Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

buna fetelor?
Ce mai faceti?
Vad ca ati avut activitate pe aicia..
La noapte avem avionul spre acasica.Ne-am aprovizionat cu o groaza de condimente ,budinci ,mezeluri si altele care ne lipsesc in Japonia.
O sa fie un zbor luuung sper sa doarma piticii.
Va doresc o primavara frumoasa si La multi ani!
Ne revedem in curand!






poze noi
3 generatii
"Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati."
Sabina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tokyotokyo spune:

Devylla iti urez drum bun si te asteptam sa vii inapoi cu bine.Eu cand fac tort cumpar blatul de la alimentara si nu este scump@400 yeni si fac frisca si alte creme e mai simplu asa ,nu crezi?Va doresc multe bucurii Pa Trebuie sa plec ,ma duc la masa cu o prietena japoneza Asuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

devylla iti urez drum bunnnn
DOLPHIN ai facut mucenicii?
noi acum am pus coca la dospit pana la amiaza o sa reusim sa-i coacem
am sa pun pozici indata ce termin
azi pt la masa de pranz am facut spaghete cu sos de rosiiar pt diseara cred ca voi face tonkatsu si yakinasu

va doresc o zi frumoasa

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

DEVY drum bun si sa ne aduci si noua ghioceii si zambile din romania
Hanako am facut mucenicii am pus si poze noi , eu astazi fac o nikujyaga.
Hanako am vazut ca ai pus pozele cu moatele noastre , le-am salvat si eu va pupic si spor la treaba
a chiar nu stie nimeni de taki? o fi nascut? pupici si pt taki si sa ne mai dai cate un semn de viata.

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna feteloram pus pozicile cu sfintisori
au fost nemaipomeniti la gusts-au cam unflat putin insa au fost gustosi

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca_C79 spune:

Japonicilor sunteti asa de dragute....si e o placere sa intru la subiectul vostru....sa nu mai zic ce retete minunate postati...dar o mica problema....noi oamenii de pe alt continent...sa ziceam cei din America...am face si noi retetele voastre...numai ca ingredientele ne omoara.....Japonicilor, dragelor ne dati si noua niste retete bune si usoare cu ingrediente normale....???? Va rog mult....sotul meu e innebunit dupa mancare asiatica...si am la indemana un magazin corean mare de tot unde gasesti de toate....asa ca....va rugam mult...dati-ne si noua niste retete pe care sa le putem face si noi....
Papa....si sunteti toate niste scumpe...cu copilasii vostri frumusei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Ziua buna la toata lumea!Dupa ce v am urmarit indelung si am ajuns sa va cunosc si sa va indragesc,m am gindit sa apar si eu.Ma primiti??Am gatit cite ceva din ceea ce ati prezentat voi dar,mii de scuze,am aceeasi problema ca si Bianca.Desi locuiesc in Japonica nu cunosc multe condimente.Ex:pt katakuriko am dat vreo 6 telefoane,nestiind ce este[iertati mi ignoranta!]Din pacate prietenele mele nu sint prea doritoare sa invete bucataria japoneza si nu ma pot ajuta atunci cind am nevoie.A trebuit sa il sun pe sotul meu la servici sa mi spuna ca este ca o pudra care se foloseste in mincare pt a o ingrosa[cam cum se face la noi rintasul],gresesc?????? Acum nu ca as avea pretentia sa traduce ti toate ingredientele,Doamne Sfinte!Doar ca,sint o tauroaica gurmanda si tare mai poftesc la bunatatile voastre.Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

quote:
Originally posted by dolphin9913

PICASSO bine ai venit!! Binenteles ca te primim cu mare placere, vezi ca am facut poza cum arata katakurico , te uiti cum este scris in kanji si poti cauta in magazin (eu asa fac cu multe) daca nu stiu ceva ii spun sotului sa-mi trimita prin mail kanji la respectivul produs apoi il caut , sper sa-ti fie de folos .
Nici eu nu prea stiu sa le traduc pe toate , dar am sa pun mai multe poze cu ingrediente si va inspirati de acolo.
Am sa incerc sa ajut cat pot .
KATAKURIKO-POTATO STARCH (STARCH-AMIDON)
POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA



POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picasso spune:

Dolphin,multumesc din suflet.Eu ma tot minunez cit de harnicute sint romancutele .Pai,mai fete dragi,voi sinteti adevarate eroine!!Cind mai aveti timp si pt voi daca toata ziua stati la bucatarie si multe dintre voi aveti copii mici?Eu ma trezesc dimineata pt ceva sandwich-uri,eventual cafea si lapte cu cereale,apoi barbatii vietii mele pleaca la treburi si eu ramin singura.Pustiul vine la3,30 si prinzul il ia la scoala,f consistent,iar sotul maninca la servici.Eu pregatesc doar cina,sotul venind in jur de 7 seara,atunci cind ne stringem toti in jurul mesei.De multe ori in timpul zilei nu maninc mai nimic.Nu mi place sa maninc singura.Azi voi gati una din supitele lui Dolphin.Cred ca nu gresesc,iar daca da mii de scuzeE vorba de KAKITAMA JIRU.Sper sa iasa buna.Felul doi orez de la mama de acasa,oltenesc,cu salatica de castraveti.Desert,clatite cu gem de capsuni.Va pup dulce,dulce harnicutelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

PICASSO bine ai venit
ma bucur mult cand vine lume noua la bucatarie

azi la pranz am facut OJIA ma salveaza mereu mai ales ca la samurici ii place
pt diseara nu am nici o ideie pana vine papa trebuie sa inventez ceva
va pup

picasso te mai asteptam la daidokoro nostru
o zi buna tuturor
TAKI CE O MAI FACE OARE????
sarcina usoara si un bebe sanatos

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput