Rahitismul

Rahitismul | Autor: ana3

Link direct la acest mesaj

Am observat ca fetita mea de 1 an si 6 luni are oarecum picioarele in X, adica de la geunchi in jos sunt mai departate, nu drepte.
Ii dau vigantol 3 picaturi pe zi, iar 10 zile din luna facem o cura cu 10 pastile de calciu lactic si vit C. Bea zilnic 3 biberoane cu 200 ml lapte.
E posibil ca picioarele sa ramana asa?
Multumiri pentru raspunsuri.
Ana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Inca se poate interveni, nu te speria!
Fa-i analizele iar dr. ii va da o doza mai mare de d3 sau ii va faca vitamaina injectabil.

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ananda spune:

nu obligatoriu, dar la intrebarea asta numai un ortoped pediatru iti poate raspunde in cunostinta de cauza. a vazut-o vreun doctor specializat in asa ceva?

sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Ai dreptate,picioarele in X e un semn de rahitism.Poti sa fii sigura facand analiza sangelui,sa vezi cum e calciul si mergand la ortoped.Chiar daca ea mananca lactate si i-ai dat calciu,vit.D,poate sa aiba probleme cu asimilarea calciului.Baietelul meu mananca zilnic 700 ml de lapte si tot nu asimileaza bine calciul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Si noi ne-am speriat cand am remarcat ca avea piciorusele oarecum in X. Nu mergea in perioada aceea si am sesizat pediatrul.

Ne-a linistit, spunandu-ne ca nu e nimic grav si ca se va corecta o data cu invatatul mersului. Si asa e! Nu merge de multa vreme (singur vreau sa zic, ca de stat in picioare sta de la 8-9 luni) si parca nu mai sunt asa departate...

Aici vigantol se da pana la 18 luni, 4 picaturi zilnic. Fara calciu...

Eu sunt linistita in privinta picioarelor, chiar daca nu sunt perfect drepte...

Eu stiu ca atunci cand sunt cracanate e pericol de rahitism...

Pupici si fa cum crezi tu de cuviinta!



Mami si Miron Radu (06 oct. 2004)

Pozele noastre

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

eu am fost pe la 11 luni la un ortoped pediatru pt problema asta. mi s-a spus ca e fiziologic: la inceput au piciorusele un pic cracanate, se indreapta si apoi pleaca un pic in x si pe la 2 ani ar trebui sa fie drepte. DAR daca cineva din familie are picioare in x, bb le poate avea si el. masajul, mersul pe jos, innotul pot face minuni in privinta picioruselor si nu numai.

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancutza74 spune:

Sint de acord cu teo, si fetita mea a avut picioarele mai cracanate piina pe la 2 ani, dar acum cind nuii mai sta nimic in cale, la 3 ani, nu mai am nici o problema. Recunosc, ca am ncercat sa-i aleg ff bine si incaltamintea, caci, din pacate, multe dintre ele desi frunoase nu au talpa dreapta ci mult inaltata in spate! Si am lasat-o, ori de cite ori am putut, descaltata, chiar daca lumea in parc se uita chioris, tocmai ptr a putea sa-si perfectioneze mersul, ptr ca ei cind sint mici au tendinta de a merge oricum cracanati ptr a avea o arie cit mai mare de sustinere a corpului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Un alt mod de corectie, daca vezi pe la 3 ani ca tot asa raman, e baletul. O matusa de-a mea le-a avut asa si cu balet de la 3 ani si-au revenit perfect. Era o frumusete de fetita si a vazut-o pe strada o profesoara de balet, care a si luat-o la ea la balet si i-a facut corectia.

Deci fii linistita, exista modalitati de a corecta problema micutei.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



Rahitism????

Autor: paula2003
Subiect: Rahitism????


Am un bb de aproape o luna si de o saptaman transpira foarte tare la cap, ii schimb foarte des caciulita. Am tot intrebat ce are, de ce???? si am primit un raspuns: ARE RAHITISM. Nu se vede nimic, arata foarte bine, a luat peste un kg doar in prima luna, ii dau vigantol zilnic, am sa merg si la mare cand face 5 luni.
Va rog sa-mi raspundeti daca ati auzit, ati avut, sau stiti ce ar fi cu aceasta transpiratie la cap.
Multumesc.


Raspunsuri:

Autor: mariussimiuc

Paula,sa-ti traiasca bebe si sa fie sanatos!
Din cate stiu eu transpiratia excesiva este pusa pe seama lipsei de calciu,dar de la lipsa de calciu pana la rahitism este cale lunga.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: codruta_grg

Verifica sa nu ii fie cald. Poate din cauza asta transpira. Nu am auzit asa devreme sa se pronunte cineva ca ar avea rahitism. Din cate stiu eu, se vede de pe la 3 luni in colo.
Oricum, cel mai bine e sa il vada un medic si sa ii faca analizele.
Sanatate!!!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: daniella4

Paula, dar cine a pus diagnosticul de rahitism?
Eu zic ca doar un doctor ar trebui s-o faca si doar dupa analize, nu crezi?

-------------------------------------------------------------------------------

Autor: paula2003

Momentan nu l-am scos decat acum cateva zile in urma afara dar pt. 30 minute. Astept sa treaca frigul si merg cu el la dr. la cabinet. Tot un dr. mi-a spus ca ar fi rahitism. Sora spune ca nu este dar am spus sa va intreb si pe voi. E cald la mine in casa (25 de gr.)dar are caciuli foarte subtiri si putin mari pt. dimensiunea lui, dar nu pot sa spun ca nu ar fi si asta o cauza. Nu pot sa-l las prea dezbracat sau fara, doar la schimbarea de pempars stranuta si daca dureaza mai mult sughita....asa ca , ce sa fac?

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: impreuna

Paula de ce nu incerci sa il ti fara caciulita daca e destul de cald in casa?
Eu am nascut in noiembrie si am tinut-o pe Sara cu caciulita subtire in casa in primele zile (la interventiile soacrei) si am observat ca transpira si apoi stranuta. Cum am lasat-o in capul gol si n- mai transpirat, s-a oprit si stranutul.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: lazy

Exact asta vroiam si eu sa scriu.
Si Andrei mele ii transpira rau caputul .O gaseam lac de transpiratie cand se trezea.Nu i-am dat Ca simplu deloc.Totul a trecut de la sine pe la 1an si ceva.
Vladut nu a transpirat asa,dar i-am dat 10 zile pe luna Ca gluconic cate 5 ml.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Roxana80art

Paula, si eu zic la fel:e posibil sa fie o lipsa de Ca,dar totusi e prea mic bb si pt. astfel de banuieli.
Cine ti-a zis ca e rahitism?Abia mai incolo iti poti da seama si de treaba asta.Uite, fetita mea cand a fost asa micuta,pe la 5 luni si jum.dr. mi-a suspectat-o de Rahitism si am crezut atunci pt. ca nu-i dadusem deloc Ca(nu mi-a spus nimeni si fiind si fara experienta....).Tu ii dai Ca?Sa nu faci ca mine ca eu am gresit aici.Tot asa,imi lua f bine in greutate,ii dadeam doar Vigantol si chiar am alaptat-o pana la 10 luni si jum. dar tot au fost probleme.
Poate ii este cald?Nu stiu ce sa-ti zic mai mult?
Va dorim sa va traiasca si sa fie sanatos!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: coraly

Paula, si al meu transpira mult in cap. Si eu am nascut iarna si era cald in casa. Eu nu l-am culcat cu caciula tot timpul, dar poate sa-i fie cald de la restul hainelor, nu doar de la caciula. Mai ales daca are si par. Al meu avea o gramada. Si transpira mult cand sugea.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: joker

