alergiile

alergiile | Autor: joker

Link direct la acest mesaj

Rata de "transmitere genetica" a alergiilor, in special medicamentoase, este mare?Ce sanse are copilul meu sa fie alergic la aceleasi medicamente ca si mine?Sau la altele...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nu vreau sa te sperii, stiu ca e foarte posibil ca dintr-un parinte ce este alergic, sa se nasca un copil alergic, nu mai zic ce sanse sunt daca ambii parinti sunt alergici.Al meu copil a mostenit gena alergica cred ca de la tata care facea in copilarie frecvente bronsite astmatiforme. Copilul nostru are astm alergic.


mama Lucia si Liviu minunea (24.05.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=41618" target="_blank">Povestea-nasteriiwww.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66122" target="_blank">Haideti sa militam PENTRU APLICAREA LEGII IMPOTRIVA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE, sa facem ceva pentru copiii nostri!!!Foarte tare frate - desen de Liviu minunea si alte desene noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Giulia este alergica la polenul de primavara.
Eu sunt alergica la polenul unei plante nenorocite de luna august , iar tati Giuliei fusese alergic in copilarie la praf/puf.
Asa ca fetita noastra a mostenit.


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

pentru ca am trecut de curand prin asta, si inca incerc sa ma obisnuiesc cu ideea mi s-a spus ca exista 40-60% sanse sa mosteneasca copilul in cazul unui singur parinte bolnav si in jur de 80% in cazul ambilor parinti bolnavi.

Multa sanatate.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank">6 ani - 14 februarie 2006




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Este foarte posibil ca si copilul sa fie alergic sau sa aiba un fond alergic mostenit.Eu am mostenit un fond alergic de la mama,sunt sensibila la diverse cosmetice sau detergenti,iar sotul nu stiu de la cine a mostenit un fond asmatic,este foarte sensibil la praf.Iar Robert m-a mostenit pe mine,slava domnului ca am scapat de astm!

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

intoleranta la lactoza

---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Subiect: intoleranta la lactoza
Trimis la: 14/10/2005 09:59:46
Mesaj:


Cine stie sa-mi spuna daca intoleranta la lactoza se poate trata? Un copil care sufera de asa ceva nu va putea niciodata sa bea lapte de vaca? Laptele de soia poate fi o solutie ca sa inlocuiasca Milumil 3 de exemplu?


Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: coraly
Raspuns la: 14/10/2005 10:08:45
Mesaj:

Roxana, cum ai stabilit ca are intoleranta la lactoza si cat timp are copilasul? Exista lapte praf special, din care sunt extrase proteinele din lapte de vaca, chiar la o farmacie din Zorilor am vazut, DanaFarm, deci trebuie sa fie si la altele. Milumil 3 nu cred ca este special pt acest caz. Si eu suspectez ca al meu are o intoleranta la ceva, inca nu stiu la ce. Tu cum ai descoperit-o? A avut de la nastere sau de la 9 luni a inceput? Ce simptome are?
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 14/10/2005 10:13:03
Mesaj:

Exista Milupa HN si Humana HN, fara lactoza.
Noi am folosit o luna sau doua Humana HN la o enteroviroza mai pacatoasa prin care am trecut. Dar fetita mea nu a avut intoleranta propriu-zisa la lactoza.
---------------------------------------------------------------------


Autor: miag
Raspuns la: 14/10/2005 10:29:27
Mesaj:

Si noi folosim acum Humana HN.Am inceput sa-l folosim de vreo 5 zile pt ca bb roland are o diaree prelungita si medicul a banuit ca are o intolerantza la lactoza. Oricum exista si Humana SL care este din soia. Trebuie sa consultzi medicul inainte sa ii dai. sunt produse pt. realimentare in caz de diaree si nu pot fi folosite pe termen foarte lung si oricum, NU FARA SFATUL MEDICULUI.
Intolerantza la lactoza poate fi temporara.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Raspuns la: 14/10/2005 13:44:56
Mesaj:

Dragele mele,
multumesc de raspunsuri. Copilul meu, multumesc lui Dumnezeu nu are asa ceva. Intreb ca am auzit de un copilas care ma intereseaza. S-a stabilit ca are asa ceva... Nu stiu simptomele. Vroiam sa stiu daca asa va fi toata viata sau exista ceva care sa trateze chestia aia...In plus doar n-o sa fie adult si o sa bea Milumil3 sau Humana nu stiu de care..si nici fara lapte nu se poate....deci poate ca laptele din soia e bun...?
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 14/10/2005 13:55:13
Mesaj:

Acum mi-a picat fisa! Milumil 3 nu este lapte fara lactoza!
---------------------------------------------------------------------


Autor: Danna_36
Raspuns la: 14/10/2005 14:04:52
Mesaj:

Intoleranta la lactoza se determina f usor in spital printr-un test.I se da copilului sa bea un lichid ce contine o cantitate mare de lactoza(calculata in fct. de greutate) si daca incepe sa faca scaune proaste e vorba de intoleranta,daca nu ,nu.Se face sub supraveghere medicala (24 h)pt cazul in care diareea ar fi f. puternica.

Cred ca nu e intotdeauna "pe viata" pt. ca am vazut un copil care se reinterna periodic pt analize, intre care si asta cu lactoza.Daca ar fi fost ceva definitiv nu cred ca i-ar mai fi facut-o, nu?

Milumil 3 e o formula obisnuita de lapte.Exista lapte partial delactozat, sau delactozat dar cu continut de proteina laptelui de vaca, precum si formule speciale pe baza de proteine din soia, sau formule mai sofisticate pt intolerante multiple, nu numai la lactoza, sau proteina laptelui de vaca. Oricum nu i le dai de capul tau,ce vrei cat vrei, sau cand vrei.Medicii stabilesc ce are nevoie si in ce doze in fct de varsta si tipul intolerantei, daca ea exista.Apropo de unde stii ca are intoleranta asta? Si daca e micut copilul,in nici un caz nu trebuie sa bea lapte de soia la sticla, din supermarket(nu stiu daca la asta te refereai cand ai spus "lapte de soia", sau la Humanna SL, tot din soia).
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 14/10/2005 14:19:55
Mesaj:

Laptele de soia este o varianta buna pentru cei care au intoleranta la lactoza.Copii care au asa ceva trebuie sa tina regim fara lactoza si in timp trece.Am o fetita in familie care a avut asa ceva pus intoleranta la gluten.Acum e bine si papa si lapte si painica.
Sanatate maxima!
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 14/10/2005 14:32:24
Mesaj:

Am si eu o intrebare de 100 de puncte: daca bb are intoleranta la lactoza, inteleg ca lapte de vaca nu poate bea, insa poate manca branza, cascaval, si alte derivate inchegate????
---------------------------------------------------------------------


Autor: Danna_36
Raspuns la: 14/10/2005 14:50:02
Mesaj:

Nu ,Geniest,nu poate.
Si trebuie facuta diferenta clara intre intoleranta la lactoza si intoleranta la proteina laptelui de vaca.In cazul acesteia din urma nu are voie nici carne de vita.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxana1974
Raspuns la: 14/10/2005 14:51:25
Mesaj:

Danna, da, la laptele din soia la sticla m-am referit...de ce nu e bun?
Cat despe copilul in cauza, e Alex de pe umanitare, la subiectul deschis de motanik. El are intoleranta asta, nu stiu cum au descoperit-o si cum se manifesta, dar pentru el eram curioasa, fiindca mamei lui ii e greu sa cumpere laptele ala Milumil, dar am scris 3 din amintiri...e alta formula Milumil..in fine...sunt curioasa de tot ce poate fi facut ca un copil cu intoleranta la lactoza sa isi revina, sa poata bea laptic normal, de vaca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: asi
Raspuns la: 14/10/2005 14:52:22
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by geniest

Am si eu o intrebare de 100 de puncte: daca bb are intoleranta la lactoza, inteleg ca lapte de vaca nu poate bea, insa poate manca branza, cascaval, si alte derivate inchegate????

---------------------------------------------------------------------
Nu cred.Pentru siguranta intreaba medicul dar....

---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 14/10/2005 15:11:39
Mesaj:

Roxana, Alex papa chiar Milumil 3, asta ii trimit fetele. M-a mirat foarte tare si eu nu cred ca este vorba de o intoleranta la lactoza. Dar sunt cazuri in care un bebe nu suporta un anumit tip de lapte si ii merge bine cu altceva.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Danna_36
Raspuns la: 14/10/2005 16:11:44
Mesaj:

Am recitit putin din articolul despre Alex.Nu am vazut nimic despre intoleranta la lactoza, dar am trecut f. repede, e posibil sa imi fi scapat, am vazut doar ca se hraneste cu Milumil 3.
Daca suporta acest lapte si nu are scaune dese si moi de la el, nu cred ca poate fi vorba de intoleranta la lactoza.
Oricum, eu nu sunt medic, spun doar ce am auzit prin spitale, in lungile perioade de internari de care am avut parte.

Pentru copii mici nu cred sa fie bun laptele de soia la sticla, Dumnezeu stie cum o fi facut.Poate exagerez, dar pt BBi eu nu am incredere decat in formulele de lapte speciale, fie ele normale sau de soia.

Acum, cu riscul ca voi primi o bila neagra de la moderatori si cu scuzele de rigoare, indraznesc sa deviez putin de la subiect, si de la lapte sa trec la apa plata.Tot in spital am aflat-o si pe asta, colega de salon fiind la momentul cu pricina cu o mamica ce lucra la o firma de sucuri si ape.Ea a vazut ca ii cumparam fetitei mele apa plata, pe motiv ca e "microbiologic pura", asa scrie pe ea, nu?
Dupa ce mi-a povestit cum o extrag dintr-un putz, cu un simplu furtun si o trec in sticle din care mai gusta si muncitorii inainte de a pune capacul, n-am mai cumparat apa si nici suc decat cand a fost musai si numai de la firmele renumite, dar chiar si asa mi-e greu, caci nu imi pot scoate din minte imaginea cu omu' care pune gurita lui scarboasa (scuzati!)si bea din viitoarea MEA sticla de apa...
---------------------------------------------------------------------


Autor: Siminaf
Raspuns la: 14/10/2005 19:38:25
Mesaj:

Nu stiu cum e laptele de soia in Ro, ca nu am incercat niciodata, dar daca este de import probabil ca este bun.
Aici sint multi vegetarieni care isi cresc bine-mersi copiii cu lapte de soia inca de sugari si nu am auzit sa li se fi intimplat ceva. Cu atit mai mult daca copilul are intoleranta la lactoza, trebuie totusi sa bea un tip de lapte. Iar cel de soia este imbogatit cu fier si vitamine, pt. ca de felul lui nu prea are.
---------------------------------------------------------------------


Autor: fulguletz
Raspuns la: 14/10/2005 22:13:40
Mesaj:

David a baut pana acum o luna lapte de soia : Humana SL, din cauza dermatitei atpoice pe care o are. I-am facut si testul de intoleranta la proteina laptelui de vaca(la 4 luni) si a iesit ca nu ar avea asa ceva, dar , din motive de sigurantza si prevenire, medicul mi-a zis ca-i mai bine sa bea lapte de soia. I-a placut si acceptat din prima. Timp de patru luni nu i-am dat lactate, doar soia: lapte si iaurt.
De ceva timp i-am intrdus incetishor si cu mare teama laptele normal de bebelusi (Humana 2) si pe urma iaurtzel, etc..si a fost ok.
Din ce am citit , da , intolerantza la proteina de vaca se poate "vindeca" in timp...
Nu stiu care este diferenta intre intolerantza la lactoza (de asa ceva nu am auzit) si int la prot de vaca. Ceea ce stiu este ca lapte de bebelusi se face cu proteina de vaca. Toate. cu exceptia laptelui de soia. Asa mi-a zis mie medicul.
PS : Humana HN , etc sunt tot cu prot de vaca. Singurul fara este HUMANA SL, care este numai din soia.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 16/10/2005 21:42:45
Mesaj:

Din cate stiu eu daca e intoleranta dispare in timp, alergia e cea care nu trece, deci ramane cu ea pe viata.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Danna_36
Raspuns la: 17/10/2005 07:51:23
Mesaj:

Exista iaurt de soia pt bb-lusi?Care este si pe unde se gaseste?
---------------------------------------------------------------------


Autor: gangurici_licurici
Raspuns la: 17/10/2005 09:41:30
Mesaj:

Danna_36, de chestia cu sticla de apa din care gusta muncitorii eu una ma cam indoiesc. Nu de alta, dar din cate stiu eu imbutelierea se face pe o linie de imbuteliere, si in nici un caz muncitorul nu insurubeaza dopul!!
Cat despre iaurt din soia, eu nu am auzit sa existe, dar poti sa intrebi la magazinele cu produse naturiste, cele unde au si crenvusti din soia, si alte asemenea produse.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Rozi
Raspuns la: 17/10/2005 12:22:25
Mesaj:

Nici eu nu cred in procesul de imbuteliere "tras cu furtunul din putz, degustat de muncitor, insurubat dopu'". Complet ineficient Oricum, muncitorii aia s-au saturat de apa aia plata cu care lucreaza ca de mere acre (o prietena a lucrat la fabrica de bere, acum numai mirosul si ii face rau).

Si Victor al meu (1 an si 2 luni) se pare ca are intoleranta la lactoza (asa mi s-a spus, dar nu i-au facut analize specifice). Am ajuns la concluzia asta dupa o lupta grea si lunga cu diareea - cu medicamente, regim si lapte fara lactoza trecea, apoi revenea. Citesc cu mult interes tot ceea ce scrieti, vreau si eu sa stiu ce urmeaza, ce se poate face, asa ca multumesc oricui scrie.
---------------------------------------------------------------------


Autor: fulguletz
Raspuns la: 17/10/2005 14:29:37
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Danna_36

Exista iaurt de soia pt bb-lusi?Care este si pe unde se gaseste?

---------------------------------------------------------------------

exista. David a papat dor iaurt de soia timp de 3 luni, pana am trecut pe iaurt normal.
Eu il cumpar de aici de la magazinele Bio, din pacate nu stiu de unde se poate cumpara din Ro.
---------------------------------------------------------------------

Autor: pisicuta si matei
Raspuns la: 20/01/2006 21:16:06
Mesaj:

salut si matei al meu are intoleranta la lactoza.
ca si simptome matei nu a avut deloc diaree,insa de fiecare data cand ii dadeam sa guste iaurt se inrosea in jurul gurii unde intrase pielea in contact cu iaurtul.si apoi i-am dat sa guste niste gris cu lapte pe care il facusem pt noi si a facut o reactie alergica foarte urata cu o dermatita de contact pe tot corpul si am fost internatia.Si are intoleranta.
Laptele de soia se recomanda de obicei la alergii care sunt mai nasoale,laptele delactozat este forte buna in caz de intoleranta.
vroiam sa intreb mamicile care au copii cu astfel de probleme ce le dau sa manance.
si m-ar interesa daca manaca branzica ca pediatrul mi-a zis sa incerc,ca barnza-mai ales daca este foarte bine stoarsa nu are lactoza si s-ar putea sa o accepte corpul.Dar nu am avut curaj sa incerc,inca.Astept o alta parere.
--------------------------------------------------------------------------------



Cum se manifesta intoleranta la lactoza?
---------------------------------------------------------------------


Autor: ixxi
Subiect: Cum se manifesta intoleranta la lactoza?
Trimis la: 09/08/2005 22:37:37
Mesaj:


Fetita mea are aproape 6 luni si o alaptez. In jurul varstei de 4 luni credeam ca incep sa raman fara lapte si din cauza piticilor de pe creier am ticercat sa/i dau lapte praf. De vreo 2 ori a mancat cam 30-40 ml, dar furioasa s/a intors si a supt mai cu pofta din san. dupa cateva zile am incercat iar sa/i dau si s/a iritat in jurul guritei, acolo unde a curs laptele praf. Iritatia a fost urata, in sennsul ca se inrosise si au aparut cateva basicite, dar au trecut in 1/2 ora duca ce am spalat/o cu apa. Am dat vina pe lapte, era bebelac, am zis ca poate era punga desfacuta de 2 sapt si am mai incercat odata cu alta punga si rez a fost aceeasi iritatie.
Azi am incerca sa/i dau cereale cu lapte de la milupa, cereale care se pot da incepand cu 4 luni. A mancat cam 50 ml, dar s/a inrosit iar pielea, chiar si pe piept unde a cazut o picatura. Dupa 3 ore de la masa, a vomat in jet, de 2 ori. de m/am speriat.

Spuneti/mi, va rog, cum se manifesta intoleranta la lactoza.

Sau sa fie vomitatul de la cereale? eu i/am mai dat cereale fara lapte (orez si orez cu mere) si i/au placut si nu a patit nimic.


Beatrice si piersicuta Cristina Mihaela (18 februarie 2005)
http://community.webshots.com/user/ixxi

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: irina.c.
Raspuns la: 10/08/2005 07:40:53
Mesaj:

Intoleranta la lactoza se manifesta prin diaree,balonare,greata.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisicuta si matei
Raspuns la: 30/01/2006 13:31:08
Mesaj:

ixxi, matei al nostru are intoleranta la lactoza si la el s-a manifestat exact asa cum ai zis tu. Pe la 2 luni a trebuit sa plec o zi din localitate si l-am lasat cu tati, care i-a dat lapte praf (milumil parca) normal, cu lactoza. Matei atunci a vomitat de 2 ori fara sa aiba vreo iritatie la gurita. Mai recent, pe la 7-8 luni am incercat sa-i introducem lapte in alimentatie, i-am facut niste lapte cu gris pe care l-a mancat tot cu placere. Dupa nici un sfert de ora s-a iritat tot si devenise cam apatic. Am mers cu el de urgenta la Gr. Alexandrescu (Bucuresti) si am stat cateva zile sub observatie. La analizele de sange facute a iesit ca are intradevar intoleranta la lactoza, iar iritatia e un fel de dermatita de contact cauzata de intoleranta.
irina.c, simptome de intoleranta pot fi diaree, balonare dar nu numai.
---------------------------------------------------------------------


Autor: tatianaS
Raspuns la: 30/01/2006 13:54:05
Mesaj:

Parerea mea este sa mergi sa-i faci niste analize, sa vezi daca prezinta intoleranta la lactoza. Doar asa vei fi sigura de diagnostic si vei sti ce sa-i dai si ce sa nu-i dai in viitor copilului tau.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 30/01/2006 13:57:32
Mesaj:

Dar eu stiu ca orice lapte praf se introduce treptat, inlocuindu-se cate 30ml/zi din laptele pe care il consuma bebe inainte. Nu cumva asta e cauza varsaturilor? Plus ca exista si bebelusi care nu suporta anumite soiuri de lapte praf, dar accepta altele.
Si mai am o intrebare : intoleranta asta la lactoza nu ar trebui sa se manifeste si la laptele de mama? Scuze daca intrebarea asta vi se pare prosteasca.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisicuta si matei
Raspuns la: 30/01/2006 18:02:35
Mesaj:

aurelia, intoleranta nu este la proteina din laptele de mama, ci la proteina din laptele de vaca.
tatiana, intr-adevar cel mai bine e sa-ti faci analizele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisicuta si matei
Raspuns la: 01/02/2006 12:42:37
Mesaj:

vroiam sa va zic ca am gasit niste cazuri de intoleranta la lacoza pe net: o fetita a fost diagnosticata cu intoleranta la lactoza pe la 6 luni si apoi la un an si ceva mama a incercat din nou sa ii dea lapte normal si nu a mai avut probleme.O alta familie aveau:bunica,mama si copilul intoleranta la lactoza fiind ereditar in cazul lor.Insa puteau consuma derivate din lapte:sana ,iaurt,lapte batut,branza,cascaval.Matei al meu a avut insa probleme si la laptele batut.Pediatra ne-a recomandat sa incercam cu putin branza.Azi i-am dat putin(ca pana acum nu am avut curaj) si inca atept reactiile.Va anunt ce rezultate obtin.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisicuta si matei
Raspuns la: 03/02/2006 12:42:45
Mesaj:

intre timp am descoperit diferenta dintre intoleranta si alergie la lactoza.
intoleranta este cauza de lipsa unei enzime care sa digere lactoza.de obicei intoleranta trece pana la 3 ani ai copilului.
alergia este reactia corpului la lactoza pe care o percepe ca pe ceva nociv si dezvolta anticorpi la aceasta.si alergia poate sa treaca pana la 5 ani ai copiilor(dar se poate intampla sa ramana copilul cu ea toata viata).
inclusiv laptele de capra are aceasta proteina,singurele alternative fiind laptele de orez,soia,migdale.atentie insa o alta alergie periculoasa este cea la soia!!
In alta ordine de idei i-am dat lu' matei putin branzica grasa de vaci cu banana.si nu a avut nici o problema.Insa mai pe seara m-am hotarat sa ii mai dau putin cu cartofi si i-au aparut in jurul gurii 2 pete mici rosiatice-dermatita de contact(oricum am sa mai incerc).
am citit ca este recomandat in aceste cazuri iaurtul cu bifidus.
---------------------------------------------------------------------


Autor: coraly
Raspuns la: 03/02/2006 14:28:20
Mesaj:

Substanta din lapte la care organismul face alergie nu este lactoza, ci proteina laptelui. Lactoza este un zahar din lapte. Si laptele de mama are lactoza. Intoleranta la lactoza este una, alergia la proteina din laptele de vaca este altceva.
---------------------------------------------------------------------


Autor: lazy
Raspuns la: 03/02/2006 15:02:36
Mesaj:

Este diferenta intre alergie si intoleranta .Din cate stiu eu,intoleranta se manifesta prin tulburari digestive(diaree in principal),iar alergia prin eruptii ale pielii.
Cert este ca-n farmacii se gaseste si lapte fara lactoza,si lapte hipoalergenic.
Persoanele cu intoleranta pot consuma produse lactate,cu conditia sa fie fermentate(lactoza se transforma in acid lactic).


Unde ati gasit informatia ,ca laptele de mama nu are lactoza?
---------------------------------------------------------------------


Autor: coraly
Raspuns la: 03/02/2006 15:19:12
Mesaj:

Lazy, nu vad sa fi spus nimeni de aici ca laptele de mama nu are lactoza. Din contra, am zis ca are.
---------------------------------------------------------------------


Autor: geniest
Raspuns la: 03/02/2006 16:31:07
Mesaj:

acest topic este si pe site-ul Desprecopii/articole/gastroenterologie/intoleranta_la_lactoza_357.htm

Ixxi aici gasesti informatii utile....
---------------------------------------------------------------------


Autor: lazy
Raspuns la: 04/02/2006 10:14:04
Mesaj:

Coraly,intradevar,nici eu nu Mai vad acel raspuns adresat lui Aurelia 1278.De ce oare?Tonul era convingator.
--------------------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Alergie medicamente?
---------------------------------------------------------------------


Autor: diana11
Subiect: Alergie medicamente?
Trimis la: 29/01/2006 20:41:08
Mesaj:


I-am dat fetitei mele Augmentin de doua ori pe zi cate 2 ml, pentru infectie urinara. Pana acum i-am dat 3 doze si urmeaza sa-i dau a-4-a in seara asta, dar am observat niste bubite pe spate, sunt maruntele, rosii, si se simt la palpat. Numai pe spate are de la scutec in sus pana aproape de umeri. Ce poate fi? Alergie la antibiotic? nu stiu ce sa fac sa-i mai dau si doza asta sau nu? Pana acum a avut febra(astazi nu a mai facut) si de cand ii dau antib. nu mai are. Voi ce spuneti?


Multa sanatate

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: CristinaT
Raspuns la: 29/01/2006 21:19:05
Mesaj:

stiu ca ni s-a spus ca este un antibiotic puternic, Oana se umple de bubite de la el-chiar si mare aprope de 4 ani (atunci a luat ultima data)
---------------------------------------------------------------------


Autor: ana3
Raspuns la: 29/01/2006 21:19:36
Mesaj:

Daca au aprut in 2-3 ore de la a-2-a sau a-3-a doza poate fi de la antibiotic, daca nu, se poate sa fie de la altceva.
Eu zic sa continui, caci un antibiotic intrerupt( inainte de 5-7 zile) face mai mult rau decat daca nu ar fi fost dat si anume transforma microbii in unii mai puternici.
Oricum alergiile de la medicamente trec dupa intreruperea tratamentului.
Asa s-a intamplat la fiica mea la Cefaclor.
---------------------------------------------------------------------


Autor: CristinaT
Raspuns la: 30/01/2006 07:38:26
Mesaj:

A, da , ana3 are dreptate in nici un caz sa nu intrerupi pentru ca nu isi mai face efectul. Cum se mai simte? Mai are bubite?
---------------------------------------------------------------------


Autor: diana11
Raspuns la: 30/01/2006 07:51:57
Mesaj:

Am sunat doctorul aseara (am citit in prospect si m-am speriat) si mi-a spus sa-i dau in continuare si sa o tin sub observatie, ca ce i se poate intampla e ca se umple din cap pana in picioare de bubite.Mi-a mai spus sa-i dau calciu sau ceva antialergie, calciu e un usor antialergic.
Acum doarme, toata noaptea s-a agitat. Nu vad sa se fi inmultit bubitele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: sinzi_ana
Raspuns la: 30/01/2006 08:24:16
Mesaj:

David face diaree de la Augumentin...deci e tot o reactie adversa...
Noua ne-a schimbat imediat antibioticul cand a inceput diareea...
---------------------------------------------------------------------


Autor: kover
Raspuns la: 30/01/2006 13:02:39
Mesaj:

sper ca fetita ta e bine si nu s-au extins bubitele.nu sint eu in masura sa judec parerea medicului dar ma surprinde atitudinea de genul"ca ce i se poate intimpla e sa se umple din cap pina in picioare de bubite",pai daca e alergie nu e de glumit.intr-adevar nu este indicata intreruperea antibioticului,dar in caz de alergie e obligatoriu schimbarea antibioticului.sper totusi ca nu e o reactie alergica!sa cresteti mari si sanatosi.Carola
---------------------------------------------------------------------


Autor: diana11
Raspuns la: 30/01/2006 22:34:25
Mesaj:

Bubitele s-au inmultit!Acum are si pe torace si sunt mai evidente.Am intrerupt tratamentul cu augmentin si pana la urma s-a dovedit a nu fi infectie urinara.Astazi am avut si rezultatul la urocultura si nu are infectie.Diagnosticul a fost pus pe baza sumarului de urina si a febrei ce a tinut vreo 3 zile si am facut "tratament orb" care cica se practica.
Cel mai probabil are o viroza cu eruptie.Sunt in ceata
Acum ne-a recomandat Zyrtec pentru alergieMaine merg sa vad si parerea altui medic, sa ma lamureasca si pe mine ca nu degeaba a facut 3 zile febra.
--------------------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

alergia
---------------------------------------------------------------------


Autor: Cristyna
Subiect: alergia
Trimis la: 31/01/2006 13:21:06
Mesaj:


Am un baietel de 1 an si 4 luni. De 2-3 saptamani i-am introdus in alimentatie si ficatel de pasare si de cateva zile i-a aparut pe fata , gat si trunchi niste pete mici rosii care i-au disparut in 2 zile. Sa fie oare alergic la ficatel? Oare sa fie greu pentru stomacelul lui?
Si inca o intrebare: Cate lichide este nevoie sa bea zilnic? parca al meu bea cam mult.

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: roxicucu
Raspuns la: 31/01/2006 18:20:18
Mesaj:

Cristina, cred ca cel mai bine ar fi sa mergi sa-i faci testele alergologice. Eu am avut probleme cu Stefan din cauza albusului de ou. Pe la 1 an si 2 luni am incercat sa-i introduc albusul in alimentatie si am ajuns cu el la urgente, s-a umflat la fata la cateva minute dupa ce a mancat un varf de lingurita de ou.
La tine nu cred ca e asa de grav, dar e mai bine sa-i faci testele. Stii sigur ca ficatelul pe care i l-ai dat tu, era proaspat?
---------------------------------------------------------------------


Autor: silvana_salajan
Raspuns la: 01/02/2006 07:42:01
Mesaj:

Nu stiu daca e alergie ar trebui sa nu-i mai dai ceva timp ficatel si apoi cand il poti supraveghea, da-i cate o lingurita , doua de ficat. Dar teste din cate stiu nu poti sa-i faci pana dupa 3 ani. (si copilul meu e alergic dar nu i-am putut face teste decat dupa 3 ani
---------------------------------------------------------------------


Autor: Cristyna
Raspuns la: 01/02/2006 16:40:51
Mesaj:

Va multumesc pentru raspuns!
Cred ca de la ficatel a facut totusi alergie pentru ca de o saptamana nu i-am mai dat si nu mai are nici o problema. Imi puteti recomanda un spital bun pentru testele de alergologie?
--------------------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Help!Intoleranta la gluten?

---------------------------------------------------------------------


Autor: pooh
Subiect: Help!Intoleranta la gluten?
Trimis la: 09/03/2006 08:35:01
Mesaj:


Fetita mea de 9 luni de cateva saptamani are scaunele mai moi.I-am facut niste analize si in scaun i-a iesit un stafilococ pozitiv(nu stiu de care...nu se poate citi).A fost sub tratament si sapt. viitoare urmeaza sa-i repetam analizele.Oricum scaunele i-au ramas tot moi.De ieri nu i-am dat nimic ce contine gluten(paine,cereale,biscuiti,etc).Si surpriza...a avut de doua ori scaun tare...Oare e coincidenta sau ar fi alergica la gluten?Mentionez ca si sora mea are intoleranta la gluten.Pana ajung la medic,(sapt. viitoare) va rog din inima sa-mi dati niste sfaturi,pareri...

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: coraly
Raspuns la: 09/03/2006 09:12:25
Mesaj:

Pana ajungi la medic nu-i mai da nimic cu gluten, si, in caz ca nu i-ai dat in timpul tratamentului cu antibiotice, da-i biotics sau ecoflorina macar 5 zile.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 09/03/2006 11:13:07
Mesaj:

Nu intra in panica, poate fi o intoleranta temporara la gluten, posibil generata de problemele digestive pe care le-a avut (stafilococ, antibiotic). O sa te lamureasca medicul. Am avut si eu o suspiciune de genul asta la fetita mea (neconfirmata), i-am scos totusi glutenul din alimentatie vreo 2 luni ca sa fiu sigura si pe urma nu a mai avut probleme. Pediatra mea oricum m-a sfatuit sa folosesc mai mult cereale fara gluten, sa-i dau rar gris, painea si biscuitii sunt la liber, dar oricum nu e mare mancatoare.
--------------------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

urticarie

---------------------------------------------------------------------


Autor: oana_r
Subiect: urticarie
Trimis la: 14/03/2006 16:00:44
Mesaj:


ce le dati copiilor pentru urticarie?
si eu si matei am facut,doar pe picioare ne-au iesit niste bubite rosii,matei are vreo 6 bubite si s-a scarpinat toata noaptea.este in cura de calciu si aseara i-am dat si peritol.folositi si altceva?


Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: akella
Raspuns la: 14/03/2006 16:53:08
Mesaj:

oana_r,
in afara de Peritol, pe care il administram vreo 5 zile, ii mai dadeam fetitei mele cu o mixtura mentolata (o gasesti in farmacii la vreo 10-15 mii de lei vechi); se aplica pe piele, in zonele iritate, ii calmeaza mancarimea si ii usuca bubitele.
---------------------------------------------------------------------


Autor: oany
Raspuns la: 16/03/2006 23:15:55
Mesaj:

Oana, eu i-am dat local cu Locoid de 3 ori pe zi, pe fiecare bubita in parte, 5 zile Peritol 5ml seara, inainte de culcare si Zyrtec cate 5 pic-de 2 ori pe zi, doua saptamani...
Speram sa-ti fi fost de ajutor...
Sanatate multa
----------------------------------------------------------------------------


Ajutor! Urticarie foarte urata

---------------------------------------------------------------------


Autor: delia grozav
Subiect: Ajutor! Urticarie foarte urata
Trimis la: 04/05/2006 04:05:54
Mesaj:


Baieteleul meu de 5 ani a facut pentru prima oara in viata lui urticarie dar foarte urata, extinsa pe tot corpul.
A aparut acum doua zile.
Ieri am fost cu el la pediatru si a primit hidrocortizon intravenos si ii dau Claritine 1 lingurita pe zi.
Pana seara s-a retras dar peste noapte s-a extins si mai tare.

M-ar ajuta daca mi-ati spune cel care ati trecut prin asa ceva cum a fost la copiii vostrii.
E normal sa mai faca dupa ce a primit hidrocortizonul si a inceput tratamenul cu Claritine?
Si chiar asa de extins.

In caz de urticarie ce regim alaimentar v-au prescris medicii?

Adi a fost racit si a luat antibiotic acum vreo 10 zile si acum a facut iar o viroza si a luat doar Nurofen.
De mancat nu a mancat nimic nou. A primti cate un baton mic de ciocolata Kinder 2 zile la rand, dar a mai mincat el ciocolata inainte.

Medicul mi-a spus ca poate fi dela paraziti. O sa ii fac proba de scaun. Ce alte cauze ar putea fii dupa parerea voastra?

Va rog mult de tot sa ma ajute cine poate.
Va multumesc mult.

Raspunsuri:
---------------------------------------------------------------------


Autor: printze
Raspuns la: 04/05/2006 08:30:36
Mesaj:

Si fetita mea de 2 ani a facut urticarie, dar nu pe tot corpul. Eu banuiesc ca de la oua, ca altceva periculos nu a mancat. I-am dat doar claritine seara, cate o lingurita si pentru mancarime folosesc o crema preparata in farmacie cu mentol si anestezina. Recomandarea medicului a fost excluderea din alimentatie a carnii, de orice fel si oualor.I-am dat mai mult supe si lactate. Acum deja au palit si e spre vindecare. Din pacate m-a mostenit pe mine, care cum mancam ceva mai vechi sau care nu imi pria ma umpleam din cap pana in picioare de bubite. Si acum sunt tot la fel.
Sanatate multa si sa cresteti mari!
---------------------------------------------------------------------


Autor: delia grozav
Raspuns la: 04/05/2006 10:44:05
Mesaj:

Multumesc de raspuns. Problema la noi e ca dupa hidrocortizon si 2 doze de Claritine tot nu e bune. Vroiam sa stiu daca a mai avut cineva asa axtins si mai mult de 2 zile cu tratament. Si ce alt tratament se indica.
---------------------------------------------------------------------


Autor: coraly
Raspuns la: 04/05/2006 10:49:31
Mesaj:

Da ce fel de antibiotic a primit?
---------------------------------------------------------------------


Autor: delia grozav
Raspuns la: 04/05/2006 10:54:56
Mesaj:

Augmentin, dar a terminat acum 10 zile tratamentul de 5 zile si a mai primt si mai demult.
---------------------------------------------------------------------


Autor: ancutzathree
Raspuns la: 04/05/2006 15:23:03
Mesaj:

eu stiu ca urticaria apare in urma administrarii de antibiotice...cel putzin la mine asa a fost si a trecut cu unguent CLOTRIMAZOL,insa reapare de fiecare data cand iau antibiotice
---------------------------------------------------------------------


Autor: delia grozav
Raspuns la: 04/05/2006 20:56:32
Mesaj:

Inca nu ne-a trecut. Tot apare si dispare.
Primeste de azi si Medrol de doua ori pe zi si Calciu.
---------------------------------------------------------------------


Autor: CristinaT
Raspuns la: 05/05/2006 01:09:51
Mesaj:

Cum arata mai exact??? Ce inseama pe tot coprpul? In coate, in genunchi, pe obraji, pe burtica?? Multa sanatate!
---------------------------------------------------------------------


Autor: delia grozav
Raspuns la: 05/05/2006 08:46:05
Mesaj:

In sfarsit suntem pe calea cea buna. A mai avut o izbucnire aseara dar nu a mai fost asa de intensa.

Cristina a avut pe toata fata si era si umflata fata mai ales pleoapele, tot spatele era rosu pe picioare zona intinse, pe brate inclusiv in talpi si pe urechi. Groaznic.
si el s-a comportat tare bine, nu s-a scarpinat decat putin si nu s-a lans decat foarte putin.

Acuma e spre bine, multumesc lui Dumnezeu!
---------------------------------------------------------------------


Autor: anacezara
Raspuns la: 05/05/2006 08:52:06
Mesaj:

Noua ne dadea dr. , in cazuri de alergie , mixtura mentolata , iar sera cate o lingurita de ketof , dar faceam tratamentul cu ketof timp de 3 saptamani . Cateodata ne dadea claritine dimineatza si seara ketof .
---------------------------------------------------------------------


Autor: LORE33
Raspuns la: 05/05/2006 11:00:57
Mesaj:

Dupa cortizon injtabil dispar bubele pina seara.Insa urticaria apare si a doua zi chiar daca iar dispare pina seara .Normal era sa mai primeasca cortizon inca 3 zile cu un tratament antialergic(CLARITINE).In plus trebuie urmat un regim alimentar-numai legume,fructe si putine lactate-pentru rezultate foarte bune.Tratamentul antialergic noi l-a tinut 10 zile.Sanatate si numai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: CristinaT
Raspuns la: 05/05/2006 12:02:26
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by delia grozav

In sfarsit suntem pe calea cea buna. A mai avut o izbucnire aseara dar nu a mai fost asa de intensa.

Cristina a avut pe toata fata si era si umflata fata mai ales pleoapele, tot spatele era rosu pe picioare zona intinse, pe brate inclusiv in talpi si pe urechi. Groaznic.
si el s-a comportat tare bine, nu s-a scarpinat decat putin si nu s-a lans decat foarte putin.

Acuma e spre bine, multumesc lui Dumnezeu!

