Inteligenta academica vs. Inteligenta emotionala

Inteligenta academica vs. Inteligenta emotionala | Autor: CORNELIAP33

Link direct la acest mesaj



Am gasit un studiu foarte interesant referitor la inteligenta academica vs. inteligenta emotionala, studiu care explica de ce persoane cu aceeasi inteligenta academica nu reusesc la fel pe parcursul vietii... si de asemenea, cum am putea sa ne ajutam copii pentru a-si folosi cat mai bine cunostintele dobandite, dezvoltandu-le inteligenta emotionala. As dori sa discutam pe tema aceasta, mai ales ca stiu ca avem multe cadre didactice printre noi.


Sinteze: Inteligenta academica vs. Inteligenta emotionala

"Se cunosc situatii cand o persoana inteligenta face un act irational sau doar prostesc. Cum este posibil? Inteligenta academica nu are aproape nimic de a face cu existenta emotionala. Cei mai destepti dintre noi cadem prada unor pasiuni dezlantuite si impulsuri necontrolate; se cunosc exemple de persoane cu un IQ foarte ridicat care nu sunt in stare sa isi gestioneze viata personala.

Psihologia recunoaste ca notele si rezultatele la teste au doar o valoare relativa in a prevedea succesul in viata al unei persoane. Sunt asa de multe exceptii la regula ca un scor mare academic asigura succesul. In cel mai bun caz, IQ contribuie cu 20% la factorii care determina succesul in viata, ceea ce lasa 80% in voia altor factori, de la apartenenta la o clasa sociala, la sansa. Intre acesti factori exista insa o categorie de caracteristici cheie:
abilitati de inteligenta emotionala, cum ar fi capacitatea de a te motiva si de a face fata frustrarilor, de a-ti controla impulsurile, de a-ti regla starile emotionale, impiedicand o stare de depresie sa afecteze ratiunea, empatia, speranta.

Spre deosebire de inteligenta academica care a fost studiata de peste o suta de ani pe sute de mii de subiecti, inteligenta emotionala este un concept relativ nou. Nimeni inca nu poate spune cat de mult din cursul vietii unei persoane se datoreste inteligentei emotionale. Totusi, datele existente sugereaza ca existenta emotionala joaca un rol deosebit de important si uneori chiar mai important decat inteligenta academica. Si daca un mare
numar de psihologi sustin ca IQ (intelligence quotient) nu poate fi
modificat prin educatie sau experienta de viata, psihologi si
educationalisti deopotriva sustin ca un numar de competente emotionale cruciale pot fi invatate si dezvoltate in scoala, daca ne dam osteneala sa le "predam".

Un studiu a urmarit evolutia in timp a unei promotii de absolventi ai
universitatii Harvard si la 40 de ani nu toti cei care au avut cele mai bune note in facultate aveau cele mai mari succese in viata. Fara indoiala ca este o legatura si a fost dintotdeauna intre IQ si nivelul socio-economic, dar ceea ce a condus la o diferenta remarcabila au fost abilitatile invatate in copilarie de a-si controla emotiile, de a face fata frustrarilor, de a
stabili relatii si de a se intelege cu altii.

Notele masoara gradul de inmagazinare a unor cunostinte, dar nu dau nici un fel de indicatie despre modul in care elevul de azi va face fata vicisitudinilor vietii ca adult. Problema este ca inteligenta academica nu ofera practic o pregatire pentru infruntarea cu viata sau pentru a afce fata vicisitudinilor ei. Cu toate ca inteligenta academica nu garanteaza prosperitatea economica, prestigiu sau fericirea unui individ adult, cultura noastra educationala, scoala se concentreaza pe abilitati academice, ignorand inteligenta emotionala- acest set de trasaturi care conteaza enorm
in viata personala si care ne marcheaza destinul. Viata emotionala este un domeniu care, ca si matematica sau cititul, pot fi abordate cu maiestrie si care se bazeaza pe un set specific de abilitati. Diferenta intre o persoana care infloreste pe parcursul vietii si una care esueaza, desi sunt la acelasi nivel al inteligentei academice, este inteligenta emotionala: acea meta-abilitate care determina cat de bine sunt folosite toate toate abilitatile de care dispunem, inclusiv intelectul. Sunt multe dovezi care conduc la ideea ca persoanele capabile din punct de vedere emotional- care
isi cunosc si is gestioneaza bine emotiile, care pot citi si face fata emotiilor altora- sunt avantajate in orice domeniu de activitate din viata de fiecare zi. Incurajand copiii sa-si dezvolte o gama larga de abilitati pe care se vor baza in viata adulta, scoala ar furniza o educatie a competentelor de viata."

(Strategii didactice inovative - suport de curs, volum coordonat de Otilia Pacurari, Anca Tarca, Ligia Sarivan)

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com
________________________
"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Da, interesant studiu, de multe ori am intalnit persoane care nu-si "arata" IQ-ul in viata de zi cu zi decat in anumite domenii (pesemne ca nu se numara printre cei 20%).
Ar fi bine de aflat cum se poate antrena si inteligenta emotionala, caci neindoielnic se poate imbunatati. Multi spun ca EIQ-ul e mai reprezentativ pt o persoana decat IQ-ul (eu chiar acum mi-am calculat EIQ-ul si mi-a dovedit o data-n plus ca empatia e calitatea mea cea mai dezvoltata, si culmea, eu incerc mereu sa o "aplic", deci pot spune ca testul a fost relevant) Normal, mi se pare mai folositoare in viata inteligenta emotionala fiindca de ea depinde viata personala, relatiile cu oamenii, implinirea sufleteasca.
Va pup si va doresc sa fiti inteligenti pe toate planurile

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

Abiliatti, Ocupatii, Tipuri de inteligenta,
Tehnologiile care maresc inteligenta logico-matematica
Tehnologiile care maresc inteligenta lingvistica
Tehnologiile care maresc inteligenta kinestezica
Tehnologiile care maresc inteligenta vizual-spatiala
Tehnologiile care maresc inteligenta interpersonala
Tehnologiile care maresc inteligenta muzicala
Tehnologiile care maresc inteligenta naturalista

www.referatele.com/referate/psihologie/online3/Abiliatti--Ocupatii--Tipuri-de-inteligenta--Tehnologiile-care-maresc-inteligenta-logico-matematica-r.php" target="_blank">tot articolul


fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Sa traiesti Adusco , ma apuc de practica!

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

iata un articol aparut pe desprecopii.com

Inteligentele multiple


http://www.desprecopii.com/info.asp?id=485

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocelyn spune:

andora si mie mi-a iesit tot empatia da eu nu prea cred ca e asa, poate dau acelasi rezultat la toata lumea ca sa cumperi testul complet?


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

quote:
Originally posted by Jocelyn

andora si mie mi-a iesit tot empatia da eu nu prea cred ca e asa, poate dau acelasi rezultat la toata lumea ca sa cumperi testul complet?


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are




Haoleu.... tre' sa refac testul "pe mintite" sa vad daca la fel iese

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

O carte exceptionala despre aceasta tema este "Emotional Intelligence", de Daniel Goleman.

Nu stiu daca este tradusa si in romaneste, dar in caz ca dati de ea, va sfatuiesc sa n-o ocoliti!!!

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by andora

quote:
Originally posted by Jocelyn

andora si mie mi-a iesit tot empatia da eu nu prea cred ca e asa, poate dau acelasi rezultat la toata lumea ca sa cumperi testul complet?


Researchers have discovered that chocolate produces some of the same reactions in the brain as marijuana. The researchers also discovered other similarities between the two but can't remember what they are




Haoleu.... tre' sa refac testul "pe mintite" sa vad daca la fel iese

Who looks outside, dreams; who looks inside, awakes - Carl G. Jung www.andora.bravehost.com/" target="_blank">
site,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64304&whichpage=2" target="_blank">nunta,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">nasterea




Nope! Nu iese la fel! Mie mi-a spus ca your strongest suit is perception — your ability to pick up on what others are feeling. Cercetarile indica -zic ei- ca fiind eu atat de perceptiva sunt (daca-i musai, cu placere) nedezvoltata in ceea ce priveste alte abilitati care sunt de altfel critice d.p.d.v al inteligentei emotionale. M-au linistit insa imediat: ma pot trata si "empatiza" ... imi zic ei cum, dar sa le dau mai intai numarul de la credit card

Gluma-gluma, insa sincer mi-ar place sa studiez putin problema. Pare interesant...


Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miruna Enescu spune:

Eu am citit cartea lui Daniel Goleman, precum si alte doua carti despre "Inteligenta emotionala la copii", respectiv adolescenti.

Cartile mi s-au parut extrem de interesante, dar cea a lui Goleman este scrisa cam greoi, si de fapt, in afara de concepte, partea practica nu mi se pare prea bine reprezentata.

Adica, iti fac o groaza de teorie despre importanta inteligentei emotionale, despre ce inseamna si cu ce se mananca, dar cand vine vorba despre dezvoltarea ei la copii...Te sfatuieste sa ii inveti sa vorbeasca despre sentimente, sa le recumoasca la ei si la ceilalti, dar totul suna cam ca o teorie de scoala, nu mi s-a parut o abordare la indemana deloc.

Poate a gasit cineva vreo carte mai "prietenoasa'?

Mergi la inceput