Pentru diagnosticarea rahitismului este necesara o analiza.De transpirat transpira din cauza caldurii.Si noi avem constant 25 de grade in casa si il lasam fara caciulita si fara sosete.Incearca si tu, ai sa vezi ca ii va fi mai bine.Daca e plinut incearca sa eviti caciulita, poate face intertrigo....NU pateste nimic daca e fara caiulita.Doar sa ai grija sa nu fie curent

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: aime

Paula, stiu ca sora ta e pediatru.Ascult-o si crede-ma ca nu e rahitism. Este prea incalzit puiul (lasa un pic mai racoare in camera, o temperatura de 22 grd e suficienta) si de aceea transpira si la schimbat, stranuta. Eu am nascut in nov anul trecut si crede-am ca nu l-am tinut nici o zi cu caciulita (in ciuda insistentelor rudelor de gen feminin si mai in varsta ). Asa l-am tinut si-n maternitate si asta ptr ca am dat peste un medic de bebe de nota 10, care a devenit si pediatrul lui Vladut. Nu a racit niciodata.
Sa fie sanatos si sa creasca mare si puternic!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: cricrim

Fetita mea nu a transpirat niciodata nici cand a supt macar, acum are 1 an si 6 luni si doctorita noastra n-ea zis pe la 1 an ca are rahitism deoarece avea fontanela prea mare de 2 degete si coastele erau putin iesite inafara, am facut tratament cu vitamina D injectabil si calciu acuma mai este inca nevoie sa- i dau Vitamina D desi pana la varasta asta trebuia sa i se inchida fontanela, noi o mai avem cam de un degetel, asa ca nu- ti face probleme ca e prea devreme sa sti ca e rahitism si transpiratia nu e deajuns pentru diagnosticu asta

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: Ship

Daca intrebi medicii o sa vezi ca si ei o sa-ti spuna ca 25 de grade sunt foarte multe !!!
Citeste in "mama si copilul" de Capraru la pag. 46:
"Multi parinti, mai ales cei care traiesc in apartamente moderne isi inchipuie ca daca este mai cald in casa este mai bine pentru copil.Credem ca pentru obiceiurile noastre (teama de "curent" si de "frig" fac parte din folclorul nostru), temperatura ideala este de 22-24 grade pentru nou nascut si sugari in primele luni si 18-22 grade la copilul mai mare. .............
Agitatia insomnia, ascensiunile febrile sunt determinate frecvent de supraincalzire boneta este inutila cat copilul sta in camera."

Noi am crescut copilul, cand era nou nascut la 22-24 de grade FARA CACIULITA pe cap si in pantalonasi cu picior (cu laba)- fara alte sosete!!!
Mai tarziu am mai scazut putin temperatura !

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: pisi_ella

Eu zic sa stai linistita! BB nu are nimic! Descopera-i capul! La 25 de grade sub nici o forma nu are nevoie de caciulita! Supraincalzirea le face ff rau si sunt sigura ca si tu stii asta! La 25 de grade trebuie sa-l tii cu un body cu maneca scurta + o camasuta (bluzita) cu maneca lunga peste el, iar in jos, o pereche de pantaloni si sosete . Nu e nevoie sa-l invelesti cand doarme. Daca totusi o faci, foloseste un scutecel ff subtire. Nu conteaza ca afara e iarna. Importanta e temperatura din camera copilului.
Ai mei nu au purtat niciodata caciulite in casa. S-au uitat la mine bunicile ca la o nebuna, dar le-a trecut! Ma rog....eu i-am nascut primavara si vara....dar orisicat. In casa tot 24-25 de grade erau. Cand a venit frigul...nici la 19 grade nu le-am pus. Ma rog...erau mai marisori....cateva luni bune! Si crede-ma ca nu am nici o problema cu ei!