--------------------------------------------------------------------------------
imi pare rau nu mi-am imaginat ca a fost atat de rau.... multa sanatate
---------------------------------------------------------------------


Autor: delia grozav
Raspuns la: 05/05/2006 13:00:42
Mesaj:

Lore, Cezara, multumesc de raspunsuri.
Deci Adi a primit hidrocortizon injectabil o doza si apoi Medrol (care e tot cortizonic) 2 tablete pe zi, o sa luam 3-5 zile, sa vedem cum evolueaza. Si primeste si Claritine 5 ml pe zi si 2 tablete de calciu lactic.
Manaca saracutul numai de regim, paine prajita, ceai, supa de legume, cartofi fierti cu putin unt si patrunjel, orez cu morcovi. Nu i-am dat de 2 zile de loc lactate, carne, oua, dulciuri si aproape ca nu ii pun sare in mancare din cauza tratamentului cortizonic.
I-a mai aparut un val si azi dimineata dar mai usor ca pana acum si nu mai are fata si pleoapele umflate.

La voi a fost mai usoara eruptia? A mai recidivat?

Problema e ca alergologul pediatru care as fi vrut sa il vada e plecat din tara. dar m-am interesat si duminca e de garda si mergem atunci.
---------------------------------------------------------------------


Autor: nematics
Raspuns la: 05/05/2006 17:02:46
Mesaj:

eu am suferit toata viata de asa ceva!!!

pe linga ce spui tu medicii mi-au prescris clorocalcin, de fiecare data - acum umblu cu el in bagaje

e o natura alergica, trebuie facute analize sa se vada care e cauza;

in tot cazul, cind e imunitatea organismului scazuta, se indesesc crizele

mie la analize imi ieseau euzinofilele muuult mai mari decit normalul, de aprox 5 ori mai mult in perioadele astea

odata mi-au aparut in jumatate de ora, ca in desene animate, ma uitam pe piele cum ping-ping explodau "blindele", din cauza unei enervari puternice

o igiena alimentara si detoxifierea corpului - fac f. bine
--------------------------------------------------------------------------------

Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninocikap spune:

Medicamente antihistaminice


Zyrtec

---------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Subiect: Zyrtec
Trimis la: 23/03/2006 17:42:29
Mesaj:


Ce stiti despre Zirtec exceptand ceea ca scrie pe prospect. Eu i-am dat Mayei (6 luni), incepand de marti, la sfatul medicului si nu reactioneaza deloc bine: nu mai mananca la fel de bine, e mofturici, e agitata, ii este somn, dar adoarme foarte greu. Oare sa fie de la Zyrtec sau poate fii alta cauza?
Noi marti am facut si vaccinul de 6 luni Infanrix hexa, insa pana acum a reactionat pozitiv la el nici vorba de reactiile de mai sus.



Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: laureta
Raspuns la: 23/03/2006 17:55:12
Mesaj:

Eu i am dat fetei mele Zyrtec cand avea 1 an si 2 luni.Parea sa aibe ceva alergie la ceva ca a facut pete rosii pe corp.Nici acum nu stiu de la ce.
Nu am avut probleme cu el delok.Sa comportat la fel ca inainte(adica tot mofturici)
Fetitza ta are 6 luni te ai uitat la gingii?E varsta de dintisori.
Pupici si multa sanatate.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gegea
Raspuns la: 23/03/2006 18:13:39
Mesaj:

La indicatia medicului, si Daria a facut tratament cu Zyrtec aproape 1 luna tot de la o alergie a carei cauza nici azi nu am aflat-o. Avea 8 luni pe atunci, nu a avut reactii adverse, iar doctorita ne-a pus in garda numai cu e o eventuala diaree. Nu a fost cazul nici de asa ceva.
Nu stiu ce sa zic, dar avand in vedere ca fiecare organism e diferit si reactioneaza ca atare, poate fi si o reactie de la Zyrtec starea fetitei tale, dar cel mai bine ar fi sa iei legatura cu medicul care l-a prescris.
sanatate multa!
------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 23/03/2006 18:48:15
Mesaj:

Are deja doi dintisori, iesiti si
marisori.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 23/03/2006 20:17:50
Mesaj:

CATI - si eu am patit la patru luni dupa vaccin Infanrix, si mie mi-a fost recomandat Zyrtec ..concluzie 4 zile de greva foamei..a slabit si nu a vrut sa pape nimic..Si inca ceva ii dai cumva calciu?
Daca da, scoate-i calciu si zyrtec si vb cu dr. Iti spun din experienta, eu pina la urma am ajuns la control ca nu stiam ce sa ii mai fac sa manance.Sanatate multa
-----------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 23/03/2006 20:22:44
Mesaj:

i-am dat calciu si vit. C din 9 martie pana in 18 martie, 10 zile.
La fel si la 4 luni si la 2 luni, dar ce legatura are, scade calciu pofta de mancare?
---------------------------------------------------------------------


Autor: CristinaT
Raspuns la: 23/03/2006 21:18:30
Mesaj:

Zyrtec provoaca somnolenta de accea noi il dam cu o ora inainte de culcare.
---------------------------------------------------------------------


Autor: roxisialexia
Raspuns la: 23/03/2006 23:16:18
Mesaj:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Caterinuta

i-am dat calciu si vit. C din 9 martie pana in 18 martie, 10 zile.
La fel si la 4 luni si la 2 luni, dar ce legatura are, scade calciu pofta de mancare?
---------------------------------------------------------------------



Cati, Zyrtec se da seara inainte de culcare dupa cum bine spune si Cristina.
Apoi la fel i-am dat si eu dupa cum iti spuneam si calciu si vit c si seara zyrtec..si surpriza nu a a mai vrut sa pape...in mod normal calciu nu da inapetenta insa probabil ca toate astea impreuna au dus la ea....Am ajuns la doctor la Budimex( era duminca si nu stiam unde in alta parte) si m-a intrebat dc. ii dau calciu copilului? si vit c? ca nu are nevoie( Alexia papa formula)..si uite asa am scos si calciu si vit c. si zyrtec si a copilul a reinceput sa pape.
Acum sincer si eu il banuiesc tot pe Zyrtec ca e devina ca si la 2 luni i-am dat calciu si nu a patit nimic.
intreaba doctorul daca nu poti sa ii dai altceva.
pupici si numai bine.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Caterinuta
Raspuns la: 24/03/2006 10:09:33
Mesaj:

Maya papa doar teoretic formula fiindca tare greu o accepta si bea foarte putin cantitativ, dar ii dau si san asa ca nu ma stresez prea tare.
Oricum curele da ca si vit. C deja le-am facut.
Of, of, te ma chinui sa dau copilului tot ce-i mai bun si nicicum nu o nimeresc.
--------------------------------------------------------------------------------


peritol

---------------------------------------------------------------------


Autor: strumfi2004
Subiect: peritol
Trimis la: 22/03/2006 19:49:12
Mesaj:


as vrea sa stiu ce parere aveti voi de peritol. il folositi? cand, in ce situatii, la ce varsta?

multumiri.

