Ce mai gatim japonici?Sfaturi,retete,idei...(4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pineapple spune:

Eda mame nu e mazare, ci daizu tanar verde inca. Eda inseamna creanga, mame inseamna fasole, deci ar veni " fasole pe bat" In trecut se rareau tufele de soia cand erau verzi inca, astfel incat sa poata creste soia cu boabe mari si frumoase, un fel de plivire. Si asa s-a ajuns sa se manance eda mame. Uneori se vinde la supermarket asa cu tot cu vrejul ala, culegi pastaile si le fierbi. Sunt cele mai bune, mult mai bune decat cele congelate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RIARA spune:

Mersi mult Hana chanpentru prima oara am auzit de lamiie.Chiar in seara asta o sa fac.Intrebasem cum faci ojia pt ca si eu o faceam numai dupa nabe,dar vroiam sa stiu cum se face si fara sa fac nabe.Mersi mult Pineapple,cred ca dupa nabe toate fetele fac ojia si este asa de bunaaaaa...Si mi-e o foameeeeee......(sint la dieta)
Si eu stiu ca eda mame nu-i mazare dar acum cum o fi,cine sa mai intelega cum sa traducem corect
Eu am intrebat-o pe prietena mea cum face tofu dar a inceputa sa se bilbie,ca are masina nu stiu cum....in sfirsit,ea face tofu pt vinzare si i-o fi teama sa nu-i fur reteta si sa-i fac concurenta
Am intrebat-o pe socrela despre desert si cica ea il cumpara gata facutAm zis si eu ca-i japoneza si-l face in casa...Incerc azi sa-l intreb pe bucatarul de la hotel si poate fac rost de o reteta buna si usoara.Va pupic
PS-cum am mai spus si inainte,am o carte usoara pt okazu,pot scrie retete chiar daca nu le-am incercat?Ma gindesc ca sint fete care nu pot citi tot ce scrie in carti si poate le-o fi de folos.

Fiti fericiti; prietenii dispar cand sunteti nefericiti. - Euripide

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna japonici
-RIARA scrie tot din meniu ca le testam noi
e bine venit orice
astept sa vii cu meniulonegai shimasu
va pup


"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loneanbianca spune:

Eli m-am uitat intimplator la pozele tale..... ai un baietel foarte dragut, sa iti traiasca!

Intrasem sa vad de curiozitate ce se maninca in Japonia....

Vad ca sunteti multe romance pe acolo....cum v-ati obisnuit in Asia!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

sashiburi mina san
ce mai faceti bucatarici?
nu am intrat cateva zile ca am avut yasumi si nu am avut treburi
la bucatariehehe dar de maine nu scap
...
.....ioneambianca eu am sa-ti raspund primamie nu mia luat mult timp sa ma obisnuesc aicichiar imi place si iubesc tot ce apartine de japonia
o zi buna tuturor


"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna
din nou la bucatarieazi pt masa de pranz
am la meniu tofu hikiniku yasaiiar pt diseara
voi face oden
azi voi face negrese si un tortulet ceva ca mine e zi mare
maine vom aniversa

va si va doresc o zi frumoasa si spor la gatit



"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolphin9913 spune:

BUNA HANAKO cand termini vrem si noi pozici, eu astazi fac mucenici am o pofta de nu mai pot , nu mai am rabdare pana pe 9.
Sant curioasa daca vor manca japonezi mei daca nu mananca mami tot va pupic si spor la treaba , vad ca fetele nu mai intra TAKi si ea ne-a parasit.

POZICI www.snugglepie.com/ezb/368410.png" target="_blank">YULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna dolphinazi am avut multe pe captrebuie sa ma pregatesc pt maine cu trup si suflet
o sa pun pozele putin mai tarziu
si noi vom face mucenici maine dimineataam cred ca vreo 5 ani de cand nu am mai mancat

da vad ca fetele au uitat de bucataria noastraTAki a parasit de multisor bucatariaoare a nascut?
va pup
revin cu pozici

"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tokyotokyo spune:

Si mie imi place oden,voi face maine.Ieri am facut ciorba de perisoare si a fost asa de buna Azi vor fi 18 grade.voi merge la plimbare.Va urez o zi buna la toate/Hanako ,am o intrebare ptr tine.Tu o inveti limba romana pe fetita ta?Fetita mea vorbeste romaneste bine dar cata bataie de cap am avut si voi mai avea ,nu e usor deloc sa o invat lb romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hanako2004 spune:

buna bucatarici
TOkyotokyo noi ne straduim sa o invatam si romaneste de inteles intelege si rom si jap..mama mea vorbeste mai mult in romaneste cu emi si noi in jap...insa inca e micuta are timp sa invete dar ne dorim sa invete ambele limbi
aseara am facut shipai cu tortuletul era crud pe dinauntru si a trebuit sa-l zvarl la gunoi
insa negresele sunt oishiiiii rauuu papa abea spre seara se va intoarce si pana atunci voi face si tortuletul ca sunt samishi daca nu am tortulet
pt cina nu voi face nimicam invitatie in oras
va pup si va doresc o zi frumoasa

aaaa uitasem !!! cu ocazia zilei de 8 martie va doresc la toate mamicile o primavara frumoasa si plina de bucuri


sunt pentru voi


"cine se trezeste dimineata devreme departe ajunge"
EMYLI alinarea noastra poze

Mergi la inceput