traducator autorizat

traducator autorizat | Autor: dariana

Link direct la acest mesaj

de unde se obtine autorizatia de persoana fizica autorizata pt un traducator autorizat de ministerul justitiei si care este procedura si actele necesare?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printze spune:

uite ce am gasit eu pe net: http://www.dreptonline.ro/legislatie/legea_mod_traducatori.php
Sper sa-ti fie de folos.
O zi buna!

printze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaro spune:

Poti accesa si site-ul www.sign.ro si la TRADUCATORI ai informatii utile. Acolo gasesti si certificarea de la Ministerul Culturii, datele examenului (chiar daca nu este actualizat) Poate afli chiar si data examenului pentru anul acesta. Daca afli ceva nou, te rog posteaza aici. Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Eu mi-am luat autorizatia asta in 2003. Nu stiu daca procedura mai este valabila, nu stiu daca s-a mai schimbat ceva, insa am avut nevoie de: copie dupa certificatul de nastere, copie dupa buletin, copie dupa certificatul de casatorie, copie dupa diploma de bacalaureat, copie dupa diploma de licenta si de un formular tip pe care l-am luat de acolo si in care trebuia sa precizezi limba/limbile pentru care optezi, precum si domeniile. Tot dosarul acesta trebuia depus la Ministerul Justitiei, acolo ti se dadea un numar de inregistrare cu data pe care urma sa mergi sa ridici autorizatia.Procedura a fost destul de simpla, mai nasol a fost in continuare pentru ca in fiecare an trebuie sa depun la Circa Financiara de care apartin declaratia de venit, in care sa precizez cat am produs in anul respectiv sau sa o depun pe 0. Pentru mine asta e partea cea mai dificila!

Nicoleta si Alexia (dn 21 aprilie 2005)

Mergi la inceput