Raspunsuri:

---------------------------------------------------------------------


Autor: mihaela amalia
Raspuns la: 22/03/2006 22:05:55
Mesaj:

Da eu il folosesc.In primul rand mi l-a recomandat medicul mai demult cand a facut o urticarie urata, si il mai folosesc seara inainte de culcare, dupa o zi fffffff agitata pentru a dormi mai bine.Si cica ar mai da pofta de mancare...
Cat despre varsta stiu ca e contraindicat sub 6 luni
Multa sanatate
---------------------------------------------------------------------


Autor: mina
Raspuns la: 22/03/2006 22:38:51
Mesaj:

Peritolul este un antihistaminic si este de dorit a nu fi administrat fara prescriptia clara din partea unui medic. Ca orice medicament, dealtfel, mai ales la copii. Si ca sa te conving ca asa e, lui Matei i s-a recomandat si nu l-a suportat. Deci dincolo de parerile noastre, medicul copilului este cel care are dreptate
---------------------------------------------------------------------


Autor: ankalaura
Raspuns la: 22/03/2006 22:50:47
Mesaj:

Si eu i-am dat la indicatia medicului, dupa ce la 3 luni ne daduse Nitrazepam... A urmat Peritol. E adevarat, dormea mai usor, dar nu pot sa spun ca inainte nu dormea! Cred ca avea 5-6 luni cand ne-a indicat Peritol.
Apoi s-a dovedit ca diagnosticul fusese complet aiurea, asa ca acum as intreba si al doilea medic! Fara discutie!
---------------------------------------------------------------------


Autor: dia_b
Raspuns la: 23/03/2006 08:53:17
Mesaj:

Eu i-am dat Peritol lui Adi dupa o urticarie (are 8 luni). Dar i-am dat doar 2 zile. Intr-adevar a fost somnolent si i-a crescut pofta de mancare. Am aflat apoi de la un alt medic pediatru ca utilizat un timp mai indelungat duce la dereglari hormonale. Cred ca il voi folosi doar cand este neaparat necesar si numai la indicatia medicului.
---------------------------------------------------------------------


Autor: gabibarta
Raspuns la: 23/03/2006 10:07:59
Mesaj:

si noi am folosit Peritol la 7 luni pt. ca Lili are eczema atopica. Mare branza nu face, eczema nu i-a trecut, pofta de mancare nu i-a marit, si nici nu dormea mai bine ca inainte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: aurelia1278
Raspuns la: 23/03/2006 10:50:03
Mesaj:

Eu i-am dat fetitei la 10 luni, vreo 2 saptamani, seara. O innebunisem pe pediatra ca nu-mi doarme copilul si i-a prescris Peritol, macar sa ma mai odihnesc si eu o vreme. Nu a avut deloc efectul scontat pentru somn, tot asa des se trezea noaptea, ba chiar era mai agitata si adormea foarte greu. In schimb avea o pofta de mancareeeeee . Pot spune ca practic de atunci a inceput sa manance cat de cat normal.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Stinu
Raspuns la: 23/03/2006 11:35:40
Mesaj:

Si noi am luat peritol dar cu mare frica ,fiindca Vladut la 6 luni dupa vaccin a avut o reactie foarte urata si de atunci l-am evitat pana la 5 ani dar de atunci l-am folosit la varicela si anul trecut la o alergie si nu am mai avut probleme .Dar nici prea mare branza nu face !
---------------------------------------------------------------------


Autor: viermisor
Raspuns la: 23/03/2006 14:16:30
Mesaj:

Mie mi-a prescris medicul dupa o raceala pentru fetita peritol. Cat de diferit reactioneaza pentru fiecare copil! A mea manca ca si pana atunci, adica bine de tot, dar noaptea s-a vazut clar rezultatul. Si acum cred ca-i iese vre-un dintisor si-i dau de doua zile, fara recomandarea medicului bineinteles 2 ml seara si doarme bustean pana dimineata. Altfel se trezea plangand din somn de 2-3 ori pe noapte.
---------------------------------------------------------------------


Autor: Melania 14
Raspuns la: 23/03/2006 14:27:23
Mesaj:

Mai fetele, atunci ce sa fac, sa-i dau si eu Peritolul si Pikovitul prescris de dr Bblasei? tot dupa o raceala si cu lipsa a poftei de mancare ? Am incercat sa-i dau o data din fiecare nu i-a placut de nici unul dar stiu ca adormit bustean si toata ziua a fost somnoroasa si nu m-am inteles deloc cu ea.
Cred ca intebarile sunt retorice , nu am decat sa insist si sa vad rezultatele...
---------------------------------------------------------------------


Autor: viermisor
Raspuns la: 23/03/2006 15:13:58
Mesaj:

Depinde cat ti-a prescris, si mie mi-a spus sa-i dau si la pranz, iar seara 5ml. Eu toata ziua, adica numai seara ii dau 2ml.
--------------------------------------------------------------------------------


Aerius sirop la 8 luni si jumatate
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisicut
Subiect: Aerius sirop la 8 luni si jumatate
Trimis la: 12/04/2006 12:19:32
Mesaj:



Am un baietel de opt luni si jumatate si de sambata i-au iesit niste puncte rosii pe gat. Nu are niciunde altundeva pe corp. La sfatul medicului l-am facut cu Bepanthen, ieri am mers la control si ne-a scris Aerius sirop si Triderm unguent.
Pe prospectul de la Aerius scrie ca se da la bb de la 1 an. As vrea sa-i dau, ca sa scape de bubite, dar parca nu sunt inca convinsa ca nu-i fac mai rau .
M-am cam lungit. Iertati-ma daca nu am fost coerenta.
Multumim de raspunsuri.

mama lu' BuBu mic

Raspunsuri:


---------------------------------------------------------------------


Autor: Mirela72
Raspuns la: 12/04/2006 14:59:42
Mesaj:

Aerius este un antihistaminic de ultima generatie, linistita mergi pe mana doctorului si da-i seara 2.5ml.
---------------------------------------------------------------------


Autor: pisicut
Raspuns la: 12/04/2006 15:13:15
Mesaj:

Multumesc de raspuns Mirela. Asa mi-a recomandat si medicul cate 2,5 ml seara timp de 5 zile.
--------------------------------------------------------------------------------


Nicoleta si Mihai Alexandru (17.02.2005)
Poze

Mergi la inceput