Pete maronii, motiv de ingrijorare?

Pete maronii, motiv de ingrijorare? | Autor: cristina_p76

Link direct la acest mesaj

Salut. Am cca 14 sapt si de vreo saptamana ma mai trezesc cateodata, sporadic, dimineata cu mici, foarte mici pete maronii pe chilot. Nimic pe hartia igienica, numai pe chilot. Am mai avut si in prima luna de sarcina , adica in perioada cand trebuia sa-mi vina menstruatia. I-am spus dr . meu si mi-a zis ca sunt ok, ca e sange mai vechi. Acum sunt iar in perioada cand trebuia sa-mi vina menstra( UM 20 oct). Asta sa fie motivul? Sa ma ingrijorez sau nu? Sa-mi sun dr? Nu ma doare burtica si nu am alte simptome ciudate.
Ce ziceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Eu zic sa incerci sa nu faci efort si sa mai vorbesti cu dr. nu cred ca e cazul sa te ingrijorezi prea tare daca nu ai nici un alt simptom dar... mai intreaba-l si pe dr.
Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si eu am avut asa ceva, numai ca putin mai abundente decat descrii tu si doctorita mi-a dat progesteron (Alilestrenol+Vit E Forte). Mai cere o data parerea medicului care iti urmareste sarcina. La mine a fost ceva mai complicat ca am avut si o dezlipire de placenta (ulterior) si tot am facut tratament cateva luni...

Sanatate si sracina usoara!

Claudia, Matei (15.12.2003) si Mara (30.08.2005)
Poze Mara si Matei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Ar trebui sa-l rogi pe medicul care te urmareste sa-ti faca o ecografie. La mine asa s-a descoperit, dupa ceva pete maronii, in saptamana a 7-a, ca am desprinderea oului. Am primit tratament si concediu.DianaD 28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_p76 spune:

Tocmai mi-am sunat dr. M-a chemat vineri la cabinet. I-am zis ca e perioada cand ar fi trebuit sa-mi vina menstruatia dar mi-a zis ca nu are legatura ci mai degraba e problemutza acolo. Sper sa fiu ok pana vineri. Imi pare rau ca nu m-a chemat azi sau maine. Mai bine eram si eu ma alarmata la telefon.
Multumesc pentru sfaturi fetelor.
Va urez si voua sarcini usoare si bebei sanatosi si va tin la curent. Sa-mi ajute Dumnezeu sa fie ok bebe pana vineri.
Va pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IULIABRAILA spune:

buna! nu vreau sa te ingrijorez, dar..curaj mult, schimba doctorul si mergi de URGENTA la un consult(care sa implice control+ echografie+ teste+ orice altceva, pt o ivestigatie completa). Nu sta in baza doctorului, nu exista nici o legatura cu fosta data a menstruatiei, nu pot fi decit probleme. Iar vineri este mult prea departe si in nici un caz nu astepta seara, du-te acum cit mai este timp. Stii un medic ok, sint multi in Buc, mergi acum de urgenta, chiar daca nu te tratezi cu el. NU STA ASA! te implor si crede-ma ca atunci cind vei auzi doctorul ca esti ok vei fi fericita ca ai scapat si imi vei multumi. AI GRIJA DE TINE, da? si de BEBE, pe care cu siguranta l-ai perceput deja.
Astept vesti! IULIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Si eu zic ca ar trebui sa mergi la doctor de urgenta,nu mai astepta pana vineri sa nu fie prea tarziu.Nu vreau sa te sperii,dar mai bine sa previi decat sa-ti para rau ca ai asteptat ziua de vineri.Eu asa as face.

www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">Lya 18+&www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> Ruty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_p76 spune:

Draga Iulia, merci de sfat. Doctorul nu trebuie schimbat ca el mi-a zis doar de petele din primele saptamani de sarcina ca sunt ok. De astealalte mi-a zis ca nu au leg cu ciclul. Eu am sugerat si am intrebat daca ar putea avea legatura. Omul mi-a zis ca nu, ca e alceva.Dupa ce am citit mesajele voastre mi-am sunat dr si m-a chemat in spital. Mi-a facut echo, bebe ok, placenta ok, nedezlipita nimic, nu a vazut nimic in neregula. Mi-a zis sa stau cumintzica, sa nu mai fac efort( sambata am frecat covoarele din casa cu biocarpet ca mi s-a stricat aspiratorul si nu am putul sa las sa treaca sambata fara sa fac curat). Si mi-a dat scobutil+ no-spa dimineata si seara.
Ieri si azi nu am mai avut nici o pata. Pe 10 feb merg oricum iarasi la el la cabinet sa fac alt echo pt triplu test. Sper sa fie ok pana atunci si ok in general. Multumesc pt. sfaturi si va tin la curent. Sper sa nu am evenimente de povestit. No news is goog news.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Cristina,

cam asa am patit si eu, in saptaminile 12-13. Am avut 4 episoade separate, scurte, de singerari, care apoi se terminau in pete maronii. Acum nu stiu daca si la tine o fi aceeasi cauza, mie la momentul respectiv mi-au spus ca e ori de la vezica, ori ca am placenta joasa. La ecografie, totul era ok, bebelina era vioaie, ne facea cu mina... :)

Acum sunt in aproape 28 de saptamini, si totul merge ok. E bine ca ai mers la medic, asta trebuie sa o faci ori de cite ori apare ceva. Mai bine mergi degeaba, decit sa stai acasa si sa-nnebunesti de stress. Cum am zis, la mine au fost 4 episoade separate. Iti dai seama ce stress pe mine.

A, sa nu uit: medicul ne-a recomandat sa nu cumva sa o dam pe activitate sexuala. Asa de tare ne-am speriat, incit nici pina azi n-am mai facut nimic Orice, pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_p76 spune:

aida, si eu am placenta joasa. Mi-a spus asta inca de la 10 sapt. Dar de asemenea mi-a spus ca nu este motiv de ingrijorare pentru ca pe masura ce bebe creste se ridica uterul (cred ca asa a spus -sper sa nu fac vreo gafa).Iar medicul de familie cand a vazut ecogarfia de la 10 sapt mi-a spus ca s-ar putea sa fie niste sangerari.
Cat despre - nici vorba. De cand am fost la primul control pe pe la vreo 6-7 sapt si dr. ne-a spus sa o lasam foarte moale cu sexul( mi-a dat omul si tratament cu utrogestan pentru fixarea sarcinii) - no sex. Noroc ca exista vise. Mai visez din cand in cand ca fac dragoste cu al meu sot, senzatiile sunt aceleasi asa ca...sm rezolvat-o si pe asta.

Va pupic si multumesc de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raalucutza spune:

ei cristina?ce zice doctorul?? e totul in regula??

raluca

Mergi la inceput