Disneyland Paris

Disneyland Paris | Autor: Laura T

Link direct la acest mesaj

Ma batea gandul sa le ducem la vara pe fetele noastre la Disnayland Paris, pentru vreo 3 zile. Pentru voi, cele care ati fost pe acolo (noi am mai fost in Paris in 2000, dar nu si la Disneyland), imi puteti spune: avem ce face 3 zile acolo fara sa ne plictisim? Oare sunt prea mici fetitele pentru asa ceva? E scumpa mancarea pe acolo (in interior ma refer), adica mult mai scumpa decat in oras)? M-am uitat pe un site si pare interesant atat pentru ele cat si pentru noi, dar nu mi-ar strica niste pareri ale celor care au vazut cu ochii lor...

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Eu am fost cu Bianca mea odata cind avea 1 an si 3 luni (nu prea a inteles mare lurcu) si odata la 3 ani si 3 luni........atunci, s-a dat in multe "nebunii" si i-a placut enorm si tine minte inca!
Adultii nu se plictisesc nici ei, dar chiar 3 zile nu stiu daca nu e cam mult........ca fetele vor vrea cam in aceleasi locuri.............Acum, tinind seama de cozile la care stai.........poate ca e ok, asa cum te-ai gindit.............
De platit, platesti pt amindoua fetele. Suvenirurile sunt scumpe, mincarea............si dac e mai scumpa, tot trebuie sa maninci, ca nu poti sta o zi intreaga nemincat, nu?
Pt cea mica, sa-i iei de la intrare un carucior (au ei acolo), asta ca sa nu te omoare de spate, cind va obosi. (pt ca e de umblat pe-acolo). Nu stiu cum e cu cazarea la hotelul de-acolo........

Sunt insa sigura ca fetelor le va placea mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns badjoke spune:

Am fost asta vara in Disneyland. Parerea mea e ca nu iti ajunge o zi sa-l vizitezi si sa va dati in toate "draciile" alea.
Mai sunt de vizitat inca doua Disneylanduri: Studio si mai era inca unul cu niste masinarii super. N-am ajuns sa le vizitam pt ca n-am avut timp intr-o zi.
Parerea mea e ca cel mai bine sa va luati abonament pe 3 zile. Sunt si abonamente pe 2 zile. Sunt ceva mai ieftine decat daca ati lua cate un bilet pe zi. Si ar fi bine sa va cazati pe langa Disneyland. Ca drumul e cam lung din Paris mai ales ca ai si doi copii dupa tine.
Cu siguranta nu va veti plictisi.
Mancarea e ca si in oras. Gasesti si pizza si alte sandwichuri si sucuri si apa. O apa plata era 2 Euro. O pizza, o apa si o cafea costau cam 12 Euro. Intr-adevar suvenirurile sunt foarte scumpe. Noi i-am luat fetitei noastre un Miky Mouse cu 49 Euro. Pantaloni subtiri de blugi 50 Euro si sarafan subtire de blugi tot 50 Euro.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Multumesc, fetelor, pentru parerile voastre. Ne-am cam hotarat sa mergem, ca se pare ca le va placea acolo, de fapt si lor si noua. Multumesc pentru ideea cu caruciorul. De mancat, normal ca va trebui sa mancam acolo...Cat despre imbracaminte, nu cred ca e locul potrivit pentru shopping, se pare ca e chiar scump...

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Apropos de suveniruri.........eu i-am luat Biancai un fel de canuta din aia de baut apa (dar nu cu cioc, ci cu pai). A costat mult si a tin cred vreo 2 luni.

Pt schopping intreaba pe la fetele din Franta (Paris) unde e mai bine sa mergeti (asta daca va va tenta si schopping-ul).

Si da, bine ar fi sa va cazati aproape de Disnay (incearca sa rezervi mai din timp).

Auzisem la cineva ca in iulie (dar nu-mi e clar daca saptaminal) vinerea parca pe la ora 10 seara sunt focuri de artificii in parc. Poate intri pe site-ul lor si te maii informezi, sau le pui o intrebare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

quote:
Originally posted by helbi

Acum, tinind seama de cozile la care stai.........



Helbi - exista "pass-uri" nu era nevoie sa stai la cozi. Eu cnd merg in Disney, intai merg si iau aceste programari, asa incat ma prezint la fiecare atractie cu 5 minute inainte.

Laura, vezi ca cu o statie inainte de Disney, pe linia RER A, ai un acvariu frumos - SEALIFE. http://www.sealifeeurope.com/fr/paris/home.htm

Tarif enfant : de 0 EUR à 9,50 EUR (de 3 à 11 ans)
Plein tarif : de 0 EUR à 12,50 EUR
Gratuit : (enfant de moins de 3 ans)
Centre commercial Val d'Europe
14 cours du Danube
SERRIS
77711 MARNE-LA-VALLEE 4
Accès RER : A, Val d'Europe

Ma gandesc acum daca se merita sa te cazezi in Disneyland, si daca nu ar merge sa va luati un hotel pe linia RER A, in apropiere. Trebuie vazut cat te-ar costa un hotel in afara parcului, si cat te costa un abonament pe 3 zile cazare+parcuri. (eu cum locuiesc aici nu am fst niciodata tentata sa fac calculele). Uite baga un ochisor aici, ai o comparatie de hoteluri: http://travel.yahoo.com/p-travelguide-483665-marne_la_vallee_france_vacations-i

Un centru comercial mare ai chiar in cladirea cu Acvariul (acvariul e la subsol). Acolo am vazut si restaurante e si un Auchan cred (un "grand surface").

Daca mai ai intrebari, imi poti da PM.

PupU




Lumy- mamica lui www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=spic%20de%20grau" target="_blank">David Andréi (11 Martie 2004)


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34758" target="_blank">Povestea nasterii lui David


Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Helbi, Badjoke si Spic de grau, va multumesc pentru informatii. Ne-am hotarat sa stam 3 zile in Disneyland (la hotel Santa Fe, unde un sejur de 2 nopti/3 zile pentru 2 adulti+2 copii, cu MD si intrare full in parcuri, costa 660 euro). E preferabil sa ramanem acolo decat sa facem du-te - vino din Paris pana acolo, mai ales ca doar intrarea pt 3 zile pt toti 4 e vreo 430 euro, plus drumurile...nu se merita.
Cat despre artificii, auzisem ca in august ar fi in fiecare seara, dar noi am vrea sa mergem in a doua jumatate a lui iunie. Cum as putea sa aflu daca nu sunt si in iunie, macar o data pe saptamana, ca pe site nu scrie? Am auzit ca ar fi ceva supeeeerrrrr!!!!

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe2004 spune:

Eu am fost in dec si seara era o parada la final. Era ceva de vis. Nu stiu daca e mereu sau doar pt ca erau sarbatorile. De preturi, ce sa zic? Jucariile cam scumpe. Era si un restaurant pt copii, in forma de amfiteatru, iar pe un ecran rulau desene animate. Noi am mancat in alta parte, nu mai stiu exact cum se numea, dar am dat pe 2 portii si 2 beri 60 de euro. Distractie placuta.

Andreea, mami lui Alexandru (26 apr 2004)
noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Originally posted by Laura T

Helbi, Badjoke si Spic de grau, va multumesc pentru informatii. Ne-am hotarat sa stam 3 zile in Disneyland (la hotel Santa Fe, unde un sejur de 2 nopti/3 zile pentru 2 adulti+2 copii, cu MD si intrare full in parcuri, costa 660 euro). E preferabil sa ramanem acolo decat sa facem du-te - vino din Paris pana acolo, mai ales ca doar intrarea pt 3 zile pt toti 4 e vreo 430 euro, plus drumurile...nu se merita.
Cat despre artificii, auzisem ca in august ar fi in fiecare seara, dar noi am vrea sa mergem in a doua jumatate a lui iunie. Cum as putea sa aflu daca nu sunt si in iunie, macar o data pe saptamana, ca pe site nu scrie? Am auzit ca ar fi ceva supeeeerrrrr!!!!

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele



Laura T, cu ce va ajungeti pana acolo? cu trenul?

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Nu, Cristina, cu avionul. Am mai putea ajunge cu masina, dar nici nu avem timp de pierdut pe drum (avem concediu cam o luna/an si noi ne-am programat concedii de vreo 5 saptamani insumate!), nici nu ar avea rabdare fetele. Asa, cu avionul e mai comod...Mergem de duminica pana duminica cealalta, 3 zile la Disneyland si 4 in Paris.
Sau te refereai la cu ce ajungem din Paris la Disneyland? Cu trenul RER.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 9 luni) si Ramona (3 ani si 8 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craciunitza spune:

Eu am venit aseara de la Paris, am fost impreuna cu sotul si cei doi baieti (12 si 14 ani). Am intrat la Disneyland dimineata, am iesit la ora 17 si am revenit la ora 19 ca sa-l vedem si seara cum este luminat (biletul este valabil 24 de ore si poti intra/iesi in acest interval). Copiii s-au simtit foarte bine dar nu le-a trebuit mai mult de 1 zi, pur si simplu nu mai aveau ce face. S-au dat in toate nebuniile de acolo in timp ce eu am pozat toate ratele din parc, seara au reluat cateva jocuri care le-au placut mai mult si gata.
Mancarea este putin mai scumpa ca in oras, o masa de 4 persoane ne-a costat 100EUR, un ceai de la taraba este 2EUR, tricourile variaza ca pret intre 10EUR si 30EUR. Dar noi am prins extrasezon si preturile erau mai mici. Cred ca este mult sa planifici 3 zile la Disney.

Si ca fapt divers, m-a surprins sa vad multe mame cu copii sub 3 ani care se plimbau in Disney, era plin de bebei.

Nu certati copiii cand viseaza!

Mergi la inceput