langa toate astea am mai avut niste tsukemono(muraturi), shouga cu gust de misso si hakusai, plus supa cea de toate zilele, misso, cu tofu si ceapa verde din belsug; ca desert o prajitura din okara cu stafide si putina cafea(urda de tofu???, pliss ajutati la tradus!!!), o bunatate plina de vitamine; reteta am gasit-o pe linkuri-le lor, si am mai facut mai demult si mi-a placut enorm demult, si de data asta am facut comp. dubla ptr. ca aveam multa okara, dar mi s-a lipit de fundul oalei de orez; aaaa, am uitat sa va spun ca este ca mushi pann, si se coace in oala in care face-ti orezul, dar numai ca eu am un aparata de facut orez c-am medieval, deci in cl. cine are aparat sofisticat este nemai-pomenit!!!;
c-am atat sper sa nu va fi plictisit!; sa vedem ce voi face azi!

.
http://photos.yahoo.com/nlroxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Ionela roxana suna super buna prajitura aia...poate cand ai timp o scri si tu.
Cat despre aparatul medieval te inteleg perfect...asa l-am avut si eu...pana mai de curand ...cand de data asta s-a saturat sotul de el si a cumparat altul...iesea un orez...vai de mama lui de orez

Asa si ziceam ca va scriu din rtetele alea,sa incep

Tomato no chizuyaki

Ingrediente:-2 rosii,cascaval care se topeste sau de oricare,ceapa-un sfert,patrunjel(paseri).
Preparare: rosiile se taie felii de 1.5 cm,ceapa se taie marunt,pe o foaie de aluminiue pun rosiile,cascavalulceapa si se da la cumtor pana cand cascavalul se topeste si se coace putin.

Mai am cateva retete mai scriu din ele cand mai am timp.
Va pup...
A aseara am facut hijiki no hitameni,snitele cu cartofi prajiti,o reteta cu tofu si shimeji,some...si cam atat...aveti poze



boze



"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

SALUTARE
Am mai venit si eu cu o reteta
JYAGA TO KYABETSU NO ITAME
6 cartofi,250 carne de vita ( taiata subtire)4 linguri ulei masline, 2ling vin alb , 1 ceapa, pastai fasole 30g, 1 bob usturoi,1/4 varza ,sare si piper.
MOD DE PREPARARE
Cartofi se curata de coaja se taie cuburi si se da la cuptor 500W - 6 min. Intre timp se da carnea de vita cu sare si piper se caleste in 2 ling ulei masline si 2 linguri de vin cam 1 min, dupa ce sa schimbat culoare se pune pe o farfurie. Se mai pune inca 2 linguri de ulei masline in tigae si se rumenesc cartofi , se pune ceapa taiata pestisori sare si piper si se calesc impreuna 2 min, usturoiul taiat marunt,pastaile de fasole , carnea de vita, iar la sfarsit varza si se mai lasa pe foc 2-3 min.

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Buna iubitelor!

VIn cu o reteta sa o postez.Voi ce mai ziceti?

Buri no spiceyaki(buri fiind un peste,care e denumirea in Ro?)

Ingrediente: 4 bucati de buri,sare,kare powder-1 lingurita(e pudra de curry),1 lingurita paprika,piper negru arabic(adik dala macinat mai mare)putin,faina putin,dovleac 150 gr.
Preparare: se manesteca toate condimentele,pestele se taie felii subtiri si se pune un pic de sare peste el,se pudreaza cu condimentele si apoi cu putina faina.
Se prajesc in tigaie la foc mijlociu.
La fel si dovleacul care se taie de asemenea felii subtiri(pt design-ul farfuriei)
Pofta buna!




boze
floricele pe campii


"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Devi,suna tare bine reteta ta.Eu sint innebunita dupa ceva karai[iute],dar nenea zice dame-dame.Va rog daca mai stiti si altfel de retete pt prepararea pestelui sa ma invatati si pe mine.
Si mai am o intrebare: cum se face supica de la nabe ca eu mereu o cumpar si as vrea sa o fac singurica acasa?
Pupici,bucatarici

Mergi la inceput