Multa, multa sanatate si stai calma....copilul nu are nimic! Imbraca-l mai subtire...sa vezi cum se schimba situatia!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: anatudor

Nu te ingrijora, parerea mea e ca e prea devreme sa te pronunti, sunt si eu cam in aceeasi situatie, in sensul ca pediatra mi-a zis ca are aspect de rahitism deoarece are toracele mai proeminent(apropo CRIS) dar eu inca nu cred nimic din ce spune .

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: simodina

Paula, desi ma repet , spun si eu ca la 25 de grade caciulita pe cap este mult prea mult pentru el. Eu am nascut bb de 2 kg si nu i-am pus caciulita decat prin octombrie-noiembrie, dupa baitza, deoarece faceam 25 gr in camera cu baia si il scoteam apoi in alta camera la aprox 21 gr. Cred ca e mai expus imbolnavirilor daca transpira - risti sa raceasca la orice val de aer mai rece. In plus supraincalzirea este foarte periculoasa pentru bebelusii asa mici...Acum avem 20 grade in camera de dormit si aprox 23 grade dupa ce iesim din baita si nu mai purtam caciulita decat foarte rar: ne-a cazut parul si cel care a crescut e mic si se usuca foarte repede Oricum, nici noi nu am racit pana acum niciodata.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: paula2003

Cu caciula avem o problema. In vara nu am avut bani sa punem geamuri bune si noi la toata casa si am 25 gr. doar in 2 dormitoare, in rest e cam rece. Nu pot sa tin bb doar in dormitor, il luam dupa noi prin casa, stie de galagie....si nu pot sa trec cu el de la o temperatura la alta fara caciulita. Noaptea e mai rau ca se simte mai bine diferenta dar ziua lasam toate usile deschise si e aproape aceeasi temp peste tot. Sapt. asta merg cu el la un dr. in spital si vedem atunci daca sa-i dau sau nu Ca. Par are de 1 cm, iar la ceafa de 2 cm. Eu sunt si putin stresata sa nu am probleme ca am avut destule cu fetita si nu as mai vrea sa am nimic cu el. Poate sunt si eu putin exagerata cu imbracatul.
--------------------------------------------------------------------------------

Autor: pisi_ella

Stii tu...problema ta vine din faptul ca ai avut probeme cu Alexandra...de-aia esti tentata sa-l cocolosesti prea tare pe cel mic! Crede-ma, daca e copil NORMAL, nascut la termen, cu greutate buna, daca nu sunt probleme de sanatate...crede-ma...NU E NEVOIE sa-l protejezi exagerat...ca-i faci mai mult rau! Insa sunt sigura ca si tu stii asta...Daca si dr. din spital zice ca e ok...atunci las-o mai moale cu cocolositu'! Pai tu ai un mic barbatel, mai!! Pai trebuie sa-l calesti, nu gluma!! Pai tu vrei sa iasa din el un barbat de-ala sensibil (ca barbatu' meu), care, cum bate un pic vantu', stranuta imediat!??
Inca ceva: un copil normal nu necesita atata ingrijire si e MULT mai rezistent deact un copil cu SD. Nu trebuie sa fii exagerata cu el! Cu fetita e alta situatie, de ea trebuie sa ai mai multa grija, insa cu el nu ai nici o problema! Eu una sunt sigura ca e ok flacaul! Dar e normal....tu esti mama lauza si ai fel si fel de ganduri negre! Lasa...o sa treaca!! Stai sa vezi ce repede creste!! Parca ieri l-am nascut si eu pe baietel...si acum are aproape 7 luni!

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: mira_m

In mod sigur nu e rahitism doar fiindca transpira la capusor.
Si e prea devreme pentru un diagnostic.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: urziceanu

Eu am o fetita acare azi a implinit 6 luni.DEla 4 luni jumate a fost diagnosticata cu rahitism.Burtica era proeminenta si la fel transpira f tare la capsor.Chiar locul unde tinea capul cand dormea era ud.Fontanela ste destul de maricica.Problema noastra este ca raceste f repede si trebuie sa -i fac antibiotice injectabil
Cred ca are si polipi are nasul infundat si respira cam pe gurita.Deja nu mai stiu ce sa-i dau sa o imunizez,sunt disperata.E bine o sapt ,apoi raceste.Este adevarat ca si eu am in casa 24-25 grade si o tin tot cu caciulita,2 bluzite cu maneca si panatlonasi cu picior,dar asa ne-a spus dr care a venit in vizita la noi.

--------------------------------------------------------------------------------

Autor: miki_c

Eu am doi copii si i-am crescut diferit.
Primul de 6 ani si 4 luni, primul nepot din familie bunicile erau care mai de care cu sfaturi cum sa imbraci copilul si l-am tinut cu caciulite si infofolit si bietul copil era vesnic racit. Cum dadea cu nasulde putina racoare racea si luam antibiotice...... injectii niciodata chiar daca doctorita insista cateodata dar am zis ca asa ceva nu .
A avut si viroze cu forme foarte zgomotoase.

Al doilea copil de 1 an si 4 luni , din maternitate mi s-a spus sa nu-l tin cu caciulita in casa daca sunt 22-25 grade. Zis si facut .Pana acum nu a racit decat de trei ori si forme usoare (am luat de doua ori ampicilina pana la aceasta varsta).

Concluzia o poti trage facand comparatia.

In ceea ce priveste traspiratia la cap eu nu am auzit de faptul ca un copil poate transpira din aceasta cauza. Eu stiu de la un medic ca nu are nici o legatura. Cum sa nu transpire un copil daca ii este cald. In primul rand copilul trebuie imbracat asa cum simtim noi nu din indicatiile altora sau inideea maibine sa-i fie cald decat sa raceasca iar.II mai trebuie eventual in plus o hainuta fata de adult.

Copilul meu cel mare are rahitism de la 4 luni. Mai nou acum un medic mi-a spus ca nu ar fi chiar rahitism ci o insuficienta dezvoltare a oaselor.

Important este pentru a nu se ajunge la rahism ca alaturi de Vigantol sa ise dea copilului si calciu. Se face terapie cu calciu: 10 zile lunar sau in functie de caz la 2-3 luni. Acum ii dau calciu cu vit. D (ozone) 14 zile/luna in lunine cu r.

Eu cu marea nu sunt de acord la copii mici. Nu face atatea minuni cate mituri exista cat mai multe necazuri provoaca. Puiul meu mare de la prima "mare" la 2 ani s-aumplut de alunite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



Tratament sechele rahitism


Autor: g_ioana
Subiect: tratament sechele rahitism


Mandruta mea are un an si jumatate si am fost cu ea la controlul de rigoare unde pediatru mi-a zis ca datorita faptului ca i-au iesit maselutele inaintea ultimului incisiv de jos si a faptului ca fontanela nu este osificata inca(este inchisa dar inca moale)mi-a dat un tratamen de 10 zile pe luna tip de 4 luni cu :calciu(2ling./zi)pikovit(2ling/zi)vit.C(1/4,3 ori pe zi),acid folic(1/2,pe zi),plus vigantol 4 picaturi pe zi.Mie mi se pare cam mult si pikovit si vit c si acid folic tinand cont ca pikovitul contine si el vit.c si alte alea.
A mai facut cineva tratament pentru asa ceva?Si cu ce?
Multumesc si sanatate multa

Raspunsuri:


Autor: Melania 14

Pai pana acum ce a pazit pediatra asta ? Nu a observat simptome premergatoare acestui diagnostic ? Incearca prima data si fa-i niste analize de sange, acolo se va vedea clar ce ii lipseste si daca-i lipseste ( parerea mea ) .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgi75 spune:



Rahitismul carential

Autor: ella77
Subiect: rahitismul carential

Am si eu o intrebare.Imi poate spune cineva ceva despre rahitismul carential?Noi avem fontanela destul de mare 4/2 la 6 luni,si am luat D3 injectabil.


Mergi la inceput