tratamente homeopatice la copii

tratamente homeopatice la copii | Autor: carmenp

Link direct la acest mesaj

pe scurt, din noiembrie am zis "pas" tuturor medicamentelor si-am trecut pe tratamente homeopatice, ori de cite ori fiind nevoie apelind direct la dr homeopat. in ciuda faptului ca nu credeam in ele, tratamentele au fost eficiente din capul locului, copiii au mai racit dar sub forme mult mai usoare (fara febra sau alte complicatii care apareau pina atunci) chiar am reusit sa trecem peste conjunctivita cu amindoi. la prima sedinta s-a intocmit fiecarui copil fisa aceea, dupa care in functie de simptome i s-a administrat remediu`, fara nici un consult (uitat in git, apasat pe burtica sau chestii de genul asta) si cind spun asta ma gindesc la faptul ca se trateaza boala si nu simptomul...
booon, intrebarea mea este cum procedati cei/cele care mergeti pe tratamente homeopatice atunci cind vi se imbolnaveste copilul? apelati intii la dr pediatru pentru a vi se pune un diagnostic dupa care recurgeti in functie de acesta la tratamentul homeopat sau apelati ca si mine din prima la medicul homeopat??

Carmen,Ilinca&Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Eu logica o vad sa mergi direct la homeopat, cum dealtfel si scrii ca procedezi.
Altfel ai fi debusolata complet, nu? Daca ai ales sa mergi pe homeopatie si crezi in ea, ramii.
Probabil in cazuri extreme cind vezi ca medicina homeopata nu reactioneaza, sa mergi la pediatru.
toate cele bune
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiss spune:

am vazut odata un interviu cu un medic homeopat (medic generalist la baza), care spunea ca tratamentele alopate si homeopate administrate in paralel nu se exclud reciproc, din contra, fiecare in parte va fi mai eficient, completindu-se...deci nu gresesti cu nimic daca te duci la ambii, ma refer la situatii mai grave care o cer. mai cred, de asemenea, ca medicului pediatru nu prea-i "face" bine sa-i spui ca urmezi tratament homeopat , dar medicul homeopat e bine sa stie daca urmezi tratament homeopat...si mie mi-ar place sa am un medic homeopat la care sa merg cu puiul meu, dar din pacate n-am unul, asa ca nu i-am luat decit oscillococcinum de la farmacie, si am intrebat doar farmacista ...pupici si sanatate tie si bebicilor tai

mami de pui (23 sept 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Eu merg la Centrul National de Acupunctura si Homeopatie la o dr. care este medic pediatru la baza cu competenta si in homeopatie, asa ca ne orientam impreuna la fata locului....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu am doi doctori pedriatri si le cer parerea la amindoi (se contrazic citeodata ). Cred ca nu strica sa ceri parerea unui pedriatru, si sa mergi din cind in cind la un consult in care sa il palpeze un doctor, sa te asiguri ca totul e in regula.

Puteti recomanda doctori homeopati?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

narcisa, debusolata is acu` drept pentru care am si postat subiectu` cu pricina
kiss, asa e, din pacate...
geniest, este cazul cel mai fericit, te-ai scos...
simona, asa se intimpla cind mergi la mai multi medici, am patit-o si eu deseori, este unul din motivul pentru care prefer sa merg la acelasi, cel care-mi cunoaste copiii la fel de bine ca si mine. iti pot recomanda medicul meu homeopat, in iasi, daca vrei iti trimit pm


Carmen,Ilinca&Ionut
tzucurei de tzucurei 1, 2, 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Am tot scris despre beneficiile homeopatiei, dind inclusiv exemple personale. Si mai am unul, foarte recent:

Acum 2 saptamini si vreo 2 zile am crezut ca mi-a sosit prima menstra dupa nastere. Numai ca era o hemoragie pur si simplu, cu singe rosu viu si foarte abundent. Asa de abundent, incit consumam un pachet intreg de vata si citeva tampoane in doar jumatate de zi.
Ce ar fi urmat? Evident, o vizita la spital, unde probabil ca m-ar fi intors pe toate partile si ar fi bagat in mine... ca intr-un spital .

Dar eu am ales s-o sun pe prietena mea homeopat, care este si pediatru (sic!), din Bucuresti. De fapt si sotul ei este homeopat, lucreaza amindoi in acest sens.

Dupa un consult telefonic de 50 de minute (deci chiar un consult, nu taclale), mi-au prescris ce trebuie sa iau. Ne-am imbracat de urgenta si am "fugit" (impropriu zis, pt. ca era we si ora de virf, deci mai mult am stat pe freeway) tocmai la 50 de mile departare de noi, ca numai acolo era o farmacie homaopata care sa aiba si remediul prescris mie, in potenta respectiva. Si am luat dupa cum mi l-au prescris. Si am mai avut un consult telefonic cu ei a doua zi, tot asa, aproape o ora si am continuat sa iau remediul inca 5-6 zile. In fine, dupa o saptamina (timp in care prietena mea a si nascut si s-a siintors din spital!) mi-au zis sa ma opresc, pt. ca... nu mai aveam nimic!!!

Deci functioneaza si in afectiuni acute (este a doua oara cind imi rezolv o astfel de afectiune cu ajutorul lor), si in afectiuni cronice. La mine ar fi existat posibilitatea unui rest ramas dupa cezariana (f. putin probabil), caz in care tratamentul homeopat nu ar fi dat rezultate si ar fi trebuit sa ma prezint la spital pt. un curetaj.

Acum eu sint aici in cautare de universitate homeopata, pt. a face studii in acest domeniu. Mai vorbim apoi.

Sanatate tuturor!



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stinu spune:

Din fericire pediatra noastra este si homeopata asa ca avem noroc ,eu il tratez pe Vladut eclusiv homeopat si sunt multumita .Sotul meu face un tratament homeopat pentru o boala foarte rara de piele si da roade ,dupa ani de tratamente grele si ca bani si ca repercusiuni asupra organismului lui .Ajunsese de facea analize de sange o data la 10 zile ,va inchipuiti ce "benefice" erau medicamentele respective pentru ficatul lui .

Daca se imbolnaveste copilul il trateaza tot homeopat .
Acum fiecare stie ce e mai bine pentru copilul lui .
Iustina ,mamica lui Vladut,6 ani si 1/2 si a Anei ,8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Si fetita mea a fost foarte bolnava iarna asta, de 2 ori am ajuns cu branula in manuta, complicatii de la simple raceli.
Asa ca am decis sa merg la homeopat.
Vazand rezultatele analizelor ei, l-am intrebat pe homeopat daca putea sa o trateze el doar homeopat fara antibiotice.
Raspuns: Nu- , doar cu un curaj nebunesc, dus la extrem.
El e pentru a-ti consulta si pediatrul si pe el in acelasi tip, sau doar pe el si iti spune daca sa te duci si la pediatru sau nu.( el e dr. generalist).

Asa ca eu il consult pe homeopt mai intai, apoi daca e cazul si pe pediatru.

Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Marcelle, scuza-ma ca ma bag, dar ce complicatii extraordinare de la raceli a putut face fetita ta si care sa nu se rezolve homeopatic?




Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities
Noi 3, cu Raluca in burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anella spune:

Carmen,si eu sunt din Iasi si sunt interesata de un medic homeopat pentru baiatelul meu(un an si opt luni).Am cautat pe net zilele trecute de mi-a venit rau dar n-am reusit sa gasesc niste date concrete (cabinete,nume de doctori,nr de telefon etc)despre homeopati din Iasi.Daca tu deja esti multumita de dr tau te rog spune-mi si mie despre cine este vorba,da-mi un nr de telefon sau alte relatii.
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput